Dlouhodobému růstu zlata zatím nic nebrání
|

Dlouhodobému růstu zlata zatím nic nebrání

Obrázek ukazuje graf zlata na denní bázi. Ve středu 29. února došlo k výraznému poklesu. Mnoho komentářů na trhu tento pokles připisuje projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho. Ale změnilo se něco fundamentálně na "zlatém příběhu"?

Technická analýza Zlato

Bernanke se ani slůvkem nezmínil, že chce zvyšovat úrokové sazby. Stále tedy platí politika nízkých až nulových úrokových sazeb. Bernanke také prohlásil, že když bude inflace pod inflačním cílem 2 %, nebo dojde k oslabování ekonomiky, po kvantitativním uvolňování opět sáhne. Stále je tu tedy prostor pro záporné reálné úrokové sazby, a tudíž se fundamentálně nic nemění.

Graf jen ukazuje, že zlato z pohledu technické analýzy dosáhlo horní linky mírně klesajícího kanálu a od té se odrazilo zpět dolů. Investoři spíše vybírali zisky a pozdě příchozí aktivovali stop-lossy.

Zlato - technická analýza

Nejlepší investice posledních pěti let: Zlato "long", Řecko "short"
Analytici z Deutsche Bank vyhodnotili vývoj jednotlivých investic v uplynulých pěti letech a jasným vítězem se stalo zlato, na kterém se dalo vydělat 160 %. Další medailové pozice spekulací na růst obsadily také komodity (stříbro +150 %, ropa +85 %). Překvapením jsou velké výnosy bankovních dluhopisů z USA a Evropy (30 %, respektive 24 %). Dalo se také vydělat na akciích. Britské akcie vynesly 18 %, americké 8 %. Na "výchozí hodnotě" skončil po pěti letech měnový pár EURUSD. Poraženými (nejlepšími spekulacemi na pokles) se staly řecké akcie (-80 %) a akcie evropských bank (-60 %). Nejlepší období neměly například ani italské (-51 %) nebo japonské akcie (-41 %).

Zdroj: Bloomberg