Vrchol výsledkové sezóny je tady: V úterý reportuje Apple!
|

Vrchol výsledkové sezóny je tady: V úterý reportuje Apple!

Nejsledovanějším reportem příštího týdne budou v úterý čísla společnosti Apple. Investoři však nejsou živi jen Applem, v pondělí se s akcionáři o své výsledky podělí energetický gigant ConocoPhillips a v úterý kromě Applu také 3M, AT&T, U. S. Steel nebo United Technologies.

Světové akcie Apple Výsledková sezóna
ConocoPhillips - čtvrtletní zisk a tržby

ConocoPhillips (23. 4.)

Akcie ConocoPhillips jsou preferovány hlavně investory orientovanými na výnos, nabízejí stálý jak růst zisku, tak dividend. K plánovanému odštěpení rafinérské divize Phillips 66 by mělo dojít 30. dubna - současní akcionáři ConocoPhillips získají jednu akcii Phillips 66 za každé dvě aktuálně vlastněné v ConocoPhillips.

Generální ředitel Ryan Lance má v úmyslu navýšit dividendu jako kompenzaci za podprůměrné tempo růstu produkce ropy a zemního plynu. Pro rok 2012 management plánuje zpětné odkupy akcií v hodnotě 10 miliard USD, program bude z velké části financován prodeji aktiv. Dále se Lance zavázal k tomu, že bude vyplácet 20 až 25 % provozního cash-flow ročně na dividendách - v roce 2012 by měly být vyplaceny 3 až 4 miliardy USD.

Pokud by při současném počtu akcií byla udržena aktuální výše dividendy 2,64 USD ročně, dividendový výnos by dosáhl 4,60 % (21,3 % provozního cash flow). Snížení počtu akcií skrze zpětné odkupy může dividendový výnos ještě výrazně navýšit.

Projekce jsou založeny na spíše stagnující ceně zemního plynu. Agresivní krátkodobá taktika ve využití hotovosti a prodejů aktiv k udržení dividend může omezit flexibilitu v budoucnu. Stejně tak by mohl dlouhodobé plány dividendové politiky překazit pokles ceny ropy. To jsou však rizika pro řadu dalších akcií s vysokým dividendovým výnosem - pokud zůstanou ceny kolem aktuálních úrovní, dividendový výnos ConocoPhillips v roce 2013 přesáhne 5 %.

3M (24. 4.)

3M - čtvrtletní zisk a tržby  Apple - čtvrtletní zisk a tržby

Apple (24. 4.)

Výsledky Applu budou sledovanější než kdy dříve. Po nedávném zhruba 10% propadu ceny akcií rostou obavy, že masivní rally končí a Apple se zařadí na seznam spekulativních bublin. Klesající trend se ale začal mírně obracet v úterý.

Investoři mají proč být opatrní, od začátku roku Apple přidal přes 50 % a sebemenší zklamání ve výsledcích by mohlo spustit vlnu vybírání zisků. O 7 % klesly akcie Applu i v říjnu, kdy poprvé po dlouhé době Apple zaostal za očekáváními.

Jakým největším hrozbám Apple v současnosti čelí? Roste konkurence ze strany Androidu (v současnosti nejvyužívanějšího mobilního operačního systému) a sílí nejistota ohledně toho, zda další novinka Applu v produktové řadě naplní očekávání. Hrubé marže by mohly klesnout, pokud se klíčovému smluvnímu výrobci podaří na Apple přenést zvýšené pracovní náklady. Kompenzací by však mohly být klesající náklady na součástky. Akcionáře bude také zajímat, jak dopadne žaloba ze strany amerického ministerstva spravedlnosti kvůli údajným tajným dohodám o cenách elektronických knih.

Přesto většina investorů zůstává naladěna optimisticky – 45 z 53 analytiků na Wall Street hodnotí Apple jako "buy" nebo "strong buy". Poukazují na tržby za iPhony a iPady, které výrazně předčily ve většině minulých kvartálů očekávání, a sázejí na to, že akcie překročí 1 000 USD, nebo přinejmenším 675 USD ve 12 měsících.

1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple?
Obě nově vyplácejí dividendu, jsou lídry mobilního trhu a soupeří v mnoha odvětvích. Řeč je o Applu a Googlu. Akcie obou firem se obchodují okolo 600 USD a nejednoho odborníka i příznivce těchto společností jistě napadlo, která z akcií jako první protne tisícidolarovou metu. Aktuálně to vypadá spíše na Google. Proč?

Monstrózní 37milionové prodeje iPhonů představovaly v prvním kvartálu více než polovinu celkových tržeb firmy. Udrží Apple tempo růstu? To je otázka, někteří analytici tvrdí, že většina těch, kteří po produktech Applu toužili, už je mají. Růst akcie podpořily oznámení o chystané výplatě dividend a nový iPad. Nyní investoři očekávají rovněž příchod nového iPhonu. Mluví se také o tom, že by firma mohla uvést na trh novou televizi nebo menší iPad, aby konkuroval Kindle Fire od Amazonu, který ovládl segment menších tabletů.

Apple je obvykle konzervativní ve svých guidance, ale možná je tentokrát ještě opatrnější. Minule způsobil nový iPhone 4S pokles tržeb v kvartálu předcházejícím jeho uvedení. Apple většinou nové iPhony představuje v létě, toto pravidlo porušil loni, když spuštění prodejů iPhonu 4S naplánoval na říjen.

U. S. Steel (24. 4.)

 United States Steel - čtvrtletní zisk a tržby AT&T - čtvrtletní zisk a tržby

AT&T (24. 4.)

Společnost AT&T má za sebou dlouhou historii, v současné době však čelí několika problémům. Ve čtvrtém kvartálu přišla o 6,7 miliardy USD kvůli poplatkům a ztrátám z neúspěšného pokusu převzít T-Mobile. Americká vláda kontrakt v létě 2011 zablokovala a náklady šly na vrub AT&T. Firma AT&T se i po neúspěchu do listopadu 2011 snažila s Obamovou vládou a ministerstvem spravedlnosti o fúzi vyjednávat. Dokonce i poté, kdy vláda podala antimonopolní žalobu.

39miliardová akvizice by pomohla především ve zvýšení přenosu dat. AT&T trpí nedostatky v souvislosti s vzrůstajícími požadavky na vysokou rychlost u videí ve smartphonech. Firmě by také mohlo přibýt mnoho zákazníků, stal by se z ní největší poskytovatel v USA. T-Mobilu současná situace také nesvědčí - část svých kapacit prodal AT&T a stále vyvolává dojem, že je předmětem akvizičních cílů.

Tradiční oblast podnikání, na které byl byznys AT&T založený, signalizuje plynulý pokles. Stále větší počet lidí nahrazuje pevné linky mobilními telefony a mobilním internetem. Pokud chce AT&T zůstat konkurenceschopnou firmou, bude se muset více zaměřit na bezdrátové mobilní sítě, kabelové služby a internet.

United Technologies (24. 4.)

United Technologies - čtvrtletní zisk a tržby
Zdroj: Seeking Alpha