Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?!
|

Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?!

Staré burzovní přísloví "Sell in May and go away: není potřeba čtenářům Investičního webu představovat. Ne všichni ovšem vědí, že sice možná platí, že od května do října akcie nerostou akcie tak rychle, zajímavé však je, že historicky i v tomto složitém období posilují. Alespoň měřeno tradičním indexem Dow Jones Industrial Average.

Dow Jones Burzovní almanach Světové akcie

Uplynulá léta byla přitom pro zmíněné burzovní pořekadlo naprosto ilustrativní. Loni akciový trh dosáhl maxima 29. dubna, v roce 2010 23. dubna. Letos je index S&P 500 na ústupu již od 2. dubna.

Pohled na index Dow od roku 1896 ovšem nabízí zajímavý pohled na letní výkonnost akcií. Na grafu, který každému dnu přiřazuje jeho průměrný posun za uvedené období, se akcie dostávají na vrchol 6. května a do 25. května ztrácejí 1,33 %. Do 27. října, kdy propadají na lokální dno, pak dokonce posilují o 0,34 %. Takže minimální, ale přesto růst. Je pravda, že ve zbytku roku index Dow v průměru posiluje o 7,5 %.

Sell in May?

Akcie: Býčí trh je teprve v polovině, tvrdí burzovní expert
Býčí trh, který začal na amerických burzách loni na podzim, je maximálně v polovině, tvrdí investiční manažer David Kotok ze společnosti Cumberland Advisors. Vychází z historické zkušenosti s poklesy akciových trhů během období, kdy americká ekonomika nebyla v recesi.

Zdroj: Crossing Wall Street