JPMorgan: Investoři vyděšení 2miliardovou ztrátou z obchodování. Poslechněte si, co řekl samotný Jamie Dimon
|

JPMorgan: Investoři vyděšení 2miliardovou ztrátou z obchodování. Poslechněte si, co řekl samotný Jamie Dimon

Americká investiční banka JPMorgan Chase ve čtvrtek po závěru obchodování na Wall Street propadla skoro o 7 % poté, co oznámila, že během šesti týdnů přišla minimálně o dvě miliardy dolarů. Jde o ztrátu, kterou utrpěla z obchodování. Je za ní zřejmě nevhodný hedging.

Obchodování Trading Banky Regulace JPMorgan
JPMorgan

"Portfolio se pro účely ekonomického zajištění ukázalo jako rizikovější, kolísavější a méně efektivní, než jsme si mysleli," řekl večer šéf banky Jamie Dimon. "Byla tam spousta chyb, přehmatů a špatného úsudku. Šlo o do nebe volající pochybení, která postihla nás samotné," dodal.

Tato ztráta přitom prý ještě nemusí být pro JPMorgan konečná. Pokud trh nabere směr, s kterým banka ve svém rizikovém modelu nepočítala, ztráta podle vyjádření banky může narůst o další až miliardu dolarů. Důvodem je pozice, kterou banka zaujala v případě blíže neurčeného "syntetického cenného papíru navázaného na dluhopisy".

Šokující přiznání vrhá velmi špatné světlo na banku i na jejího šéfa. Banka sice vysokou ztrátu přiznala až po skončení čtvrtečního obchodování, akcie však stačily zareagovat v poobchodní fázi 6,7% pádem na 38 dolarů. Spolu s nimi začaly padat i ceny futures kontraktů na tyto akcie.

Pokračování článku najdete na serveru Patria.cz

Na situaci reaguje i řada analytiků a komentátorů. Například banka Goldman Sachs (aby ne, chtělo by se říct), uvedla, že ztráta JPMorgan "zvýšila nejistotu", ale že dopad na ziskovost Dimonovy banky bude maximálně 5 % a že poklesy zisku i ceny akcií jsou "zvládnutelné". JPMorgan je totiž podle Goldman Sachs "fundamentálně v pořádku". (Zdroj: Bloomberg)