NWR: Uhelná společnost ve středu zřejmě nepřekvapí
|

NWR: Uhelná společnost ve středu zřejmě nepřekvapí

Společnost NWR již oznámila některá klíčová čísla o produkci a prodejích uhlí a koksu v předchozím kvartálu. To v praxi znamená velmi malý rozptyl očekávání na úrovni výnosů (odhady se pohybují mezi 345 a 354 miliony eur). Výhled analytika Petra Bártka z České spořitelny, tržní konsenzus a názor společnosti Cyrrus.

NWR Uhlí a koks Pražská burza Akcie ČR Výsledková sezóna

Zde odhady výsledků hospodaření NWR od 19 analytiků, které oslovila samotná NWR:

NWR - očekávané výsledky podle průzkumu mezi analytiky oslovenými NWR

Pokračuje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus:

Predikce Cyrrusu na úrovni výnosů je 349,5 milionu eur. Vychází z toho, že NWR vykáže výnosy z prodeje koksovatelného uhlí 181,9 milionu eur, energetického uhlí 74,8 milionu eur a koksu 48,1 milionu eur. Ostatní výnosy predikujeme na úrovni 44,7 milionu.

Na úrovni provozních nákladů (OPEX) je naše projekce tentokrát prakticky přesně na tržním konsenzu. Jednotkové náklady těžby půjdou meziročně nahoru kvůli nízké těžbě uhlí v 1Q2012 (pouze 2,39 milionu tun vs. průměr za poslední 3 roky 2,81 milionu, respektive 2,58 milionu tun v 1Q2011). OPEX tak bude přibližně na úrovni 1Q2011, tedy zhruba 335 milionů eur. To by implikovalo zisk na úrovni EBIT ve výši 11,4 milionu eur (meziročně zhruba -68 %), EBITDA vychází na 56,3 milionu eur.

Aktuální cenu akcií NWR sledujte zde

NWR: Nižší ceny i objemy, ale potvrzení výhledu na rok 2012
Těžební společnost NWR v pondělí ráno oznámila objemy produkce a prodejů za první kvartál 2012 a sjednané ceny koksovatelného uhlí a koksu pro druhé čtvrtletí. Společnost v prvním čtvrtletí vyprodukovala celkem 2 389 tisíc tun uhlí, mezikvartálně o 8 % méně, a 175 tisíc tun koksu, což bylo o 6 % níže než ve čtvrtém kvartálu 2011.

Jen velmi malý zisk na provozní úrovni při tradičně poměrně vysoce negativní bilanci finanční části výsledovky implikuje, že by společnost NWR za 1Q2012 měla vykázat čistou ztrátu. Její konkrétní výše je pochopitelně závislá na finančním výsledku, který tradičně u NWR bývá někde mezi -15 až -30 miliony eur. My v predikci počítáme s -21 milion, což by znamenalo zhruba 10 milionů eur ztráty na úrovně výsledku před zdaněním a asi 7 milionů eur ztráty na hospodářském výsledku.

Stejně jako některá z klíčových čísel za 1Q2012 známe již také vyjednané ceny uhlí a koksu na probíhající druhý kvartál. Tyto ceny jsou ještě níže v mezičtvrtletním srovnání, takže nelze ani při vyšší těžbě očekávat, že by byl výsledek za druhý kvartál (o mnoho) lepší než čísla za kvartál první.

Pro investory je nicméně nyní především klíčové, zda se několik posledních náznaků o zastavení se a mírném růstu cen koksovatelného uhlí na světových trzích přetaví v trvalejší stabilizaci nebo růst, aby ceny za 2Q2012 byly dnem v rámci tohoto cyklu.

Zapomínat nicméně nemůžeme ani na vývoj cen koksovatelného uhlí, který sice nemá tak bezprostřední dopad na výsledky NWR, ale poměrně velký pokles cen v posledních dnech je také jedním z faktorů, kvůli nimž akcie NWR klesly na dohled stokorunové hranici. Samotné výsledky zřejmě nebudou žádným klíčovým katalyzátorem pro ceny akcií NWR.

NWR - odhadované výsledky za 1Q2012