Nestihli jste akcie Facebooku koupit v úpisu? Tak se jim teď vyhněte!
|

Nestihli jste akcie Facebooku koupit v úpisu? Tak se jim teď vyhněte!

Gratuluji, pokud se vám podařilo získat akcie Facebooku v rámci IPO. Pokud jste štěstí neměli, držte se stranou do doby, než skončí šílenství, ve kterém se investoři budou snažit nakoupit za jakoukoli cenu. Ostatně například i od Steva Wozniaka, spoluzakladatele firmy Apple, zaznělo, že se bude snažit investovat do Facebooku za každou cenu.

Technologie Světové akcie IPO Facebook Primární úpis akcií (IPO) Sociální sítě

Pokud se podíváme zpětně na technologické IPO, vydělali investoři zejména v okamžiku, kdy se akcie začaly obchodovat. V průměru představuje zisk po prvním obchodním dnu 45 %. To samé však nelze říct o investorech, kteří nakoupili až po prvním dnu veřejného obchodování. Kdo koupil tu samou akcii další den, ztratil v průměru 7 % v porovnání s 34 %, které mohl mít v případě, že by koupil již v IPO. To je celkem významný rozdíl!

Technologické IPO - výkonnost pro investory, kteří získali akcie v úpisu Technologické IPO - výkonnost pro investory, kteří získali akcie první den obchodování

Ten samý výsledek dostaneme, pokud sledujeme výkonnost IPO v průběhu 1, 3 a 6 měsíců. Náznakem toho, že Facebook může první den letět strmě vzhůru, je skutečnost, že investiční bankéři zvýšili oceňovací pásmo pro IPO i podíl akcií. To znamená, že je zde po IPO ukrytá velká poptávka. Poptávka, které bude uspokojena, jakmile se akcie začne obchodovat. V tomto případě ohodnocení a fundament nehraje krátkodobě roli, je to o tom, kdo vstoupí do obchodu jako větší blázen v očekávání, že akcii prodá ještě většímu bláznovi, než je on sám.

Takže pokud chcete koupit akcie Facebooku, nesnažte se je získat za každou cenu první den. Nechte horkou hlavu vychladnout a počkejte, až cena klesne. Historický vývoj sice není zárukou ničeho, ale pokud se bude opakovat, můžete ušetřit.

Zdroj: Saxo Bank