Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi vítězí na celé čáře
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi vítězí na celé čáře

Minulý týden se v USA obchodovalo jen čtyři dny, ale o to více jsme si obchodování užili. Zážitek z pozitivního úterý, kdy cena vystoupala k 20dennímu klouzavému průměru, bezpečně vymazaly tři následující dny. Na konci týdne přišly zprávy o poklesu indexu nákupních manažerů (PMI) ve většině zemí, některé revize směrem dolů (jako téměř vždy) a zvýšení míry nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Trhy reagovaly panickými výprodeji, index S&P 500 zakončil týden se ztrátou 3 % a uzavřel pod 200denním klouzavým průměrem. Tím se letošní zisk z krásných 12,5 % v dubnu smrskl na 1,2 %.

Indikátory put/call ratio a "market breadth" jsou negativní. Po propadu je trh přeprodaný, což je momentálně asi jediný ukazatel pro krátkodobou korekci. Nejbližší support je v oblasti 1 250 až 1 260, další pak na 1 225 a 1 200. Rezistence leží v zóně 1 330 až 1 340.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX potvrdil rostoucí trendovou čáru. Tlak na pokles akcií se zmírní, až se VIX vrátí pod ni a do svého předchozího rozpětí. Pokud chceme najít něco pozitivního, tak je to fakt, že při pátečním propadu VIX posílil jen o 10 % a žádný úlet z loňského léta zatím nepřišel. Připomínám, že loni vyletěl na 48 bodů a během jedíného dne si připsal i 30 %.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Na konci dubna jsem psal, že lepší načasování pro květnovou korekci, než bylo loni, už těžko zažijeme. Nakonec byla situace podobná jako v květnu 2011, pouze s tím rozdílem, že v loňském roce květen skončil jen 1,5 % v mínusu, letošní květen znamenal propad o více než 6 %. Až na několik bílých výjimek se květen červená.

Pro prognózu dalšího vývoje bychom mohli využít loňský červen, kdy ceny navázaly na květnový pokles a dostaly se v polovině měsíce na měsíční maximální ztrátu -4,1 %. V druhé polovině se index odrazil nahoru, takže měsíc skončil s mírně zápornou nulou.

Ještě v dubnu byly prognózy pro následující měsíce pozitivní a nejrůznější odhady se předháněly v tom, jak vysoko indexy zakončí celý rok. Důvodů bylo několik – poměrně příznivé ekonomické zprávy, nulový přírůstek indexu S&P 500 v roce 2011 a prezidentské volby. Ty poslední byly v roce 2008 a statistiku úspěšného roku pro trhy nepotvrdily. Jen doufám, že pro volební roky nevzniká nová tradice. Každopádně jsou opět na pořadu dne dohady o QE3.