Nejhorší den pro akcie: Pondělí je nepopulární i mezi investory
|

Nejhorší den pro akcie: Pondělí je nepopulární i mezi investory

Pondělí není nejhorším dnem v týdnu jen pro pracující a školou povinné. Nesvědčí ani akciím. První den týdne se nám zkrátka lepí smůla na paty – i Titanic se potopil v pondělí. Je jediným z pěti pracovních dnů, v němž je větší pravděpodobnost poklesu cen akcií než jejich růstu.

Světové akcie Sezónnost trhů

Tři z pěti nejhorších dnů v historii obchodování byly pondělky, včetně dvou dnů známých dokonce jako Černé pondělí: 19. října 1987, kdy akcie spadly o více než 20 %, a 28. října 1929 – pondělek, který pomohl odstartovat Velkou depresi.

Špatné páteční zprávy, nebo jen stres z nového pracovního týdne?

Odpověď na to, za co si pondělí tak špatnou reputaci na akciovém trhu zasloužilo, není jednoznačná. Nabízí se vysvětlení, že firmy oznamují špatné zprávy v pátek večer, aby jim lidé nevěnovali pozornost a nemohli na ně hned panicky reagovat. Prvním dnem, kdy se zpráva na trzích projeví, je proto až pondělí.

Dalším zajímavým jevem je, že když firmy bankrotují, stane se tak obvykle v pozdějších hodinách v neděli nebo v pondělí ráno. Celý víkend stráví ještě snahami "udržet se nad vodou". Příklady za všechny jsou Wachovia, Bear Stearns či nejznámější Lehman Brothers 15. září 2008.

Tvrzení jiných teoretiků zkoumajících tržní pravidelnosti je jednodušší: lidé jsou v pondělí podráždění, že je před nimi opět dlouhý pracovní týden. Ukazatel volatility VIX, index strachu investorů, má tendenci v pondělí stoupat. Ve dvou třetinách případů v tomto roce VIX v pondělí rostl. V úterý (podle psychologů druhém nejméně oblíbeném dni) byl výše už jen v 58 % případů.

Co napovídá statistika u hlavních indexů?

Dow Jones klesl v posledních 10 z 11 pondělků. Viditelně špatný byl 11. červen, kdy Dow Jones spadl o 142 bodů kvůli obavám ze španělského zadlužení. Stejně špatné bylo také pondělí 25. června, opět vinou rozruchu kolem Španělska, a 9. duben po slabých amerických datech z pracovního trhu.

Za posledních 84 let klesl S&P 500 v 52 % pondělků, průměrně o 0,2 %. V každém jiném obchodním dnu byl trh v plusu. Nejinak je tomu i letos, jediným dnem s průměrnou ztrátou je u S&P 500 i Dow Jones pondělí. Po průměrném pondělním poklesu 0,09 % čekal doposud na S&P 500 v úterý zisk 0,19 %, ve středu 0,08 %, ve čtvrtek 0,07 % a v pátek 0,12 %. Kdyby v roce 2012 nebylo pondělků, růst S&P 500 by byl vyšší o 3 procentní body.

Průměrný letošní výkon S&P 500 v jednotlivých dnech

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zatím pevně v sedle
Index S&P 500 v úterý vystoupal na cenu, na které byl naposledy v roce 2008. Indikátory poslední dva měsíce naznačují býčí vývoj a vznik nového maxima je potvrdil. Vzápětí cena začala korigovat a po šesti zelených týdnech přišel červený. Podprůměrný objem obchodů trvá.

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará
Legendární investor Doug Kass ze Seabreeze Partners považuje rally na americkém akciovém trhu, která 21. srpna vyvrcholila překonáním několikaletých maxim, za odpískanou. Extrémně nízké hodnoty indexu volatility VIX totiž v posledních měsících zpravidla spolehlivě předznamenaly pokles trhů (a prudký růst VIX).