Zlatá horečka stoupá, cílové ceny se hemží nulami
|

Zlatá horečka stoupá, cílové ceny se hemží nulami

V roce 2010 se Kenneth Rogoff možná s nadsázkou ptal, zda se cena zlata vyšplhá na 10 tisíc USD za trojskou unci. Neomezené kvantitativní uvolňování ze strany americké centrální banky a vládní dluh Spojených států okolo 16 bilionů ale nechávají podobné scénáře minimálně otevřené, možná i pravděpodobnější.

Inflace Zlato QE3
Zlatá cihla

Barron's tento týden nabízí názor Scotta Minerda z Guggenheim Partners. "Zajištění proti inflaci, kterou uvolněná politika Fedu dříve nebo později musí vyvolat, nabízí zlato. 10 tisíc USD za unci nemusí být vůbec nereálná meta."

Býci na zlatě? Žádná novinka

Extrémně býčí náladu na trhu se zlatem nekazí ani korekce z pondělního obchodování. Raketový růst ceny žlutého kovu nedávno předvídal například i analytik Ronald Stöferle z Erste Group. Na základě principu, podle něhož 80 % dopadů vyplývá z pouhých 20 % příčin, předpověděl cenu zlata okolo 8 300 USD za trojskou unci do jara 2015.

Tom Fitzpatrick ze Citigroup na základě technického srovnání současného vývoje ceny zlata se 70. lety 20. století vyvozuje možnost růstu ceny zlata na 6 300 USD za trojskou unci.

Zlato je bezpečná investice a patří do portfolia. V prostředí nízkých úrokových sazeb bude vítězem
Cena zlata by měla podle aktuální prognózy rakouské Erste Group do roka dosáhnout 2 000 USD za trojskou unci, dlouhodobě by mohla vzrůst ještě více. 70 % celosvětové poptávky po zlatu připadá na rozvíjející se země, centrální banky v roce 2011 nakoupily takové množství zlata jako naposledy v roce 1964. V prostředí nízkých úrokových sazeb by se mělo zlato stát hvězdou mezi investicemi.

3 000 USD za unci zlata: Optimismus přímo od těžaře
Vlády v největších světových ekonomikách jsou ve spolupráci s centrálními bankami připraveny podpořit ekonomiku obrovským množstvím peněz. V minulosti se kvůli obavám z inflace a kvůli chybějícím srozumitelným investičním alternativám cena zlata vyšvihla nad 1 900 USD za trojskou unci. Sean Boyd, ředitel společnosti Agnico-Eagle Mines, která se zabývá produkcí zlata, je proto ohledně ceny drahého kovu velice optimistický i v současnosti.

10 000 USD za unci zlata? Podle Nicka Barisheffa do pěti let žádný problém
Inflace v cenách potravin, další kolo kvantitativního uvolňování a pokračující evropská dluhová krize mohou poslat cenu zlata strmě vzhůru. Inflačně očištěná cena zlata může stoupat až k 10 000 USD za trojskou unci. Myslí si to Nick Barisheff, šéf Bullion Management Group. V grafu, kterým ilustruje svůj superbýčí názor na zlato, je vidět téměř perfektní korelace vývoje ceny zlata a amerického dluhu. Politici podle Barisheffa již dlouho řeší zadlužování tištěním peněz a jen odkládají problém do budoucna.