Jamie Dimon se v Davosu opřel do politiků: "Nerozumíte byznysu!"
|

Jamie Dimon se v Davosu opřel do politiků: "Nerozumíte byznysu!"

Jamie Dimon, šéf JPMorgan, zkritizoval v Davosu politiky kvůli novým regulacím. Nová pravidla podle něho vše zkomplikují a nejpalčivější problémy současnosti stejně nevyřeší.

Finanční sektor Americké banky
Jamie Dimon na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

"Pět let po začátku krize stále nejsou vyřešeny ty nejdiskutovanější problémy. I proto, že se snažíme řešit moc věcí najednou a zbrkle," řekl Dimon v panelové diskuzi politiků a vrcholných manažerů velkých finančních firem pořádané CNBC na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

"Světoví lídři by si měli sednout a dát hlavy dohromady. Neřešeného zůstává příliš mnoho. Pět let na sebe všichni jen ukazují prstem, nabízejí různé obětní beránky, rozhodují na základě mylných informací, a přitom mají pocit, že je v jejich silách učinit systém lepším," postěžoval si šéf velké americké banky. "Stále nemáme nová pravidla pro hypotéky. Měli bychom je zjednodušit, jsou příliš složitá. Lidé chtějí finanční služby, ne být předluženi."

Fed zachránil nejen Spojené státy

Dimon se brání současnému obecnému vnímání bank jako neprůhledných institucí, u nichž není možné poznat, zda jsou rizikové, nebo zdravé. Stojí si za tím, že banky nejsou o mnoho neprůhlednější než ostatní podniky. "Firmy obecně bývají neprůhledné, protože mají složitou strukturu. Copak rozumíte tomu, jak fungují motory v letadlech," odporuje politikům.

S novými pravidly svádějí podle Dimona boj i samotní regulátoři. Mají problémy s tím, aby se jim byli vůbec schopni přizpůsobit. "Myslím si, že mnozí regulátoři jsou přehlceni zákony a pravidly." Šéf JPMorgan také opepřil diskuzi silnými slovy a chválou Fedu, který ekonomice přispěchal na pomoc po kolapsu Lehman Brothers v září 2008. "Fed systém zachránil, a to globálně, nejen ve Spojených státech."

Banky dostaly zásah pod pás a mnohým z jejich rizikových praktik, například využívání strukturovaných investičních nástrojů (SIV) a exotických derivátů, odzvonilo. "Některé banky byly pro ekonomiky přístavem v bouři díky tomu, že byly silné a diverzifikované. Nemluvím jen o JPMorgan. Bylo jich plno, které pomohly státům udržet se nad vodou," poznamenal Dimon v Davosu.

Neokrajujte finance, zaznělo v Davosu

Tidjane Thiam, šéf pojišťovny Prudential, se nechal slyšet, že během krize došlo k excesům, které vyžadují řešení, ale varoval před významnější redukcí velikosti finančního odvětví. "Bez fungujícího finančního sektoru nebude růst a světová ekonomika se nedostane z krize," řekl Thiam. "My všichni v podstatě zastáváme společensky velmi hodnotnou funkci. Nikdo nemůže stanovit, jaká je optimální velikost finančního sektoru, a ani si nemyslím, že by to byla produktivní debata."

Podobný postoj má i Andrej Kostin, šéf ruské VTB Bank, který volá po lepší (ne však nutně rozsáhlejší) regulaci. Říká, že se silný růst nevrátí, dokud nebude v pořádku finanční průmysl, který poskytuje peněžní prostředky pro další ekonomický rozvoj. "Neviním nikoho. To, co se stalo v Davosu, bylo před pěti lety, kdy jsme tu seděli spolu, velmi důležité. Bankéři, regulátoři, vlády, zkrátka všichni, mluvili o tom, jak situaci vylepšit. Ano, banky šly do přílišných rizik, ale ta rizika podstupovaly proto, že si to tehdejší situace žádala. Každý si užíval života, vlády, regulátoři, bankéři i obyčejní lidé," dodal Kostin.

Dimon na to odvětil, že JPMorgan sice podstupovala rizika, ale vždy je řídila obezřetně. Banka loni sice přišla o 6 miliard USD na velkých obchodech, ale i přes ztráty se jí daří investorům prezentovat rekordní zisky. Za několikamiliardové ztráty se Dimon akcionářům omluvil a hájil pověst banky se slovy, že se už banka "posunula dále".

Svět natřený narůžovo aneb opakuje se rok 2008? Banky znovu v euforii
Čínské zpomalení podle dat z uplynulých několika měsíců skončilo, americká výsledková sezóna investory zatím těší, fiskální útes se podařilo odsunout, dluhový strop nakonec pravděpodobně bude navýšen a trh s nemovitostmi se zvedá ze dna. Nad eurozónou bdí Mario Draghi se svou tiskárnou, o Spojených státech a "tatíčku Benovi" se již vyprávějí vtipy. Americké akcie se dostaly na nová pětiletá maxima a euforie na trzích připomíná rok 2008. Přijde další kolaps?

Zdroj: CNBC