US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Světová ekonomika očima manažerů: Oživení pokračuje

Indexy nákupních manažerů za září 2013 na jednom místě.

Sektor služeb

Spojené státy americké

ISM index nákupních manažerů ve Spojených státech v září klesl na 54,4 bodu ze srpnových 58,6 bodu. Sektor služeb tedy dále expanduje ale mírnějším tempem. Analytici přitom počítali s mírnějším poklesem na 57 bodů. Dílčí ukazatel tržeb se snížil o sedm bodů na 55,1 bodu. Index zaměstnanosti klesl na 52,7 bodu z 57 bodů v srpnu a index nových zakázek se snížil o 0,9 bodu na 59,6 bodu.

Eurozóna

Sektor služeb v eurozóně zaznamenal v září prudkou expanzi. Z výsledků agentury Markit vyplývá, že index nákupních manažerů pro eurozónu v sektoru služeb vyskočil na 52,2 bodu ze srpnových 50,7 bodu. Kompozitní index dosáhl stejné hodnoty (52,2 bodu) z 51,5 bodu v srpnu a vyšplhal se tak na nejvyšší hodnotu za posledních 27 měsíců. Předběžné výsledky počítaly u obou indexů s mírnějším růstem na 52,1 bodu.

"Finální výsledky PMI potvrzují předchozí předpovědi, totiž, že si eurozóna užila ve třetím čtvrtletí nejsilnější expanzi za poslední dva roky," říká hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Růst táhne Německo, ale Francie se také navrátila k expanzi. Povzbudivá jsou i čísla z Irska (55,7 bodu) a Itálie (52,8 bodu), které nabírají dech, a stabilizovalo se i Španělsko (49,6 bodu), kde slabou domácí poptávku vyvažuje export," dodává Williamson.

"Region však ani v nejmenším není z nejhoršího venku. Růst zůstává pouze skromný - PMI eurozóny odpovídá mírnému růstu HDP o 0,2 % ve třetím čtvrtletí, a politická nejistota v Itálii připomíná, že oživení může stále něco zhatit," varuje Williamson.

Německo

Německý sektor služeb zrychlil v září tempo expanze. Index nákupních manažerů vzrostl na 53,7 bodu ze srpnových 52,8 bodu, což představuje 7měsíční maximum. Kompozitní index však mírně klesl na 53,2 bodu z 53,5 bodu v srpnu a spadl tak na dvouměsíční minimum.

Francie

Index nákupních manažerů ve službách ve Francii se v září vyšplhal nad padesátibodovou hranici, což znamená, že sektor začal poprvé po 18 měsících opět expandovat. Dosáhl 51 bodů po srpnových 48,9 bodu, což představuje 20měsíční maximum. Kompozitní index také vyskočil na 20měsíční maximum 50,5 bodu ze srpnových 48,8 bodu. Expanzi sektoru nakoply především nové firmy, které do odvětví vstoupily.

Itálie

Italský sektor služeb v září nečekaně expandoval. Index nákupních manažerů se přehoupl přes padesátibodovou hranici a dosáhl 52,7 bodu, poté co v srpnu zůstal oproti červencové hodnotě prakticky beze změny na 48,8 bodu. Očekávání manažerů jsou nejvyšší za více než dva roky a propouštění zaměstnanců se výrazně zpomalilo.

Španělsko

Sektor služeb ve Španělsku v září nečekaně udělal krok zpět. Index nákupních manažerů dosáhl jen 49 bodů po srpnovém výsledku 50,4 bodu, přestože se očekávalo 50,9 bodu. Aktivita sektoru klesla a nové zakázky rostly pomalejším tempem. Náklady na vstupy se snižovaly ve dvou ze tří měsíců a optimismus manažerů vyskočil na 41měsíční maximum. Do odvětví vstupují dále nové firmy, ale pomalejším tempem, a nestačily proto táhnout zaměstnanost a produkci sektoru.

Rusko

Aktivita v ruském sektoru služeb v září byla i nadále vysoká, tempo expanze se však oproti srpnu mírně zpomalilo. Kompozitní index nákupních manažerů lehce klesl na 51,2 bodu ze srpnových 51,4 bodu, stále se však nachází nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Index nákupních manažerů pro sektor služeb také mírně spadl na 51,5 bodu z 51,8 bodu. Čtvrtletní průměr 50,7 bodu je však nejnižší od druhého kvartálu roku 2009.

Japonsko

Japonský sektor služeb v září rostl jedenáctý měsíc v řadě, což představuje nejdelší expanzivní řadu od září 2007. Příchod nových firem do sektoru stagnoval, ale částečně je zato přisuzována vina počasí. Index nákupních manažerů vyskočil na 53 bodů ze srpnových 51,2 bodu. Kompozitní index se vyšplhal na čtyřměsíční maximum 53,2 bodu z 51,9 bodu v srpnu.

Zpracovatelský sektor

Světová ekonomika

Aktivita v globálním zpracovatelském průmyslu rostla v září nejrychlejším tempem za dva a čtvrt roku. Růst se soustředil ve vyspělých ekonomikách, uvedla banka JPMorgan. Ta sestavuje globální index aktivity na základě údajů z anket u firemních nákupních manažerů v jednotlivých velkých ekonomikách světa. Index aktivity se minulý měsíc zvýšil na 51,8 bodu ze srpnové úrovně 51,6 bodu a byl nejvýše od června 2011. Drží se tak nad hranici 50 bodů, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu. Na zaměstnanosti se ale růst průmyslové aktivity příliš neprojevuje. Ukazatel zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru se snížil o půl bodu na 50,3 bodu.

USA

Soudě podle konečného údaje pro PMI ve zpracovatelském sektoru, expanze ve výrobě v USA v září zvolnila tempo na 3měsíční minimum. Index klesl ze srpnových 53,1 bodu na hodnotu 52,8 bodu. Potvrdil tak předběžné odhady.

Podle ISM naopak expanze ve zpracovatelském sektoru v září nečekaně zrychlila na 56,2 bodu. Očekávalo se přitom, že mírně zpomalí na 55 bodů ze srpnových 55,7 bodu. Index nových zakázek mírně klesl na 60,5 bodu ze 63,2 bodu v srpnu, stejně jako klesly zakázky na export na 52 bodů z 55,5 bodu. Produkce se zlepšila jen mírně na 62,6 bodu ze 62,4 bodu. zato zaměstnanost vyskočila na 55,4 z 53,3 bodu.

Eurozóna

Index nákupních manažerů v eurozóně v září dopadl v souladu s předběžnými odhady na 51,1 bodu. Produkce rostla ve všech zahrnutých zemích kromě Francie a Řecka, kde mírně klesala. Oživení evropského zpracovatelského sektoru tak pokračuje, přestože od srpna se tempo expanze mírně zpomalilo. Evropský zpracovatelský sektor v září expandoval již třetí měsíc v řadě. Index nákupních manažerů mírně sklouzl ze srpnového 26měsíčního maxima, ale situace je stále stabilní a zahraniční poptávka roste.

Německo

Index nákupních manažerů v Německu v září mírně klesl na 51,1 bodu z 51,8 bodu v srpnu. Sektor stále expanduje, produkce a zakázky však rostly pomalejším tempem. Zaměstnanost se navíc mírně zhoršila.

Francie

Zpracovatelský sektor ve Francii se pomalu blíží padesátibodové hranici a jeho propad se výrazně zpomaluje. Index nákupních manažerů mírně předčil očekávání a vyskočil na 49,8 bodu oproti odhadům 49,5 bodu. Nové zakázky se mírně vylepšily, ale produkce odvětví stále klesá.

Itálie

Index nákupních manažerů v Itálii v září mírně sklouzl z 28měsíčního maxima, kterého dosáhl v srpnu. Spadl na 50,8 bodu z 51,3 bodu, stále se však nachází nad hranicí padesáti bodů, která odděluje expanzi od kontrakce.

Česká republika

Podle aktuálních údajů, zpracovaných pro banku HSBC společností Markit, oživení českého výrobního sektoru v září pokračovalo. Růst výroby se udržel v ostrém tempu, a to díky stoupajícímu objemu nových zakázek z domácího trhu i ze zahraničí. Hlavní index sice poklesl ze srpnové hodnoty 53,9, ale aktuální výsledek 53,4 zůstal nad dlouhodobým průměrem ve výši 52,4 bodu. Již druhý měsíc za sebou přispělo k výslednému PMI všech pět jeho složek. Průměrný výsledek PMI za třetí čtvrtletí (53,1 bodu) pak byl nejvyšší od třetího čtvrtletí roku 2011.

Španělsko

Expanze španělského zpracovatelského sektoru se v září mírně zpomalila. Index nákupních manažerů spadl na 50,7 bodu z 51,1 bodu v srpnu. Produkce sektoru dále roste, ale pomalejším tempem. Zato nové zakázky výrazně podpořil růst exportu. Oživení sektoru tak v září pokračovalo, přestože zaměstnanost je stále slabá a opět klesala. Inflační tlaky zůstávají utlumené, přestože poprvé za sedm měsíců byl zaznamenán růst cen vstupů.

Irsko

Index aktivity ve službách sice v září klesl na 56,8 bodu ze srpnových 61,6, stále je ale vysoko v pásmu očekávání další expanze sektoru.

Rusko

Index aktivity ve službách v září sice klesl, ale stále zůstal v pásmu růstu. Konkrétně 51,5 bodu po srpnových 51,8 bodu.

Řecko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Řecku v září spadl ze srpnového 44měsíčního maxima 48,7 bodu na 47,5 bodu. Znovu se propadly nové zakázky a export a nečekaně spadly ceny vstupů. Kvůli nižším zakázkám proto klesala i produkce celého sektoru. Zaměstnanost na druhou stranu sice rovněž klesala, ale nejpomalejším tempem od ledna 2010.

Polsko

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v září v Polsku vzrostl na 53,1 bodu z 52,6 bodu, nejvýše od dubna 2011. Průměrný výsledek pro třetí kvartál (52,3 bodu) byl nejvyšší od druhého čtvrtletí roku 2011. Expanzi táhly nahoru především nové zakázky a zaměstnanost v sektoru.

Maďarsko

I situace v Maďarsku se v září výrazně zlepšila. Index nákupních manažerů vzrostl na 54,5 bodu ze srpnových 51,8 bodu.

Turecko

Turecký zpracovatelský sektor v září expandoval rychlejším tempem než v srpnu. PMI vyskočil na 54 bodů ze srpnových 50,9 bodu. Expanzi podpořil růst nových zakázek a produkce, který byl nejsilnější od ledna letošního roku.

Japonsko

Aktivita v japonském průmyslu je nejvyšší od roku 2011. Aktivita ve zpracovatelském sektoru Japonska rostla v září nejrychleji od počátku roku 2011, tedy od období před zemětřesením a jaderným neštěstím. Zpráva potvrzuje, že ekonomika je schopna dostat do se plného uzdravení díky silné domácí poptávce a oživení vývozu. Index aktivity Markit/JMMA stoupl pro září na 52,5 bodu z 52,2 bodu v předchozím měsíci. Zůstal tak sedmý měsíc za sebou nad hranicí 50 bodů.

Celková aktivita v Japonsku v sektoru služeb v září rostla už pojedenácté za sebou, což je nejdelší série od roku 2007, kdy se průzkum provádí. Ze srpnových 51,2 bodu index narostl na 53 bodů.

Čína

Aktivita v čínském průmyslu byla v září výrazně nižší, než naznačovaly první odhady. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sledovaný agenturou Markit a bankou HSBC v září nakonec dosáhl 50,2 bodu, původní odhady (flash index) počítaly s růstem na 51,2 bodu ze srpnových 50,1 bodu. Aktualizovaná hodnota budí obavy, že nadechnutí čínské ekonomiky k rychlejšímu růstu, které naznačovaly data z léta, nebylo udržitelné.

Oficiální PMI vydávaný čínskou vládou v září vzrostl na 51,1 bodu, analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 51,5 bodu. I tak ale šlo o nepatrné zlepšení oproti srpnovým 51 bodům.

Jižní Korea

Index nákupních manažerů v průmyslu v září narostl na 49,7 bodu po srpnových 47,5 bodu. Byl tak nejvýše za čtyři měsíce.

Austrálie

Index průmyslové aktivity vzrostl v září výrazně, konkrétně na 51,7 bodu ze srpnových 46,4 bodu. Dílčí index nových objednávek vyskočil ze 44,2 na 53,6 bodu, exportní sub-index byl jen 31,4 bodu, ale stále to bylo více než v srpnu (28,3 bodu).

Brazílie

Za září se celkový index aktivity vyšplhal na 50,7 bodu po 49,7 bodu v srpnu. Brazilská ekonomika je tedy opět v růstovém teritoriu.

Indexy nákupních manažerů (PMI)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie