Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak si vedly trhy po rozhodnutí Fedu zachovat měnovou politiku beze změny, jak se vyvíjí nezaměstnanost v eurozóně a jak se stal klíčový projekt amerického prezidenta Obamy předmětem výsměchu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po závěrečném výprodeji oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejnily například společnosti Exxon Mobil, MasterCard nebo Teva Pharmaceutical.

Dow nakonec oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Po závěru trhů své čtvrtletní finanční výsledky reportovaly pojišťovna AIG (čistý zisk 1,46 USD na akcii, tržby 8,43 miliardy USD) a výrobce solárních panelů First Solar (zisk 1,94 USD na akcii, tržby 1,27 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ty britské ale zaostaly

Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky solidním výsledkům firem, které v očích investorů převážily spekulace o možném ukončování podpory ekonomiky ze strany amerického Fedu. Index DJ EuroStoxx 600 posílil druhý měsíc po sobě. DAX přidal 0,26 % a CAC 40 0,60 %. Ztratil pouze britský FTSE 100, a to 0,68 %. Index největších firem DJ EuroStoxx 50 přidal 0,90 %. Nejvíce se dařilo akciím automobilek a bank, mírně naopak zaostaly tituly ze sektorů chemie a základních materiálů.

3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabovala. Dolů ji tentokrát táhly především akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 1 015,12 bodu. Mediální CME prohloubila ztráty o dalších 2,56 % na 55,30 Kč a po předchozích ziscích obrátily do mínusu akcie Erste Group Bank a ČEZ. Cenné papíry Erste Group Bank ve čtvrtek ztratily 1,06 %, a nepomohlo jim tak ani zvýšení cílové ceny od Société Générale na 41,64 eura a od Credit Suisse na 28,36 CHF. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,44 % na 547 Kč. Analytici z Raiffeisenbank snížili cílovou cenu titulu z 670 Kč na 640 Kč, doporučení na stupni "koupit" ponechali. Zisky naopak zvýšila Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 2,12 % na 4 718 Kč a byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak v zámoří. Spojené státy navíc zveřejní prodeje automobilů. Přestože je první pátek v měsíci, údaje z amerického trhu práce nečekejte, dozvíme se je až za týden. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. S projevy vystoupí i dva členové Fedu - James Bullard (šéf pobočky Fedu v St. Louis) a Narayana Kocherlakota (šéf Fedu v Minneapolis). Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Chevron, Berkshire Hathaway, Royal Bank of Scotland nebo Gazprom. Odhady pátečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sobotka vede povolební vyjednávací tým, ANO a lidovci do vlády půjdou buď spolu, nebo vůbec

Krize v nitru ČSSD pokračuje. Předseda strany Bohuslav Sobotka, kterého grémium ve čtvrtek pověřilo vedením povolebních jednání, prohlásil, že by "pučisté" měli opustit vedoucí funkce ve straně. Povolební jednání povede Sobotka sám až do 10. listopadu, kdy by měl ÚVV strany určit celý tým. Michal Hašek se už za lhaní o schůzce v Lánech omluvil a oznámil, že na své funkci nelpí. O tom, zda ji opustí, se rozhodne do 10. listopadu. Ve čtvrtek se také sešli zástupci ANO 2011 a KDU-ČSL. Strany se shodly na tom, že mají podobné programové priority, a do vlády proto půjdou buď společně, nebo vůbec.

Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

6. Ministerstvo financí upravilo predikci poklesu HDP v roce 2013 na -1 % z původně očekávaných -1,5 %

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o procento a příští rok stoupnout o 1,3 %. Ministerstvo financí to ve čtvrtek uvedlo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 % a v roce 2014 růst o 0,8 %.

Fischer: Ministerstvo financí snižuje výpůjční potřebu pro rok 2013 na 120,7 miliardy Kč, dosud hrubá výpůjční potřeba dosáhla 107,6 miliardy Kč

7. Přebytek běžného účtu Španělska v srpnu druhý nejvyšší za 15 let

Přebytek bilance běžného účtu Španělska stoupl v srpnu meziročně téměř trojnásobně a byl druhý nejvyšší za 15 let. K nárůstu přispěl růst vývozu, propad dovozu a příjmy z turistiky. Španělská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že celkový přebytek vzrostl na 2,53 miliardy eur z loňských srpnových 850 milionů eur.

8. Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září dosáhla rekordních 12,2 %, inflace zpomaluje

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v září vyšplhala na rekordních 12,2 %, srpen byl revidován výše, také na 12,2 % z původně hlášených 12 %. V celé evropské osmadvacítce se nezaměstnanost dostala na 11 %, v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny. Meziročně v obou oblastech míra nezaměstnanosti vzrostla, v září 2012 byla v eurozóně 11,6 % a v celé EU 10,6 %.

Italská nezaměstnanost v září stoupla na nový rekord 12,5 %

9. Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Magazín Bloomberg Businessweek se vysmívá stránkám Obamacare

Přesně mířenou listopadovou obálkou zasáhl magazín Businessweek citlivou otázku kolem kolabujících webových stránek HealthCare.gov, které mají poskytovat pojištění v rámci zákona Affordable Care Act, známého pod přezdívkou Obamacare. Stránky byly spuštěny v říjnu a od začátku se potýkají s problémy. Dokonce i ministryně zdravotnictví Sebeliusová během vyjádření před Sněmovnou reprezentantů označila web za debakl a vzala na sebe plnou zodpovědnost.

Listopadová obálka magazínu Businessweek
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
18:00

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport