Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak si vedly trhy po rozhodnutí Fedu zachovat měnovou politiku beze změny, jak se vyvíjí nezaměstnanost v eurozóně a jak se stal klíčový projekt amerického prezidenta Obamy předmětem výsměchu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po závěrečném výprodeji oslabily

Americké akcie ve čtvrtek zahajovaly mírně v mínusu, krátce poté se však z červených čísel vymanily a zamířily na sever. V poslední hodině obchodování ale investoři spustili sérii prodejních příkazů a indexy spadly zpět pod nulu. Trh nadále uvažuje nad nejednoznačným středečním vyjádřením americké centrální banky, která rozhodla, že masivní podpůrné nákupy dluhopisů prozatím ponechá beze změny, avšak naznačila, že by byla ochotna s omezováním stimulace začít i dříve než v březnu, na nějž jsou nastavena očekávání většiny investorů.

Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejnily například společnosti Exxon Mobil, MasterCard nebo Teva Pharmaceutical.

Dow nakonec oslabil o 0,47 % na 15 545,75 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,38 % na 1 756,54 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,28 % na 3 919,71 bodu. Nejvíce odepisovaly finanční a technologické tituly, mírně v plusu naopak navzdory závěrečnému výprodeji uzavřel telekomunikační sektor.

Za celý říjen nicméně všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy posílily. Dow si připsal 2,33 %, S&P 500 posílil o 3,62 % a Nasdaq zpevnil o 2,66 %.

Po závěru trhů své čtvrtletní finanční výsledky reportovaly pojišťovna AIG (čistý zisk 1,46 USD na akcii, tržby 8,43 miliardy USD) a výrobce solárních panelů First Solar (zisk 1,94 USD na akcii, tržby 1,27 miliardy USD).

Pět důvodů, proč může prasknout akciová bublina

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, ty britské ale zaostaly

Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky solidním výsledkům firem, které v očích investorů převážily spekulace o možném ukončování podpory ekonomiky ze strany amerického Fedu. Index DJ EuroStoxx 600 posílil druhý měsíc po sobě. DAX přidal 0,26 % a CAC 40 0,60 %. Ztratil pouze britský FTSE 100, a to 0,68 %. Index největších firem DJ EuroStoxx 50 přidal 0,90 %. Nejvíce se dařilo akciím automobilek a bank, mírně naopak zaostaly tituly ze sektorů chemie a základních materiálů.

3. Pražská burza ve čtvrtek opět oslabovala. Dolů ji tentokrát táhly především akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 1 015,12 bodu. Mediální CME prohloubila ztráty o dalších 2,56 % na 55,30 Kč a po předchozích ziscích obrátily do mínusu akcie Erste Group Bank a ČEZ. Cenné papíry Erste Group Bank ve čtvrtek ztratily 1,06 %, a nepomohlo jim tak ani zvýšení cílové ceny od Société Générale na 41,64 eura a od Credit Suisse na 28,36 CHF. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,44 % na 547 Kč. Analytici z Raiffeisenbank snížili cílovou cenu titulu z 670 Kč na 640 Kč, doporučení na stupni "koupit" ponechali. Zisky naopak zvýšila Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 2,12 % na 4 718 Kč a byly druhým nejobchodovanějším titulem na burze.

ČS: Listopadová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů jak v Evropě, tak v zámoří. Spojené státy navíc zveřejní prodeje automobilů. Přestože je první pátek v měsíci, údaje z amerického trhu práce nečekejte, dozvíme se je až za týden. Harmonogram zveřejňování opožděných amerických makrodat naleznete ZDE. S projevy vystoupí i dva členové Fedu - James Bullard (šéf pobočky Fedu v St. Louis) a Narayana Kocherlakota (šéf Fedu v Minneapolis). Až do 1. listopadu se z důvodu dřívějšího posunu našeho času na zimní na amerických burzách obchoduje od 14.30 do 21 hodin středoevropského času. Hospodářské výsledky zveřejní například Chevron, Berkshire Hathaway, Royal Bank of Scotland nebo Gazprom. Odhady pátečních výsledků amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sobotka vede povolební vyjednávací tým, ANO a lidovci do vlády půjdou buď spolu, nebo vůbec

Krize v nitru ČSSD pokračuje. Předseda strany Bohuslav Sobotka, kterého grémium ve čtvrtek pověřilo vedením povolebních jednání, prohlásil, že by "pučisté" měli opustit vedoucí funkce ve straně. Povolební jednání povede Sobotka sám až do 10. listopadu, kdy by měl ÚVV strany určit celý tým. Michal Hašek se už za lhaní o schůzce v Lánech omluvil a oznámil, že na své funkci nelpí. O tom, zda ji opustí, se rozhodne do 10. listopadu. Ve čtvrtek se také sešli zástupci ANO 2011 a KDU-ČSL. Strany se shodly na tom, že mají podobné programové priority, a do vlády proto půjdou buď společně, nebo vůbec.

Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR

Česko se euru nepřiblíží a druhý pilíř nepadne, naznačily volby

6. Ministerstvo financí upravilo predikci poklesu HDP v roce 2013 na -1 % z původně očekávaných -1,5 %

Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o procento a příští rok stoupnout o 1,3 %. Ministerstvo financí to ve čtvrtek uvedlo v nové makroekonomické prognóze. Ještě v červenci úřad odhadoval pro letošek pokles o 1,5 % a v roce 2014 růst o 0,8 %.

Fischer: Ministerstvo financí snižuje výpůjční potřebu pro rok 2013 na 120,7 miliardy Kč, dosud hrubá výpůjční potřeba dosáhla 107,6 miliardy Kč

7. Přebytek běžného účtu Španělska v srpnu druhý nejvyšší za 15 let

Přebytek bilance běžného účtu Španělska stoupl v srpnu meziročně téměř trojnásobně a byl druhý nejvyšší za 15 let. K nárůstu přispěl růst vývozu, propad dovozu a příjmy z turistiky. Španělská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že celkový přebytek vzrostl na 2,53 miliardy eur z loňských srpnových 850 milionů eur.

8. Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září dosáhla rekordních 12,2 %, inflace zpomaluje

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v září vyšplhala na rekordních 12,2 %, srpen byl revidován výše, také na 12,2 % z původně hlášených 12 %. V celé evropské osmadvacítce se nezaměstnanost dostala na 11 %, v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny. Meziročně v obou oblastech míra nezaměstnanosti vzrostla, v září 2012 byla v eurozóně 11,6 % a v celé EU 10,6 %.

Italská nezaměstnanost v září stoupla na nový rekord 12,5 %

9. Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Magazín Bloomberg Businessweek se vysmívá stránkám Obamacare

Přesně mířenou listopadovou obálkou zasáhl magazín Businessweek citlivou otázku kolem kolabujících webových stránek HealthCare.gov, které mají poskytovat pojištění v rámci zákona Affordable Care Act, známého pod přezdívkou Obamacare. Stránky byly spuštěny v říjnu a od začátku se potýkají s problémy. Dokonce i ministryně zdravotnictví Sebeliusová během vyjádření před Sněmovnou reprezentantů označila web za debakl a vzala na sebe plnou zodpovědnost.

Listopadová obálka magazínu Businessweek
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada