Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů. Růstu dluhopisových výnosů se bát nemusí
|

Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů. Růstu dluhopisových výnosů se bát nemusí

Počátek exitu Fedu by podle analytiků z Erste Group Bank Juraje Kotiana a Martina Lobotky měl mít na výnosy dluhopisů v regionu CEE jen omezený dopad. Analytici pozorují zlepšení úvěrového hodnocení zemí z regionu střední a východní Evropy, obzvláště u států, jejichž ratingy jsou v investičním pásmu. Proti výraznějšímu nárůstu výnosů v těchto zemích by měly působit domácí faktory, růst výnosů v roce 2014 tak Erste očekává jen v pásmu 20 až 70 bazických bodů.

Státní dluhopisy Střední a východní Evropa Kvantitativní uvolňování

Omezení programu nákupů aktiv americkou centrální bankou bude určující pro trend výnosů dluhopisů v regionu CEE v roce 2014. Růst výnosů bylo možné pozorovat v souvislosti s diskuzemi o omezení QE v druhém pololetí 2013.

Růst výnosů bude možné přičíst třem faktorům:

  1. Normalizaci nebo korekci výnosů po abnormálně silné rally z počátku roku 2013.

  2. Rostoucí averzi k riziku a obratu kapitálových toků u emerging markets.

  3. Zlepšujícímu se ekonomickému výhledu ve vyspělých zemích, který zvyšuje naděje, že lze upustit v dohledné době od nekonvenčních monetárních opatření.

Výnosy 10letých státních dluhopisů zemí regionu střední a východní Evropy

Analytici v základním scénáři očekávají, že exit Fedu začne nejpozději v březnu 2014 a je už ve výnosech dluhopisů v regionu CEE započten. Proto na ně bude mít jen omezený dopad, dokud nezačnou být nákupy aktiv omezovány agresivnějším tempem, než jaké se v současnosti předpokládá.

Podle Erste půjde o pečlivě kontrolovaný proces, protože se Fed bude snažit vyhnout dramatickým výkyvům u výnosů amerických dluhopisů, které by mohly ohrozit ekonomické oživení. "To je další důvod, proč bude riziko růstu výnosů limitované a proč očekáváme jen mírný nárůst mezi 20 a 70 bazickými body," uvádějí Kotian a Lobotka.

Během letošního roku bylo možné pozorovat zmírnění portfoliových kapitálových toků do regionu. Zpomalení už bylo potřebné po nezvykle silné rally v prvním čtvrtletí. Podle IIF Report on Capital Flows byl kapitálový odliv z rozvíjejících se trhů tažen víc růstem krátkodobých forwardových sazeb na předních trzích než hrozbou brzkého omezení QE. "Z našeho pohledu bylo posílení forward guidance velmi důležité, protože pomohlo zmírnit přehnané reakce výnosů a stabilizovat kapitálové toky," vysvětlují analytici.

Po období zvýšených výnosů v létě využily některé země střední a východní Evropy poklesu výnosů a v listopadu vstoupily na zahraniční trhy, aby si zajistily určité "předfinancování" na další rok, kdy je očekáván exit Fedu. Obzvláště důležité to bylo pro státy, jejichž ratingy nejsou v investičním pásmu. Patří sem Chorvatsko, Maďarsko a Srbsko. Všechny čelí nejvyšším potřebám financování v regionu.

Výhody mohly využít i Polsko a Slovensko. Obě země mají ale v současnosti hotovosti dostatek a jejich pravidla dluhové brzdy jim zabraňují hromadit hotovost na konci roku. U obou zemí (a rovněž Maďarska) lze proto očekávat, že omezí své rezervy, aby pravidlo splnily. To je také důvod, proč Erste předpokládá, že Polsko a Slovensko vstoupí na zahraniční trhy a obnoví rezervy teprve na začátku příštího roku.

Zahraniční emise dluhopisů v roce 2013

Státy střední a východní Evropy pokračují ve svém konsolidačním úsilí, i když pomalejším tempem ve srovnání s uplynulými roky. Kromě Chorvatska a Srbska by měly všechny země v příštím roce držet své deficity pod hranicí 3 % HDP. Polsko by mělo hospodařit s přebytkem vzhledem k příjmům z akvizice portfolií vládních dluhopisů z penzijních fondů, která v příštím roce výrazně sníží jeho potřeby financování.

Fiskální deficity a veřejný dluh

Vlády zení z regionu CEE všeobecně provádějí hodně předfinancování a zpětných odkupů aktiv na konci tohoto roku, což jim dá velký manévrovací prostor v prvních dvou kvartálech 2014.

CEE: Předpovědi růstu HDP

Nejsou to jen nižší deficity, ale také vyšší ekonomický růst, co by mělo napomoci udržitelnosti zadlužení. "Poslední data o HDP a řada předstihových indikátorů nás vedly k revizi předpovědí růstu HDP na příští rok nahoru," píší analytici. "U všech zemí kromě Chorvatska se očekává růst. Ekonomiky CEE by měly zrychlit tempo růstu HDP v průměru k 2,2 % v roce 2014 z 0,9 % očekávaných v roce 2013."

Zadlužení, deficit a růst

Je zřejmé, že se zlepšilo úvěrové hodnocení států střední a východní Evropy, obzvláště u zemí s ratingem v investičním pásmu (Polsko, Česko, Slovensko a Rumunsko); Maďarsko a Chorvatsko bojují s problémy kvůli zpoždění strukturálních reforem, což se stále promítá do jejich hodnocení.

Úvěrový rating státních obligací

"Očekáváme, že ratingy budou mít nadále velký dopad na ocenění. Obzvláště patrné je to na ocenění slovenských dluhopisů, které benefitují z toho, že patří do 'lepší ratingové skupiny' v rámci eurozóny," vysvětlují analytici. Touto skupinou myslí státy s ratingy vyššími než A (během posledních tří let jich podstatně ubylo).

Hodnota emitovaných dluhopisů "lepších" ratingových stupňů v eurozóně (v bilionech EUR)

Domácí faktory u jednotlivých zemí regionu by měly všeobecně pracovat proti výraznějšímu nárůstu výnosů. Dostatek likvidity a nižší nabídka by měly na nízké úrovni držet výnosy v Česku. Polské a slovenské bondy by měly příští rok těžit z rozsáhlých zpětných odkupů, a tudíž rovněž nižší nabídky dluhopisů. Monetární politika v Rumunsku a Maďarsku by měla zůstat stimulační pro domácí poptávku po dluhopisech (hlavně kratších splatností), nicméně Erste už nevidí velký prostor pro další snižování sazeb v roce 2014.

CEE: Výnosy dluhopisů

Výhled na dluhopisové trhy jednotlivých zemí regionu CEE

  • V Polsku povedou změny u penzijních fondů v příštím roce k podstatné redukci nabídky dluhopisů.
Změna ve struktuře státních dluhopisů vlivem penzijní reformy
  • Maďarská monetární politika nadále podporuje domácí dluhopisovou poptávku, nicméně kvůli vysokému zahraničnímu dluhu a krátkodobé splatnosti vládního dluhopisového portfolia jsou výnosy zdejších bondů náchylné na růst.
Vlastnická struktura na zahraničním dluhopisovém trhu (září 2013) Zahraniční pozice v dluhopisech a durace (střední doba splatnosti obligace, ovlivňuje citlivost dluhopisu na změnu úrokových sazeb)
  • Úrokové sazby v okolí nuly a velký přebytek likvidity v českém bankovním sektoru, zvýšený nedávnými intervencemi proti koruně, by měl růstu výnosů dluhopisů v České republice zabránit. Navíc vláda plánuje omezit své finanční potřeby prostřednictvím lepšího řízení hotovosti státních institucí.
Přebytečná likvidita českého bankovního sektoru a pozice bank ve státních dluhopisech
  • Slovensko bude těžit ze svého členství v "klubu zemí lepších ratingů", odkupy povedou k nižší emisi v příštím roce.

  • Omezení požadavků na rezervy v Rumunsku by mělo podpořit domácí poptávku po státních dluhopisech.

  • Chorvatsko je zemí, kde je riziko zvýšení výnosů dluhopisů nejvyšší. Hospodaří s nejvyšším rozpočtovým deficitem v regionu a jeho systém měnového kurzu vyžaduje přísnější likviditní management kvůli režimu měnového kurzu, což činí Chorvatsko náchylným na nárůst výnosů ve chvíli, kdy se dostane pod tlak měna.

  • V Srbsku zůstává fiskální politika nejistá kvůli chybějící formální dohodě s MMF.

Zdroj: Erste Group Bank
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna