US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Kde v Evropě pilně pracují na reformách, a kde usnuli na vavřínech? Big Mac Index prozradí!

Zapomeňte na statistiky o nezaměstnanosti a průmyslové produkci, cena hamburgeru ilustruje mnohem lépe, ve kterých zemích zafungovaly ekonomické reformy, a kde ne. Pohled na odlišné ceny za Big Mac napříč evropskými zeměmi mezi červencem a lednem 2013 nabízí důkaz toho, že si některé problémové země, například Irsko, utáhly opasky, zatímco ostatní ne.

Takzvaný Big Mac Index proslavil The Economist už před několika desítkami let. Poměřování ceny hamburgerů se dostalo dokonce i do podkladů pro výuku na ekonomických univerzitách. Index v podstatě ukazuje hodnotu světových měn. Pointa tkví v tom, že jsou náklady na výrobu Big Macu všude na světě téměř stejné, přesto se ale prodává v různých zemích za různé ceny.

Guntram Wolff, ekonom z Bruegel, shromáždil data za poslední měsíce a zjistil, že byl růst ceny v Řecku, Portugalsku a Španělsku nižší oproti průměru eurozóny, v Irsku dokonce cena klesla. Všechny tyto země v současnosti procházejí hlubokými ekonomickými reformami. Wolff z toho vyvozuje, že k reálným ekonomickým změnám v některých zemích skutečně dochází.

Například v Irsku, které přistoupilo k vládním škrtům po přijetí mezinárodní pomoci, cena hamburgeru klesla z 3,80 EUR na méně než 3,50 EUR. Země je ovšem s klesající cenou Big Macu v eurozóně výjimkou, protože například těžce zadlužená Itálie byla podle Big Mac Indexu nejdražší zemí v eurozóně. Hamburger byste si zde koupili za 3,85 EUR, zatímco v Německu stojí jen 3,64 EUR. Podle Wolffa Itálie musí zvolit správnou politiku, aby se vypořádala s vysokou inflací.

Zdroj: The Economist

Ekonomické a tržní indikátoryEurozónaZajímavost dne
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie