Nenápadný důkaz toho, jak akcie v posledních týdnech nechávají zlato daleko za sebou
|

Nenápadný důkaz toho, jak akcie v posledních týdnech nechávají zlato daleko za sebou

Akciová rally od začátku roku možná řadu investorů překvapila. Dlouhodobí hráči si ale umějí dávat věci do souvislostí. A jedna zajímavá je právě v posledních týdnech na trzích k vidění.

Dow Jones Zlato Světové akcie

Za nákup indexu Dow by aktuálně dal investor 8,5 uncí zlata, což je obrovský posun od konce minulého století, kdy tradiční americký index (jedna akcie každé emise) stál přes 44 uncí zlata. Vyjádřen ve zlatě se tedy Dow již 13 let obchoduje ve strmém medvědím trendu.

V absolutních číslech (v amerických dolarech) má přitom akciový trh za sebou od té doby tři výrazné vrcholy. Zlato (vyjádřeno v dolarech, ale i jiných měnách) od začátku století zdražuje.

Proto stojí za zmínku, že index Dow Jones Industrial Average před pár týdny díky svému výraznému růstu a současnému poklesu zájmu o zlato při zároveň oslabujícím dolaru dokázal prorazit technickou rezistenci (horní hranici obchodního pásma) a alespoň na čas se vzepřít medvědímu diktátu v poměru ke zlatu. Akcie zkrátka v poslední době lákají investory výrazně více než zlato.

Index Dow vyjádřený v aktuálních cenách zlata

Kontrariáni ze Citigroup: Zlato poletí dolů, ale neřešte sazby, s cenou zlata hýbe primárně dolar!
Hlavní komoditní analytik Citigroup Daniel Ahn nechápe nedávné poklesy ceny zlata jako nákupní příležitost. Na rozdíl od konkurenční Goldman Sachs, která předpokládá pokles ceny zlata kvůli růstu sazeb, se Citigroup soustředí na korelaci zlata s americkým dolarem a počítá s nižší cenou zlata v příštích měsících.

Zdroj: chartoftheday.com