US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Výměna bublin aneb dva (ne)populární akciové sektory

Jaká je relativní výkonnost dvou navzájem tak odlišných sektorů, jako jsou technologie a finance?

Redakce IW
Redakce IW
25. 3. 2013 | 6:00
Technologie

Finance jsou někdy považovány za "to staré, co je na světě dlouho jako lidstvo samo". Naopak technologie jsou symbolem budoucnosti, "něčeho nového". Do dvou zcela odlišných skupin se řadí také investoři, kteří tyto sektory preferují. Proto není divu, že nejzajímavější srovnání přináší pohled na oba sektory ve dvou naprosto odlišných časových periodách.

Obhajovat silný výkon finančních titulů je v současnosti přinejmenším nepopulární. Nikdo nechce vidět "zombie banky" v čele tržní rally po ráně, kterou zasadily světové ekonomice v posledních letech. Je vskutku paradoxní, že nejvíce nenáviděný sektor táhne jednu z nejkontroverznějších akciových rally.

Argument, proč se bankám bude nadále dařit

Pokud platí, že se akcie mají tendenci vracet k dlouhodobému průměru, měl by dobrý výkon finančních titulů pokračovat. Na bázi relativního výkonu jsou finance stále značně diskontované k čemukoli jinému, co na trhu najdete.

Riziko vyplývající z nevyzpytatelných regulací a všeobecná nejistota ohledně role finančních institucí v ekonomice mají na svědomí nemalou část diskontu. Reálný strach spočívá v tom, že každý dolar jejich zisků má hodnotu dolaru "stínového rizika", protože byznys bank se nejspíše dříve nebo později vrátí do zaběhnutých kolejí, a jakmile k tomu dostanou sebemenší příležitost, zase všechny "vypečou".

Nepřeháníme náhodou vnímaná rizika?

Nebylo by se ani co divit - po odstrašujícím chování, kterému jsme byli vystaveni během finanční krize. Bolest z krize ještě neodezněla, a proto cítíme nespravedlnost. Po zločinu nepřišel dostatečný trest, a tak je přirozené, že máme strach z opakování. Ale do jaké míry si tyto faktory "zaslouží" být diskontovány v ceně bankovních akcií?

Většinou se krátkodobě nevyplácí nakupovat "opozdilce" (přestože určitě nějaké takové investiční pravidlo existuje) – lepší je držet se vítězů. A k tomu sázka na počínající "nemilované" trendy - to funguje zpravidla ještě lépe.

Cyklus indikuje, že by se měla právě teď rozvíjet další krize. Trh ale bohužel není předvídatelný natolik, abychom s ní mohli rovnou počítat a "hrát ji" v investování.

Neházejte banky do starého železa

S větší pravděpodobností se vztah normalizuje. Finanční akcie mají krátkodobě velkou relativní sílu, a přitom jsou stále hluboce diskontované dlouhodobě. Aby došlo k normalizaci spreadu, finanční tituly musejí mít další potenciál vzestupu, případně technologie k poklesu.

Za předpokladu, že jsou finanční tituly stále tak zavrhované, je pravděpodobnější, že zahýbou se spreadem ony – budou se dále zhodnocovat. Technologiím trvalo dlouhou dobu, než se "otřepaly" po splasknutí dot.com bubliny, takže nelze ani čekat, že se vztah finance vs. technologie dostane do rovnováhy v blízké budoucnosti.

Zdroj: Dynamichedge.com

Finanční sektorSvětové akcieTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie