US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Rada absolventům: Do první práce jako na první rande

Většina zaměstnavatelů se shoduje na tom, že by si lidé měli začít osvojovat pracovní návyky již během studia. Ne každému se však podaří představy o svém budoucím zaměstnání získat předtím, než obdrží maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom. Následující rady 11 amerických ekonomů se vám mohou hodit bez ohledu na to, zda již práci máte, nebo se ji chystáte hledat až po blížících se prázdninách.

Justin Wolfers:

Přistupujte ke kariéře stejně, jako přistupujete k partnerským vztahům. I v práci musíte absolvovat desítky, ne-li stovky schůzek, abyste našli "tu jedinou dokonalou". O svém prvním zaměstnání přemýšlejte jako o svém prvním rande. Zkuste to, a když se vám vše bude zamlouvat, dejte práci šanci. V opačném případě neváhejte a zkuste štěstí raději u jiného zaměstnavatele. S prací je to jako s hledáním partnera. Spokojeného partnerského života také nikdy nedosáhnete tím, že se budete snažit napravovat chyby svého protějšku. Jedinou cestou je hledání. Se svým protějškem i prací si zkrátka musíte padnout do oka se vším všudy.

Moje rada na závěr zní: Nevzdávejte to při prvním neúspěchu. Stále hledejte a nesnažte se přesvědčovat sami sebe, že se v práci, kterou máte, něco změní. Nezmění. Jediným řešením je zaměstnání, k němuž nebudete mít výhrady. Objevte své přednosti i slabiny a zúročte je ve chvíli, kdy se rozhodnete usadit a založit rodinu.

Melissa Thomassonová:

Uvědomte si, že utopené náklady jsou utopené jednou provždy. Zjistíte-li, že vaše rozhodnutí nebylo správné, neoddalujte zbytečně změnu kurzu své "plavby".

Betsey Stevensonová:

Máte-li možnost si práci ještě před podpisem pracovní smlouvy vyzkoušet, využijte ji. Za všech okolností si pamatujte, že rozhodující není první dojem. Úkoly, které se na první pohled mohou jevit jako banality, se mnohdy po osmi hodinách změní ve vyčerpávající činnosti. S rozhodnutím, zda přijmout nabízenou práci, se proto nikdy neukvapujte, nechejte si vše projít hlavou.

Kenneth French:

Srovnáváte-li dvě zaměstnání, věnujte větší pozornost jejich potenciálním výhodám, méně se naopak soustřeďte na pravděpodobné nevýhody. Pokud je souboj vyrovnaný, zkuste práci, nad kterou visí více otazníků. Dopadne-li vše dobře, můžete říci, že jste si vybrali skvělý job. Nevyjde-li vše podle vašich představ, můžete štěstí zkusit jinde nebo si dát chvíli pauzu a doplnit si vzdělání.

Anat Admatiová:

Ani ve chvíli, kdy podepíšete pracovní smlouvu, rozhodnutí nevnímejte jako neměnné. Pro každý případ si vytvořte alternativní scénáře. Přesně si řekněte, za jakých okolností či z jakých důvodů z práce odejdete, a přemýšlejte nad tím, co v takové situaci budete dělat. Můžete se zkusit zamyslet nad dalším vzděláním, cestováním nebo dobrovolnickou činností. Čím více toho v životě poznáte, tím lépe se o kariéře budete schopni rozhodovat.

Charles Calomiris:

Nikdy není pozdě, při hledání práce snů není bitva prohraná ani po třicítce. Neustále se na pracovní zkušenosti ptejte svého okolí a na základě skládající se mozaiky se snažte hledat cesty, které vedou k vašemu cíli. Zároveň se nebojte přiznat sobě i svému okolí, že se vaše názory a postoje mění. Je zcela přirozené, že zkušenosti mění náš pohled na svět.

Pietra Rivoliová:

Nemáte-li rodinu a netíží vás hypotéka nebo jiné závazky, nebojte se na chvíli zůstat bez práce. V čase, který získáte, se zaměřte na atraktivní zaměstnavatele a organizace a pokuste se domluvit s nimi schůzku. Pamatujte si také, že životní spokojenost nepramení ze získaných akademických titulů a výše platu, důležité jsou především vaše pocity a vnitřní pohoda.

Katherine Baickerová:

Pokud nejste typem člověka, který se rozhoduje na základě emocí, nechte promluvit své schopnosti a přednosti. Zároveň si ale uvědomte, že schopnosti nejsou to jediné, co bude rozhodovat o vašem finančním ohodnocení. Kývnete-li na práci, kterou většina lidí raději odmítne, můžete se takřka vždy těšit na zajímavé platové podmínky. Při hledání pracovního místa "šitého na míru" se proto vždy soustřeďte i na své okolí, nejen na sebe samotné.

Emily Osterová:

Postrádáte-li pracovní nadšení, zkuste se na práci dívat jinak než jako na smysl života. Práce nemusí být nutně jen potěšením, a tak je mnohdy lepší ji vnímat zkrátka jako zdroj peněz na to, co vás skutečně baví. V takovém případě se rozhodujte podle výše finančního ohodnocení. Věřte, že dobře placených pracovních pozic, o něž lidé nejeví příliš velký zájem, se i dnes najde spousta. Musíte ale většinou počítat s tím, že vás tato zaměstnání nebudou příliš naplňovat.

Tim Harford:

Ekonomové tvrdí, že lidé, kteří ze školy vyšli v době ekonomické krize, mají relativně nízké šance na získání perspektivního zaměstnání i dlouho poté, co krize odezní. Oživení ekonomiky je totiž pomalým a zdlouhavým procesem. Co se tedy zamyslet nad pokračováním v magisterském nebo doktorském studijním programu?

Russ Roberts:

Čas jsou peníze. Snažte se proto co nejefektivněji využít všech svých předností. Pokud se domníváte, že žádnými nedisponujete, investujte do jejich objevení. A až je objevíte, investujte do jejich prohloubení a zlepšení.

Zdroj: NPR.org

Mezilidské a pracovní vztahyPracovní trhZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie