Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak ve středu burzy reagovaly na Béžovou knihu a údaje z trhu práce ve Spojených státech? Co trhy čeká ve čtvrtek a o kom si Jim Cramer myslí, že je idiot? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie
Americké akcie se ve středu propadly na jednoměsíční minima. Index Dow klesl o 1,43 %, S&P 500 o 1,38 % a Nasdaq o 1,27 %. Srazila je nepříliš příznivá čísla ze soukromého sektoru zveřejněná výzkumným institutem ADP. Soukromý sektor vytvořil méně pracovních míst, než se čekalo. Očekávání nenaplnily ani podnikové objednávky a ISM index aktivity v sektoru služeb. Nižší, než analytici předvídali, byla i produktivita práce v prvním čtvrtletí. Nesmírným překvapením byl více než 4% propad v nákladech na práci, ten byl však způsoben zvýšenými náklady v posledním kvartálu loňského roku, kdy zaměstnavatelé vypláceli bonusy navíc, aby se vyhnuli vyšší daňové sazbě, která vstoupila v platnost 1. ledna 2013.
2. Evropské akcie
Evropské akcie ve středečním obchodování výrazně ztratily. Německý DAX se propadl o 1,20 %, britský FTSE o 2,12 %, francouzský CAC 40 ztratil 1,87 %. O 1,68 % se tak propadl i celoevropský index EuroStoxx 50. Do mínusu je poslalo prohlášení guvernéra dallaského Fedu Fishera, který je silným zastáncem zpomalení a postupného ukončování kvantitativního uvolňování. Z červených čísel evropské trhy nevytáhly ani víceméně pozitivní údaje ze sektoru služeb, naopak jim ještě více podrazil nohy zpřesněný odhad vývoje HDP za první čtvrtletí, který potvrdil 0,2% mezikvartální pokles v eurozóně a meziročně přitvrdil na -1,1 % z -1,0 %. Posledním hřebíčkem do rakve středečního obchodování byly maloobchodní tržby, které meziročně klesly mnohem více, než se čekalo.
Investoři budou bedlivě vyhlížet rozhodnutí ECB o sazbách. Podle Andrewa Bosomwortha z investiční skupiny Pimco ECB ve čtvrtek ke snížení sazeb nepřistoupí, ale výhledově se k němu letos bude muset uchýlit. Zároveň se domnívá, že ECB bude poslední centrální bankou z rozvinutých zemí, která ukončí QE.
3. Pražská burza ve středu ukončila obchodování v mínusu
Pražská burza v úvodu středečního obchodování rostla, vzápětí však zamířila do mínusu. České maloobchodní tržby v dubnu nedopadly nejlépe, burzu ale táhly domů spíše zprávy z Evropy. Nejvíce klesaly akcie CETV (-1,75 %), Erste Group Bank (-1,55 %) a Unipetrolu (-1,12 %). Dařilo se naopak cenným papírům NWR (+1,09 %) a Telefóniky C.R. (+1,01 %).
Akcie CME pod lupou: Na vaše dotazy odpovídal analytik z České spořitelny Václav Kmínek
4. Očekávané události
Evropská centrální banka a Bank of England rozhodnou o výši sazeb na příští měsíc, Francie zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti a Německo průmyslové objednávky. Spojené státy před páteční zprávou o vývoji nezaměstnanosti v květnu budou sledovat týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a tržby maloobchodních řetězců. Na pražské burze se bude Fortuna naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 0,67 eura. Co dalšího trhy ve druhé půlce týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.
5. Americké ministerstvo financí oznámilo, že plánuje prodat dalších 30 milionů akcií General Motors
Americká vláda prodá tento měsíc další část svého podílu v automobilce General Motors (GM). Dále tak sníží majetkovou účast v největším domácím výrobci automobilů, kterou získala v rámci záchrany firmy v roce 2009. Ministerstvo financí uvedlo, že prodá asi 30 milionů kmenových akcií. Prodeji nahrává i to, že se akcie GM ve čtvrtek vrátí do burzovního indexu S&P 500. Ministerstvo chce prodat své akcie společně s prodejem 20 milionů akcií GM, které nabídne investorům odborový fond pro příspěvky na zdravotní péči pro penzionované zaměstnance.
6. Americké firmy zaměstnaly v květnu o 30 tisíc lidí méně, než se čekalo
Američtí soukromí zaměstnavatelé v květnu vytvořili 135 tisíc pracovních míst, očekával se nárůst o 165 tisíc. Dubnové údaje byly revidovány níže o 6 tisíc na 113 tisíc. "Údaj by měl naladit trhy na opatrnou notu před klíčovými pátečními oficiálními údaji z trhu práce. Tam se čeká růst počtu pracovních míst v soukromém sektoru o 178 tisíc. Je pravděpodobné, že se trh bude připravovat na zklamání, které však není jisté, protože v minulosti se často údaje ADP a oficiální statistika krátkodobě i dost podstatně lišily," okomentoval výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
7. Lotyšsko může vstoupit do eurozóny v lednu 2014
Evropská komise schválila přístup Lotyšska do eurozóny, jak již v úterý předeslal jeden z představitelů Unie. Lotyšsko, kterému krize v letech 2008 až 2009 seřízla HDP o 17,7 %, podle EU splňuje veškerá kritéria pro přijetí eura. Formální rozhodnutí o zavedení eura v Lotyšsku se očekává na zasedání ministrů financí EU 9. července.
8. KIT Digital mění reorganizační plán. Chce udělat z věřitelů akcionáře
Za 28 milionů dolarů, které tři největší vlastníci do firmy nasypou jako finanční injekci, získají 100 % ve firmě Piksel, kam byla vyvedena zdravá část KIT digital. Zároveň však budou vydány warranty, které si mohou koupit všichni stávající akcionáři za cenu 0,205 dolaru (v poměru jeden warrant na jednu akcii). Na warranty budou mít podle návrhu, který KIT digital podala na soudu v New Yorku, nárok i věřitelé, a to v poměru ke svým pohledávkám.
9. Béžová kniha Fedu: Ekonomika USA roste pomalým až mírným tempem
Americká ekonomika rostla od poloviny dubna "pomalým až mírným" tempem, uvedla americká centrální banka v situační zprávě nazývané Béžová kniha. Proti předchozí zprávě to naznačuje určité zpomalení, protože dubnová Béžová kniha mluvila pro období od počátku března do poloviny dubna o "mírném" růstu.
10. Dell naléhá na akcionáře, aby hlasovali pro nabídku Michaela Della a Silver Lake
Zvláštní výbor společnosti Dell ve středu doporučil akcionářům hlasovat pro návrh na převzetí firmy skupinou kolem zakladatele Michaela Della. Konkurenční návrh investora Carla Icahna a firmy Southeastern Asset Management je pro akcionáře horší, uvedl výbor pověřený vyhodnocením nabídek. Výbor konstatoval, že konkurenční Icahnův návrh má "významnou mezeru v likviditě". Ta by podle něj mohla snížit slíbenou zvláštní dividendu až na 8,50 dolaru na akcii.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.
Bonus
Jste blbci, vzkázal Jim Cramer všem, kteří nakupují zajištěné dluhové obligace (CDO)
V Londýně opět získávají na oblibě kontrakty označované jako CDO – balíčky obligací s různým rizikem, které hrály velkou roli na začátku finanční krize. "Poslouchejte dobře, vy hlupáci, kteří tohle zboží nakupujete: Doufám, že přijdete o každou investovanou penny," prohlásil Cramer na CNBC. "Tyto CDO kontrakty nejsou navázány jen na aktiva zajištěná hypotékami. Když se vrátíme na začátek krize, uvidíme, že problém je v tom, jak vše závisí na všem. Proto byly ztráty tak obrovské. Jste hlupáci, idioti a vraždíte tento systém," prohlašuje Cramer.
Aktuality

