Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech

Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových sazeb. Právě kvantitativní uvolňování je přitom v posledních letech dominantním faktorem vývoje akciového i dluhopisového trhu.
Fed hodlá snižovat objem nákupů dluhopisů (aktuálně 85 miliard USD měsíčně) podle toho, jaká bude situace na pracovním trhu v USA a jak se bude vyvíjet spotřebitelská inflace. Centrální banka se chce ovšem vyhnout turbulencím, které by mohl vyvolat příliš rychlý návrat k "normální" měnové politice. Začátek exitu je zatím nejistý, ale bankéři o něm debatují. Informaci přinesl v pátek The Wall Street Journal (WSJ).
Nevyděsit trhy
Snahou Fedu bude to, aby trh nereagoval přehnaně na jakékoli případné zpřísnění měnové politiky. Neplánuje proto stabilní a mechanické zvyšování sazeb jako v letech 2003 až 2006, kdy banka zvyšovala krátkodobé sazby na 17 po sobě jdoucích setkáních měnového výboru.
Akcie i dluhopisy na programy Fedu v posledních letech silně reagovaly a stále reagují. Příliš rychlé ukončení kvantitativního uvolňování (QE) by mohlo vyvolat panické výprodeje, ukončit QE příliš pozdě by ovšem mohlo nechat vzniknout na trzích velkým spekulativním bublinám (Fed je zatím na trhu nevidí, a to ani na dluhopisech, ani na akciích, které v uplynulých týdnech posouvají historické rekordy - pozn. red.).
Bill Gross, dluhopisová investorská legenda, na Twitteru v pátek napsal, že dlouhodobý býčí trh na amerických státních dluhopisech skončil 29. dubna. To by znamenalo, že bublina - ať ji Fed zatím klidně nevidí - začne splaskávat.
Výnosy amerických 10letých dluhopisů dlouhodobě klesají od začátku 80. let 20. století. 29. dubna dubna 2013 začaly mírně růst.
Rozpuštění bilionového dluhopisového portfolia Fedu
Reportér WSJ John Hilsenrath patří k velkým expertům, pokud jde o dění v americké centrální bance. Ne nadarmo se mu říká Fed Wire, volně přeloženo "Spojka z Fedu". Říká se, že jakmile chce Fed něco oznámit Wall Street, přijde Hilsenrathovi nový email. Díky tomu, že pak téma zpracuje, není pak další krok Fedu takovým šokem pro trh, jakým by byl bez této spojky.
Jeho páteční článek je proto potřeba brát vážně. Ano, Bernanke i další guvernéři Fedu ve svých vyjádřeních mnohokrát přiznali, že se o konci QE baví, že mají stanoveny jeho jasné spouštěcí podmínky (6,5% míra nezaměstnanosti). Grossův tweet tedy není nelogický - pokud se Fed rozhodne postupně rozpustit své několikabilionové dluhopisové portfolio, dluhopisů bude na trhu velké množství, jejich cena klesne a výnosy porostou.
Je otázka, co to bude znamenat pro americkou ekonomiku. Vláda si nebude moci půjčovat tak levně jako dosud, snaha o snižování rozpočtového deficitu tedy narazí na vyšší potřebu splátek úroků z půjček, mohou se dále zvyšovat daně a klesat popularita současné administrativy.
Někteří investoři sdílejí tento pohled na věc, jiní ostře nesouhlasí a tvrdí, že úroky nijak závratně neporostou. Sám Hilsenrath (tedy sám Fed?) se snaží jakoukoli paniku hned v zárodku odvrátit. I proto se politika bude podle všeho zpřísňovat postupně a ve vlnách - Fed zvýší sazby a ubere na QE, zjistí, jak reagují trhy, a až podle toho zváží další kroky.
V každém případě přichází velký okamžik pro trhy. Fed je připraven uvést v chod svou EXIT STRATEGII, a nezabít tím ekonomické oživení a křehkou (jakkoli rekordní) akciovou rally. Investoři by na to měli být připraveni.
Zdroj: WSJ