Co musíte vědět (3. ledna)
|

Co musíte vědět (3. ledna)

Jaký byl první obchodní den roku 2014 na světových akciových trzích i na pražské burze, jak vnímají stav ekonomiky světové firmy a proč si jedna americká reportérka pro letošní rok přeje hlavně zůstat na nohou? To všechno byste měli hned ráno vědět!

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily rok 2014 poklesem

Index Dow ve čtvrtek ztratil 0,82 % na 16 441,35 bodu, S&P 500 klesl o 0,89 % na 1 831,98 bodu a Nasdaq odepsal 0,8 % na 4 143,07 bodu. Nejméně ztrácely zdravotnický sektor a firmy z odvětví cyklického spotřebního zboží, nejhůře do letošního obchodování vstoupily energetika a síťové služby. "Trh si nyní dává malou přestávku při hledání nových impulzů," uvedla analytička Anastasia Amorosová ze společnosti JPMorgan Funds. Poklesu cen akcií nezabránily ani příznivé zprávy z trhu práce a ze zpracovatelského sektoru v USA. Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil, aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu. Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.

Výsledková sezóna se blíží a tolik pesimistů v Americe nebylo posledních pět let

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabovaly

Evropské akcie v prvním obchodním dnu nového roku oslabovaly. Německý DAX klesl o 1,59 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,60 % a britský FTSE 100 odevzdal 0,46 %. Evropský index Euro Stoxx 50 odepsal 1,58 %. Jako jediný v nepatrném plusu zůstal sektor finančních služeb, mezi největší propadlíky se naopak zařadily síťové služby a realitní sektor. Navzdory nepříznivému sentimentu se ve čtvrtek dařilo akciím italské automobilky Fiat, které posílily o 16,4 % poté, co společnost ve středu oznámila, že se s zaměstnaneckým fondem VEBA amerického syndikátu UAW dohodla na odkoupení menšinového podílu v automobilce Chrysler. Fiat za 41,46 % akcií Chrysleru zaplatí 3,65 miliardy USD a stane se jeho jediným vlastníkem.

3. Pražská burza v prvním obchodním dnu nového roku rostla

Pražská burza vstoupila do roku 2014 růstem. Index PX ve čtvrtek posiloval posedmé za sebou, tentokrát o 0,49 % na 993,85 bodu. Nejvíce se dařilo cenným papírům developera Orco (+7,09 %). Z dalších titulů posilovaly akcie NWR (+4,00 %), mediální CETV (+3,14 %) a cenné papíry ČEZ (+1,55 %). Obchodování s akciemi ČEZ mohlo pozitivně ovlivnit vyjádření generálního ředitele firmy Daniela Beneše pro týdeník Ekonom, že by podle něj smlouva s vítězným uchazečem o dostavbu jaderné elektrárny Temelín mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí 2015. Z finančních titulů se dařilo Komerční bance, jejíž cenné papíry podražily o 0,43 % na 4 440 korun. Akcie KB pokračují v obratu, který započaly 16. prosince 2013 poté, co klesly na 4 170 korun. V červených číslech uzavřely tři tituly - Erste Group Bank (-0,29 %), VIG (-0,20 %) a Fortuna (-0,17 %).

České akcie by mohly letos mírně posílit, shodují se analytici

4. Očekávané události

V Evropě se investoři v pátek dočkají britského indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a indexu cen domů. Německo přidá vývoj maloobchodních tržeb, meziroční vývoj inflace zveřejní Španělsko, Itálie i celá eurozóna. Spojené státy trhu představí prodeje automobilů za prosinec a institut ISM doplní index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy se také připravují na zprávu o stavu amerických zásob ropy a investoři očekávají projevy několika členů Fedu, konkrétně Charlese Plossera, Jeremyho Steina, Jeffreyho Lackera a Bena Bernankeho.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světové i evropské firmy věří v další růst

Čtvrtek přinesl sérii indexů nákupních manažerů. Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na čtyřměsíční minimum 51 bodů (odhad: 51,2 bodu, listopad: 51,4 bodu). Japonský index se zvýšil na 55,2 bodu po 55,1 bodu v listopadu, italský vzrostl na 53,3 bodu z 51,4 bodu a německý na 54,3 bodu z 52,7 bodu. Pokles naopak v Evropě zaznamenaly francouzský PMI, který v prosinci klesl na sedmiměsíční minimum 47 bodů z listopadových 48,4 bodu, a britský index, jenž mírně sestoupil z 33měsíčního listopadového maxima 58,1 bodu na 57,3 bodu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 31měsíční maximum 52,7 bodu (flash: 52,7 bodu, listopad: 51,6 bodu), a dokládá tak pokračující ekonomické oživení. Český index podle společnosti HSBC klesl na 54,7 bodu z 55,4 bodu v listopadu.

Eurozóna - přehled indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Ve Spojených státech vzrostl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci na 11měsíční maximum 55 bodů z 54,7 bodu v listopadu. Výrobu podpořil silný růst nových objednávek a růst zaměstnanosti na 9měsíční maximum. Institut ISM později doplnil vlastní index nákupních manažerů v průmyslu, který v USA v prosinci klesl v souladu s odhady na 57 bodů z 57,3 bodu v listopadu.

BGA: Růst německé ekonomiky letos zrychlí na 1,5 %

6. Credit Suisse v roce 2014 očekává výrazné oslabení eura

Švýcarská banka Credit Suisse očekává, že jednotná evropská měna v roce 2014 oslabí nejvíce za posledních téměř deset let. Banka se domnívá, že současné úrovně, které odpovídají dvouletým maximům, jsou z pohledu evropské měny neudržitelné. "Do této chvíle jsme euru věřili. Se vstupem do roku 2014 však očekáváme změnu trendu," říká Anezka Christovová z londýnské pobočky Credit Suisse. Banka odhaduje, že letos euro vůči dolaru oslabí přibližně o 10 % na 1,24. Trh podle agentury Bloomberg očekává pokles na 1,28 EUR/USD. "Utahování měnové politiky americkou centrální bankou může v roce 2014 změnit vnímání americké měny," říká měnový stratég z HSBC Daragh Maher.

7. Buffettova Berkshire Hathaway zřejmě v horizontu pěti let poprvé v historii neporazila index S&P 500

Konsorcium Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zřejmě poprvé po 44 letech nesplnilo závazek, který si Věštec z Omahy v roce 1965 předsevzal. Podle analytiků zaostal růst čistého jmění společnosti za posledních pět let za růstem akciového indexu S&P 500. Ten od konce roku 2008 po započítání dividend investorům vynesl 128 %, akcie Buffettovy Berkshire Hathaway ve stejném období přidaly pouze 80 %. Analytici odhadují, že účetní hodnota Berkshire Hathaway za posledních pět let vzrostla o 83 až 86 % na přibližně 131 tisíc USD na akcii. V okamžiku, kdy Buffett společnost převzal, se její účetní hodnota pohybovala kolem 19 USD na akcii a ročně rostla v průměru o 20 %, index S&P 500, který si Buffett určil jako benchmark, ročně přidával v průměru 9,4 %.

8. Analytik z Wells Fargo snížil doporučení na akcie Applu

Maynard Um, analytik z Wells Fargo, snížil doporučení na akcie Applu na "market perform" z "outperform". Uvedl, že neočekává, že by se předpokládaný růst hrubé marže z prodejů nových mobilních telefonů iPhone 5S výrazněji promítl do tržního ocenění společnosti.

9. Sony prý chce letos začít prodávat telefon s Windows

Softwarový gigant Microsoft by letos mohl získat neobvyklou podporu od svého konkurenta na trhu s chytrými telefony, japonské firmy Sony. Server The Information, který se specializuje na informace z oblasti technologií, s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Sony plánuje letos v létě začít prodávat přístroj s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu. Sony doposud používala ve svých telefonech systém Android od Googlu. Windows Phone je nyní třetí nejprodávanější na trhu, drží si však velký odstup za systémy iOS od Applu a Android. Podle odhadů je jeho podíl na trhu nyní kolem 3,6 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brooke Graham se stala na konci roku hvězdou. "Hlavně zůstat na nohou," přeje si pro letošní rok.

Před pár dny se jí podařilo omdlít uprostřed otázky, po chvilce se však probrala a rozhovor dokončila. Z Brooke Graham se na přelomu roku stala větší hvězda sociálních sítí, než plánovala.

Jak přesně to vypadalo?

Její novoroční přání a předsevzetí je proto jasné - hlavně se při živých vstupech udržet na nohou. Český prezident nechť si vezme k srdci, ačkoli Graham si podle dostupných informací před vysíláním s ruským velvyslancem nepřipíjela.

Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
za 8 minut

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
včera v 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
včera v 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
včera v 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
včera v 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně