Co musíte vědět (3. ledna)
|

Co musíte vědět (3. ledna)

Jaký byl první obchodní den roku 2014 na světových akciových trzích i na pražské burze, jak vnímají stav ekonomiky světové firmy a proč si jedna americká reportérka pro letošní rok přeje hlavně zůstat na nohou? To všechno byste měli hned ráno vědět!

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily rok 2014 poklesem

Index Dow ve čtvrtek ztratil 0,82 % na 16 441,35 bodu, S&P 500 klesl o 0,89 % na 1 831,98 bodu a Nasdaq odepsal 0,8 % na 4 143,07 bodu. Nejméně ztrácely zdravotnický sektor a firmy z odvětví cyklického spotřebního zboží, nejhůře do letošního obchodování vstoupily energetika a síťové služby. "Trh si nyní dává malou přestávku při hledání nových impulzů," uvedla analytička Anastasia Amorosová ze společnosti JPMorgan Funds. Poklesu cen akcií nezabránily ani příznivé zprávy z trhu práce a ze zpracovatelského sektoru v USA. Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil, aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu. Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.

Výsledková sezóna se blíží a tolik pesimistů v Americe nebylo posledních pět let

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabovaly

Evropské akcie v prvním obchodním dnu nového roku oslabovaly. Německý DAX klesl o 1,59 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,60 % a britský FTSE 100 odevzdal 0,46 %. Evropský index Euro Stoxx 50 odepsal 1,58 %. Jako jediný v nepatrném plusu zůstal sektor finančních služeb, mezi největší propadlíky se naopak zařadily síťové služby a realitní sektor. Navzdory nepříznivému sentimentu se ve čtvrtek dařilo akciím italské automobilky Fiat, které posílily o 16,4 % poté, co společnost ve středu oznámila, že se s zaměstnaneckým fondem VEBA amerického syndikátu UAW dohodla na odkoupení menšinového podílu v automobilce Chrysler. Fiat za 41,46 % akcií Chrysleru zaplatí 3,65 miliardy USD a stane se jeho jediným vlastníkem.

3. Pražská burza v prvním obchodním dnu nového roku rostla

Pražská burza vstoupila do roku 2014 růstem. Index PX ve čtvrtek posiloval posedmé za sebou, tentokrát o 0,49 % na 993,85 bodu. Nejvíce se dařilo cenným papírům developera Orco (+7,09 %). Z dalších titulů posilovaly akcie NWR (+4,00 %), mediální CETV (+3,14 %) a cenné papíry ČEZ (+1,55 %). Obchodování s akciemi ČEZ mohlo pozitivně ovlivnit vyjádření generálního ředitele firmy Daniela Beneše pro týdeník Ekonom, že by podle něj smlouva s vítězným uchazečem o dostavbu jaderné elektrárny Temelín mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí 2015. Z finančních titulů se dařilo Komerční bance, jejíž cenné papíry podražily o 0,43 % na 4 440 korun. Akcie KB pokračují v obratu, který započaly 16. prosince 2013 poté, co klesly na 4 170 korun. V červených číslech uzavřely tři tituly - Erste Group Bank (-0,29 %), VIG (-0,20 %) a Fortuna (-0,17 %).

České akcie by mohly letos mírně posílit, shodují se analytici

4. Očekávané události

V Evropě se investoři v pátek dočkají britského indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a indexu cen domů. Německo přidá vývoj maloobchodních tržeb, meziroční vývoj inflace zveřejní Španělsko, Itálie i celá eurozóna. Spojené státy trhu představí prodeje automobilů za prosinec a institut ISM doplní index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy se také připravují na zprávu o stavu amerických zásob ropy a investoři očekávají projevy několika členů Fedu, konkrétně Charlese Plossera, Jeremyho Steina, Jeffreyho Lackera a Bena Bernankeho.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světové i evropské firmy věří v další růst

Čtvrtek přinesl sérii indexů nákupních manažerů. Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na čtyřměsíční minimum 51 bodů (odhad: 51,2 bodu, listopad: 51,4 bodu). Japonský index se zvýšil na 55,2 bodu po 55,1 bodu v listopadu, italský vzrostl na 53,3 bodu z 51,4 bodu a německý na 54,3 bodu z 52,7 bodu. Pokles naopak v Evropě zaznamenaly francouzský PMI, který v prosinci klesl na sedmiměsíční minimum 47 bodů z listopadových 48,4 bodu, a britský index, jenž mírně sestoupil z 33měsíčního listopadového maxima 58,1 bodu na 57,3 bodu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 31měsíční maximum 52,7 bodu (flash: 52,7 bodu, listopad: 51,6 bodu), a dokládá tak pokračující ekonomické oživení. Český index podle společnosti HSBC klesl na 54,7 bodu z 55,4 bodu v listopadu.

Eurozóna - přehled indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec 2013)

Ve Spojených státech vzrostl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci na 11měsíční maximum 55 bodů z 54,7 bodu v listopadu. Výrobu podpořil silný růst nových objednávek a růst zaměstnanosti na 9měsíční maximum. Institut ISM později doplnil vlastní index nákupních manažerů v průmyslu, který v USA v prosinci klesl v souladu s odhady na 57 bodů z 57,3 bodu v listopadu.

BGA: Růst německé ekonomiky letos zrychlí na 1,5 %

6. Credit Suisse v roce 2014 očekává výrazné oslabení eura

Švýcarská banka Credit Suisse očekává, že jednotná evropská měna v roce 2014 oslabí nejvíce za posledních téměř deset let. Banka se domnívá, že současné úrovně, které odpovídají dvouletým maximům, jsou z pohledu evropské měny neudržitelné. "Do této chvíle jsme euru věřili. Se vstupem do roku 2014 však očekáváme změnu trendu," říká Anezka Christovová z londýnské pobočky Credit Suisse. Banka odhaduje, že letos euro vůči dolaru oslabí přibližně o 10 % na 1,24. Trh podle agentury Bloomberg očekává pokles na 1,28 EUR/USD. "Utahování měnové politiky americkou centrální bankou může v roce 2014 změnit vnímání americké měny," říká měnový stratég z HSBC Daragh Maher.

7. Buffettova Berkshire Hathaway zřejmě v horizontu pěti let poprvé v historii neporazila index S&P 500

Konsorcium Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zřejmě poprvé po 44 letech nesplnilo závazek, který si Věštec z Omahy v roce 1965 předsevzal. Podle analytiků zaostal růst čistého jmění společnosti za posledních pět let za růstem akciového indexu S&P 500. Ten od konce roku 2008 po započítání dividend investorům vynesl 128 %, akcie Buffettovy Berkshire Hathaway ve stejném období přidaly pouze 80 %. Analytici odhadují, že účetní hodnota Berkshire Hathaway za posledních pět let vzrostla o 83 až 86 % na přibližně 131 tisíc USD na akcii. V okamžiku, kdy Buffett společnost převzal, se její účetní hodnota pohybovala kolem 19 USD na akcii a ročně rostla v průměru o 20 %, index S&P 500, který si Buffett určil jako benchmark, ročně přidával v průměru 9,4 %.

8. Analytik z Wells Fargo snížil doporučení na akcie Applu

Maynard Um, analytik z Wells Fargo, snížil doporučení na akcie Applu na "market perform" z "outperform". Uvedl, že neočekává, že by se předpokládaný růst hrubé marže z prodejů nových mobilních telefonů iPhone 5S výrazněji promítl do tržního ocenění společnosti.

9. Sony prý chce letos začít prodávat telefon s Windows

Softwarový gigant Microsoft by letos mohl získat neobvyklou podporu od svého konkurenta na trhu s chytrými telefony, japonské firmy Sony. Server The Information, který se specializuje na informace z oblasti technologií, s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Sony plánuje letos v létě začít prodávat přístroj s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu. Sony doposud používala ve svých telefonech systém Android od Googlu. Windows Phone je nyní třetí nejprodávanější na trhu, drží si však velký odstup za systémy iOS od Applu a Android. Podle odhadů je jeho podíl na trhu nyní kolem 3,6 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brooke Graham se stala na konci roku hvězdou. "Hlavně zůstat na nohou," přeje si pro letošní rok.

Před pár dny se jí podařilo omdlít uprostřed otázky, po chvilce se však probrala a rozhovor dokončila. Z Brooke Graham se na přelomu roku stala větší hvězda sociálních sítí, než plánovala.

Jak přesně to vypadalo?

Její novoroční přání a předsevzetí je proto jasné - hlavně se při živých vstupech udržet na nohou. Český prezident nechť si vezme k srdci, ačkoli Graham si podle dostupných informací před vysíláním s ruským velvyslancem nepřipíjela.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus