8 kroků na cestě k ideálnímu profilu na LinkedInu
|

8 kroků na cestě k ideálnímu profilu na LinkedInu

Ještě před dvaceti lety by většina z nás při hledání nového zaměstnání jako první otevřela některé z regionálních novin. Před deseti lety bychom se již soustředili spíše na specializované internetové servery. V několika posledních letech se ale obracíme stále častěji také na LinkedIn. Jak na sebe na největší profesní sociální síti na světě upoutat pozornost a vystoupit z unifikované profilové šedi?

Zaměstnání LinkedIn Sociální sítě Pracovní trh

Podle nedávného amerického průzkumu se na profesních sociálních sítích aktivně pohybuje až 94 % personalistů. Jenom na LinkedInu má přitom vlastní profil více než 260 milionů uživatelů, z toho podle odhadů kolem 500 tisíc Čechů. Šance, že si vás lidé hledající nové zaměstnance všimnou, tak na jednu stranu sice není nikterak malá, na druhou stranu se ale váš profil může mezi tisíci dalších ztratit. Následujících osm rad udělá z obyčejné internetové vizitky výkladní skříň vaší pracovní kariéry.

1. Profilová fotografie

Na fotografii musí být vaše tvář. Vyhněte se fotkám domácích mazlíčků nebo přírodních scenérií. Vyberte snímek, na kterém jste upravení, a chcete-li hned na začátku získat několik plusových bodů, zvolte takový, na němž se přirozeně usmíváte. Obloukem se naopak vyhněte fotografiím s příliš výrazným líčením nebo křečovitým výrazem.

Zapamatujte si, že lidé si lépe než jména pamatují tváře. Není nezbytně nutné, abyste jako profilovou fotografii použili tu, na které na sobě máte luxusní oblek a dokonalý účes. Důležité je, aby o vás něco vypovídala. Nosíte rádi košile, nebo naopak trička? Chybu neuděláte ani jedním, jen si dejte pozor, aby bylo vaše oblečení čisté a vyžehlené. Na profilové fotografii z vás jednoduše musí vyzařovat nejen sebejistota, ale i pohoda.

2. Profesionální motto

Neomezujte se na jednoslovný popis své aktuální pracovní pozice, jak to dělá většina uživatelů. Do tohoto pole, jež se zobrazuje hned pod vaším jménem, můžete vepsat až 120 znaků. Nezapomínejte, že LinkedIn je ve své podstatě fulltextový vyhledávač, který výsledky vyhledávání generuje pomocí zadaných klíčových slov. Pokuste se proto na profesionální motto nahlížet jako na reklamu, která vás má prodat.

3. Souhrn

Sekce "Souhrn" je podle personalistů bezesporu tím nejzásadnějším vylepšením, se kterým LinkedIn dosud přišel. Vkládat můžete fotografie ve vysokém rozlišení, infografiku své pracovní kariéry nebo vlastní videoprezentaci. Vyplatí se také neotřelé shrnutí hlavních dovedností nebo dosažených cílů.

Souhrn je po fotografii, jménu a profesionálním mottu tím prvním, na co se uživatelé LinkedInu zaměří. Je proto důležité, abyste si svým krátkým představením získali jejich pozornost a přesvědčili je, že váš profil je jiný, zajímavější. Pokud se nebojíte experimentovat, můžete tuto sekci nazvat "Co v mém životopisu nenajdete" a koncipovat ji například jako krátký příběh jednoho dílčího pracovního úspěchu, na který jste nejvíce pyšní.

4. Pracovní zkušenosti

Tento oddíl je srdcem vašeho linkedinového profilu stejně jako v případě klasického životopisu. Zde svým potenciálním zaměstnavatelům předkládáte obraz své profesní kariéry včetně popisu postů, na kterých jste působili.

Chcete-li, aby váš profil skutečně zaujal, neomezujte se v žádném případě jenom na poslední zaměstnaní. Dejte si tu práci a podělte se se svým okolím o všechny posty, které jste dosud zastávali. Nikdy nevíte, jaká zdánlivá maličkost se může v očích některého personalisty či headhuntera proměnit v jedinečnou konkurenční výhodu.

5. Dovednosti a odbornosti

Po seznamu pracovních zkušeností se jedná pravděpodobně o nejdůležitější součást vašeho linkedinového já. Důležitý nicméně není pouze samotný výčet dovedností a schopností, ale především jejich potvrzení od nadřízených, podřízených, spolupracovníků či spokojených zákazníků a klientů.

Buďte aktivní a nebojte se lidi ze svého okolí o potvrzení konkrétní dovednosti požádat. Na druhou stranu se ale vyhněte přílišné horlivosti a nikdy nežádejte několik nejbližších kolegů o hromadné potvrzení všech svých předností. Pokud byste tak učinili, stal by se celý váš profil v očích personalistů účelovým, zmanipulovaným a nedůvěryhodným. Místo toho zkuste na pracovišti požádat vždy jednoho kolegu či jednu kolegyni o potvrzení jedné dovednosti a slibte jim, že totéž učiníte na jejich profilu. Široce diverzifikovaný seznam "garantů" vašich schopností má na trhu práce cenu zlata.

6. Skupiny

Na LinkedInu se aktuálně můžete zapojit do více než 1,3 milionu různých skupin, ve kterých se ve virtuálním prostoru setkávají lidé se stejnými zájmy či lidé pracující ve stejném odvětví. Pro začátek si vyhledejte minimálně skupinu vysoké školy, kterou jste vystudovali, a pokuste se aktivně zapojit do probíhající konverzace. Poté do svého portfolia postupně, například každý měsíc, přidávejte další skupiny z odvětví, ve kterém pracujete, nebo z oblasti, která vás zajímá, a snažte se ze své aktivity vytěžit co nejvíce. Prakticky všechny skupiny jsou plné rad a doporučení, ke kterým se jinde dostanete jen stěží.

7. Klíčová slova

LinkedIn rovná se fulltextový vyhledávač. Mějte toto spojení vždy na paměti a snažte se svůj profil konstruovat jako nenásilný seznam relevantních klíčových slov. Vezměte si při vyplňování svého profilu list čistého papíru a pokuste se pomocí brainstormingu vytvořit seznam slov, která jsou pro vaše zájmy a dovednosti typická. Ta poté v různých sekcích svého profilu zakomponujte do textu včetně popisu pracovních pozic, které jste dosud zastávali. Budete se divit, kolik nových návštěvníků touto jednoduchou strategií získáte.

8. Ujistěte se, že je váš profil kompletní

LinkedIn uživatele upozorňuje, že se jejich profil po kompletním vyplnění bude ve výsledcích vyhledávání zobrazovat až čtyřicetkrát častěji než profil neúplný. Jinými slovy, pokud vyplníte všechny požadované položky, získáte až čtyřicetkrát více příležitostí k získání dalších pracovních příležitostí a zkušeností. To za těch pár minut práce stojí, nemyslíte?

Zdroj: Lumière
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus