Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu
|

Býčí trh v USA bude v roce 2015 pokračovat, tvrdí stratég. Pozitivně vnímá i Evropu

Finanční trhy se v posledním čtvrtletí 2014 projevovaly zvýšením volatility. Investoři by měli očekávat i v roce 2015 otřesy, a to kvůli růstu úrokových sazeb v USA. Americké trhy se s tímto zvýšením ale pohodlně vyrovnají. S utlumenou inflací a nízkými cenami komodit bude rychlost a rozsah růstu sazeb mnohem pomalejší, než mnozí komentátoři předpovídají, vyhlíží na prahu roku 2015 Dominic Rossi, investiční ředitel Fidelity Worldwide Investments.

Emerging Markets Býčí trh Světové akcie Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Americké akcie Investiční tipy Výhled na rok 2015

Zatímco volatilita pravděpodobně dosáhla v tomto cyklu svého dna, vývoj se bude dále ubírat stejným směrem a býčí trh v USA bude pokračovat až do prezidentských voleb v roce 2016. Vyhlídky na růst ekonomiky v USA jsou velice dobré a umožňují investorům soustředit se na pozitiva firemních zisků a na růst dividend. "Věřím, že býčí trh v USA zůstává nedotčený a že budeme v roce 2015 svědky nových maxim. Rozhodně to byla důvěra trhu v americké oživení, která způsobila býčí trh s akciemi, a není žádný důvod očekávat, že se tato dynamika nějak změní. Samozřejmě, úrokové sazby v USA porostou, protože nynější oživení je považováno za silné a trvalé. Skutečnost, že inflace je nízká a že zásluhou nízkých cen komodit zůstane oslabená, dává ale Fedu velký manévrovací prostor," míní Rossi.

Ceny komodit a hodnota dolaru

Hlavním vztahem, který bude určovat burzovní dění, je podle Rossiho kombinovaný vliv oslabených cen komodit a rostoucí hodnoty dolaru. Ceny ropy letos spadly o desítky procent a lze předpokládat, že budou nové úrovně trvalejšího charakteru, a to s ohledem na strukturální změny na straně nabídky ovlivněné rostoucí produkcí břidlicového plynu v USA.

Dolar v posledních měsících výrazně posílil vůči všem hlavním měnám. A vždy, když světová rezervní měna posiluje, hodnota ostatních aktiv klesá, zejména cena ropy účtované právě v dolarech. Je to přesný opak jevu, jehož jsme byli svědky v letech 2003-2008, kdy slabý dolar způsobil růst ceny komodit a podpořil rozvíjející se trhy.

Růst hodnoty dolaru je výsledkem probíhajících strukturálních zlepšení v USA. Zatímco ta už nějaký čas probíhají, nyní se změnila i monetární politika. Až donedávna uvolněná monetární politika efektivně udržovala nízkou hodnotu dolaru. S výhledem na růst úrokových sazeb v roce 2015, ke kterému by mělo docházet souběžně s dalším uvolňováním měnové politiky v Evropě a Japonsku, se tento ochranný poklop podařilo odstranit. Takže nyní vidíme posílení dolaru a pokles cen komodit. Tato kombinace má tradičně blahodárný vliv na ceny amerických akcií.

Silný dolar a levné komodity nahrávají americkým akciím

Pokračující dominance USA na světových trzích

Americká ekonomika pokračuje v růstu zdravým tempem. Strukturální zlepšení dvojího deficitu pokračují a budou podporovat další zvyšování hodnoty dolaru. **Pokles dovozu paliv v důsledku domácí těžby břidličných plynů značně snížil obchodní deficit, navíc exportní vyhlídky této komodity slibují převrat v obchodní bilanci.

Ještě důležitější je zlepšení v oblasti výdajů – fiskální deficit klesl z 10 % na počátku Obamovy vlády na nynější 3 %.** Současná administrativa značně snížila plýtvání z dob Bushovy éry a federální výdaje se snížily zejména v důsledku ukončení dvou nákladných válek v Iráku a Afghánistánu. "Jsem přesvědčen, že Obama skončí svůj prezidentský mandát dokonce s malým fiskálním přebytkem, což je ve všech ohledech pozoruhodný obrat," odhaduje Rossi.

Výhled ziskovosti amerických firem zůstává velice pozitivní. Budou to právě zisky a rostoucí dividendy, které poženou trhy vzhůru, protože budou investorům bohatě kompenzovat krátkodobé ztráty způsobené růstem úrokových sazeb. "Někteří skeptici předpovídají už nějakou dobu pokles zisků. Nesouhlasím s nimi. Myslím si, že zisky zůstanou vysoké a že budou podporovat další expanzi ocenění. V průběhu uplynulých dvanácti let jsme byli svědky výrazné změny v rozdělování bohatství ve prospěch společností a kapitálu na úkor práce. V současné době se zdá, že se tento vztah pomalu mění," doplňuje muž, který odpovídá za akciovou strategii Fidelity Worldwide Investments.

Býčí trh v letech 2003-2008 byl způsoben čínskou dominancí a tím, že rozvíjející se trhy překonávaly zásluhou vysokých cen komodit a slabého dolaru trhy rozvinutých zemí. Současný býčí trh je způsoben americkou hospodářskou dominancí a odvětvími intelektuálního vlastnictví, jako jsou farmacie, biotechnologie a další technologie, jejichž hodnota stoupá navzdory silnému dolaru.

Evropa, emerging markets: Hlad po výnosech pokračuje

Udržitelnost americké ekonomiky, zisků a růstu dividend zůstává velice silná. Co je však dobrou zprávou pro americkou ekonomiku, může se snadno stát překážkou pro jiné trhy.

Při posledním býčím trhu v letech 2003-2008 profitovaly rozvíjející se trhy ze dvou faktorů. Prvním byl rychlý nástup Číny a její dvouciferný ekonomický růst, druhým oslabování amerického dolaru a růst cen komodit. V posledním desetiletí fungoval v mnoha rozvíjejících se zemích ekonomický model založený na exportu, ale nyní tato éra skončila. Jednotlivé rozvíjející se trhy mohou uspět pouze tehdy, když se odhodlají k strukturálním reformám a budou úspěšně aplikovat nový ekonomický program orientovaný především na domácí potřeby.

Z tohoto pohledu se zdá být Evropa někde uprostřed – na jedné straně strukturální problémy přetrvávají, skutečný růst nepřichází a jsme svědky rostoucího zadlužování, na straně druhé však oslabené euro může znamenat významnou podporu, zejména v kombinaci s klesajícími cenami ropy a komodit všeobecně, což působí jako snižování daní z ekonomické aktivity. Všechny tyto faktory mohou mírně posílit hospodářskou aktivitu v roce 2015. "Vzhledem ke změnám v ocenění hodnotím Evropu už nějaký čas pozitivně," vysvětluje Rossi.

V globálním finančním systému je aktuálně nadbytek úspor. S politikou úroků blížících se nule a dluhopisovými výnosy na rekordních minimech nemá tato hromada peněz žádnou "cenovou sílu", takže nutí investory, aby své peníze nechávali pracovat, pokud z nich chtějí mít nějaký zisk.

V širším globálním kontextu vypadají akcie firem vyplácejících dividendy mnohem atraktivněji než ostatní aktiva, jako jsou dluhopisy, a měly by stále přitahovat investory. "Tím, že akcie z S&P 500 nabízejí vyšší výnosy než desetileté pokladniční poukázky a evropské trhy nabízejí výnos okolo 4 %, jsem přesvědčen, že kapitálový příjem bude jedním z hlavních katalyzátorů, které budou pohánět akciové trhy. Těm nadále pomáhá i hlad po výnosech," má jasno Dominic Rossi.

Závěr

Investoři by se v roce 2015 neměli nechávat znervózňovat občasnými vlnami volatility způsobenými růstem úrokových sazeb. Kladné vyhlídky hospodářství a růst zisků v Americe jsou zárukou toho, že nyní už téměř šestileté období amerického býčího trhu bude protaženo. I když i ostatní trhy si mohou nadále vést dobře, hlavním býčím tahákem zůstanou USA. Zejména pak s ohledem na perspektivu silnějšího dolaru, který je tradičně překážkou pro trhy rozvíjejících se zemí závislých na exportu surovin a pro země, které mají stále ještě velké dolarové závazky.

Zdroj: Fidelity
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada