7 důvodů, proč nikdy nebudete úspěšní

Zkusili jste se svých kolegů někdy zeptat, co podle nich děláte špatně, že vás šéf na rozdíl od nich ještě nepovýšil? A řekli vám snad něco jiného, než že v kanceláři odvádíte maximum a že je ocenění vaší práce jistě jen otázkou času? Pravděpodobně ne, některé věci se totiž mezi přáteli či známými neříkají. Pokud chcete znát skutečný důvod svých neúspěchů, měli byste vědět, že se s největší pravděpodobností dopouštíte některé z následujících chyb.
1. Trávíte příliš mnoho času na sociálních sítích
Nezáleží na tom, zda používáte Facebook, Twitter, LinkedIn, nebo Google+. Ačkoli s tím nebudete souhlasit, věřte, že na sociálních sítích trávíte více času, než si vzhledem ke své práci můžete dovolit.
Dostat používání Facebooku nebo Twitteru pod kontrolu je bohužel složité. V současnosti se jim na jednu stranu nemůžete vyhnout, na druhou stranu se však jejich pravidelným využíváním vystavujete obrovskému riziku prokrastinace. Výzkumná společnost Ipsos v roce 2013 zjistila, že průměrný Američan na Facebooku denně stráví více než tři hodiny, což znamená, že za celý měsíc "ztratí" takřka sto hodin, tedy čtyři dny.
Začínáte-li si uvědomovat, že se facebooková či twitterová závislost týká i vás, zkuste s ní aktivně bojovat. Máte-li silnou vůli, slibte si, že budete sociální síť, kterou používáte, kontrolovat pouze jednou denně. Pokud víte, že toto předsevzetí vlastními silami nesplníte, zkuste si do svého internetového prohlížeče nainstalovat některý z doplňků, který umí přístup na zvolené stránky efektivně omezit. Například rozšíření LeechBlock pro prohlížeč Mozilla Firefox nebo doplněk Nanny pro Google Chrome vám kromě jiného umožňují nastavit si přesné časové intervaly, ve kterých se na zadané webové adresy vůbec nedostanete.
2. Pracujete neefektivně
To, že v zaměstnání denně trávíte osm nebo deset hodin, neznamená, že v tomto čase skutečně pracujete. Neustálé drobnosti, které během dne musíte řešit, krátké přestávky nebo třeba vyřizování telefonátů z vašeho času postupně ukusují na první pohled nenápadné minuty, které však na konci dne dají dohromady klidně i polovinu celé pracovní doby.
Vyhráno nemáte, ani když pracujete v klidu a soukromí. Zkusili jste někdy sledovat, kolikrát denně kontrolujete svůj e-mail nebo jak často na internetu čtete zprávy? Pokud ne, nainstalujte si do počítače třeba program RescueTime, který monitoruje, co na počítači děláte a kolik času jednotlivými aktivitami trávíte. Možná se budete divit, jakými zbytečnostmi se zdržujete.
Problémy spojené s plýtváním časem se netýkají jen doby, kterou trávíte v zaměstnání. Co obvykle děláte odpoledne a večer, když přijdete z práce? Patříte-li mezi lidi, kteří jakmile přijdou domů, pověsí sako do skříně a sednou si k televizi, nesmíte se divit, že se vám stále nedaří vydělat dost peněz na to, abyste si mohli plnit své sny. Nikdo netvrdí, že byste měli pracovat 24 hodin denně, stejně tak byste ale neměli nabýt dojmu, že pro vás práce končí ve chvíli, kdy odejdete z kanceláře. Běžte si odpoledne zaběhat nebo zaplavat, hrajte si se svými dětmi. Večer ale zkuste trávit i smysluplněji než sledováním nekonečných seriálů.
3. Nedokážete se dívat do budoucnosti
Odpovídající finanční odměna je jistě jedním z nejatraktivnějších feedbacků, kterých se vám v zaměstnání může dostat. Někdy ale práce není jen o penězích. Úspěšní podnikatelé a byznysmeni dobře vědí, že ke každému cíli vede trnitá cesta, na které si o tučných finančních odměnách mohou nechat jenom zdát.
Pokud k zaměstnání přistupujete s tím, že za každou činnost musíte být finančně odměněni nejpozději v horizontu měsíce, měli byste své uvažování zásadně změnit. Skutečně úspěšní budete jen tehdy, když si uvědomíte, že na vrchol vede dlouhá cesta plná dřiny a odříkání.
4. Vzdáváte se příliš snadno
Byl váš týden v práci jedním slovem katastrofa? Připadá vám, že se nic z toho, co jste udělali, nepodařilo? Pokud začínáte hned při prvním neúspěchu přemýšlet, že byste zřejmě měli šéfovi říci, že zadaný úkol nedokážete splnit, můžete na kariérní úspěch zapomenout. Vzdát se dokáže každý, překonat překážku jen někdo.
Pokud se věci nevyvíjejí podle vašich představ, nevěšte hlavu, zatněte zuby a řekněte si, že se s nastalou situací poperete. Každý úkol na světě je splnitelný, jde jen o to, jakou energii budete muset vynaložit, abyste se pod výsledek mohli podepsat zrovna vy.
5. Bojíte se riskovat
Těžko byste hledali někoho, kdo je hrdý na své neúspěchy. Nikdo neprohrává rád, jenže kdo nic neriskuje, nic nezíská. Každé rozhodnutí v osobním i pracovním životě je krokem do neznáma. Důležité proto není, kudy přesně půjdete, ale to, abyste byli neustále v pohybu a nestáli na místě.
Přijmout jistou míru rizika je nedílnou součástí každého rozhodnutí. Navíc ani to, že se občas rozhodnete špatně, neznamená, že byste příště měli zvolit raději cestu, která vypadá bezproblémově. Nebojte se riskovat. Postavte se k problémům čelem a nemějte strach, že vás nečekané události srazí na kolena. Dříve nebo později budete díky předcházejícím neúspěchům natolik silní, že vás již nic nepřekvapí.
6. Nevidíte příležitosti
Přijmout za své činy odpovědnost a snažit se akceptovat výzvy, které budou již na první pohled vyžadovat plné nasazení, je bezesporu nesmírně důležité. Není to však to jediné, co o vašem úspěchu či neúspěchu rozhoduje.
Pokud jste viděli film Yes Man s Jimem Carreym v hlavní roli, možná začínáte tušit, co byste ve svém životě měli změnit. Nemusíte samozřejmě po vzoru filmového hrdiny Carla Allena říkat "ano" na každou nabídku, která se objeví. Stačí, když se budete pozorně rozhlížet a začnete uvažovat i nad možnostmi a příležitostmi, které byste dříve zavrhli jako nesmyslné, zbytečné nebo nereálné.
7. Nejste na sebe dost přísní
Cesta k vytyčenému cíli je mnohdy opravdu náročná, a tak lidé často již v její polovině sami sebe přesvědčí, že je další snažení nad jejich síly. Schopnost dotahovat věci do konce je však jednou z nejdůležitějších vlastností, jimiž úspěšní lidé disponují.
Máte-li s udržením pracovní morálky problémy i vy, představte si, že cíl, ke kterému směřujete, je vrchol strmého kopce. Každý metr, který zdoláte, je ve složitém terénu sám o sobě obrovským úspěchem, dokud však nevystoupáte až na vrchol, horu nikdy nepokoříte. A pokud zjistíte, že je závěrečné stoupání přece jen nad vaše síly, můžete vždy sestoupit o něco níže.
Zdroj: Forbes