Co musíte ráno vědět (25. března)
|

Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak je na tom podle předběžných dat zpracovatelský sektor v Evropě i Spojených státech, kam chtějí expandovat společnosti Cisco Systems a Apple a kdo ve Vatikánu si objednal balíček plný kondomů a kokainu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily druhý den v řadě kvůli technologickým akciím i Ukrajině

Nejsilněji byl zasažen index Nasdaq kvůli ztrátám technologických společností. Index Dow oslabil o 0,16 % na 16 276,69 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,49 % na 1 857,44 bodu a Nasdaq přišel o 1,18 % na 4 226,38 bodu. Akcie Facebooku ztratily 4,67 %, Google oslabil o 2,12 %, Netflix přišel dokonce o 6,67 %. Investory také zklamal předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který klesl na 55,5 bodu z 57,1 bodu.

I pokračující ukrajinská krize podle agentury Reuters přiměla investory k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst. Podle agentury Bloomberg, která citovala ruské banky, spadne Rusko kvůli sankcím za akci na Krymu alespoň na dvě čtvrtletí do recese. Země G7, jejichž představitelé se sešli v Haagu, pohrozily Rusku dalšími sankcemi, pokud vpadne na Ukrajinu. Odvolaly také svou účast na setkání G8 v Soči.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na průlom

Růst amerických akcií ztrácí dech

2. Evropské akcie zahájily týden výprodejem, regionální Stoxx Europe 600 odevzdal přes procento

Evropské akcie v pondělí ztrácely poté, co si připsaly nejúspěšnější týden za více než měsíc. Britský FTSE 100 odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 1,36 % a německý DAX 1,65 %. Akcie společnosti KPN ztratily přes čtyři procenta v reakci na snížení doporučení ze strany Citigroup. Stada Arzneimittel odevzdala téměř 15 %, nejvíce od září 2011, když upustila od své predikce pro rok 2014. Firma oznámila, že očekávaných výsledků nedosáhne kvůli krizi na Krymu, která vedla k oslabení ukrajinské hřivny a ruského rublu. Rusko přitom v roce 2012 zajistilo 19 % celkových tržeb společnosti. Na nule zakončil v pondělí jen potravinářský sektor, ostatní odvětví zamířila do červených čísel vedena chemickým, automobilovým a technologickým sektorem.

Akcie pohledem technické analýzy: Medvědi mají mírně navrch

3. Pražská burza úvodní zisky neudržela, týden zahájila ztrátou

Index PX v pondělí odepsal 0,12 % na 990,37 bodu. Burzu v pondělí táhly dolů především bankovní tituly - Erste Group Bank odepsala 2,09 % a Komerční banka 1,16 %. Celkové ztráty nevyrovnala ani rally na akciích ČEZ, které podražily o 5,08 % a samy zaujímaly více než dvě třetiny obchodů. Titul podpořil návrh ministra financí Babiše, který požaduje, aby firma vyplatila na dividendách 100 % loňského zisku. Objem v pondělí přesáhl miliardu korun, což je výrazně nad průměrem. Vedle bankovních titulů ztrátu zaznamenaly například také společnosti CME (-6,77 %), VIG (-2,13 %) nebo Philip Morris ČR (-2,77 %), která v úterý odhalí hospodářské výsledky.

Pražská burza v pondělí začala počítat dividendový index PX-TR. Total Return Index zohledňuje vyplacené dividendy a odpovídá nynějšímu hlavnímu indexu PX. Historické hodnoty nového indexu jsou zpětně propočteny k 20. březnu 2006, kdy se sloučily indexy PX50 a PX-D a vznikl index PX.

Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?

4. Očekávané události

Úterý bude ve Spojených státech dnem nemovitostí - bude zveřejněn index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad +0,8 %) i prodeje nových domů (-4,9 %). Kromě toho se dozvíme, jaká je spotřebitelská důvěra (78,6 bodu), a s projevy vystoupí členové Fedu Dennis Lockhart a Charles Plosser. Indikátory podnikatelské nálady zveřejní Francie i Německo (110,9 bodu) a Spojené království odhalí vývoj inflace (+0,5 % meziměsíčně, +1,7 % meziročně).

Pražská burza bude sledovat hospodářské výsledky společnosti Philip Morris ČR. "Philip Morris oznámí za 2H2013 lepší čísla proti prvnímu pololetí, které bylo zklamáním. Tržby by měly vzrůst na 6,67 miliardy, meziročně téměř beze změny. Trh čeká dividendu 880 Kč na akcii, což se nám však nejeví jako realistické. Umíme si představit dividendu 770 Kč na akcii," odhaduje analytik z České spořitelny Petr Bártek. Co se na trzích bude dít ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Rusko a Čína: Pomůže ukrajinská krize zformovat mocenský a ekonomický superblok?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v březnu v České republice rostla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v březnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) ve srovnání s únorem vzrostl o 1,4 bodu, a to vlivem zvýšení podnikatelského i spotřebitelského indikátoru důvěry.

6. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu

Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu podle agentury Markit klesl na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Mírný pokles se očekával. Ve službách index spadl na 52,4 bodu z 52,6 bodu v únoru, čekala se víceméně stagnace, a kompozitní index se snížil jen lehce na 53,2 z 53,3 bodu.

USA: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 55,5 bodu z 57,1 bodu

7. Cisco Systems chce nabízet cloudové služby. Plánuje investovat miliardu dolarů

Společnost Cisco Systems chce vstoupit do podnikání s cloudovými službami. Plánuje investovat miliardu dolarů v průběhu následujících dvou let a vstoupit na trh, který v současnosti ovládá Amazon.com. Zprávu přinesl deník Wall Street Journal. Podle něj Cisco chce peníze věnovat na stavbu datových center, která by měla podpořit fungování nové služby nazvané Cisco Cloud Services. Cisco chce oslovit především ty společnosti, které si nechtějí kupovat drahá zařízení, ale namísto toho jsou ochotné si tyto služby pronajmout.

8. Apple údajně jedná se společností Comcast o možnosti internetové televize

Společnost Apple údajně jedná s firmou Comcast o možnosti využití Apple TV ke streamování on-line obsahu. Podle Wall Street Journal jsou jednání předběžná a je značně nejisté, zda k dohodě dojde. Apple zkoumá možnosti vstupu na televizní trh již několik let. Společnost by chtěla obsah skladovat na cloudu a skrze Apple TV by si ho zákazníci stahovali.

9. Měnový kurz není cílem Evropské centrální banky, ale banka ho rozhodně sleduje

Evropská centrální banka sleduje kurz eura kvůli jeho možnému dopadu na inflaci a je připravená zasáhnout, kdyby se inflace měla vydat špatným směrem. V pondělí to řekl šéf finské centrální banky Erkki Liikanen. Měnový kurz není cílem ECB, tím je cenová stabilita, stává se však stále relevantnějším v jejím hodnocení ekonomiky. Silné euro by totiž mohlo ohrozit ekonomické oživení a vyvíjet tlak na už tak nízkou inflaci.

10. Obama vyzval čínského prezidenta k pružnému kurzu jüanu

Americký prezident Barack Obama vyzval svého čínského protějška, aby učinil kroky k zavedení pružnějšího směnného kurzu čínské měny. Novinářům to v pondělí podle agentury Reuters sdělil poradce Bílého domu Ben Rhodes. Spojené státy již několikrát vyjádřily znepokojení ohledně kurzu čínského jüanu, který je podle Washingtonu k dolaru silně podhodnocený.

Další uvolnění čínské měny na spadnutí?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Ve Vatikánu čeká na vyzvednutí balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem

Němečtí celníci zadrželi v lednu balíček se čtrnácti kondomy naplněnými kokainem směřující do Vatikánu. Podle tiskové zprávy obsahoval 340 gramů kokainu v hodnotě kolem 40 tisíc eur a byl adresován na hlavní vatikánskou poštu. Droga pocházela z blíže neupřesněné jihoamerické země a byla v tekuté formě. Celníci předali balíček vatikánským úřadům a doufali, že si ho jeho adresát vyzvedne, od ledna se však nikdo neukázal, proto se domnívají, že dotyčného někdo varoval.

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 33 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod