Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si trhy vedly v polovině týdne, které akcie nakupuje Jim Rogers a co činí muže atraktivním? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu dále zdražovaly, index S&P 500 opět pokořil historické intradenní i zavírací maximum
Americké akcie se v úvodu středečního obchodování vyvíjely smíšeně a podobný vývoj byl na trzích k vidění i odpoledne. V poslední hodině se však všechny tři hlavní indexy dokázaly sjednotit a uzavřely nad nulou. Trhy mimo jiné reagovaly na výsledky průzkumu soukromé společnosti ADP, podle kterých americké firmy v březnu zrychlily tempo najímání pracovníků. Data podle analytiků naznačují, že se trh práce zotavuje z dopadů, které způsobila tuhá zima. V pátek vyjde komplexnější vládní zpráva o vývoji na pracovním trhu. Z dalších makrodat na trh dorazily údaje o únorových podnikových objednávkách a březnový index aktivity pro oblast New Yorku od institutu ISM.
Dow posílil o 0,24 % na 16 573 bodů. *Širší S&P 500 přidal 0,29 % a skončil na novém zavíracím maximu 1 890,90 bodu, historické maximum posunul krátce před koncem obchodování dokonce na 1 893,17 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,20 % na 4 276,46 bodu.* Posílily všechny sektory s výjimkou technologického odvětví. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a průmyslovému odvětví.
Hodnotovým akciím se daří lépe než růstovým. Co to říká o ekonomice?
Skončilo první čtvrtletí a mezi firmami panuje výsledkový pesimismus
2. Evropské akcie díky americkým makrodatům posílily sedmým dnem v řadě
Evropské akcie ve středu posílily sedmým dnem v řadě. Zpráva americké agentury ADP ukázala, že soukromý sektor v březnu vytvořil 191 tisíc pracovních míst, jen 4 tisíce pod konsensem. Investoři proto čekají na páteční data, která by mohla podle analytiků být tentokrát opravdu solidní. Britský FTSE 100 připsal 0,10 %, francouzský CAC 40 0,09 % a německý DAX 0,20 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a realitnímu sektoru, ztrácela naopak síťová odvětví, stavební sektor a finanční služby.
Trh čeká, že ECB ve čtvrtek nebude nečinná. Opak může vyvolat výprodej
3. Pražská burza zakončila lehce nad nulou. Akcie společnosti Orco se zřítily o více než 20 %
Index PX ve středu připsal 0,09 % na 1 017,67 bodu. Třetinu středečních objemů zajistily akcie společnosti ČEZ, které posílily o více než procento. Dále byly nejčastější volbou makléřů cenné papíry Telefóniky C.R. (-0,63 %) a Komerční banky (-0,41 %). Ztrácel i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, a to 0,14 %. Propadákem dne se stala developerská společnost Orco, jejíž akcie odepsaly přes dvacet procent v reakci na zprávu, že jí banky vypověděly úvěry k projektu Złota 44. Naproti tomu akcie těžařské společnosti NWR zpevnily o 10 % na 12,65 Kč.
Martin Urban (brokerjet ČS): Komerční banka je nejbezpečnější bankovní akcie, kterou lze koupit
4. Očekávané události
Čtvrtek bude patřit indexům nákupních manažerů v oblasti služeb a celkovým v Japonsku a Číně, ve Spojených státech jak od agentury Markit, tak od institutu ISM (konsenzus 53,5 bodu), a čísla odhalí i eurozóna (52,4 bodu) a jednotlivé státy. Spojené státy navíc zveřejní i obchodní bilanci (-38,5 miliardy dolarů) a jako každý čtvrtek týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (317 tisíc). Investoři v Evropě budou sledovat zasedání ECB a evropský statistický úřad Eurostat na trhy pošle zprávu o maloobchodních tržbách za únor (+0,8 % meziročně, -0,6 % meziměsíčně). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Britský automobilový průmysl si nepřeje odchod země z EU
Více než 90 % podniků působících v britském automobilovém sektoru si přeje setrvání Británie v Evropské unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu britského svazu výrobců a prodejců automobilů SMMT. Přístup na jednotný evropský trh je podle firem klíčový pro úspěch tohoto odvětví.
6. Je na trhu bublina? Všechno tomu nasvědčuje, tvrdí analytik
Nedávné posílení eura, stejně jako posilování na dalších světových trzích se až nepříjemně podobají podmínkám sledovaným před propuknutím finanční krize v roce 2008. Tvrdí to Simon Derrick, hlavní měnový stratég BNY Mellon.
7. Řecká vláda plánuje aukci dluhopisů v objemu dvou miliard eur
Řecká vláda s blížícím se koncem druhého záchranného programu plánuje otestovat dluhopisový trh menší aukcí, která by měla vynést 2 miliardy eur. Přesné datum aukce ještě nebylo stanoveno, zprávu přinesl zdroj, který si nepřál být jmenován, protože jednání mají být neveřejná. Podle dalšího zdroje malá aukce nevylučuje možnost konání další aukce později v letošním roce, což by mohlo odpovídat zprávám listu Wall Street Journal, který informoval, že Řecko chce letos na dluhopisech vydělat pět miliard eur.
Výnos desetiletých řeckých státních dluhopisů klesá na 6,316 %
Ministři financí eurozóny schválili další část pomoci pro Řecko
8. Jim Rogers: Ruské akcie jsou fantastická příležitost. Všichni je nenávidí a jsou extrémně levné
Ukrajinská krize a zprávy o rostoucím napětí mezi Ruskem a západními státy měly na ruské akcie negativní vliv. Ruský akciový trh klesl o 18 %, rubl oslabil o 9 % a investoři stáhli 8,5 miliardy dolarů z ruských akcií a dluhopisů. A aby toho nebylo málo, západní státy by mohly ještě zpřísnit sankce uvalené na Rusko. Nic z toho však netrápí známého investora Jima Rogerse.
9. Financování s pomocí private equity bylo v prvním čtvrtletí globálně nejsilnější od začátku finanční krize
Financování s pomocí private equity zažívá solidní start roku s nejsilnějším čtvrtletím od finanční krize. Celkem 174 private equity fondů v prvním čtvrtletí vydělalo 95 miliard dolarů, což je nejvyšší částka od chvíle, kdy 308 private equity fondů v prvním čtvrtletí roku 2008 získalo 173 miliard dolarů. Zároveň se jedná o největší koncentraci kapitálu od finanční krize - počet private equity fondů je od krize nejnižší, což ukazuje na pokračující silnou konkurenci na trhu.
10. GM prý nevyměnila vadné přepínače zapalování kvůli drobné úspoře
Americká automobilka General Motors se v roce 2005 rozhodla nevyměňovat vadné přepínače zapalování, které nakonec vedly k nejméně 13 úmrtím, aby ušetřila necelý dolar na jeden automobil. Vyplývá to podle agentury Reuters z interních dokumentů, které firma poskytla vyšetřovatelům z amerického Kongresu.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Co dělá z muže krasavce? Symetrie, hlas, výška a mnoho dalšího
Aktuality

