10 problémů, jejichž řešení z vás udělá miliardáře

Pálí vám to, ale nevíte, kde se vhodně realizovat? Pomozte vědcům s řešením problémů, které zaměstnávají jejich mozkové závity už celá desetiletí. A pokud se na to necítíte, zkuste na trendy budoucnosti vsadit investičně.
1. Bezdrátová energie
Některá digitální zařízení jsou tak malá, že je skoro až nepohodlné zapojovat je do sítě. Delší výdrž baterie jako řešení? Podle otce iPodu Tonyho Faddela tudy cesta nevede, a je proto potřeba přijít na to, jak dosáhnout větší efektivity ostatních částí zařízení, případně "ukrást" energii z okolí. Například inženýři z University of Washington již pracují na způsobu zužitkování existujících televizních a mobilních vln jako zdrojů bezdrátové energie pro jiná zařízení.
2. Vzdálený internet
Buď se budou nákladně budovat vysílače a mýtit krajina, aby se internetový signál lépe přenášel, nebo vědci přijdou na něco důmyslnějšího. Google už rozjel takzvaný Project Loon. Firma plánuje rozeslat balony napájené z obnovitelných zdrojů do stratosféry, aby tak zřídila internetovou síť i pro odlehlé části světa. "Věříme, že je možné vytvořit prstenec z balónů, které budou létat ve stratosférických větrech a poskytnou internetový přístup územím pod sebou," tvrdí vědci.
3. Levná solární energie
Existují dva způsoby, jak omezit náklady na získání solární energie. Jedním je superlevný fotovoltaický panel, u něhož se smíříte s neefektivitou. Druhým je výroba dražších, ale efektivnějších panelů. Australským vědcům se podařil kompromis - dosáhli efektivity za komerčně únosných podmínek díky využití levných materiálů, které byly testovány už před sto lety, ale doposud nenacházely využití. Jde o perovskity. Vědci se domnívají, že by mohly pomoci omezit náklady výroby o 75 %, tedy až na 10 centů za watt solární energie.
4. Čisté uhlí
Tato technologie byla nedávno hlavním tématem vědeckého magazínu Wired. Ten píše, že metoda zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS - carbon capture and storage) bude možná v nadcházejících desetiletích mnohem důležitější (i když méně zprofanovaná) než technologie obnovitelných zdrojů. Světu by to umožnilo pokračovat v získávání energie spalováním nejdostupnějšího zdroje paliva. Vývoj spolehlivých, velkoobjemových CCS zařízení bude nicméně časově náročný, nepříliš atraktivní a neuvěřitelně drahý.
5. Nenákladné mezinárodní platby
Mezinárodní převody peněz by se mohly výrazně zlevnit, pokud by byly prováděny přes decentralizovanou a distribuovanou síť (viz graf). Tento problém zatím nejvíce trápí vývojáře technologií bitcoinu a jemu podobných.
6. Pilulka na hubnutí
Zlatý grál moderní společnosti. Je skutečně nemožné najít takový zázračný lék? Možná ne. V roce 2012 vědci v CLA údajně geneticky upravili myší mozky tak, aby určité sloučeniny odbourávaly tuky. "Myši žily v 'hypermetabolickém stavu', kdy spalovaly tuk daleko efektivněji než normální jedinci," napsal v The Week vědec Daniele Piomelli. "Odolávaly obezitě a zůstávaly útlé navzdory stravě plné tuků a nedostatku pohybu. Měly dokonce i normální krevní tlak a nevykazovaly zvýšená rizika srdečních chorob nebo cukrovky."
7. Levné odsolování
Nedostatek vody kraluje seznamu nejpalčivějších globálních problémů. Budování desalinizačních center se ukázalo jako příliš drahý a neefektivní způsob. Začátkem roku 2014 Dina Spector z Business Insideru představila firmu, která rozvíjí solárně napájený desalinizační proces. Parabolické koryto shromažďuje solární energii a teplo je využíváno k odpařování čisté vody ze slaných zemědělských drenážních vod ze zavlažovacího systému.
8. Predikce přírodních katastrof a meteorologických jevů
Zemětřesení se stále nedaří spolehlivě predikovat, což má vážné následky. Stejně tak se v poslední době zvyšuje množství meteorologických jevů. Nikdo zatím nepřišel se spolehlivou metodou předpovědí.
9. Neprolomitelná hesla
Rok 2012 označil magazín Wired za rok prolomených hesel. Hackeři jsou (i když často hrubou silou) schopni prolomit prakticky každý dosud vynalezený firewall. Inženýři už na řešení pracují. Velká pozornost je věnována možnostem, jak "skrýt" vnitřní procesy probíhající v počítačích a dalších zažízeních před nezvanými "hosty".
10. Recept na věčné mládí
Google nedávno zaměstnal odbornici na biofyziku Cynthii Kenyon z UCSF jako součást týmu projektu proti stárnutí Project Calico. V jednom z jejích experimentů se jí podařilo "omladit" škrkavku. V přepočtu na lidský věk by jí bylo 80 let, ale vypadala jen na 40 let. Zatím malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro vědce.
Zdroj: Business Insider