Co musíte ráno vědět (26. května)
|

Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak si vedly v pátek světové burzy, kde objevili obří ložisko ropy a jak bude vypadat podmořské město? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zažily skvělý týden. Index S&P 500 uzavřel poprvé nad 1 900 bodů

Růst cen akcií podpořily v pátek lepší než očekávané prodeje nových domů. Tahounem burzy se staly cenné papíry společnosti Hewlett-Packard, která ohlásila další propouštění. Index Dow v pátek posílil o 0,38 % na 16 606,27 bodu, index S&P 500 zpevnil o 0,42 % na 1 900,53 bodu a poprvé v historii uzavřel nad 1 900 bodů, a nejvíce přidal technologický Nasdaq, který si polepšil o 0,76 % na 4 185,81 bodu. Prodej nových domů v dubnu proti předešlému měsíci stoupl o 6,4 procenta na celoročně přepočtené tempo 433 000 domů, a ukončil tak dva měsíce poklesu. Ekonomové v průzkumu Reuters předpokládali, že tempo dosáhne 425 000 domů. Za celý týden index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nová maxima čekají na potvrzení

Amerika si v pondělí připomíná památku padlých. Ustojí americké akcie vůli části trhu po korekci?

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, týden se jim ale vyvedl

Akciové trhy v Evropě v pátek oslabovaly. Investory nepotěšily zprávy o novém vyostření situace na Ukrajině, ani nečekaně horší ekonomická nálada v Německu. Opatrní zůstávali také kvůli probíhajícím volbám do Evropského parlamentu. Německý DAX posílil o 0,48 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,33 %. Britský FTSE 100 naopak o 0,07 % oslabil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,49 % na 3 203,28 bodu.** Nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a bankám, ztrácely naopak potravinářský sektor, maloobchod a sektor zboží osobní spotřeby. Za týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

Evropská unie: SHORT, nebo LONG?

3. Pražské burze se v uplynulém týdnu dařilo

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

V pondělí se na trzích odrazí výsledky voleb do Evropského parlamentu i těch prezidentských na Ukrajině. V USA slaví Memorial Day a tamní burzy jsou zavřené. Z USA proto také nepřijdou žádná podstatná makrodata. V České republice bude zveřejněna spotřebitelská důvěra. Index spotřebitelské důvěry GfK bude zveřejněn v Německu (očekávání: 8,5 bodu, předchozí: 8,5 bodu). Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol bude v pondělí rozhodovat o rozdělení zisku za rok 2013 a změnách v dozorčí radě. Akcionáři budou schvalovat i účetní výsledky a zprávu představenstva o podnikatelské činnosti a stavu majetku firmy za loňský rok.

Od 13 hodin bude v hotelu DAP v pražských Dejvicích probíhat Investiční fórum s názvem "České akcie aneb Jak úspěšně investovat na pražské burze". Pozvání přijali a mezi diskutujícími budou zástupci burzy včetně jejího šéfa Petra Koblice, burzovních firem i investičních společností. Celou akci budeme sledovat živě na stránkách Investičního webu a na Twitteru.

Vše podstatné, co se čeká v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Očekávané výsledky firem najdete ZDE.

Oligarcha Porošenko vyhrál ukrajinské prezidentské volby už v prvním kole

Evropské volby v ČR vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. V Evropě slaví řada euroskeptických stran

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. S akciemi Pivovarů Lobkowicz se ve středu začne obchodovat na pražské burze

V pátek oznámila konec úpisu akcií skupina Pivovary Lobkowicz. Konečná cena nabízených akcií byla stanovena na 160 Kč za akcii. Velikost nabídky včetně akcií, které byly předmětem nadlimitní opce, je podle společnosti 2 530 000 kusů nových akcií. Stávající akcionáři své akcie v rámci úpisu neprodávali. Původně chtěli prodat 3 400 000 stávajících akcií. S akciemi se na burze v Praze začne obchodovat ve středu.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze

6. V Anglii byl nalezen velký zdroj břidličné ropy, vláda chce těžařům usnadnit přístup

Britští geologové zjistili v jižní Anglii rozsáhlé ložisko břidlicové ropy, jehož zdroje by mohly nahradit docházející zásoby v Severním moři. Vláda v Londýně návazně na jejich zprávu sdělila, že plánuje usnadnit těžařům přístup k pevninským zdrojům ropy a plynu, zejména k potenciálně obřím břidlicovým ložiskům. Zpráva britské geologické služby odhadla v pánvi Weald táhnoucí se v širokém východozápadním pásu jižně od Londýna 2,2 až 8,6 miliardy barelů ropy. Teoreticky by tak pánev mohla uspokojovat celou britskou spotřebu kolem 1,60 milionu barelů denně až 15 let.

7. Samsung chystá uvedení chytrých hodinek bez pomoci telefonu

Jihokorejský elekronický gigant Samsung Electronics dokončuje vývoj samostatně fungujících chytrých hodinek, s nimiž bude možné telefonovat bez připojení k mobilnímu telefonu. Napsal to list The Wall Street Journal. Dosavadní chytré hodinky musejí mít napojení na mobilní telefon, aby mohly přijímat a vysílat hovory a vzkazy.

8. Eni se s Gazpromem dohodla na svázání cen plynu s tržními cenami. Jde o precedent

Italská ropná a plynárenská společnost Eni v pátek uzavřela s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom přelomovou dohodu, která opouští půlstoletí platný systém vázání cen plynu v dlouhodobých dodávkách na ceny ropy a bude se řídit tržními cenami plynu. Smlouva se může stát precedentem pro další evropské odběratele ruského plynu, uvedla agentura Reuters.

9. Jaromír Jágr ukončil reprezentační kariéru

Po prohraném zápase o bronz na mistrovství světa v Bělorusku oznámil konec reprezentační kariéry zřejmě nejlepší český hokejista všech dob a nejlépe bodující Evropan v zámořské NHL Jaromír Jágr. "Není to o tom, že bych si myslel, že na to nemám. To, že se mi na nějakém turnaji nedařilo tak, jak bych si představoval, nic neznamená. Vím, jaký hráč můžu být, když se mi bude dařit. Vím, jaké jsou moje možnosti, dostal jsem obrovský talent od Boha," prohlásil Jágr. S reprezentací vyhrál olympijské hry v Naganu a dvakrát se stal mistrem světa. Jágra k pokračování v národním týmu nepřiměje ani vidina příštího mistrovství světa, které se v roce 2015 uskuteční v Praze a Ostravě. Jedním z důvodů, proč končí jeho pouť v dresu národního týmu, byla i kritika některých z hokejových expertů, která se na mužstvo snesla po nepřesvědčivých výkonech v základní skupině mistrovství světa. "Nemám zapotřebí, aby si moje jméno bral někdo do huby, když ví hovo, jaká je situace. Chtělo by to trochu úcty. Když někdo vypustí nějaký názor, musí si být jistý, že má smysl. Ovlivní to totiž spoustu dalších lidí. A mě štvou lidi, kteří si udělají nějaký názor, a nevědí přitom nic ani o hově. Nezlobte se na mě. Nedělám tu ze sebe génia, ale hokej hraju 25 let a nějakým způsobem jsem se mu musel přizpůsobit. Takže vím možná víc než oni," prohlásil Jágr.

10. Volby na Ukrajině vyhrál už v prvním kole oligarcha Porošenko

Čokoládový král Petro Porošenko vyhrál volby už v prvním kole. Podle odhadů získal 55,9 % hlasů. Musí usmířit západ a východ, jednat s Putinem a oživit ekonomiku. Zatímco v Kyjevě a na západě země byla volební účast vysoká, v Doněcké a Luhanské oblasti přišlo málo lidí. Proruští separatisté vyzývali k bojkotu a nedaleko Luhansku se u volebních místností dokonce střílelo.

11. V eurovolbách uspěli nacionalisté. V ČR těsně zvítězilo hnutí ANO

Nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu by měli zůstat lidovci. Posílily však nacionalistické strany. Nacionalisté zvítězili například ve Francii a Dánsku.

V ČR byl rozdíl mezi vítězným hnutím ANO a druhou TOP 09 velmi těsný v řádech desetin procenta. Do europarlamentu se podívají i Svobodní, neuspěl naopak Úsvit či Zelení.

Bonus: Číňané chtějí postavit podmořské město

Čínská stavební firma CCCC si nechala u architektonické společnosti AT Design Office navrhnout podmořské město o velikosti 10 kilometrů čtverečních. Město bude mít pod vodou síť ulic a chodníků a lidé si budou moci vybrat, zda budou žít nad, nebo pod mořskou hladinou. Vypadá to sice jako sci-fi, ale projekt se brzy může stát realitou. CCCC už vyjednává s China Transport Investment Company o investici do projektu.

Podmořské město - návrh AT Design Office
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR