Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let
|

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

Média jsou toho plná, ani my se tomu nevyhýbáme. Oblíbené úsloví "Sell in May and go away" popisuje dlouhodobou statistiku, která hovoří v neprospěch LONG akciových investic od května do října, zatímco od listopadu do dubna investoři mohou v průměru počítat s lepší návratností. Jak s platností známé průpovídky zahýbaly poslední pokrizové roky?

Investiční a ekonomický výhled Sezónnost trhů Americké akcie S&P 500

Hned na úvod zklamu všechny, kdo by chtěli jasnou a správnou odpověď na otázku, která se týká budoucnosti vývoje cen akcií: Ne, nevím, jak to letos v květnu dopadne s americkými, německými, českými ani čínskými akciemi. Znám řadu povolanějších, na finančním trhu zavedených odborníků, kteří vědí o investování prakticky i teoreticky mnohem více než já, a ti umějí přinejlepším vyjmenovat různé argumenty pro i proti dalšímu růstu akciového trhu. Něčí argumenty se ukáží jako správné, jiné vypadnou ze hry po pár dnech. Za rok to ale může být naopak.

Zůstanu u amerických akcií, konkrétně indexu S&P 500. Americký trh je největší a nejsledovanější na světě, proto má smysl se mu věnovat a sledovat ho. Kdo hledá tipy z menších trhů, případně mezi menšími a méně známými firmami, a snaží se na nich vydělávat, asi o nich jen zřídka píše veřejně. O těch řeč nebude.

Dlouhodobé průměry (za 50, nebo třeba 80 let) hovoří v prospěch platnosti pořekadla "Sell in May and go away". Od května do října je výkon akcií jak v průměru, tak v mediánu horší než od listopadu do dubna. V inkriminovaném "letním" období je také v historii méně případů celkového kladného výsledku než "přes zimu". To může zajímat Buffetta, který vydržel investovat do 80 let, mladší a méně majetní investoři se ale i letos ptají, zda to právě tento rok náhodou nebude naopak, případně zda vůbec zmíněné "pravidlo" ještě platí, když jsou podmínky na trzích tak specifické (několik let QE, tři roky bez alespoň 10% korekce, klesající objemy obchodů, rostoucí význam HFT, prostřední rok prezidentského cyklu v USA a mnoho dalších).

Nejasnosti

Opakuji: Nevím. To mi ale nezabránilo se podívat na uplynulých 20 let (od května dále vlastně pouze 19) a vyrobit si pár grafů. Zaujalo mě totiž, jak se letos více než v předchozích letech, alespoň mi to tak připadá, na začátku května doslova vzývá pokles trhu. Velká finanční média si na otázku, zda letos bude květen pro akcie nepříznivý, odpovídají kladně (Barron's, The Economist, Financial Times), což by mohlo pravověrné kontrariány snad i vést k LONG sázce na akcie.

Vodou na jejich mlýn je i houf drobných investorů, jimž je servírováno, že fundamenty jsou slabé, rizika velká, pravděpodobnost poklesu podle historických zkušeností vysoká a akcie jako takové drahé. Všechno je to pravda, ale o budoucnosti to nedokáže "na jistotu" vypovědět vůbec nic (samotné vysoké ocenění akcií na základě poměru cen akcií a zisků firem například zpravidla není důvodem pro pokles trhu).

Poblíž historických maxim věří ve svou minutu slávy i odhodlaní shortaři, kteří se svými pečlivě rozmyšlenými obchodními strategiemi čekají na to, až se povolí stavidla dlouho očekávaného výrazného poklesu cen.

Květnový příklad

Teď už k těm několika grafům. Ten první ukazuje, jaký byl podíl jednotlivých měsíců, kdy ceny akcií rostly, a jaká byla v tom kterém měsíci za období od roku 1995 do roku 2013 (19 případů) průměrná návratnost indexu S&P 500. Ve 47 % případů index v květnu posílil, v průměru za měsíc ztratil 0,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií

Od roku 2008 do roku 2013 americké akcie během května dvakrát posílily, v průměru ale ztratily 2,7 % své hodnoty.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech poslední krize a po ní (od roku 2008)

V letech uprostřed prezidentského cyklu v USA (4 případy) akcie v květnu neposílily ani jednou a v průměru odepsaly 4,1 %.

S&P 500 - průměrná návratnost v jednotlivých měsících a podíl měsíců s kladným zhodnocením akcií v letech uprostřed prezidentských cyklů v USA

Z dat vyplývá, že v posledních dvou dekádách byly roky takzvaných mid-term elections opravdu pro akcie mimořádně nepříznivé, po krizi se trhu v květnu také nedařilo. To jsou fakta, vztažená ale k poměrně krátkému období, navíc poznamenanému třemi masivními býčími obdobími a (zatím) dvěma prudkými poklesy. Je to jen květen, tedy pouze šestinová ilustrace toho, jak vznikají "důkazy" pro historické poučky. Kdo chcete, sedněte si k Bloombergu, nebo jako já ke StockCharts, a projděte si dalších pět měsíců onoho nepříznivého období pro americké akcie.

A nejasnosti pokračují

Věřte, čemu potřebujete. Třeba že se formuje dlouhodobý akciový vrchol, ze kterého budou ceny několik let buď postupně, nebo celkem rychle klouzat níže. Neochota akcií překonat nedávná maxima jistě část investorů dovedla k této myšlence.

Nebo že se naopak po ztracené dekádě akcie konečně odrazily k takzvanému sekulárnímu býčímu růstu, který by znamenal další léta postupného zvyšování cen za současného zlepšování ziskovosti firem a produktivity celé ekonomiky (občas na tuto možnost poukáže například Barry Ritholtz). Býčí akciové výhledy byly oblíbeným čtivem fanoušků investování ještě na začátku roku, cílové ceny vysoko nad 2 tisíci bodů indexu S&P 500 "dělaly titulky".

Případně že se ceny akcií budou dlouhodobě pohybovat do strany, na čemž umějí vydělat opravdu jen zkušení hráči s citem pro drobné růsty a poklesy jednotlivých titulů nebo sektorů (pravda je, že například sektory potravin a nápojů, spotřebitelských akcií nebo síťových služeb dosahují od května do října srovnatelné výkonnosti jako ve zbytku roku, není tedy tak těžké se s penězi do nich "schovat", pokud historii berete jako vodítko). Gratuluji, pokud patříte mezi ně.

Gratuluji vlastně vám všem, kdo máte jasno. Já vím jistě jediné - investuji (spíš by tomu slušelo slovo spořím) dlouhodobě, veskrze pravidelně a na svůj věk asi hodně konzervativně. A u toho, poučen poslední krizí, asi jistou dobu zůstanu. Alespoň do chvíle, než se ukáže někde mimořádná nákupní příležitost. Na ty, i když ne vždy, bývá nejprve potřeba pořádný výprodej. Takže čekám.

Na nedávném Investičním večeru se mluvilo nejen o "Sell in May and go away. Jaká je pravděpodobnost květnové korekce?


Poznámka: Omlouvám se všem, kterým chybí ten nebo onen argument pro další vývoj cen akcií. Nebylo cílem je všechny vyjmenovat, hodnotit, rozporovat či přijímat. Laskavý čtenář pochopí. Ten nelaskavý ať neváhá a připojí svůj názor do diskuze.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před 23 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před 41 minutami

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před hodinou

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
před hodinou

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
před hodinou

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
před hodinou

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky