Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?
|

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Ve spojitosti s technologickou hvězdou posledních let, americkou společností Apple, si zřejmě na prvním místě každý vybaví mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Podle nedávného vyjádření šéfa firmy Tima Cooka by si ale lidé již brzy mohli Apple primárně spojovat s něčím jiným. Éra nahrazování starších telefonů a tabletů novými modely pomalu končí a společnost s nakousnutým jablkem v logu začíná hledat nové zdroje příjmů. Teď upozornila na zlaté vejce, o kterém dosud mnoho lidí vůbec nevědělo.

Technologie Apple Mobilní telefony

Vyjádření generálního ředitele Cooka, že Apple za jeden z hlavních zdrojů svého budoucího růstu považuje internetový obchod s multimediálním obsahem iTunes, bylo zřejmě nejzajímavějším bodem konferenčního hovoru, který na konci dubna následoval po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků firmy.

Tržby z prodeje hudby, filmů, knih a aplikací pro zařízení Apple prostřednictvím internetového obchodu iTunes v období od ledna do března meziročně vzrostly o 11 % a staly se druhým nejrychleji rostoucím segmentem byznysu amerického technologického obra. Na špici stále zůstávají prodeje mobilních telefonů iPhone, které ve druhém kvartálu fiskálního roku meziročně vzrostly o 14 %. Tempo jejich růstu ale prudce klesá.

Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014

Atraktivita e-commerce byznysu Applu narůstá s dalšími podrobnostmi, s nimiž se Cook investorům v konferenčním hovoru svěřil. "Růst tržeb z iTunes pokračuje dvouciferným tempem, a to především díky jejich příznivému prostředí a silné základně loajálních zákazníků. Vysoké tempo růstu těchto tržeb je jedním z klíčových zdrojů příjmů společnosti Apple nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V současnosti evidujeme přibližně 800 milionů zákazníků iTunes, přičemž většina z nich má k účtu přidruženou platební kartu. To je naprosto ohromující," řekl Cook.

Miliardy dolarů na dosah ruky

Příznivci a odpůrci Applu se takřka nikdy nedokáží názorově protnout, nyní však musejí souhlasit s Cookem. 800 milionů zákazníků se zaregistrovanými platebními kartami je úctyhodné číslo, se kterým se například světově největší internetový obchod Amazon se zhruba 230 miliony účtů nemůže srovnávat. MG Siegler z Google Ventures, fondu rizikového kapitálu internetového a technologického obra Google, navíc tvrdí, že Apple brzy dosáhne okamžiku, kdy bude mít v iTunes vlastní účet s přidruženou platební kartou rovná miliarda uživatelů.

Technologický zpravodajský server Re/code nedávno ve světle těchto vyjádření přišel s informací, že má Apple s obchodem iTunes velké plány. Firma se podle dvou nejmenovaných zdrojů snaží na základě svého stávajícího internetového obchodu vytvořit plnohodnotný e-commerce byznys, který by kromě multimediálního obsahu nabízel i některé další produkty.

Společnost již podle informací Re/code dokonce hledá senior manažery se zkušenostmi z elektronického obchodování, aby s pomocí jejich know-how dokázala plně využít potenciál, který se v obrovském množství registrovaných uživatelů iTunes skrývá. Server při té příležitosti připomněl i spekulace, podle kterých společnosti Apple a PayPal již delší dobu zvažují možnosti spolupráce a jisté formy sdílení zákazníků.

Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)

O tom, že Apple v oblasti internetového obchodování skutečně připravuje masivní expanzi, podle odborníků pohybujících se v segmentu mobilních technologií a bezhotovostních platebních systémů svědčí i nová funkce Touch ID telefonů iPhone 5S a vyvíjená technologie mikrolokalizačních bluetooth jednotek iBeacon.

Mobilní telefony iPhone 5S umožňují prostřednictvím funkce Touch ID nastavit, aby je jejich majitelé odemykali výhradně pomocí otisku prstu, a ochránili tak svá data v těchto zařízeních proti zneužití. Otisk prstu je navíc možné používat i pro potvrzování nákupů v AppStore či schvalování jiných zpoplatněných úkonů. Odborníci se proto shodují, že Apple technologii Touch ID vytvořil s cílem přesvědčit zákazníky, aby své peníze definitivně svěřili mobilním telefonům, jelikož jedině ty je dokáží spolehlivě ochránit proti jejich ztrátě či odcizení.

Druhým odrazovým můstkem na cestě k dalšímu rozvoji e-commerce byznysu se má pro Apple stát masivní rozšíření mikrolokalizační technologie iBeacon. Ta je založena na malých energeticky úsporných bluetooth jednotkách, které do svého okolí do vzdálenosti několika metrů vysílají jistou informaci či sdělení, kterou mobilní telefon po přijetí signálu podle zadaných pokynů automaticky zpracuje. Informací může být prakticky cokoli. Telefon vás při vstupu do obchodu, který technologii iBeacon využívá, například může jménem manažera prodejny pozdravit, upozornit na probíhající slevové akce nebo vám podle vašich předchozích nákupů doporučit konkrétní zboží, které by vás mohlo zajímat.

V současnosti sice nemůže být o masovém rozšíření technologie iBeacon ani řeč, to ale neznamená, že za několik let nebude situace jiná. Apple má coby jeden z hlavních lídrů technologického sektoru se zaváděním nových produktů a funkcí do každodenního života lidí velké zkušenosti. Na svých účtech má navíc společnost velké množství nevyužité hotovosti, kterou by teoreticky mohla použít i jako štědré subvence pro obchodníky, kteří by se pro využívání mikrolokalizace iBeacon rozhodli. Poté by již záleželo pouze na Applu, jakou formu monetizace by ve spojení s tímto systémem zvolil. Firma by například od obchodníků mohla po vzoru provozovatelů platebních karet inkasovat jisté malé procento z každého nákupu, k němuž by díky iBeacon došlo.

Růst tržeb Applu z prodeje mobilních telefonů prudce zpomaluje a uvedení nového modelu iPhone 6, které se očekává již v průběhu podzimu 2014, pro technologický gigant zřejmě nebude ani zdaleka takovým úspěchem, jakým bylo zahájení prodejů dosavadních verzí těchto legendárních telefonů. Možnosti dalších inovací přenosných komunikačních zařízení jsou značně omezené, a tak se nabízí, aby Apple začal rozvíjet další součásti svého byznysu, které dosud spíše přehlížel. Bude-li se uvažování Tima Cooka a dalších vrcholných manažerů firmy ubírat tímto směrem, dočkáme se zřejmě na poli bezhotovostních plateb brzy dost možná největší revoluce od jejich vzniku.

Apple - vývoj prodejů mobilních telefonů iPhone (1Q2010 až 4Q2013)
Zdroj: Business Insider
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst