Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?
|

Nové iPhony už netáhnou. Čím Apple nahradí výpadek příjmů?

Ve spojitosti s technologickou hvězdou posledních let, americkou společností Apple, si zřejmě na prvním místě každý vybaví mobilní telefony iPhone a tablety iPad. Podle nedávného vyjádření šéfa firmy Tima Cooka by si ale lidé již brzy mohli Apple primárně spojovat s něčím jiným. Éra nahrazování starších telefonů a tabletů novými modely pomalu končí a společnost s nakousnutým jablkem v logu začíná hledat nové zdroje příjmů. Teď upozornila na zlaté vejce, o kterém dosud mnoho lidí vůbec nevědělo.

Technologie Apple Mobilní telefony

Vyjádření generálního ředitele Cooka, že Apple za jeden z hlavních zdrojů svého budoucího růstu považuje internetový obchod s multimediálním obsahem iTunes, bylo zřejmě nejzajímavějším bodem konferenčního hovoru, který na konci dubna následoval po zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků firmy.

Tržby z prodeje hudby, filmů, knih a aplikací pro zařízení Apple prostřednictvím internetového obchodu iTunes v období od ledna do března meziročně vzrostly o 11 % a staly se druhým nejrychleji rostoucím segmentem byznysu amerického technologického obra. Na špici stále zůstávají prodeje mobilních telefonů iPhone, které ve druhém kvartálu fiskálního roku meziročně vzrostly o 14 %. Tempo jejich růstu ale prudce klesá.

Apple - podíl jednotlivých segmentů na tržbách firmy za 2QFY2014

Atraktivita e-commerce byznysu Applu narůstá s dalšími podrobnostmi, s nimiž se Cook investorům v konferenčním hovoru svěřil. "Růst tržeb z iTunes pokračuje dvouciferným tempem, a to především díky jejich příznivému prostředí a silné základně loajálních zákazníků. Vysoké tempo růstu těchto tržeb je jedním z klíčových zdrojů příjmů společnosti Apple nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V současnosti evidujeme přibližně 800 milionů zákazníků iTunes, přičemž většina z nich má k účtu přidruženou platební kartu. To je naprosto ohromující," řekl Cook.

Miliardy dolarů na dosah ruky

Příznivci a odpůrci Applu se takřka nikdy nedokáží názorově protnout, nyní však musejí souhlasit s Cookem. 800 milionů zákazníků se zaregistrovanými platebními kartami je úctyhodné číslo, se kterým se například světově největší internetový obchod Amazon se zhruba 230 miliony účtů nemůže srovnávat. MG Siegler z Google Ventures, fondu rizikového kapitálu internetového a technologického obra Google, navíc tvrdí, že Apple brzy dosáhne okamžiku, kdy bude mít v iTunes vlastní účet s přidruženou platební kartou rovná miliarda uživatelů.

Technologický zpravodajský server Re/code nedávno ve světle těchto vyjádření přišel s informací, že má Apple s obchodem iTunes velké plány. Firma se podle dvou nejmenovaných zdrojů snaží na základě svého stávajícího internetového obchodu vytvořit plnohodnotný e-commerce byznys, který by kromě multimediálního obsahu nabízel i některé další produkty.

Společnost již podle informací Re/code dokonce hledá senior manažery se zkušenostmi z elektronického obchodování, aby s pomocí jejich know-how dokázala plně využít potenciál, který se v obrovském množství registrovaných uživatelů iTunes skrývá. Server při té příležitosti připomněl i spekulace, podle kterých společnosti Apple a PayPal již delší dobu zvažují možnosti spolupráce a jisté formy sdílení zákazníků.

Amazon, Apple, PayPal - počet registrovaných uživatelů (leden 2009 až říjen 2013)

O tom, že Apple v oblasti internetového obchodování skutečně připravuje masivní expanzi, podle odborníků pohybujících se v segmentu mobilních technologií a bezhotovostních platebních systémů svědčí i nová funkce Touch ID telefonů iPhone 5S a vyvíjená technologie mikrolokalizačních bluetooth jednotek iBeacon.

Mobilní telefony iPhone 5S umožňují prostřednictvím funkce Touch ID nastavit, aby je jejich majitelé odemykali výhradně pomocí otisku prstu, a ochránili tak svá data v těchto zařízeních proti zneužití. Otisk prstu je navíc možné používat i pro potvrzování nákupů v AppStore či schvalování jiných zpoplatněných úkonů. Odborníci se proto shodují, že Apple technologii Touch ID vytvořil s cílem přesvědčit zákazníky, aby své peníze definitivně svěřili mobilním telefonům, jelikož jedině ty je dokáží spolehlivě ochránit proti jejich ztrátě či odcizení.

Druhým odrazovým můstkem na cestě k dalšímu rozvoji e-commerce byznysu se má pro Apple stát masivní rozšíření mikrolokalizační technologie iBeacon. Ta je založena na malých energeticky úsporných bluetooth jednotkách, které do svého okolí do vzdálenosti několika metrů vysílají jistou informaci či sdělení, kterou mobilní telefon po přijetí signálu podle zadaných pokynů automaticky zpracuje. Informací může být prakticky cokoli. Telefon vás při vstupu do obchodu, který technologii iBeacon využívá, například může jménem manažera prodejny pozdravit, upozornit na probíhající slevové akce nebo vám podle vašich předchozích nákupů doporučit konkrétní zboží, které by vás mohlo zajímat.

V současnosti sice nemůže být o masovém rozšíření technologie iBeacon ani řeč, to ale neznamená, že za několik let nebude situace jiná. Apple má coby jeden z hlavních lídrů technologického sektoru se zaváděním nových produktů a funkcí do každodenního života lidí velké zkušenosti. Na svých účtech má navíc společnost velké množství nevyužité hotovosti, kterou by teoreticky mohla použít i jako štědré subvence pro obchodníky, kteří by se pro využívání mikrolokalizace iBeacon rozhodli. Poté by již záleželo pouze na Applu, jakou formu monetizace by ve spojení s tímto systémem zvolil. Firma by například od obchodníků mohla po vzoru provozovatelů platebních karet inkasovat jisté malé procento z každého nákupu, k němuž by díky iBeacon došlo.

Růst tržeb Applu z prodeje mobilních telefonů prudce zpomaluje a uvedení nového modelu iPhone 6, které se očekává již v průběhu podzimu 2014, pro technologický gigant zřejmě nebude ani zdaleka takovým úspěchem, jakým bylo zahájení prodejů dosavadních verzí těchto legendárních telefonů. Možnosti dalších inovací přenosných komunikačních zařízení jsou značně omezené, a tak se nabízí, aby Apple začal rozvíjet další součásti svého byznysu, které dosud spíše přehlížel. Bude-li se uvažování Tima Cooka a dalších vrcholných manažerů firmy ubírat tímto směrem, dočkáme se zřejmě na poli bezhotovostních plateb brzy dost možná největší revoluce od jejich vzniku.

Apple - vývoj prodejů mobilních telefonů iPhone (1Q2010 až 4Q2013)
Zdroj: Business Insider
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika