Proč (ne)mít strach z indexu strachu
|

Proč (ne)mít strach z indexu strachu

Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová minima. Na první pohled se zdá, že investoři jsou ohledně dalšího vývoje trhů klidní. Ale co nám vlastně index VIX říká?

VIX Ponaučení pro investory Volatilita Americké akcie BROKERJET ČS Mikuláš Splítek

Když se řekne "index strachu", může to vyvolat pocit, že když roste, je potřeba začít panikařit, a když klesá, můžeme být zcela klidní. Pravdou ovšem je, že VIX indexem strachu nikdy nebyl a ani nebude. Je to jen ukazatel prémie opčních produktů odvozených z trhu. Z trhu, který se obchoduje na svých rekordních maximech.

A jak vám řekne každý opční obchodník, volatilita klesá, když trh roste, a roste, když trh klesá. VIX neurčuje další vývoj trhu, VIX trh následuje.

Také se často píše, že VIX je tak nízko, protože investoři věří v další růst trhu a spatřují nízká rizika poklesu. Jenže to je jen část celého příběhu. Indikátor volatility je totiž na nízkých úrovních nejen proto, že investoři hýří optimismem, ale i proto, že jsou zoufalí. Jsou tak zoufalí, že neutrácejí peníze za ochranu proti propadu cen, ale snaží se za každou cenu vydělat na rostoucím trhu.

Mnoho fondových manažerů zaostává za indexem. Kdyby si kupovali ochranu proti propadům, ještě by výkonnost svých fondů zhoršili. Kdo by se také potřeboval zajišťovat proti propadům, když ECB dala jasně najevo, že bude pumpovat další peníze na trh?

Z indexu VIX tedy může jít strach. Nejde ale jen o strach z jeho případného růstu, ale také z jeho podezřele nízkých hodnot.

VIX - index volatility

Takto se na index VIX dívá Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS:

Podle mnohých se v případě nízkých hodnot indexu VIX jedná o "klid před bouří". Například derivátový stratég z Credit Suisse Mandy Xu pro Financial Times říká: "Když jsou trhy vysoko, volatilita bývá nízká. Pohybují se inverzně." Je to opravdu tak? A dá se na samotných pohybech volatility vydělat?

Nejprve se podívejme, co VIX představuje. Volatilita obecně označuje míru kolísání (obvykle jako směrodatnou odchylku těchto změn během určitého časového úseku). VIX ukazuje očekávaný pohyb indexu S&P 500 během dalších 30 dní, ovšem na roční bázi. Pokud je VIX 11, trh předpokládá pohyb 11%/√12 = 3,17 % během následujícího měsíce s pravděpodobností 68 % (jedna směrodatná odchylka oběma směry). Ono "očekávání" je dáno tím, že pro výpočet jsou použity ceny opcí na tituly z S&P 500.

Lidé mají pocit, že hodnota VIX naznačuje ocenění akciového trhu, ačkoliv udává pouze míru kolísání, nikoli směr pohybu (růst/pokles). Tento názor je do určité míry pochopitelný, protože vychází ze zkušenosti a Black-Scholesova modelu oceňování opcí. V něm jsou proměnnými cílové ceny, čas, úrokové sazby a historická volatilita. Pokud se ceny pohybují zbrkle, vypisovatelé opcí vyžadují větší prémie, protože je větší šance, že cílové ceny budou dosaženy. Intuice nabádá, že to se děje při propadech trhů, které jsou vždy razantnější než růsty. Vysoká hodnota VIX by tedy měla značit nákupní příležitosti. Naopak nízká hodnota VIX je onen "klid před bouří", propady přichází neočekávaně. Dle mého názoru jsou oba závěry mylné, pokud jste běžným investorem.

VIX nemá predikční hodnotu, je pouze odrazem volatility historické. Seriózní studie zkoumající korelaci mezi hodnotou VIX a hodnotou indexu S&P 500 za delší časový úsek (řekněme 3 roky od okamžiku predikce) by musela selhat. Odborníci vypisující opce s takovým časovým horizontem totiž téměř neoperují, měsíce jsou maximem, spíše ovšem týdny. Proto je VIX zkreslující už jen ve svém ročním vyjádření (vzpomeňte, že hodnota 11 = očekávání 11% změny ročně). Dlouhodobý investor může VIX s klidem ignorovat.

Ani traderovi VIX nijak zvlášť nepomůže, ze statistických důvodů. Jak ukázali Goldstein a Taleb (2007), často mícháme dohromady dva koncepty – směrodatnou odchylku a absolutní průměrnou odchylku. Když se index s průměrným ročním výnosem 0 % pohybuje v průměru o 1 % denně (někdy 0,6 %, jindy o 1,4% atd.), není jeho denní směrodatná odchylka 0,01, jak by se mohlo intuitivně zdát. V normálním rozložení je jeho směrodatná odchylka 0,0125, tedy o 25 % vyšší. Pokud není rozložení normální, a k tomu v případě individuálního investora často dojde, protože on většinou zvolí jen pár akcií, může být rozdíl mezi směrodatnou odchylkou (obvykle definující volatilitu) a absolutní průměrnou odchylkou (často chápanou jako volatilita) až stovky procent!

Co takhle nápad spekulovat na pohyb samotného indexu VIX? Vnitřní hlas říká, že volatilita přece nemůže zůstat neomezeně dlouho tak nízká. To je zřejmě pravda, ale může zůstat nízká do doby, než většina spekulantů přestane být solventní. Na VIX můžete spekulovat prostřednictvím ETF (manažeři fondu musejí nakupovat kontrakty) či futures (kontraktů samotných), obojí jsou ze své podstaty pákové nástroje, které mají náklady na držení. Pouze genialita v časování může přinést zisk, jinak vám čas postupně podřeže větev počátečního vkladu. Slovy Benjamina Grahama: "máte plné právo spekulovat, a plné právo toho později litovat." Mohu-li radit, pusťte VIX z hlavy.

Veškeré názory uveřejněné v tomto textu jsou mým soukromým názorem, obsah ​nebyl konzultován se zaměstnavatelem, společností BROKERJET České spořitelny, a.s., a mohou být v přímém rozporu s jeho názorem.


Z aktuální poznámky analytiků z ČSOB na téma převládající nízké volatility:

Centrální banky mají lví podíl na poklesu volatility. Garance nízkých a stabilních sazeb zkrotila krátký konec výnosových křivek ve většině vyspělého světa. Stabilnější krátkodobé sazby se současně odrážejí v nižší rozkolísanosti měnových párů, volatilita na EUR/USD od začátku roku klesá a je na mnohaletých minimech. Na delším konci zase tlumí volatilitu mimořádně nízká inflace. Akciové trhy bez větších výprodejů nepřetržitě rostou i proto, že centrální banky (kvůli nízké inflaci) slibují investorům levné peníze na dlouhou dobu.

Období extrémně nízké volatility mnoha hráčům na trhu začíná připomínat éru před startem velké finanční krize, kdy trhy opustil strach a banky začaly půjčovat ve velkém, aniž by rozlišovaly kvalitu projektů. Peníze dostávala levně řecká vláda i nezaměstnaní Američané na hypotéky. Aktuálně ale ještě tak daleko nejsme. Alespoň ve vyspělém světě neprovází pokles volatility a strachu nijak výrazný rozjezd úvěrů. Naopak, v eurozóně ještě úvěry dále padají. Jedno z mála míst, kde levné peníze už mohly stihnout nafouknout škodlivé bubliny, jsou některé rozvíjející se trhy, například v Turecku úvěrová dynamika v posledních letech překonávala v průměru 20 %.

Zdroj: CNBC
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 6 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před 14 minutami

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před 38 minutami

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
před hodinou

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus