USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?
|

USA a eurozóna: Kolik najdete rozdílů?

Už nějakou dobu se výrazně rozdílně vyvíjí řada klíčových makroekonomických parametrů u dvou z globálního hlediska klíčových ekonomických regionů, USA a eurozóny (EMU). Na tento vývoj reagují finanční trhy a stále více se projevuje také v politice Fedu a ECB. Jak se tato divergence projevuje v makroekonomických parametrech a jaké mají a budou mít tyto rozdíly implikace na finančních trzích?

Americká ekonomika Eurozóna Fed ECB Centrální banky Investiční a ekonomický výhled Ľuboš Mokráš Analytici ČS

Jako první se podíváme na inflaci, protože to je parametr, který je zásadní pro obě centrální banky. Vidíme, že zatímco v USA se inflace po období poklesu vydala nahoru a mohla by se stabilizovat poblíž cíle Fedu (2 %), inflace v eurozóně je v setrvalém klesajícím trendu. Platí to i pro jádrovou inflaci, i když u ní rozdíl není tak markantní.

Mokráš divergence EMU USA 1

Nyní se podívejme na parametr, který je pro centrální banky ještě důležitější než aktuální hodnoty inflace, tedy na dlouhodobá inflační očekávání. Jde o tržní inflační očekávání získaná z rozdílu mezi výnosem státních dluhopisů a inflačně jištěných státních dluhopisů a z inflačních swapů, v obou případech pro období pěti a deseti let. Indexy ukazují, jakou trh čeká dlouhodobou (minimálně v horizontu deseti let) průměrnou inflaci. Mimochodem, zajímavý je průměr těchto očekávání – pro ECB to je 1,8 %, pro Fed 2,1 %, tedy prakticky přesně na cílech těchto centrálních bank, což jim celkově dává dobré vysvědčení. Zhruba do konce roku 2012 se očekávání vyvíjela velmi podobně v USA i EMU, od začátku roku 2013 však dochází k jejich rozbíhání, které v poslední době zřetelně akceleruje.

Mokráš divergence EMU USA 2

Při pohledu na vývoj v EMU si nelze nepoložit otázku, jak mohl prezident ECB Draghi po tak dlouhou dobu mluvit o pevně ukotvených inflačních očekáváních. To, že dochází k jejich poklesu, přiznal až nedávno na konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole, ještě na srpnovém zasedání ECB opakoval mantru o jejich pevném ukotvení. Pokles však byl zřetelný přinejmenším od poloviny roku 2013. Vývoj v poslední době je již vyloženě alarmující a hodně souvisí s obecným kolapsem výnosů státních dluhopisů v EMU (německý dvouletý a tříletý výnos lehce v mínusu, desetiletý zřetelně pod 1 %).

Japonský scénář v EMU

Těžko se lze ubránit dojmu, že poslední vývoj ukazuje na kapitulaci trhu a na změnu očekávání od oživení ekonomiky a mírného růstu inflace k "japonskému scénáři". Zajímavý je také mírný drift očekávání směrem nahoru v USA. Zatím jde o skutečně pouze o náznak klesající důvěry v ochotu Fedu držet inflaci na svém cíli, pokud by však trh viděl, že J. Yellen příliš upřednostňuje trh práce před inflací, mohlo by dojít k podobné akceleraci jako nyní v Evropě, jen opačným směrem. Jako doplnění předchozího grafu ještě vývoj konsenzu analytiků.

Mokráš divergence EMU USA 3

Pro americkou centrální banku je stejně důležitá jako inflace i situace na trhu práce. Podle vystoupení prezidentky Fedu Yellenové (naposledy v Jackson Hole) je trh práce aktuálně ještě důležitější.

ECB má "jedinou střelku v kompase" (toto vždy říkal Jean-Claude Trichet na tiskovkách), a to inflaci, na trh práce by tedy až tak citlivá být neměla. Ovšem to neznamená, že pro ni není vůbec důležitý – má přímý vliv na osobní spotřebu a osobní spotřeba je důležitý poptávkový faktor ve vývoji inflace.

Začněme klasickým ukazatelem, kterým je míra nezaměstnanosti. Opět vidíme podstatný rozdíl ve vývoji od roku 2011. Zatímco v USA míra nezaměstnanosti setrvale, i když ne nějak extra rychle klesá, v EMU relativně nedávno prošla vrcholem a snad (pokud se stav ekonomiky nezhorší) by mohla začít setrvaleji klesat. Pro zajímavost je doplněno Německo, vývoj na jeho trhu práce je totiž ukázkou jednoho z klíčových problémů eurozóny – její heterogenity – a je hodně relevantní při hledání důvodů, proč dochází k divergenci.

Mokráš divergence EMU USA 4

Obrázek doplníme alternativním ukazatelem, normovanou zaměstnaností. Na ní je dobře vidět zejména to, že počátky velké divergence musíme hledat už v období vrcholící globální recese v roce 2009. Zatímco v USA po skončení recese došlo ke zřetelnému cyklickému obratu a ekonomika začala setrvale vytvářet pracovní místa, v Evropě pokračoval trend k poklesu zaměstnanosti až do roku 2013. Jinými slovy, zatímco trh práce v USA začal ožívat v roce 2010, EMU to trvalo (minimálně) další tři roky.

Mokráš divergence EMU USA 5

Situaci v reálné ekonomice ilustruje vývoj průmyslové výroby. Vidíme do jisté míry podobný obrázek jako u zaměstnanosti, rozdíl je snad pouze v tom, že po velké recesi došlo i v Evropě k oživení a do stagnace se průmysl dostal až v roce 2011 s nástupem dluhové krize.

Mokráš divergence EMU USA 6

Důležité také je, že zatímco v USA překonala výkonnost průmyslu předkrizový vrchol, v Evropě jsme se k němu ještě ani nepřiblížili a aktuální vývoj nedává moc šancí, že se k němu v dohledné budoucnosti vůbec přiblížíme. To, že se zhoršuje výhled vývoje průmyslové výroby v EMU, dobře ukazují konjunkturální indikátory. Faktorem, který dále v poslední době zhoršil evropské vyhlídky, jsou asymetrické dopady ukrajinské krize – Evropa jimi trpí mnohem více než USA.

Konjunkturální indexy se vyvíjely v USA a Německu až donedávna pozoruhodně podobně. Poslední měsíce však přinesly viditelnou změnu – zatímco ISM výrobní v USA se vydal nahoru, Ifo klesá. Rozdíl v úrovních zatím není velký, ale důležitý je směr. V každém případě to vypadá, že ekonomické cykly byly až donedávna pozoruhodně synchronní.

Mokráš divergence EMU USA 7

A konečně poslední a nejobecnější ukazatel, srovnání toho, jak se od roku 2000 vyvíjel reálný hrubý domácí produkt USA a EMU. Je vidět, že s výjimkou "miléniové recese" rostly USA rychleji po většinu tohoto období, ale rozdíl po skončení "velké recese" je do očí bijící. Zatímco USA jsou vysoko nad úrovní před finanční krizí, EMU se k ní nepřiblížila a posledních pět let HDP víceméně stagnuje (takže Evropa už možná má za sebou polovinu ztraceného desetiletí).

Mokráš divergence EMU USA 8

Takto rozdílný vývoj ekonomik by se měl teoreticky projevit stejně rozdílným vývojem instrumentů na finančním trhu. Po dlouho dobu tomu však tak nebylo. Lze předpokládat, že klíčovým faktorem, který z hlediska finančních instrumentů "zakryl" dopad makroekonomických fundamentů, byly rozdílné politiky centrálních bank. Zatímco Fed reagoval na finanční krizi maximálně agresivně, ECB byla po celou dobu váhavá a reagovala pravidelně na poslední chvíli nebo se zpožděním. Dařilo se jí sice udržet stabilitu finančního systému a byla klíčovým hráčem při záchraně eurozóny před rozpadem, ale co se týká podpory ekonomiky, byla její aktivita nedostatečná.

Euro bude dále oslabovat, spready budou širší

Vše důležité vidíme v posledním grafu. Euro se po celou dobu drželo na silných úrovních, jako kdyby se nechumelilo, dluhová krize a hrozba rozpadu eurozóny vedly v podstatě jen ke kosmetickým krátkodobým oslabením eura. Situace se však nyní může podstatně změnit, přestože už zánik eura není na pořadu dne (ovšem tvrdit, že se toto téma nevrátí, by bylo předčasné).

Důvodem mohou být právě důsledky velké divergence. Zatímco v posledních pěti letech byl hodně rozdílný vývoj ekonomik a politiky centrálních bank tuto divergenci z hlediska kurzu eura k dolaru maskovaly, nyní by mohlo dojít k překlopení a politiky centrálních bank by mohly začít divergenci zvýrazňovat. To by mohlo vést k opravdu dramatickému a z hlediska většiny současných předpovědí nečekaně výraznému oslabení eura.

Poněkud podobná situace byla i u státních dluhopisů a úrokových swapů. Až v poslední době začal výrazněji růst rozdíl ve výnosových křivkách. Tento rozdíl bude dále růst, především kvůli růstu výnosů v USA, a bude podporovat tlak na oslabení eura.

Mokráš divergence EMU USA 9
OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 33 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus