Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i za oceánem, co plánuje ECB s kvantitativním uvolňováním a kdo získal ocenění za celoživotní dílo při vyhlašování Zlatých glóbů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o necelé procento, nejlépe se držel Dow. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu lepšími než očekávanými čísly

Hlavní americké akciové indexy vstoupily do druhého lednového týdne ztrátami, když investoři na startu výsledkové sezóny měli tendenci prodávat pod dojmem klesajících cen ropy. Trh tak neudržel počáteční mírné zisky. Index Dow odepsal 0,54 % na 17 640,84 bodu, S&P 500 ztratil 0,81 % na 2 028,26 bodu a klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr. Nasdaq oslabil o 0,84 % na 4 664,71 bodu. Na zelené nule se udržely sektory zdravotní péče a telekomunikací, v čele poklesů stála odvětví energetiky (Goldman Sachs snížila odhad letošní průměrné ceny Brentu na 50 USD za barel z původních zhruba 84 USD za barel) a technologií. Index volatility VIX vzrostl o zhruba 11 0% na 19,5 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA spadl o další 4 bazické body na 1,91 %. Dolarový index stoupl o zhruba 0,1 %, téměř procento přidalo zlato a je nejdražší za uplynulý měsíc. Alcoa překvapila svými výsledky jak na úrovni očištěného zisku na akcii, tak tržeb (33. vs. 29 centů, respektive 6,38 miliardy USD vs. 6,04 miliardy USD).

První týden výsledkové sezóny jako příležitost ke spekulaci

Rok 2015 začal pro akcie v podstatě ideálně, tvrdí stratég

2. Evropské akciové trhy v úvodu týdne posílily navzdory pokračujícímu poklesu cen ropy

Evropské akcie v pondělí posílily navzdory tomu, že se ceny ropy propadají na několikaletá minima. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,18 % a německý DAX o 1,38 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes půl procenta, dařilo se technologiím a automobilkám, ztrácely naopak sektor základních materiálů a ropný sektor. Stoxx Europe 600 minulý týden odepsal procento a zaznamenal nejhorší start roku od roku 2008. "Obavy o vývoj cen ropy a politické situace v Řecku způsobily velmi volatilní začátek roku, ačkoli my to vítáme," říká Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Je to příležitost vybírat si mezi akciemi ty s potenciálem. Poměrně dost jsme díky tomu navýšili podíl akcií v portfoliu."

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

Akcie pohledem technické analýzy: Indikátory a nálada jsou nakloněny spíše dalším mírným poklesům

3. Pražská burza zahájila týden na nule

Index PX v pondělí zpevnil o 0,01 % na 946,46 bodu. O většinu zobchodovaného objemu na burze se v pondělí postaraly akcie Komerční banky, které ztratily přes procento, a cenné papíry ČEZ, které oslabily o 0,17 %. Třetí nejaktivnější emisí na burze byla Erste Group Bank, která dosáhla výrazně nižšího objemu než ČEZ a Komerční banka, ale zato posílila o téměř 2 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zpevnily o půl procenta, naopak pojišťovna VIG půl procenta ztratila.

Česká koruna se v pondělí propadla vůči euru na šestileté minimum a vůči dolaru na devítileté minimum. Ani další oslabení eura vůči dolaru, které by s sebou stáhlo i českou korunu, by však ČNB nevedlo ke změně současného intervenčního režimu. V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web to minulý týden, ještě před zveřejněním dat o inflaci a prudkým oslabením české měny, uvedl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. O koruně jsme se v pondělí bavili také s Vladimírem Dlouhým prezidentem Hospodářské komory České republiky.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

Zájem o české akcie opět klesl. Objem obchodů na BCPP loni spadl o 22 miliard na 153 miliard korun

4. Očekávané události

Úterý bude stejně jako pondělí na makrodata spíše chudé. Trhy budou sledovat především zprávu o inflaci ve Spojeném království za prosinec (odhad meziměsíčně: +0,1 %, listopad: -0,3 %, odhad meziročně: +0,7 %, listopad: +1,0 %). Česká republika odhalí stav běžného účtu za listopad (odhad: 3,0 miliardy Kč, říjen: 5,15 miliardy Kč) a Spojené státy federální rozpočet za prosinec (odhad: +22 miliard dolarů, listopad: -56,8 miliardy dolarů).

Politika se v USA ponese ve znamení jednání prezidenta se zástupci obou komor Kongresu o legislativě a zahraniční politice. Očekávaný pokles míry inflace v Británii pod 1 % donutí šéfa Bank of England Marka Carneyho napsat otevřený dopis ministrovi financí Georgi Osborneovi, ve kterém by měl přiblížit, jak hodlá dostat inflaci k 2% cíli. Člen rady ECB Ewald Nowotny a prezident institutu Ifo Hans-Werner Sinn se zúčastní panelové diskuze ve Vídni. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v Tokiu promluví o růstu v eurozóně. Čína zveřejní předběžná data o zahraničním obchodu. Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne, najdete (včetně odhadů analytiků) v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg a jaké další světové firmy představí výsledky hospodaření v týdnu od 12. ledna?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB by mohla kvantitativní uvolňování postavit na příspěvcích národních bank

Evropská centrální banka by podle nejmenovaných zdrojů CNBC mohla oznámit program kvantitativního uvolňování postavený na výši příspěvků národních bank zemí eurozóny. ECB by tak podle těchto zdrojů měla nakupovat státní dluhopisy států eurozóny podle toho, jak do ní přispívají kapitálem jejich národní banky.

6. Proč se Draghimu hodí pokles cen ropy

Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně. "Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně.")** Dva krůčky od poklesu cen by už někteří panikáři mohli nazývat deflací. Ano, může za to ropa. Ale pro země typu Německa (a Česka), které jsou čistými dovozci ropy, je pokles cen této komodity živou vodou. Proto se také poklesu cen ropy říká pozitivní nákladový šok, na který by centrální banka nemusela reagovat. Má to však dvě "ale".

7. Noční můra z Wall Street: Bankéřům klesnou bonusy

Nikoho by asi nemělo překvapit, že poté, co loňské náklady bank na urovnávání právních sporů dosáhly 178 miliard dolarů (což je ve skutečnosti jen cena za to, že se banky dopouštěly kriminální činnosti a nechaly se při ní nachytat), se vedení dvakrát nepohrne do zvyšování bonusů zaměstnancům. A přesto je tím někdo velmi šokován - bankéři.

8. Ukrajina loni přišla téměř o dvě třetiny devizových rezerv

Devizové rezervy Ukrajiny se v loňském roce snížily o 63 % na 7,533 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak nejprudší pokles v historii této bývalé sovětské republiky. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila ukrajinská centrální banka.

9. Chorvatsko má první prezidentku

Kolinda Grabarová Kitarovičová, kandidátka opoziční strany v prezidentských volbách v Chorvatsku, porazila ve druhém kole současného prezidenta Iva Josipoviče. Státní komise to oznámila po sečtení 99 % hlasů s tím, že výsledek je velmi těsný (50,4 % proti 49,6 %). Kitarovičová se tak stala první ženou v prezidentském úřadu v historii země a zároveň se po 15 letech opět dostala na tento post pravice.

10. Byla na trhu s ropou bublina?

Ceny ropy byly možná v bublině, o které se - jak to u bublin na trzích bývá - pouze nemluvilo. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, k tomu poznamenává: "Na trzích s ropou byla klasická bublina. Ceny se pohybovaly parabolicky výše, kolem ropy bylo hodně humbuku, na trh se hrnula spousta různých typů investorů a celý sektor je velice zadlužený (zapákovaný.)"

Proč se ceny ropy zastaví až kolem 35 USD za barel

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

George Clooney získal Zlatý Globus za celoživotní dílo. Při děkovné řeči by se do čerstvého ženáče zamilovaly všechny ty, kdo ho snad dosud nemilovaly

Letošní Zlaté glóby, které se předávaly v noci na pondělí v Los Angeles, nemají výrazného hegemona a sošky se dostalo téměř každému. Nejlepším dramatem loňského roku se stal film Chlapectví, nejlepší komedií Grandhotel Budapešť. Z herců v dramatu bodoval Eddie Redmyne za hlavní roli v životopisné romanci Teorie všeho, mezi herečkami Julianne Mooreová za film Still Alice. Trofej za celoživotní dílo převzal herec George Clooney, který přednesl dojemnou děkovnou řeč, v níž nezapomněl pogratulovat všem svým kolegům hercům za to, že dělají práci, kterou milují, a ještě jsou za to oceňováni. Zároveň neopomněl zmínit svou novomanželku Amalu: "Najít někoho, koho skutečně milujete, obzvláště když jste na něj čekali celý život, a obzvláště když to znamená 53 let, člověka naplňuje pokorou." U toho nejvíce sexy muž planety nezůstal a přítomné i své fanynky po celém světě uzemnil dodatkem: "Amalo, ať už nás svedla dohromady jakákoli kouzelná moc, jsem neskutečně hrdý na to, že jsem tvým manželem."

Clooneyho manželka Amala je advokátkou specializující se na lidská práva, čehož neváhala využít moderátorka večera Tina Feyová a do Clooneyho si mírně rýpla: "George Clooney se loni oženil s Amalou Alamuddinovou. Amala je právnička bojující za lidská práva, která pracovala na případu společnosti Enron, byla poradkyní Kofiho Annana ohledně Sýrie a byla vybrána do tříčlenné komise OSN vyšetřující porušování válečného práva v Pásmu Gazy. Proto dnes večer její manžel získává cenu za celoživotní dílo."

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 28 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před 36 minutami

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus