Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i za oceánem, co plánuje ECB s kvantitativním uvolňováním a kdo získal ocenění za celoživotní dílo při vyhlašování Zlatých glóbů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o necelé procento, nejlépe se držel Dow. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu lepšími než očekávanými čísly

Hlavní americké akciové indexy vstoupily do druhého lednového týdne ztrátami, když investoři na startu výsledkové sezóny měli tendenci prodávat pod dojmem klesajících cen ropy. Trh tak neudržel počáteční mírné zisky. Index Dow odepsal 0,54 % na 17 640,84 bodu, S&P 500 ztratil 0,81 % na 2 028,26 bodu a klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr. Nasdaq oslabil o 0,84 % na 4 664,71 bodu. Na zelené nule se udržely sektory zdravotní péče a telekomunikací, v čele poklesů stála odvětví energetiky (Goldman Sachs snížila odhad letošní průměrné ceny Brentu na 50 USD za barel z původních zhruba 84 USD za barel) a technologií. Index volatility VIX vzrostl o zhruba 11 0% na 19,5 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA spadl o další 4 bazické body na 1,91 %. Dolarový index stoupl o zhruba 0,1 %, téměř procento přidalo zlato a je nejdražší za uplynulý měsíc. Alcoa překvapila svými výsledky jak na úrovni očištěného zisku na akcii, tak tržeb (33. vs. 29 centů, respektive 6,38 miliardy USD vs. 6,04 miliardy USD).

První týden výsledkové sezóny jako příležitost ke spekulaci

Rok 2015 začal pro akcie v podstatě ideálně, tvrdí stratég

2. Evropské akciové trhy v úvodu týdne posílily navzdory pokračujícímu poklesu cen ropy

Evropské akcie v pondělí posílily navzdory tomu, že se ceny ropy propadají na několikaletá minima. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,18 % a německý DAX o 1,38 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes půl procenta, dařilo se technologiím a automobilkám, ztrácely naopak sektor základních materiálů a ropný sektor. Stoxx Europe 600 minulý týden odepsal procento a zaznamenal nejhorší start roku od roku 2008. "Obavy o vývoj cen ropy a politické situace v Řecku způsobily velmi volatilní začátek roku, ačkoli my to vítáme," říká Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Je to příležitost vybírat si mezi akciemi ty s potenciálem. Poměrně dost jsme díky tomu navýšili podíl akcií v portfoliu."

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

Akcie pohledem technické analýzy: Indikátory a nálada jsou nakloněny spíše dalším mírným poklesům

3. Pražská burza zahájila týden na nule

Index PX v pondělí zpevnil o 0,01 % na 946,46 bodu. O většinu zobchodovaného objemu na burze se v pondělí postaraly akcie Komerční banky, které ztratily přes procento, a cenné papíry ČEZ, které oslabily o 0,17 %. Třetí nejaktivnější emisí na burze byla Erste Group Bank, která dosáhla výrazně nižšího objemu než ČEZ a Komerční banka, ale zato posílila o téměř 2 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zpevnily o půl procenta, naopak pojišťovna VIG půl procenta ztratila.

Česká koruna se v pondělí propadla vůči euru na šestileté minimum a vůči dolaru na devítileté minimum. Ani další oslabení eura vůči dolaru, které by s sebou stáhlo i českou korunu, by však ČNB nevedlo ke změně současného intervenčního režimu. V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web to minulý týden, ještě před zveřejněním dat o inflaci a prudkým oslabením české měny, uvedl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. O koruně jsme se v pondělí bavili také s Vladimírem Dlouhým prezidentem Hospodářské komory České republiky.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

Zájem o české akcie opět klesl. Objem obchodů na BCPP loni spadl o 22 miliard na 153 miliard korun

4. Očekávané události

Úterý bude stejně jako pondělí na makrodata spíše chudé. Trhy budou sledovat především zprávu o inflaci ve Spojeném království za prosinec (odhad meziměsíčně: +0,1 %, listopad: -0,3 %, odhad meziročně: +0,7 %, listopad: +1,0 %). Česká republika odhalí stav běžného účtu za listopad (odhad: 3,0 miliardy Kč, říjen: 5,15 miliardy Kč) a Spojené státy federální rozpočet za prosinec (odhad: +22 miliard dolarů, listopad: -56,8 miliardy dolarů).

Politika se v USA ponese ve znamení jednání prezidenta se zástupci obou komor Kongresu o legislativě a zahraniční politice. Očekávaný pokles míry inflace v Británii pod 1 % donutí šéfa Bank of England Marka Carneyho napsat otevřený dopis ministrovi financí Georgi Osborneovi, ve kterém by měl přiblížit, jak hodlá dostat inflaci k 2% cíli. Člen rady ECB Ewald Nowotny a prezident institutu Ifo Hans-Werner Sinn se zúčastní panelové diskuze ve Vídni. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v Tokiu promluví o růstu v eurozóně. Čína zveřejní předběžná data o zahraničním obchodu. Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne, najdete (včetně odhadů analytiků) v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg a jaké další světové firmy představí výsledky hospodaření v týdnu od 12. ledna?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB by mohla kvantitativní uvolňování postavit na příspěvcích národních bank

Evropská centrální banka by podle nejmenovaných zdrojů CNBC mohla oznámit program kvantitativního uvolňování postavený na výši příspěvků národních bank zemí eurozóny. ECB by tak podle těchto zdrojů měla nakupovat státní dluhopisy států eurozóny podle toho, jak do ní přispívají kapitálem jejich národní banky.

6. Proč se Draghimu hodí pokles cen ropy

Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně. "Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně.")** Dva krůčky od poklesu cen by už někteří panikáři mohli nazývat deflací. Ano, může za to ropa. Ale pro země typu Německa (a Česka), které jsou čistými dovozci ropy, je pokles cen této komodity živou vodou. Proto se také poklesu cen ropy říká pozitivní nákladový šok, na který by centrální banka nemusela reagovat. Má to však dvě "ale".

7. Noční můra z Wall Street: Bankéřům klesnou bonusy

Nikoho by asi nemělo překvapit, že poté, co loňské náklady bank na urovnávání právních sporů dosáhly 178 miliard dolarů (což je ve skutečnosti jen cena za to, že se banky dopouštěly kriminální činnosti a nechaly se při ní nachytat), se vedení dvakrát nepohrne do zvyšování bonusů zaměstnancům. A přesto je tím někdo velmi šokován - bankéři.

8. Ukrajina loni přišla téměř o dvě třetiny devizových rezerv

Devizové rezervy Ukrajiny se v loňském roce snížily o 63 % na 7,533 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak nejprudší pokles v historii této bývalé sovětské republiky. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila ukrajinská centrální banka.

9. Chorvatsko má první prezidentku

Kolinda Grabarová Kitarovičová, kandidátka opoziční strany v prezidentských volbách v Chorvatsku, porazila ve druhém kole současného prezidenta Iva Josipoviče. Státní komise to oznámila po sečtení 99 % hlasů s tím, že výsledek je velmi těsný (50,4 % proti 49,6 %). Kitarovičová se tak stala první ženou v prezidentském úřadu v historii země a zároveň se po 15 letech opět dostala na tento post pravice.

10. Byla na trhu s ropou bublina?

Ceny ropy byly možná v bublině, o které se - jak to u bublin na trzích bývá - pouze nemluvilo. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, k tomu poznamenává: "Na trzích s ropou byla klasická bublina. Ceny se pohybovaly parabolicky výše, kolem ropy bylo hodně humbuku, na trh se hrnula spousta různých typů investorů a celý sektor je velice zadlužený (zapákovaný.)"

Proč se ceny ropy zastaví až kolem 35 USD za barel

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

George Clooney získal Zlatý Globus za celoživotní dílo. Při děkovné řeči by se do čerstvého ženáče zamilovaly všechny ty, kdo ho snad dosud nemilovaly

Letošní Zlaté glóby, které se předávaly v noci na pondělí v Los Angeles, nemají výrazného hegemona a sošky se dostalo téměř každému. Nejlepším dramatem loňského roku se stal film Chlapectví, nejlepší komedií Grandhotel Budapešť. Z herců v dramatu bodoval Eddie Redmyne za hlavní roli v životopisné romanci Teorie všeho, mezi herečkami Julianne Mooreová za film Still Alice. Trofej za celoživotní dílo převzal herec George Clooney, který přednesl dojemnou děkovnou řeč, v níž nezapomněl pogratulovat všem svým kolegům hercům za to, že dělají práci, kterou milují, a ještě jsou za to oceňováni. Zároveň neopomněl zmínit svou novomanželku Amalu: "Najít někoho, koho skutečně milujete, obzvláště když jste na něj čekali celý život, a obzvláště když to znamená 53 let, člověka naplňuje pokorou." U toho nejvíce sexy muž planety nezůstal a přítomné i své fanynky po celém světě uzemnil dodatkem: "Amalo, ať už nás svedla dohromady jakákoli kouzelná moc, jsem neskutečně hrdý na to, že jsem tvým manželem."

Clooneyho manželka Amala je advokátkou specializující se na lidská práva, čehož neváhala využít moderátorka večera Tina Feyová a do Clooneyho si mírně rýpla: "George Clooney se loni oženil s Amalou Alamuddinovou. Amala je právnička bojující za lidská práva, která pracovala na případu společnosti Enron, byla poradkyní Kofiho Annana ohledně Sýrie a byla vybrána do tříčlenné komise OSN vyšetřující porušování válečného práva v Pásmu Gazy. Proto dnes večer její manžel získává cenu za celoživotní dílo."

Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, které velké americké společnosti čelí miliardovým pokutám a proč se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát. Vzrostly naděje na dohodu o podpoře ekonomiky

Americké akcie v úterý zpevnily. Přispěl k tomu optimismus ohledně dohody o balíku podpory pro americkou ekonomiku,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur,…
včera v 21:47

Lufthansa oznámila za třetí kvartál provozní ztrátu 1,3 miliardy eur, čeká slabou poptávku

Německá letecká společnost Lufthansa vykázala ve třetím čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 provozní ztrátu 1,26...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie Výsledková sezóna
Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX
včera v 19:12

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX. Chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
včera v 17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
včera v 16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
včera v 16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
včera v 15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
včera v 14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
včera v 13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
včera v 12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
včera v 12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
včera v 11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě