O jakém býčím trhu že je řeč?!

Na akciích se v posledním roce a půl nepochybně dalo hodně vydělat, stačilo dobře načasovat nákupy a prodeje ("hračka"). Také se dalo neřešit, co se všechno děje, a hezky pravidelně dokupovat třeba nějaký fond, kterému věříte (veskrze dobrá "strategie"). A také bylo možné jen držet pozice a kousat si nehty.
Ani jeden ze tří popsaných přístupů někdy nemusí být na škodu (ten třetí hlavně v době, kdy si potřebujete obrousit zuby). O býčím trendu na akciovém trhu ale každopádně v posledním roce a půl nemůže být řeč. Stačí se podívat na graf, kde jsou zobrazeny indexy amerických akcií (ve žlutém kroužku - velké, střední a malé firmy), ETF sledující ceny zlata (GLD), akcií v Evropě, Asii a Austrálii (EFA) a akcií na mladých trzích (EEM).
Posledních 18 měsíců je na akciovém trhu opravdu ve znamení stagnace nebo poklesů. Hloubka ztrát sice ne všude zvládla naplnit definici začátku medvědího trendu (ústup o 20 % a více z maxim), býčí trh si ale investoři představují trochu jinak. Stačí se podívat na kurz amerického dolaru, který mimochodem s cenami akcií úzce souvisí.
Jedním z důvodů je zpomalení růstu, nebo dokonce snížení ziskovosti firem. To není ani zdaleka jen případ USA. Bez růstu zisků je při aktuálně nadprůměrných valuacích akcií naivní očekávat, že by se investoři houfně nahrnuli do dlouhých pozic. A připomeňme, že bez zpětných odkupů akcií, které zvyšují poptávku po tomto typu aktiv a vylepšují ukazatel zisků na akcii, by na tom indexy byly zřejmě ještě hůře.
Během dlouhodobých býčích trhů (a nejen na Wall Street v tento takzvaný sekulární býčí trend stále věří řada stratégů a analytiků) je normální, že si akcie vyberou oddechový čas. I to může být vysvětlení letošní stagnace cen akcií v USA. Možná je to ale taková milosrdná lež.
Zdroj: The Reformed Broker