14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016
|

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

Jaký mají slavné osobnosti ze světa financí výhled na rok 2016? Někteří z expertů varují před recesí a krizí, jiní naopak sdílejí tipy na to, kde v současném složitém tržním prostředí hledat zajímavé výnosy.

Investiční guru Názory analytiků Světová ekonomika Výhled na rok 2016

Ruchir Sharma (šéf globálních a emerging markets makroekonomických analýz, Morgan Stanley Investment Management)

"Od světové krize nás dělí jeden velký šok. Nejspíše bude mít epicentrum v Číně, kde podrývají růst velké zadlužení, předimenzované investice a demografické problémy. Relativně málo zadlužené země východní Evropy a jižní Asie mají větší naději ustát nevyhnutelný obrat cyklu," domnívá se Sharma.

Dan Fuss (viceprezident Loomis Sayles & Co. a portfoliomanažer Loomis Sayles Bond Fund)

"Výnosy 10letých amerických dluhopisů pravděpodobně do konce roku 2016 vzrostou na 2,8 %," odhaduje Fuss, ačkoli se obává, že aktuální geopolitická nejistota významně zhoršuje možnost odhadovat vývoj.

Pro investory s dluhopisovým portfoliem doporučuje Fuss pro současné období volatility mix státních dluhopisů, korporátních dluhopisů investičního stupně a spekulativních dluhopisů s vysokým výnosem, které mají v příštím roce velkou šanci na nadprůměrnou výkonnost. U spekulativních dluhopisů byste měli být podle Fusse obzvláště vybíraví. "Je téměř jasné, že vysokovýnosové dluhopisy nabízejí tu nejlepší hodnotu ve vztahu k akciím. Jsou mezi nimi ale velké rozdíly," doplňuje Fuss.

Thomas Lee (partner, Fundstrat Global Advisors)

"Akciím by se mělo v roce 2016 skutečně dařit, zejména bankám a kvalitním společnostem (takzvaným blue chips). Banky budou těžit ze zvyšování sazeb v USA a zlepší své výnosy z kapitálu díky oživení ekonomiky. Blue chips budou schopny generovat silnější výnosy ve chvíli, kdy se začne ekonomika zotavovat," očekává Lee.

Rebecca Pattersonová (investiční ředitelka, Bessemer Trust)

Největší riziko pro Evropu v příštím roce? "Uprchlická krize," odpovídá jednoznačně Pattersonová. "Myslím si, že je aktuálně největší výzvou pro Evropskou unii. Teroristické útoky v Paříži zvýšily riziko, že uprchlická krize odstartuje politický posun nebo změny vzorců spotřebitelského chování. Mohou se také promítnout do trendu evropského růstu a do zisků firem."

Pattersonová zůstává opatrná, nebrání jí to však v nadvážení evropských akcií, s nimiž sází na slabé euro. "Útoky v Paříži přitáhly pozornost k evropské uprchlické krizi. Také se domnívám, že se stále více investorů po celém světě zamýšlí nad dopady přílivu milionů migrantů na ekonomiku a trhy. Nejsem si jistá, zda si uvědomují, jaké tržní výkyvy může evropská uprchlická krize spustit v příštím roce."

Jim Caron (výkonný ředitel, Morgan Stanley Investment Management)

"Věřím, že se na trhy vrátí inflační riziková prémie. To by mohlo poskytnout stimul pro růst výnosů 30letých státních dluhopisů, možná směrem k 3,75 %. Trhy by také mohlo překvapit, jak pomalu bude Fed zvyšovat sazby vzhledem ke zlepšujícímu se ekonomickému klimatu," vysvětluje Caron.

Alan Patricof (spoluzakladatel, Greycroft Partners)

"Obávám se přehnané euforie z financování startupů. Je jich aktuálně příliš mnoho a na trhu není dost peněz na jejich udržení. Podle mě uvidíme více 'jednorožců', startupů ohodnocených přes 1 miliardu USD, zkoušejících štěstí na trhu. Teprve pak se dozvíme, zda a kteří se dokáží ufinancovat," říká Patricof.

Russ Koesterich (hlavní globální stratég, BlackRock)

"Téma Fedu by mělo v roce 2016 ustoupit do pozadí," říká Koesterich, který očekává postupné zvyšování sazeb v USA. Předpovídá, že světový růst zůstane pomalý a zvýší se poptávka po aktivech s vysokým výnosem. Investorům, kteří nakoupili dluhopisy s vysokým kupónem před finanční krizí, docházejí zásoby a nemají je čím nahradit. "Není možné dosáhnout výnosu bez rizika. Všechny třídy aktiv mají svá rizika. A žádná z nich není levná. Je potřeba diverzifikovat sázky napříč typy investic," vysvětluje stratég.

Barbara Byrneová (viceprezidentka investičního bankovnictví, Barclays Capital)

"Mělo by začít docházet k oživení na komoditním trhu, a to hlavně z politických důvodů. Začínáme pozorovat pokles rezerv suverénních fondů v Norsku a Saúdské Arábii," říká Byrneová. "Proto by mělo začít docházet k obratu, země si nebudou moci dovolit fluktuaci rezerv. Pravděpodobně nás čekají stabilnější ceny ropy, řekla bych kolem 60 USD za barel. Myslím si, že zažijí oživení energetická aktiva, která jsou zároveň investicemi do udržitelnosti a zaměřují se na naplňování potřeb aktuální poptávky."

Tulio Vera (hlavní světový investiční stratég, JPMorgan Latin American Private Bank)

"Paprsky naděje přicházejí z Argentiny," říká Vera. "Nejde jen o jednu zemi, ale o celý region." Doplňuje ale, že investiční prostředí v Brazílii zůstává nejisté. Předpokládá, že Mexiko nadále bude těžit z amerického ekonomického oživení, zejména v automobilovém průmyslu. "Během příštího roku by se měly objevit velmi zajímavé nákupní příležitosti v Latinské Americe," dodává.

Joseph LaVorgna (hlavní ekonom pro USA, Deutsche Bank)

"Očekáváme zrychlení růstu. Jako kdyby se začínaly objevovat důvody pro lepší výkon ekonomiky. Růst mírně zrychluje, znepokojující ale zůstává, že nejlepším rokem od předkrizového období byl rok 2010. Náš výhled tedy zní: 'Potřebujeme zesílení nastoupeného trendu'," říká LaVorgna.

Mark Haefele (globální investiční ředitel, UBS Wealth Management)

"Světová populace stárne a poptávka po lécích na rakovinu musí nevyhnutelně růst," říká Haefele. "Nabídka kapitálu pro výzkum rizikových stádií nemoci zůstává omezená." Firmy ze sektoru zdravotní péče mají tendenci zaměřovat se na výzkum pozdních fází onemocnění, čímž se naskýtá příležitost pro investory do výzkumu raných fází, pokud chtějí atraktivní dlouhodobý výnos. Navíc jejich investice mohou být přínosem pro celou společnost. "Tato praxe (známá jako sociálně zodpovědné investování - pozn. red.) se nejspíše stane populárnější. Investoři chtějí zohledňovat sociální hodnoty a přitom generovat výnos," říká Haefele.

Yang Zhao (hlavní ekonom, Nomura)

"Přijde tvrdé přistání Číny? Nemyslím si," říká ekonom. "Trh práce zůstane v rovnováze. I přes pouze 5,8% růst HDP bude ekonomika vytvářet pracovní místa, zejména v sektoru služeb, který je na pracovní sílu náročný. Není pravděpodobné, že by finanční odvětví Číny směřovalo do krize, protože většina institucí má za zády vládu. Kdyby měla nějaká systémově důležitá finanční instituce problémy, věřím, že by vláda přispěchala s její záchranou."

Katie Kochová (výkonná ředitelka, Goldman Sachs Asset Management)

"Nástup generace mileniánů má dlouhodobé dopady na investice," říká Kochová. "Jejich výdaje rostou stále rychleji a 'utíkají' výdajům takzvané generace baby boomers. Ti přitom vzhledem k blížícímu se odchodu do důchodu začínají rozpouštět své úspory."

Pro rok 2016 Kochová dává velké šance zejména akciím Netflixu, Nike, H&M a PChome Online (tchajwanské společnosti ze sektoru e-commerce). Mileniáni upřednostňují přímé informace, rychlou spotřebu a zdravý životní styl. Tato témata budou živá po delší dobu, na světě aktuálně žijí 2 miliardy lidí narozených mezi lety 1980 a 2000.

Erik Nielsen (hlavní ekonom, UniCredit)

"Očekáváme další divergenci měnových politik Fedu a ECB. Fed zvýší sazby v příštím roce několikrát a ECB nafoukne rozvahu více, než původně oznámila," říká Nielsen.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus