14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016
|

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

Jaký mají slavné osobnosti ze světa financí výhled na rok 2016? Někteří z expertů varují před recesí a krizí, jiní naopak sdílejí tipy na to, kde v současném složitém tržním prostředí hledat zajímavé výnosy.

Investiční guru Názory analytiků Světová ekonomika Výhled na rok 2016

Ruchir Sharma (šéf globálních a emerging markets makroekonomických analýz, Morgan Stanley Investment Management)

"Od světové krize nás dělí jeden velký šok. Nejspíše bude mít epicentrum v Číně, kde podrývají růst velké zadlužení, předimenzované investice a demografické problémy. Relativně málo zadlužené země východní Evropy a jižní Asie mají větší naději ustát nevyhnutelný obrat cyklu," domnívá se Sharma.

Dan Fuss (viceprezident Loomis Sayles & Co. a portfoliomanažer Loomis Sayles Bond Fund)

"Výnosy 10letých amerických dluhopisů pravděpodobně do konce roku 2016 vzrostou na 2,8 %," odhaduje Fuss, ačkoli se obává, že aktuální geopolitická nejistota významně zhoršuje možnost odhadovat vývoj.

Pro investory s dluhopisovým portfoliem doporučuje Fuss pro současné období volatility mix státních dluhopisů, korporátních dluhopisů investičního stupně a spekulativních dluhopisů s vysokým výnosem, které mají v příštím roce velkou šanci na nadprůměrnou výkonnost. U spekulativních dluhopisů byste měli být podle Fusse obzvláště vybíraví. "Je téměř jasné, že vysokovýnosové dluhopisy nabízejí tu nejlepší hodnotu ve vztahu k akciím. Jsou mezi nimi ale velké rozdíly," doplňuje Fuss.

Thomas Lee (partner, Fundstrat Global Advisors)

"Akciím by se mělo v roce 2016 skutečně dařit, zejména bankám a kvalitním společnostem (takzvaným blue chips). Banky budou těžit ze zvyšování sazeb v USA a zlepší své výnosy z kapitálu díky oživení ekonomiky. Blue chips budou schopny generovat silnější výnosy ve chvíli, kdy se začne ekonomika zotavovat," očekává Lee.

Rebecca Pattersonová (investiční ředitelka, Bessemer Trust)

Největší riziko pro Evropu v příštím roce? "Uprchlická krize," odpovídá jednoznačně Pattersonová. "Myslím si, že je aktuálně největší výzvou pro Evropskou unii. Teroristické útoky v Paříži zvýšily riziko, že uprchlická krize odstartuje politický posun nebo změny vzorců spotřebitelského chování. Mohou se také promítnout do trendu evropského růstu a do zisků firem."

Pattersonová zůstává opatrná, nebrání jí to však v nadvážení evropských akcií, s nimiž sází na slabé euro. "Útoky v Paříži přitáhly pozornost k evropské uprchlické krizi. Také se domnívám, že se stále více investorů po celém světě zamýšlí nad dopady přílivu milionů migrantů na ekonomiku a trhy. Nejsem si jistá, zda si uvědomují, jaké tržní výkyvy může evropská uprchlická krize spustit v příštím roce."

Jim Caron (výkonný ředitel, Morgan Stanley Investment Management)

"Věřím, že se na trhy vrátí inflační riziková prémie. To by mohlo poskytnout stimul pro růst výnosů 30letých státních dluhopisů, možná směrem k 3,75 %. Trhy by také mohlo překvapit, jak pomalu bude Fed zvyšovat sazby vzhledem ke zlepšujícímu se ekonomickému klimatu," vysvětluje Caron.

Alan Patricof (spoluzakladatel, Greycroft Partners)

"Obávám se přehnané euforie z financování startupů. Je jich aktuálně příliš mnoho a na trhu není dost peněz na jejich udržení. Podle mě uvidíme více 'jednorožců', startupů ohodnocených přes 1 miliardu USD, zkoušejících štěstí na trhu. Teprve pak se dozvíme, zda a kteří se dokáží ufinancovat," říká Patricof.

Russ Koesterich (hlavní globální stratég, BlackRock)

"Téma Fedu by mělo v roce 2016 ustoupit do pozadí," říká Koesterich, který očekává postupné zvyšování sazeb v USA. Předpovídá, že světový růst zůstane pomalý a zvýší se poptávka po aktivech s vysokým výnosem. Investorům, kteří nakoupili dluhopisy s vysokým kupónem před finanční krizí, docházejí zásoby a nemají je čím nahradit. "Není možné dosáhnout výnosu bez rizika. Všechny třídy aktiv mají svá rizika. A žádná z nich není levná. Je potřeba diverzifikovat sázky napříč typy investic," vysvětluje stratég.

Barbara Byrneová (viceprezidentka investičního bankovnictví, Barclays Capital)

"Mělo by začít docházet k oživení na komoditním trhu, a to hlavně z politických důvodů. Začínáme pozorovat pokles rezerv suverénních fondů v Norsku a Saúdské Arábii," říká Byrneová. "Proto by mělo začít docházet k obratu, země si nebudou moci dovolit fluktuaci rezerv. Pravděpodobně nás čekají stabilnější ceny ropy, řekla bych kolem 60 USD za barel. Myslím si, že zažijí oživení energetická aktiva, která jsou zároveň investicemi do udržitelnosti a zaměřují se na naplňování potřeb aktuální poptávky."

Tulio Vera (hlavní světový investiční stratég, JPMorgan Latin American Private Bank)

"Paprsky naděje přicházejí z Argentiny," říká Vera. "Nejde jen o jednu zemi, ale o celý region." Doplňuje ale, že investiční prostředí v Brazílii zůstává nejisté. Předpokládá, že Mexiko nadále bude těžit z amerického ekonomického oživení, zejména v automobilovém průmyslu. "Během příštího roku by se měly objevit velmi zajímavé nákupní příležitosti v Latinské Americe," dodává.

Joseph LaVorgna (hlavní ekonom pro USA, Deutsche Bank)

"Očekáváme zrychlení růstu. Jako kdyby se začínaly objevovat důvody pro lepší výkon ekonomiky. Růst mírně zrychluje, znepokojující ale zůstává, že nejlepším rokem od předkrizového období byl rok 2010. Náš výhled tedy zní: 'Potřebujeme zesílení nastoupeného trendu'," říká LaVorgna.

Mark Haefele (globální investiční ředitel, UBS Wealth Management)

"Světová populace stárne a poptávka po lécích na rakovinu musí nevyhnutelně růst," říká Haefele. "Nabídka kapitálu pro výzkum rizikových stádií nemoci zůstává omezená." Firmy ze sektoru zdravotní péče mají tendenci zaměřovat se na výzkum pozdních fází onemocnění, čímž se naskýtá příležitost pro investory do výzkumu raných fází, pokud chtějí atraktivní dlouhodobý výnos. Navíc jejich investice mohou být přínosem pro celou společnost. "Tato praxe (známá jako sociálně zodpovědné investování - pozn. red.) se nejspíše stane populárnější. Investoři chtějí zohledňovat sociální hodnoty a přitom generovat výnos," říká Haefele.

Yang Zhao (hlavní ekonom, Nomura)

"Přijde tvrdé přistání Číny? Nemyslím si," říká ekonom. "Trh práce zůstane v rovnováze. I přes pouze 5,8% růst HDP bude ekonomika vytvářet pracovní místa, zejména v sektoru služeb, který je na pracovní sílu náročný. Není pravděpodobné, že by finanční odvětví Číny směřovalo do krize, protože většina institucí má za zády vládu. Kdyby měla nějaká systémově důležitá finanční instituce problémy, věřím, že by vláda přispěchala s její záchranou."

Katie Kochová (výkonná ředitelka, Goldman Sachs Asset Management)

"Nástup generace mileniánů má dlouhodobé dopady na investice," říká Kochová. "Jejich výdaje rostou stále rychleji a 'utíkají' výdajům takzvané generace baby boomers. Ti přitom vzhledem k blížícímu se odchodu do důchodu začínají rozpouštět své úspory."

Pro rok 2016 Kochová dává velké šance zejména akciím Netflixu, Nike, H&M a PChome Online (tchajwanské společnosti ze sektoru e-commerce). Mileniáni upřednostňují přímé informace, rychlou spotřebu a zdravý životní styl. Tato témata budou živá po delší dobu, na světě aktuálně žijí 2 miliardy lidí narozených mezi lety 1980 a 2000.

Erik Nielsen (hlavní ekonom, UniCredit)

"Očekáváme další divergenci měnových politik Fedu a ECB. Fed zvýší sazby v příštím roce několikrát a ECB nafoukne rozvahu více, než původně oznámila," říká Nielsen.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň