Žádná deprese nebo recese, ale Velká nezřízenost: Fed zasel na další recesi
|

Žádná deprese nebo recese, ale Velká nezřízenost: Fed zasel na další recesi

V únoru 2004 Ben Bernanke slavně prohlásil, že byl ekonomický cyklus zkrocen, a pochválil zdokonalený monetární management, který byl podle něj údajně hlavním důvodem tohoto příznivého vývoje. O 55 měsíců později hrozil vedení Kongresu a prezidentovi, že přichází Velká deprese 2.0.

Americká ekonomika Fed Centrální banky Investiční bubliny Ekonomická deprese Americké akcie

Proč se tak šeredně mýlil, Bernanke nikdy nevysvětlil. Ani neřekl, proč tak úžasně "stabilní" ekonomika najednou spadla z útesu navzdory neustálému tištění peněz centrální bankou. Fed program navyšování své rozvahy pojal vskutku velkoryse, když bilance rostla o 150 miliard USD (4,5 % ročně) mezi únorem 2004 a krachem Lehman Brothers.

Banky v systému Fedu - celková aktiva bez efektu konsolidace

Finanční nákaza přiletěla na kometě z vesmíru

Ani o šest a půl roku později monetární politbyro ani jeho prodloužená ruka na Wall Street stále nepřišly s logickým vysvětlením, proč přišel armagedon a nejhorší ekonomický pokles od 30. let. Prý selhala obezřetná regulace.

Na druhém grafu je zobrazen ohromující nárůst zadlužení domácností v USA mezi dvěma hlavními finančními událostmi tohoto století - technologickou bublinou a finanční krizí po pádu Lehman Brothers. Domácnosti si během tohoto období bezhlavě půjčovaly. Nad tímto výpůjčním flámem způsobeným nedostatečným bankovním dohledem zůstává rozum stát.

Sedmibilionová erupce nových úvěrů domácností (převyšující celkový dluh domácností na přelomu století) je dílem centrální banky). Způsobily ji 1% úroky Fedu a bublina na akciovém trhu, které spustily nemovitostní a hypotéční šílenství.

Domácnosti a neziskové organizace, úvěrové instrumenty, závazky

Bernanke nikdy nevysvětlil příčiny finanční krize v roce 2008, ani nepřiznal, že na ní má svůj podíl. Reagoval dvojnásobnou dávkou monetárních jedů, které způsobily krizi. Od září 2008 do současnosti se bilance Fedu nafoukla na 4,5násobek (rostla 27% složenou roční měrou za 7 let). Nyní je třetí finanční bublina tohoto století plně nafouknuta a splňuje dostatek znaků pro to, aby byla tato definice na místě.

Banky v systému Fedu - celková aktiva bez efektu konsolidace

Růst poměru velkoobchodních zásob k prodejům (I/S) nabízí jasný pohled na problematiku měnově-politických transmisí, tedy způsobů, jakými se úrokové manipulace, nafouknutí rozvahy a slovní intervence Fedu přenášejí do finančního systému a reálné ekonomiky.

Úvěrový kanál měnově-politické transmise je už dlouho minulostí, protože americká ekonomika je na dluhovém maximu. Od doby, kdy ovládli politiku Keynesiáni, je hlavním politickým trendem masivní monetární stimulace, která nahrazuje původně zdravý finanční systém USA.

Nový transmisní kanál: "Manažerská akciová horečka"

Vrcholní korporátní manažeři už neřídí své společnosti. Zajímají je pouze ceny akcií, které jsou manipulované levnými penězi z programů pobídek.

Podívejte se na čisté zisky firem z S&P 500. Během 12 měsíců končících po 3. kvartálu 2014 vykázaly firmy 945 miliard USD čistých zisků, 895 miliard USD ale poslaly zpět do kasina Wall Street ve formě akciových zpětných odkupů a dividend.

Ceny akcií manažery zajímají více než chod firem. Jinak není možné vysvětlit další číslo - od tržního dna v roce 2009 do konce tohoto kvartálu pošlou managementy firem 4 biliony USD prostřednictvím dividend a zpětných odkupů zpět na trh, což je 85 % zisků 500 největších firem se sídlem v USA.

Nový kanál transmise monetární politiky v éře šíleného tištění peněz probíhá přes managementy firem. A po obrovských vzestupech a pádech poslední doby je už také evidentní, že je nový transmisní kanál silný a procyklický (nezmírní ekonomický cyklus, ale naopak drasticky zvýší jeho oscilaci).

Jak je naznačeno níže, od velké finanční krize stouplo množství hotovosti napumpované do akcií. Amplituda akciových růstů byla mnohem vyšší než tempo růstu zisků během sledovaného období.

Téměř bezprostředně po vrcholu S&P 500 kolem 1 570 bodů v říjnu 2007 úroveň zpětných odkupů a peněz přidělených na dividendy začala klesat. Následně se během finanční krize mezi lety 2008 a 2009 zcela propadla. Během kvartálu zahrnujícího tržní dno v roce 2009 bylo množství hotovosti pumpované do akciového trhu jen 85 miliard USD (pouhá třetina objemu z dob tržního vrcholu).

Historie se nyní opakuje. Důvody jsou jasné. Během třetího kvartálu 2009, kdy se ekonomika začala zotavovat, rozdělily firmy z S&P 500 jen 63 % čistých zisků do dividend nebo zpětných odkupů. Naproti tomu o pět let později, po 200% vzestupu akciového indexu, firmy v S&P 500 rozdělily 234 miliard USD z 244 miliard USD čistých zisků. Managementy jsou v takové býčí euforii, že posílají 96 % zisků do kasina Wall Street (mnohdy si za nízký úrok půjčují, aby mohly nabídnout investorům atraktivní dividendy nebo odkupy akcií - pozn. red.). Američtí korporátní manažeři s trochou nadsázky nemyslí na nic jiného než na zhodnocení akcií firem a na své bonusy.

Kvartální výnosy akcionářů ze zpětných odkupů a dividend (od roku 2005)

Až tučná poptávka ze strany manažerů vyprchá, bublina na akciovém trhu splaskne. Automatické obchodní systémy způsobí, že pokles na trhu bude znásoben podobně jako v letech 2000 a 2008.

Teprve polovina příběhu

Fed se snaží trhy po každém propadu stabilizovat prostřednictvím levného financování carry trades pro akciové spekulanty a masivní likviditní injekce do kaňonu Wall Street. Iracionálně rostoucí ceny akcií ale neukazují jen na spirály zpětných odkupů a výplat dividend, ale také na kontraproduktivní procyklické chování.

S tím, jak si budou manažeři stále jistější ohledně příznivého vývoje ekonomiky a akciového trhu, podlehnou mentalitě "časy se změnily", která nakazí celou Wall Street. Vrcholní manažeři najímají novou pracovní sílu a zvyšují produkci na základě očekávání, že reálná ekonomika bude nadále následovat růst akciového trhu.

Nakonec ale narazí na tvrdou realitu, že se boom prodejů nedostaví. Firmy budou mít spoustu nepotřebných zaměstnanců a obrovské zásoby zboží a budou citlivé na otřesy.

Americké velkoobchodní zásoby / poměr tržeb

Poslední graf ukazuje, že během 80měsíční expanze z dna cyklu v dubnu 2002 vzrostly objednávky o 165 miliard USD (téměř o 60 %). Během 12 měsíců po říjnu 2008 byla téměř polovina z nich zlikvidována. Zotavení ekonomiky pak přišlo vlivem regenerativní schopnosti kapitalismu, ne díky rychlosti tiskařského stroje centrální banky.

Velkoobchodní zásoby

Data pro nadbytek na pracovním trhu jsou během aktuálního cyklu téměř identická. Během období mezi zářím 2008 a zářím 2009 rušili vystrašení manažeři pracovní místa raketovým tempem. Během těchto měsíců průzkum amerického úřadu práce poukazoval na průměrný úbytek 600 tisíc pracovních míst měsíčně. Během posledních tří měsíců 2009 už bylo po všem. Míra ztráty pracovních míst výrazně klesla - na 100 tisíc za měsíc -, k úplné likvidaci přebytků na pracovním trhu došlo začátkem roku 2010. Tištění peněz tak opět nemělo nic společného s procesem odražení se ode dna.

Americký kapitalismus možná měl příležitost se sám vyzdravit a vydat se na cestu udržitelného růstu a reálného zhodnocování bohatství. Monetární politbyro ale zvolilo cestu s pedálem plynu sešlápnutým až na podlahu.

Zbytek historie se opakuje. Fed a ostatní centrální banky zformovaly novou a ještě nebezpečnější finanční bublinu. Managementy opět zasáhla býčí horečka a zásoby produkce a pracovní síly narůstají. Pracovních míst v USA přibývá a všichni se z toho radují. Jak dlouho ještě?

Zdroj: David Stockman's Contra Corner
Co musíte ráno vědět (30. října)
Co musíte ráno vědět (30. října)
před 36 minutami

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo evropským a americkým akciím, o kolik procent vystřelila ekonomika Spojených států ve třetím...
Musíte vědět
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo.…
včera v 22:56

Twitteru ve třetím čtvrtletí přibylo méně uživatelů, než se čekalo. Tržby ale stouply a byly nad odhady

Sociální síti Twitter přibylo ve třetím čtvrtletí méně uživatelů, než se čekalo, a jeho akcie proto po skončení...
Twitter Sociální sítě Internet
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje…
včera v 22:40

Zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl, tržby z prodeje iPhonů zaostaly za očekáváním

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí klesl o více než sedm procent na...
Apple Mobilní telefony Tablety
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady
včera v 22:20

Tržby Amazonu ve třetím čtvrtletí stouply o 37 % a překonaly odhady

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 % na 96,15 miliardy dolarů a překonaly odhady....
Amazon Internet Technologie
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem…
včera v 21:53

Tržby Alphabetu se ve třetím čtvrtletí vrátily k růstu, se ziskem překonaly odhady

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání
včera v 21:48

Facebooku ve třetím čtvrtletí vzrostl zisk, tržby překonaly očekávání

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek po středečním propadu posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými podniky, a smazaly tak část středečního propadu. Příznivé...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv…
včera v 19:46

Eurohold: Antimonopolní úřad souhlasí s převzetím bulharských aktiv skupiny ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad povolil bulharské pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit bulharská aktiva firmy...
ČEZ Energetika Bulharsko
Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk
včera v 18:08

Největší ruská banka Sberbank prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší ruská bankovní společnost Sberbank ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 74 % na 271,4 miliardy...
Banky Rusko Výsledková sezóna
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
včera v 18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
včera v 17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic
včera v 17:44

ExxonMobil plánuje na celém světě zrušit až 15 % pozic

ExxonMobil propustí ve Spojených státech na 1 900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy ve čtvrtek oslabil o 1,88 % na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
včera v 15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil
včera v 15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů v třetím čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
včera v 15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi
včera v 14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za 10 miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
včera v 14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky