6 lekcí pro investory přímo od Fedu

Léta investoři vydělávali díky heslu "nebojujte s Fedem". Centrální banka ale mění rétoriku a naznačuje, že ještě letos začne zvyšovat sazby. Nervozita investorů narůstá.
Pečlivě sledovat rétoriku Fedu se stalo populárním za dob někdejšího šéfa americké centrální banky Alana Greenspana, který se proslavil svými mystickými komentáři plnými vybroušených slovních obratů. Alan Blinder z Princetonu definoval mluvu Fedu jako "těžko srozumitelný dialekt".
Drobní investoři jsou svými vlastními centrálními bankéři, a proto si mohou polepšit, když si rétoriku Fedu převedou na řízení portfolia.
Strategie "nebojujte s Fedem" by nyní znamenala dát ruce pryč od akcií, protože éra zvyšování sazeb v rámci prevence přehřátí ekonomiky a nastartování inflace je historicky obdobím, které předchází medvědím trhům a recesím. Fed nicméně s utahováním měnové politiky otálí a řada pozorovatelů se domnívá, že sazby nezvýší až do roku 2016.
Centrální banka a řízení portfolia mají mnoho společného. Následujících šest příkladů jazyka Fedu lze úspěšně přenést do světa investic.
"Trpělivost"
Pro Fed je to eufemismus pro "nic se nemění". Když byl Fed "trpělivý", se sazbami se nehýbalo. Je ale důležité si uvědomit, že vypuštění tohoto slova z vyjádření centrálních bankéřů neznamená, že by se banka dala na cestu "netrpělivosti".
Drobný investor si to může přebrat tak, že je potřeba se držet dlouhodobého investičního plánu. Pokud vám trpělivost přestává vyhovovat, je čas na přehodnocení investice. Zmenšit prostor, jaký dáváte portfoliomanažerovi, nebo dát akcii do režimu pozorování a přemýšlet nad dalším postupem.
"Podle dat"
V jazyce Fedu to znamená, že jakékoli nynější rozhodnutí platí do doby, než přijde nějaký kvantifikovatelný důvod pro změnu politiky. Funguje to i u drobných investorů, kteří by v odůvodněných případech měli uvažovat nad tím, zda není vhodné rebalancovat portfolio. Investor, který nevěnuje vývoji dat pozornost, zvažuje rebalancování vždy ve chvíli, kdy portfolio přestává plnit původní cíle alokace aktiv (je to pro něho pravidelný každoroční úkol bez ohledu na tržní podmínky). Naproti tomu investor sledující data tento krok nepovažuje za nutný, pokud se portfolio neodchýlí příliš od původní alokace.
"Umírněně"
Bývalý šéf Fedu Greenspan kdysi prohlásil, že od politiky nízkých úrokových sazeb se bude ustupovat umírněným tempem (Fed bude provádět pomalé, uvážené pohyby). Investor, který je nervózní z toho, že je trh poblíž hitorických maxim (navíc bez větší korekce v posledních 6 letech), by mohl "umírněně" reagovat výběrem zisků, prodejem vítězů a pomalým "zdefenzivňováním" portfolia.
I když mají investoři pocit, že jejich reakce na tržní podmínky jsou přiměřené, opak bývá pravdou. Pokud tržní podmínky naznačují, že je lépe zůstat stranou, není nejlepší vše prodat, ale raději hledat konzistentní a kompromisní řešení. Taková fungují nejlépe.
"Dostatek času"
V jazyce Fedu byl tento výraz (considerable time) mnohdy využíván Benem Bernankem a nynější šéfkou Janet Yellenovou k popisu "dohledné budoucnosti". Pro jednotlivce je nicméně "podstatná doba" v reálu mnohem delší časový úsek než "dostatek času". Dlouhodobá investiční strategie by především neměla přehnaně reagovat na nahodilé denní tržní pohyby.
V případě rebalancování by měl investor nechat strategii ideálně nějakou dobu běžet, aby ji mohl objektivně zhodnotit, a teprve pak ji případně nahradit strategií novou. Jak dlouho "dostatek času" je, není fixně dáno, záleží na konkrétní investiční situaci.
"Uvolněná politika"
Tak Greenspan nazýval politiku, kterou všichni vítali. I drobný investor musí někdy přizpůsobit svůj investiční styl tomu, co mu vyhovuje nejvíce, i když to neodpovídá poučkám. Například pokud má diverzifikované portfolio, ale není mu po srsti investovat do mladých trhů nebo small caps, pak se těmto třídám aktiv může vyhnout. Ovlivní to samozřejmě celkovou výkonnost portfolia a volatilitu, ale díky "přizpůsobení" portfolia bude klidněji spát. Čím se bude při investování cítit pohodlněji, tím snáze se bude držet dlouhodobé strategie.
"Iracionální nadšení"
Před tímto stavem Greenspan varoval. Přehnané nadšení z růstu cen akcií je krátkozraké. Naproti tomu "racionální nadšení" ze strategie, které věříte, je v investičním světě přínosné. Je v pořádku mít dobrou náladu, když vidíte, že vaše strategie a investiční plány fungují.
Zdroj: MarketWatch