Co musíte ráno vědět (3. června)
|

Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a ve Spojených státech, jak se vyvíjejí jednání Řecka se zahraničními věřiteli a jaký je nejnovější trend v oblasti spodního prádla? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, investoři čekají na výsledek vleklé řecké ságy

Investoři v USA vstřebávali nejnovější zprávy z ekonomiky a sledovali živý průběh vyjednávání Řecka s mezinárodními věřiteli. Index Dow uhájil metu 18 tisíc bodů a odepsal nakonec jen 0,16 % na 18 011,94 bodu, S&P 500 ztratil 0,1 % na 2 109,60 bodu a Nasdaq oslabil o 0,13 % na 5 076,52 bodu. Po počátečním poklesu o více než půl procenta se indexy odpoledne dostaly do mírného zisku, ten ale neudržely. Oslabily přitom akcie pouze ve čtyřech hlavních sektorech, nejvíce se to týkalo akcií firem z oblasti veřejných služeb. V plusu naopak skončily energetické tituly. Index volatility VIX se zvýšil jen nepatrně a výnos 10letých amerických vládních dluhopisů prudce stoupl o osm bazických bodů na 2,26 %.

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

2. Evropské akcie ztrácely kvůli pokračujícím jednáním Řecka se zahraničními věřiteli

Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli pokračujícím jednáním Řecka se zahraničními věřiteli, která se do konce obchodování v Evropě nikam výrazně nepohnula. Britský FTSE 100 odepsal 0,36 %, francouzský CAC 40 0,40 % a německý DAX 0,94 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil přes procento. Dolů ho vedl realitní sektor, nahoře ho naopak držely sektor základních materiálů a ropný sektor.

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

3. Pražská burza v úterý oslabila, dolů ji stáhly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý odepsal 0,83 % na 1 019,59 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,14 % poté, co bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným českými společnostmi ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN za zneužívání dominantního postavení na trhu. Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558 446 leva. Energo-Pro má zaplatit 167 256 leva, napsala agentura Reuters. Druhá v pořadí co do objemu se umístila Komerční banka, která odepsala 1,80 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala mírných 0,1 %. Dařilo se také akciím O2 C.R., které zpevnily o 2,6 %, naproti tomu CETIN ztratila dalších 0,3 %. Největší procentuální ztrátu v úterý zaznamenala mediální CME, jejíž akcie zlevnily o 3,61 %. Akcie Unipetrolu odevzdaly 0,18 %, když valná hromada schválila nevyplacení dividendy.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

4. Očekávané události

Středa bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb. Ukazatel zveřejní Čína, Japonsko, Spojené státy (zde vyjde ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor od institutu ISM) i jednotlivé země v Evropě a celá eurozóna. Austrálie v noci na středu představí data o HDP, z eurozóny přijdou data o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách. Data z trhu práce přidá ještě Itálie, index cen domů zveřejní Spojené království a v USA budou odpoledne na pořadu dne pravidelná týdenní data o žádostech o hypotéky a zásobách ropy a také údaje agentury ADP o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru, které naznačí, jak dopadne klíčová páteční statistika z trhu práce, a obchodní bilance. Důležitá bude středa také pro centrální banky - Fed zveřejní Béžovou knihu a ECB bude pořádat zasedání, na němž se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. S projevem vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní například Brown-Forman. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras: Návrh dohody jsme předložili už v pondělí v noci. Jednání jsou tvrdá, ale naše vláda je odhodlaná pokračovat

Řecká vláda v pondělí v noci poslala věřitelům "realistický plán" řešení dluhové krize. Po zasedání řecké vlády to v úterý řekl premiér Alexis Tsipras. Evropské lídry zároveň vyzval, aby návrh Řecka přijali, a umožnili tak po dlouhých měsících jednání uzavřít dohodu, která této silně zadlužené zemi umožní zůstat solventní. Podrobnosti návrhu ale premiér neupřesnil. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem později odpoledne uvedl, že jednání s Řeckem postupují pomalu a neuspokojivě a že dohoda je stále daleko.

EU, ECB a MMF se shodly na podmínkách dohody pro Řecko

ECB mírně zvýšila strop nouzového financování pro řecké banky

6. V eurozóně se v květnu obnovila inflace, ceny vzrostly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve svém úterním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení cen jen o 0,2 %.

7. Těžba ropy v Rusku zůstala v květnu na postsovětském maximu

Těžba ropy v Rusku zůstala i v květnu na postsovětském maximu 10,71 milionu barelů denně. Produkce plynu se ale opět snížila a dosáhla 48,28 miliardy krychlových metrů proti dubnové hodnotě 52,64 miliardy kubíků. Oznámilo to v úterý ruské ministerstvo energetiky. Rusko za poslední rok zvýšilo těžbu ropy o zhruba 200 000 barelů denně.

8. Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu stagnovala na rekordním minimu 6,4 %

Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu stagnovala na dubnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,786 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 6 tisíc při očekávání poklesu o 10 tisíc, a to pouze na západě země, na východě se počet nezaměstnaných nezměnil. Podle sezónně neočištěných dat byl počet Němců bez zaměstnání v dubnu 2,762 milionu.

9. Podle šéfa řecké centrální banky potřebuje eurozóna reformy, aby se vyhnula "toxickému" populismu

Je nezbytné reformovat hlavní instituce eurozóny, aby se zabránilo "toxickému" nárůstu extremismu a populismu. Tvrdí to šéf řecké centrální banky Janis Sturnaras. Podle něj musí být větší symetrie mezi státy s přebytkem rozpočtu a těmi, které vykazují schodek. Zároveň je potřeba, aby se instituce eurozóny "prohloubily". "V opačném případě padne břemeno výhradně na bedra států s deficitem rozpočtu. Výsledkem bude úsporná politika a ta vede k extremismu a populismu. To je velmi, velmi toxický výsledek," prohlásil Sturnaras.

10. Unipetrol opět nevyplatí akcionářům dividendu, valná hromada zároveň zrušila rezervní fond s 1,7 miliardy Kč

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Valná hromada Unipetrolu v úterý také zrušila takzvaný rezervní fond společnosti, který nemusí firma na základě nového zákona o obchodních korporacích mít. Asi 1,7 miliardy korun z něj přesunula na účet nerozděleného zisku minulých let, kde ke konci loňského roku bylo asi 6,3 miliardy korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tanga končí, mezi mladými dívkami frčí pohodlné spodní prádlo

Mladé ženy se začínají postupně vracet ke kořenům. Odhazují nepohodlná tanga a inspirují se v oblasti spodního prádla vlastními babičkami. "Kdykoli vejdu do obchodu se spodním prádlem, říkám si 'fajn, kde tady mají sekci pro babičky'," říká Daphne Javitchová, zakladatelka značky Ten Undies, která se specializuje na bavlněné spodní prádlo zakrývající celé pozadí, kalhotky s nohavičkami a vysokým pasem.

"Mezi spotřebitelskými skupinami Generace Y je spodní prádlo zakrývající celé pozadí považováno za něco super," tvrdí Bernadette Kissaneová, která se soustředí na trendy na trhu s oblečením ve společnosti Euromonitor. "Tanga mají to nejlepší za sebou."

Data firmy NPD Group navíc tento trend potvrzují. Prodeje tang se v uplynulém roce snížily o 7 %, zatímco prodeje větších kousků prádla - kraťásků, boxerek pro ženy a kalhotek s vysokým pasem - se dohromady zvýšily o 17 %.

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku
před 14 minutami

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá banka Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku a v černých číslech se ocitla...
Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky
Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie
před 15 minutami

Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v říjnu stoupla čtvrtý měsíc po sobě. Tříměsíční...
Slovensko Byznys a podnikání Spotřebitelé
Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %
před 26 minutami

Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %

Na pražské burze se ve středu kvůli státnímu svátku neobchoduje.
Evropské akcie Akcie ČR
Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším
před hodinou

Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším

České veřejné finance by měly letos skončit ve schodku 6,4 % hrubého domácího produktu, což by byla šestá nejnižší...
Česká republika Evropská unie
Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě…
před hodinou

Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě zdvojnásobil

Zisk japonského výrobce elektroniky Sony za první fiskální pololetí se zdvojnásobil na 692,89 miliardy jenů (154,5...
Japonské akcie Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally