Co musíte ráno vědět (29. června)
|

Co musíte ráno vědět (29. června)

Jak v závěru uplynulého týdne dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, co všechno se během víkendu událo kolem Řecka a jak vypadá rozvod po německu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v závěru uplynulého týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily

Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Trh podpořily příznivé údaje z ekonomiky, nakonec ale indexy uzavřely páteční seanci smíšeně. Index Dow posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl o zhruba pět bazických bodů na 2,4744 %. Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,4 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %. Indexu Dow v pátek výše pomáhaly zejména akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike, který již ve čtvrtek po konci obchodování oznámil solidní hospodářské výsledky. K poklesu na trhu Nasdaq naopak přispěl propad cen akcií výrobců mikroprocesorů poté, co firma Micron Technology ve čtvrtek předpověděla, že ceny čipů pro osobní počítače dále klesnou.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se zkraje léta nechumelilo

5 důvodů, proč by Fed letos neměl hýbat s úroky

2. Evropské akcie v závěru týdne smazaly část zisků poté, co Řecko odmítlo nabídku věřitelů na prodloužení záchranného programu

Evropské akcie v pátek mírně posílily poté, co během dne kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Investoři zvažovali protichůdné výroky evropských politiků o jednání Řecka s mezinárodními věřiteli. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,35 % a německý DAX 0,17 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,12 %, dařilo se maloobchodu, ztrácel naopak sektor základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,72 %, CAC 40 5,34 %, DAX 4,1 % a STOXX Europe 600 posílil o 2,92 %.

Řecko: Kdo za to může? Aténští podvodníci, euronaivky i praotcové demokracie

Skvělý tenista a atraktivní výnosy: Vítejte v Sbsku

3. Pražská burza zakončila týden více než procentním ziskem, pomohly jí k tomu akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Index PX v pátek připsal 1,25 % na 995,38 bodu a za celý týden vzrostl o dvě procenta. Největší procentuální zisk i největší zobchodovaný objem v pátek zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 3,1 %. V závěsu za ní se podle objemu i procentuálního zisku držela skupina ČEZ, která podražila o 2,31 %. Tým analytiků z Komerční banky akcie ČEZ v pátek označil za nejlepší volbu na pražské burze. "Věříme, že akcie skupiny ČEZ jsou v současnosti jedny z nejatraktivnějších na pražské burze díky svému vysokému výplatnímu poměru," konstatovali Josef Němý a Miroslav Frayer. Nejvíce medvědí je Komerční banka v případě akcií Fortuny a NWR. Telekomunikační firma O2 Czech Republic v pátek v tiskové zprávě oznámila, že chce po České národní bance, aby prošetřila, zda nedávná vyjádření ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice v deníku Hospodářské noviny neměla vliv na trh s akciemi firmy a zda jsou v souladu s výkonem jeho funkce. Akcie O2 C.R. v pátek oslabily o 2 %. Za celý uplynulý týden nejvíce zdražily cenné papíry Erste Group Bank (+6,2 % na 727,30 Kč), nejvíce ztratily akcie mediální společnosti CME (-3,8 % na 51,80 Kč).

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Pivovary Lobkowicz Group a Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na pondělí v Japonsku vyjdou indexy maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Zprávu o tržbách v maloobchodě zveřejní dopoledne také Španělsko, které přidá ještě předběžný údaj o vývoji spotřebitelských cen za červen. Čísla o inflaci později zveřejní i Německo. Z dalších makrodat budou investoři v Evropě sledovat počet nových schválených hypoték ve Spojeném království nebo statistiky z eurozóny o ekonomické náladě a spotřebitelské důvěře. V USA vyjde statistika pokračujících prodejů domů a zveřejněn bude také index aktivity dallaského Fedu. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecké banky v pondělí zůstanou zavřené, sliby vlády Alexise Tsiprase se rozplývají jako pára nad hrncem

Akciová burza v Aténách zůstane v pondělí zavřená, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z bankovních zdrojů. Ředitel řecké banky Piraeus pak po jednání rady pro finanční stabilitu uvedl, že se neotevřou ani banky. Dosud přitom řecká vláda uváděla, že se zavedením kapitálových kontrol nepočítá.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Lagardeová (MMF): Řekové půjdou k urnám zbytečně. Není o čem hlasovat, program finanční pomoci v úterý skončí

Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli, které se má konat 5. července, bude neplatné, jelikož v úterý vyprší současný program. Prohlásila to v neděli šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls zase prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Atén z eurozóny v případě, že Řekové návrhy věřitelů v referendu odmítnou.

Tsipras dostal za uši od Financial Times, na Twitteru ale uklidňuje voliče. Nemá to lehké

7. Podle průzkumu chce 57 % Řeků dohodu s věřiteli

Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra Alexise Tsiprase o referendu na toto téma, ukázal, že 57 % lidí je pro dohodu. Naopak ukončení jednání s věřiteli si přálo 29 % dotázaných. Průzkum provedl institut Alco pro řecký list Proto Thema, zúčastnilo se ho kolem tisíce lidí v období od 24. do 26. června.

Dva okamžité dopady případného (dalšího) bankrotu Řecka

8. ECB program nouzového financování pro řecké banky navzdory spekulacím o jeho konci nezměnila

Evropská centrální banka program nouzového financování (ELA) pro řecké banky ponechala na současné úrovni zhruba 89 miliard eur. Uvedla to banka v nedělním prohlášení. Britská BBC spekulovala, že by ECB mohla program zastavit, a Řecko tím přinutit k zavedení kapitálových kontrol. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za masivní odliv vkladů.

Obrázky, které zaplnily Twitter

9. Řecko splatí v úterý dluh MMF, pokud dostane zisk z dluhopisů

Zda Řecko v úterý uhradí splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu, bude záviset na tom, zda mu budou věřitelé ochotni vrátit 1,9 miliardy eur ze zisku z řeckých dluhopisů v držení Evropské centrální banky. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters řecký ministr financí Janis Varufakis.

10. Čínská centrální banka opět snížila sazby. Ekonomika zpomaluje, bubliny se vyfukují

Čínská lidová banka s platností od neděle snížila výpůjční sazbu o 25 bazických bodů na 4,85 %. Jde o čtvrté snížení základního úroku od loňského listopadu. Rovněž o čtvrt procentního bodu banka snižuje roční depozitní sazbu na rovná 2 %. Čínská lidová banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv pro banky poskytující úvěry zemědělskému sektoru a malým a středně velkým firmám o půl procentního bodu. V prohlášení uvedla, že bude nadále používat různé nástroje měnové politiky k posílení ekonomického růstu a zlepšení makroekonomické situace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Když rozvod, tak se vší parádou

Manželství nejmenovaného Němce neskončilo přesně tak, jak si to asi ve svatební den představoval. Po dvanácti letech se s manželkou rozvedl. A aby ukázal svoji velkorysost, rozhodl se veškerý společný majetek rozpůlit. Schytaly to televize, kolo, iPhone, auto, sedačka nebo třeba plyšový medvídek. A když už byl zhrzený muž v ráži, rozhodl se, že si vše pěkně natočí a video umístil na YouTube, aby mohl za pár let vzpomínat.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před 30 minutami

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus