Výhoda samostatného investování

Drobní investoři mají oproti profesionálům řadu výhod. Mohou si totiž dělat, co chtějí, nemusejí se bát o místo. Profesionální správce peněz se nebojí o peníze klientů, ale o své místo. Pokud nezvolíte smíšený globální fond, je rozhodnutí stejně na vás.
Pokud se rozhodnete pro specializované fondy, je klíčové rozhodnutí o vašich investicích na vás, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Analýzy se nezbavíte.
Pokud dáte peníze například do fondu zaměřeného na emerging markets, počítejte s tím, že v případě problémů na těchto trzích nemá manažer fondu kam "utéci", může maximálně o něco navýšit hotovost. Nemůže ale vše prodat a nakoupit dluhopisy či jiné akcie, prostě nemůže.
A i kdyby mohl, stejně to neudělá. Víte proč? Protože košile je bližší než kabát. Portfoliomanažer je v drtivé většině případů hodnocen za relativní výkonnost vůči benchmarku, tedy srovnávacímu indexu, a ne za to, zda fond dosáhl zisku. Když benchmark výrazně překoná, je manažer oslavován, když je jeho výkonnost výrazně pod indexem, dostane padáka.
A tak se manažer často drží při zdi a příliš se neodchyluje od struktury benchmarku. Ten volíte vy jako individuální investor svým výběrem fondu či ETF.
Jako individuální investoři můžete sami volit svou strategii a časový horizont. Dividendové akcie, růstové akcie, malé spekulativní akcie - jak je ctěná libost. Pro průměrného investora neskupujícího balíky akcií je likvidita dostatečná i u většiny menších firem. A nejste každý měsíc srovnávání s benchmarkem, můžete trpělivě držet pečlivě vybrané pozice.
Zajímavá exkurze do výkonnosti indexu S&P 500 a jednotlivých titulů je k přečtení na serveru Proinvestory.cz.
Zdroj: proinvestory.cz