Názorový rozkol Wall Street posílá Fedu jasný signál
|

Názorový rozkol Wall Street posílá Fedu jasný signál

Poslední dny před dlouho očekávaným rozhodnutím guvernérů Fedu byla a je Wall Street názorově rozdělená.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Světová ekonomika

Obtížně se mezi předními americkými investičními bankami nehledá jen konsenzus ohledně toho, zda Fed již nyní ukončí svou sedmiletou politiku minimálních úrokových sazeb. Analytici, ekonomové a tradeři mají také odlišné pohledy na to, jaké dopady může mít počátek zvyšování sazeb z historických minim na trh.

Politická hrubka, nebo nutnost?

Třeba slavný hedgeový manažer Ray Dalio by považoval zvýšení sazeb Fedu za osudovou chybu vzhledem ke zranitelnosti současné světové ekonomiky. Podle něho by centrální bankéři pak stejně museli urychleně své rozhodnutí zvrátit a změnit kurz monetární politiky zpět směrem k tištění peněz.

Jsou zde ale také ekonomové s opačným názorem, třeba William Lee, který tvrdí, že je ekonomika sedm let po krizi již dost zdravá na to, aby se s vyššími sazbami vypořádala. Jejich zářijové zvýšení by podle něj bylo následováno několika dalšími v příštím roce.

Guy Haselmann, stratég ze Scotiabank, upozorňuje na to, že za svou třicetiletou kariéru nezažil na Wall Street takovou nejednotnost. Z velké míry to však lze přičíst smíšeným signálům, které přicházejí z Fedu. Jeden den člen americké centrální banky vyjmenuje výhody odložení zvyšování sazeb, aby další den někdo jiný z centrální banky začal volat po rychlé akci.

Extrémní názorové neshody mezi tradery a analytiky značí jedno - centrální bankéři nyní hrají o hodně. Špatné rozhodnutí může ohrozit ekonomiku a vést ke ztrátě kredibility banky.

Obchodníci s futures podle agentury Bloomberg dávají jen zhruba 30% pravděpodobnost zvýšení sazeb na nejbližším zasedání a nepředpokládají, že by mohlo přesáhnout 50 bazických bodů.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu (16. 9. 2015)

Analytici si jsou zvýšením sazeb jisti o trochu více. Těsná nadpoloviční většina ze 76 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg očekává, že Fed do konce roku oznámí, že zvedne základní úrok na 0,50 %.

Předpovědi analytiků vývoje sazeb Fedu v jednotlivých kvartálech (16. 9. 2015)

Tržní bouře

Tak jako je trh rozdělený ohledně toho, zda se budou úroky zvyšovat už v září, jsou mezi oslovenými profesionály patrné rozpory v očekávání dopadů utažení měnové politiky na trh. V Daliově táboře těch, kteří nevěří síle ekonomiky, najdeme řadu známých jmen, jako jsou Krishna Memani, šéf OppenheimerFunds, nebo Larry Summers, bývalý ministr financí a profesor na Harvardu.

Memani například tvrdí, že by se stejně s odstupem času ukázalo zvýšení jako předčasné. Centrální bankéři by pak museli uvažovat o obnovení programu kvantitativního uvolňování, protože jedině návrat k extrémně uvolněné měnové politice by byl schopen oživit růst po prodělaném infarktu ze zvýšení sazeb. Ačkoli se oživení americké ekonomiky jeví jako stabilní, "neexistují pro to plnohodnotné důkazy", tvrdí Memani. Hrozbou jsou dluhová břemena rozvíjejících se ekonomik, jako je Čína.

Na druhé straně pomyslné řeky stojí William Lee ze Citigroup spolu s Peterem Tchirem z Brean Capital, podle nichž je dřívější zvyšování sazeb odůvodněné. "Nezdá se, že by sedm let nulových úrokových sazeb všechno vyřešilo," tvrdí Tchir. "Tak proč nezkusit něco jiného?"

Nekonvenční je také Tchirův pohled na zvýšenou volatilitu v poslední době. Větší kolísání na trzích podle něj vysílá Fedu zprávu, že je potřeba cyklus zvyšování sazeb již odstartovat a nedržet už déle úroky u nuly. Uvolněná měnová politika v investorech vzbudila přílišnou ochotu riskovat, domnívá se.

Podle Alexe Roevera z JPMorgan nelze přehlížet riziko toho, že dluhopisoví tradeři podceňují tempo zvyšování sazeb. To může proces normalizace měnové politiky zkomplikovat, pokud trh na první zvýšení sazeb zareaguje příliš bouřlivě. Ani v takovém případě by ale Roever měnovou politiku nerevidoval.

El-Erianovy argumenty pro a proti

Podle Mohameda El-Eriana z Allianz vychází z jednoduché analýzy pravděpodobnost zvýšení sazeb již na zářijovém zasedání 60 ku 40. Pro 60 % hovoří zlepšující se ekonomická data v USA, která by měla Fed zajímat především. Pracovní místa vznikají jak na běžícím pásu, začínají se postupně projevovat mzdové tlaky a ekonomický růst po neuspokojivém začátku roku zrychlil.

Za 40 % proti stojí především vnímání ekonomiky USA v globálním kontextu. V posledních týdnech je světové tržní prostředí mimořádně volatilní, takže Fed právem váhá s opatřením, které by jen přililo oleje do ohně.

Téměř každá systémově důležitá rozvíjející se ekonomika zpomaluje a ani Evropě a Japonsku se stále nedaří rozvinout růstový potenciál. Tržní volatilita je na vzestupu. Měny ropných velmocí a rozvíjejících se ekonomik jsou postiženy natolik, že šíří volatilitu do celého světa. K tomu všemu na trzích klesla důvěra ve schopnost politiků omezit nejistotu a kolísání na trzích. Příkladem je Čína a její neobvykle váhavé a nekonzistentní politické reakce.

Žádné kalkulace nevedou ke kompletnímu seznamu škod pro případ, že se rozhodnutí Fedu ukáže jako chybné (může být vhodnou politikou, ale ve špatné době). Na jednu stranu již banka odkládala počátek normalizace měnové politiky příliš dlouho. Další čekání by mohlo vyvolat nechtěné efekty, které pramení z dlouhodobého odtržení ocenění finančních aktiv od ekonomických fundamentů.

Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jak dlouho centrální bankéři prosazovali bezprecedentní politická opatření, může být daň za malé posečkání zanedbatelná v kontrastu s možnými dopady politické hrubky (například že růst úrokových sazeb nechtěně vyvolá nestabilitu, která utáhne podmínky na finančním trhu a rozlije se zpět do americké i světové ekonomiky).

El-Erian už delší dobu tvrdí, že by měl Fed primárně trhy odvrátit od obsese načasováním prvního zvýšení sazeb, aby se investoři soustředili spíše na konečný efekt "nejuvolněnějšího utahování" v moderní historii Fedu. Ovšem ve světle rozbouřených zahraničních trhů se mu to stěží podaří.

I když domácí americké faktory hovoří pro zvýšení sazeb, Fed by neměl ignorovat zhoršující se mezinárodní kontext vzhledem ke globální provázanosti americké ekonomiky a jejího finančního systému. "Pokud tedy očistíme pravděpodobnost o riziko politické chyby, obrací se na 51 ku 49 ve prospěch delšího vyčkávání Fedu," uzavírá El-Erian.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně