Názorový rozkol Wall Street posílá Fedu jasný signál
|

Názorový rozkol Wall Street posílá Fedu jasný signál

Poslední dny před dlouho očekávaným rozhodnutím guvernérů Fedu byla a je Wall Street názorově rozdělená.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Světová ekonomika

Obtížně se mezi předními americkými investičními bankami nehledá jen konsenzus ohledně toho, zda Fed již nyní ukončí svou sedmiletou politiku minimálních úrokových sazeb. Analytici, ekonomové a tradeři mají také odlišné pohledy na to, jaké dopady může mít počátek zvyšování sazeb z historických minim na trh.

Politická hrubka, nebo nutnost?

Třeba slavný hedgeový manažer Ray Dalio by považoval zvýšení sazeb Fedu za osudovou chybu vzhledem ke zranitelnosti současné světové ekonomiky. Podle něho by centrální bankéři pak stejně museli urychleně své rozhodnutí zvrátit a změnit kurz monetární politiky zpět směrem k tištění peněz.

Jsou zde ale také ekonomové s opačným názorem, třeba William Lee, který tvrdí, že je ekonomika sedm let po krizi již dost zdravá na to, aby se s vyššími sazbami vypořádala. Jejich zářijové zvýšení by podle něj bylo následováno několika dalšími v příštím roce.

Guy Haselmann, stratég ze Scotiabank, upozorňuje na to, že za svou třicetiletou kariéru nezažil na Wall Street takovou nejednotnost. Z velké míry to však lze přičíst smíšeným signálům, které přicházejí z Fedu. Jeden den člen americké centrální banky vyjmenuje výhody odložení zvyšování sazeb, aby další den někdo jiný z centrální banky začal volat po rychlé akci.

Extrémní názorové neshody mezi tradery a analytiky značí jedno - centrální bankéři nyní hrají o hodně. Špatné rozhodnutí může ohrozit ekonomiku a vést ke ztrátě kredibility banky.

Obchodníci s futures podle agentury Bloomberg dávají jen zhruba 30% pravděpodobnost zvýšení sazeb na nejbližším zasedání a nepředpokládají, že by mohlo přesáhnout 50 bazických bodů.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu (16. 9. 2015)

Analytici si jsou zvýšením sazeb jisti o trochu více. Těsná nadpoloviční většina ze 76 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg očekává, že Fed do konce roku oznámí, že zvedne základní úrok na 0,50 %.

Předpovědi analytiků vývoje sazeb Fedu v jednotlivých kvartálech (16. 9. 2015)

Tržní bouře

Tak jako je trh rozdělený ohledně toho, zda se budou úroky zvyšovat už v září, jsou mezi oslovenými profesionály patrné rozpory v očekávání dopadů utažení měnové politiky na trh. V Daliově táboře těch, kteří nevěří síle ekonomiky, najdeme řadu známých jmen, jako jsou Krishna Memani, šéf OppenheimerFunds, nebo Larry Summers, bývalý ministr financí a profesor na Harvardu.

Memani například tvrdí, že by se stejně s odstupem času ukázalo zvýšení jako předčasné. Centrální bankéři by pak museli uvažovat o obnovení programu kvantitativního uvolňování, protože jedině návrat k extrémně uvolněné měnové politice by byl schopen oživit růst po prodělaném infarktu ze zvýšení sazeb. Ačkoli se oživení americké ekonomiky jeví jako stabilní, "neexistují pro to plnohodnotné důkazy", tvrdí Memani. Hrozbou jsou dluhová břemena rozvíjejících se ekonomik, jako je Čína.

Na druhé straně pomyslné řeky stojí William Lee ze Citigroup spolu s Peterem Tchirem z Brean Capital, podle nichž je dřívější zvyšování sazeb odůvodněné. "Nezdá se, že by sedm let nulových úrokových sazeb všechno vyřešilo," tvrdí Tchir. "Tak proč nezkusit něco jiného?"

Nekonvenční je také Tchirův pohled na zvýšenou volatilitu v poslední době. Větší kolísání na trzích podle něj vysílá Fedu zprávu, že je potřeba cyklus zvyšování sazeb již odstartovat a nedržet už déle úroky u nuly. Uvolněná měnová politika v investorech vzbudila přílišnou ochotu riskovat, domnívá se.

Podle Alexe Roevera z JPMorgan nelze přehlížet riziko toho, že dluhopisoví tradeři podceňují tempo zvyšování sazeb. To může proces normalizace měnové politiky zkomplikovat, pokud trh na první zvýšení sazeb zareaguje příliš bouřlivě. Ani v takovém případě by ale Roever měnovou politiku nerevidoval.

El-Erianovy argumenty pro a proti

Podle Mohameda El-Eriana z Allianz vychází z jednoduché analýzy pravděpodobnost zvýšení sazeb již na zářijovém zasedání 60 ku 40. Pro 60 % hovoří zlepšující se ekonomická data v USA, která by měla Fed zajímat především. Pracovní místa vznikají jak na běžícím pásu, začínají se postupně projevovat mzdové tlaky a ekonomický růst po neuspokojivém začátku roku zrychlil.

Za 40 % proti stojí především vnímání ekonomiky USA v globálním kontextu. V posledních týdnech je světové tržní prostředí mimořádně volatilní, takže Fed právem váhá s opatřením, které by jen přililo oleje do ohně.

Téměř každá systémově důležitá rozvíjející se ekonomika zpomaluje a ani Evropě a Japonsku se stále nedaří rozvinout růstový potenciál. Tržní volatilita je na vzestupu. Měny ropných velmocí a rozvíjejících se ekonomik jsou postiženy natolik, že šíří volatilitu do celého světa. K tomu všemu na trzích klesla důvěra ve schopnost politiků omezit nejistotu a kolísání na trzích. Příkladem je Čína a její neobvykle váhavé a nekonzistentní politické reakce.

Žádné kalkulace nevedou ke kompletnímu seznamu škod pro případ, že se rozhodnutí Fedu ukáže jako chybné (může být vhodnou politikou, ale ve špatné době). Na jednu stranu již banka odkládala počátek normalizace měnové politiky příliš dlouho. Další čekání by mohlo vyvolat nechtěné efekty, které pramení z dlouhodobého odtržení ocenění finančních aktiv od ekonomických fundamentů.

Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jak dlouho centrální bankéři prosazovali bezprecedentní politická opatření, může být daň za malé posečkání zanedbatelná v kontrastu s možnými dopady politické hrubky (například že růst úrokových sazeb nechtěně vyvolá nestabilitu, která utáhne podmínky na finančním trhu a rozlije se zpět do americké i světové ekonomiky).

El-Erian už delší dobu tvrdí, že by měl Fed primárně trhy odvrátit od obsese načasováním prvního zvýšení sazeb, aby se investoři soustředili spíše na konečný efekt "nejuvolněnějšího utahování" v moderní historii Fedu. Ovšem ve světle rozbouřených zahraničních trhů se mu to stěží podaří.

I když domácí americké faktory hovoří pro zvýšení sazeb, Fed by neměl ignorovat zhoršující se mezinárodní kontext vzhledem ke globální provázanosti americké ekonomiky a jejího finančního systému. "Pokud tedy očistíme pravděpodobnost o riziko politické chyby, obrací se na 51 ku 49 ve prospěch delšího vyčkávání Fedu," uzavírá El-Erian.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus