Velká akumulace skončila. Donutí to Fed k otočce v měnové politice?
|

Velká akumulace skončila. Donutí to Fed k otočce v měnové politice?

Díky medializaci výprodejů amerických státních dluhopisů, k nimž se čínská vláda uchýlila kvůli podpoře jüanu, svět konečně začíná chápat, do jak prekérní situace se Fed po letech nekonvenčních stimulativních programů dostal.

Čína Fed Centrální banky Čínský jüan Americké státní dluhopisy

K akumulaci dolarových aktiv docházelo zejména v době, kdy rozvíjející se ekonomiky včetně ropných velmocí navyšovaly devizové rezervy. Jejich nákupy sloužily na trhu s "bezpečnými aktivy" (zejména americkými státními dluhopisy) jako silný zdroj likvidity. Nyní ale komoditní trh kolabuje vlivem slabé světové poptávky a ochabujícího mezinárodního obchodu, takže je s nákupy konec.

Stejný vývoj byl patrný také u mladých trhů, kde hrozba blížícího se zvyšování sazeb Fedu vytvořila silný tlak na domácí měny, jež bylo potřeba prodejem devizových rezerv bránit.

Rychlé "vyskladnění" amerických státních dluhopisů z čínské centrální banky posledních týdnů může v aktuální tržní situaci jen přilít oleje do ohně.

Devizové rezervy Číny

Podle Rabobank bude čínská centrální banka podporovat jüan jen do začátku prosince, kdy kapituluje a umožní jeho volný pád. Důvodem by mohl být rychlý úbytek rezerv. "Čína si chce ponechat minimálně 2,7 bilionu USD pro urgentní případy, jako jsou potenciální výpadky v dodávkách (1 bilionu USD by uhradilo dovoz zboží po dobu šesti měsíců a 1,7 bilionu USD by stačilo na splátky zahraničního dluhu)," propočítává Michael Every z Rabobank.

Podle odhadů agentury Bloomberg by se zásoby devizových rezerv Číny měly snižovat po zbytek roku tempem 40 miliard USD měsíčně. Hlavním důvodem by měla být podpora jüanu.

"V posledních srpnových týdnech už devizové rezervy klesly o 200 miliard USD," tvrdí Every a doplňuje, že očekává oslabení jüanu vůči dolaru na úroveň kolem 7 USD/CNY. "Pokud se v příštím roce fundamenty nezlepší a USA nepřestanou utahovat měnovou politiku, může dojít k jeho oslabení až na hodnotu 7,50 i vyšší."

Čínská centrální banka od devalvace 11. srpna stanovuje silnější denní referenční kurzy pro jüan a intervenuje na spotovém trhu i na trzích se swapy. Taktéž podle nejmenovaného informovaného zdroje uvalila 20% míru povinných rezerv na finanční instituce obchodujících s měnovými forwardy pro klienty s účinností od 15. října. "Nové pravidlo zdraží spekulaci na pokles jüanu na trhu s měnovými forwardy," tvrdí Banny Lam z Agricultural Bank of China. "Je to nový signál z čínské centrální banky, že preferuje stabilní jüan."

Fed v pasti

Lze jen konstatovat, že se Fedu v tomto prostředí výrazně ztěžuje práce na dlouho avizované normalizaci měnové politiky a úrokových sazeb.

V úterý Deutsche Bank rozšířila svoji analýzu na téma "kvantitativního utahování" (QT) o dopady konce takzvané "velké akumulace". "Po dvou desetiletích nekončícího růstu očekáváme přinejlepším stabilizaci devizových rezerv centrálních bank, pravděpodobnější je však v následujících letech pokračující pokles," začíná Deutsche Bank svůj report.

Analytici dále upozorňují na tři cyklické faktory, které by měly způsobit další čerpání rezerv. Jsou jimi čínské ekonomické zpomalení, blížící se utahování měnové politiky v USA a kolaps cen ropy.

Některé studie se efekt likvidace čínských rezerv snaží kvantifikovat a projektují, že čerpání 500 miliard USD devizových rezerv mladých ekonomik může vyvolat růst výnosů 10letých amerických dluhopisů o zhruba 108 bazických bodů.

Za předpokladu, že bude Čína muset prodat dluhopisy v hodnotě 1,1 bilionu USD, aby zabránila spekulativním útokům na jüan, mohou teoreticky americké 10leté dluhopisy vynášet o 200 bodů více. Takovýto pohyb by již mohl americkou ekonomiku ohrožovat a přinutit Fed, aby od utahování měnové politiky upustil (alespoň do doby, než skončí čerpání devizových rezerv Číny).

K podobným závěrům dochází i Deutsche Bank. "Centrální banky nahromadily od začátku tisíciletí 10 bilionů dolarových aktiv, silně koncentrovaných na světových dluhopisových trzích. Snižování tempa akumulace rezerv by mělo působit stálý tlak na výnosy dluhopisů a americký dolar. Mnohé studie odhalily, že nákupy rezerv snižují výnosy amerických i německých státních dluhopisů o více než 100 bazických bodů. U každého 100miliardového snížení světových rezerv (mimo USA) očekáváme pokles kurzu EUR/USD o zhruba 3 centy," počítají analytici z Deutsche Bank.

"Pokles devizových rezerv by mohl vytvářet rostoucí tlak na tržní výnosy dluhopisů ve vyspělých zemích vzhledem k velkému podílu dluhopisů na devizových rezervách. Aktuální pracovní dokument ECB poukazuje na to, že byl růst zahraničních pozic v dluhopisech eurozóny mezi lety 2000 a 2006 spojen s poklesem dlouhodobých výnosů o 1,55 procentního bodu. Jiná aktuální studie odhaduje, že pokud by měl oficiální mezinárodní příliv do amerických státních dluhopisů klesnout v daném měsíci o 100 miliard USD, výnosy 5letých amerických státních dluhopisů by rostly krátkodobě o 40-60 bazických bodů. Čína a země exportující ropu hrají v těchto tocích důležitou roli," píše se dále ve zprávě.

Kvantitativní utahování, nebo další kvantitativní uvolňování?

Obrat v řízení devizových rezerv, který bude nejspíše dlouhodobější povahy, je ekvivalentem kvantitativního utahování (QT). Tato síla bude v následujících letech pravděpodobně znamenat nepřekonatelnou překážku pro odchod centrálních bank od nekonvenčních opatření a bude dalším zdrojem nejistoty ve světové ekonomice.

Devizové rezervy Číny jako ekvivalent bilance Fedu a kvantitativního uvolňování

Cesta k "normalizaci" měnových politik se pravděpodobně ještě zpomalí a bude jen obtížně proveditelná. Zjednodušeně řečeno, zvyšování sazeb Fedu by nyní bylo jen dalším utahováním v rámci již samovolně rozběhlého procesu monetární restrikce.

Likvidace rezerv mladých trhů je de facto obrácené QE. A pokud se ukáže být zpomalení světové poptávky a světového obchodu spíše strukturální než cyklické, tlak na mladé trhy bude v následujících letech pokračovat.

A pokud Fed zvýší sazby i přes vně probíhající QT, kapitálový odliv z mladých trhů se ještě umocní, což dále navýší čerpání rezerv a bude vyžadovat rychlý (a politicky nepříjemný) obrat ve směřování Fedu. Možná i spuštění QE4.

Zdroj: Zero Hedge, Deutsche Bank, Bloomberg

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus