Co musíte ráno vědět (7. září)

Kolik za uplynulý týden odepsaly světové burzy, jak dopadl víkendový summit G20 v Ankaře, co všechno jedna čínská firma nakoupí v Česku a jakou hodnotu má nejmladší britská princezna pro tamní ekonomiku? I to musíte na prahu nového týdne vědět.
1. Americké akcie v pátek uzavřely v mínusu, výrazně zlevnily i za celý týden
Americké akcie zahájily páteční obchodování poklesem a hlavní indexy ztrácely více než procento. Páteční nejednoznačné údaje z trhu práce nezmírnily nejistotu investorů ohledně načasování prvního zvýšení úrokových sazeb z nynějších minim. Na Wall Street navíc před třídenním volnem převládla opatrnost a obchodníci ruší dosavadní pozice. Index Dow klesl o 1,66 % na 16 102,38 bodu, S&P 500 odepsal 1,53 % na 1 921,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,05 % na 4 683,92 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,55 % na 27,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přes tři bazické body na 2,12 %. Za celý týden index Dow odepsal 3,25 %, S&P 500 ztratil 3,40 % a Nasdaq klesl o 2,99 %.
Velká akumulace skončila. Donutí to Fed k otočce v měnové politice?
2. Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech poté, co data z amerického trhu práce opět rozvířila spekulace o tom, že by Fed mohl přistoupit ke zvýšení sazeb. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 2,44 %, francouzský CAC 40 2,81 % a německý DAX 2,71 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 2,5 %. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil 3,28 % (v pondělí byla burza v Londýně zavřená), francouzský CAC 40 2,38 % a německý DAX 2,5 %. Regionální Stoxx Europe 600 v uplynulých pěti dnech odepsal 2,62 %.
Evropské QE: ECB musí být při odkupech kreativní
3. Pražská burza v závěru týdne ztratila více než procento, stejně jako za týden
Index PX v pátek odevzdal 1,15 % a spadl opět pod hranici tisíce bodů na 999,72 bodu. Za celý týden index odevzdal 1,27 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie Komerční banky, které ztratily procento, a v těsném závěsu za nimi se držela co do objemu skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,85 %. Trojici nejobchodovanějších titulů uzavírala Erste Group Bank, která ztratila 2,5 %. Přes dvě procenta odevzdala i Fortuna a více než procentní ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R. a pojišťovny VIG. Unipetrol naopak posílil o dvě procenta, když firma oznámila, že částečně obnovila provoz v Litvínově. Obnovení plného provozu bude ale trvat měsíce. Škody chemička ještě nevyčíslila. Znojemská Pegas Nonwovens přidala 0,22 %. Firma v období od 27.srpna do 2. září odkoupila celkem 46 337 vlastních akcií v hodnotě 41,8 milionu Kč. Průměrná cena byla 901,99 Kč. Rada společnosti schválila v srpnu odkup až do výše 5 % vlastních akcií. Za celý týden nejvíce posílily akcie sázkové společnosti Fortuna, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry pojišťovací skupiny VIG.
ČS: Zářijová strategie pro české akcie
4. Očekávané události
V Japonsku v pondělí vyjde index předstihových indikátorů, pozornost trhů ale bude soustředěna na opětovné otevření čínských burz po čtvrtečním a pátečním volnu a postupné obnovování obchodování s akciemi některých firem, které bylo během propadů trhu pozastaveno. Z makrodat bude nejvýznamnější německá průmyslová produkce. V eurozóně bude ještě oznámena investorská důvěra podle průzkumu společnosti Sentix. V České republice budou zveřejněny stavební a průmyslová produkce a také obchodní bilance. Trhy v USA, Kanadě a Brazílii zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Co budou investoři sledovat po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čína nakupuje v Česku: Většinový podíl v Pivovarech Lobkowicz nezíská jejich šéf Zdeněk Radil, ale čínská CEFC. Ta koupí také téměř 50% podíl v dopravci Travel Service
Čínská skupina China Energy Company (CEFC) převezme spolu s partnery podíl 79,4 % ve skupině Pivovary Lobkowicz Group. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy Kč. CEFC také získá téměř poloviční podíl v leteckém dopravci Travel Service a stane se též strategickým partnerem firmy Médea Group a vydavatelství Empresa Media, majitele TV Barrandov. Příslušné dokumenty v sobotu podepsali zástupci firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny. Již v pátek CEFC získala většinový podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha.
Zeman odhadl první vlnu čínských investic v ČR na 10 miliard Kč
6. Singer: ČNB bude držet kurz koruny nad 27 EUR/CZK nejméně do poloviny roku 2016
Česká národní banka bude držet kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro nejméně do druhé poloviny příštího roku. V České televizi to v neděli řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Poradce ministra financí a ekonom z Raiffeisenbank Aleš Michl naopak míní, že správný čas k ukončení devizových intervencí, které drží kurz koruny nad 27 korunami za euro, nastal právě teď.
7. Levná ropa je cítit: Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám snižuje výdaje a odloží projekty
Vláda Saúdské Arábie snižuje nezbytné výdaje a odkládá některé projekty. Chce tak vykompenzovat výpadek příjmů způsobený výrazným poklesem cen ropy na světových trzích. Nadále budou pokračovat jen ty projekty, které jsou důležité pro hospodářství. V rozhovoru v televizi CNBC Arabia to řekl ministr financí Ibráhím Assaf. Podle saúdskoarabských médií vláda zvažuje také omezení dotací na benzín. Ten v Saúdské Arábii patří mezi nejlevnější na světě.
Těžba ropy v Rusku by prý během 20 let mohla vzrůst o třetinu
8. Lagardeová: Země G20 musejí pro vyšší růst ekonomiky udělat více
Největší ekonomiky světa musejí zesílit reformní úsilí, aby se jim podařilo zvýšit hospodářský růst v souladu s cíli, které si stanovily loni. Využít by k tomu měly kombinaci uvolněné měnové politiky, fiskální politiky a strukturálních reforem. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Velkou hrozbou podle ní je to, že globální ekonomický růst zůstává slabý a nerovnoměrný.
G20: Levné peníze od centrálních bank na vyrovnaný růst ekonomiky nestačí
Splnit cíle G20 prý bude kvůli slabšímu globálnímu růstu těžší
9. MMF vyzval věřitele Ukrajiny k přijetí restrukturalizace dluhu
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je spokojena s pokrokem, jehož Ukrajina dosáhla v ekonomické oblasti, a vyzvala věřitele této země, aby přijali dohodu o restrukturalizaci dluhu. Proti té dlouhodobě vystupuje Rusko. Lagardeová v neděli jednala na Ukrajině s prezidentem Petrem Porošenkem.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Princezna Charlotte má prý pro ekonomiku Spojeného království hodnotu 5 miliard USD
Princ George, prvorozený syn prince Williama a jeho manželky Kate, se jednoho dne pravděpodobně stane králem. Pokud však jde o přínos pro britskou ekonomiku, bude zřejmě důležitější jeho mladší sestra Charlotte. Podle odhadů společnosti Brand Finance má čtyřměsíční princezna již nyní pro britskou ekonomiku hodnotu téměř pěti miliard USD, zatímco její bratr pouze 3,6 miliardy USD.
Kočárky nebo šátky, ve kterých byla Charlotte vypravena na svůj křest, jdou mimochodem na dračku. Není nad retro, posuďte sami.
Aktuality
