Co musíte ráno vědět (7. září)
|

Co musíte ráno vědět (7. září)

Kolik za uplynulý týden odepsaly světové burzy, jak dopadl víkendový summit G20 v Ankaře, co všechno jedna čínská firma nakoupí v Česku a jakou hodnotu má nejmladší britská princezna pro tamní ekonomiku? I to musíte na prahu nového týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely v mínusu, výrazně zlevnily i za celý týden

Americké akcie zahájily páteční obchodování poklesem a hlavní indexy ztrácely více než procento. Páteční nejednoznačné údaje z trhu práce nezmírnily nejistotu investorů ohledně načasování prvního zvýšení úrokových sazeb z nynějších minim. Na Wall Street navíc před třídenním volnem převládla opatrnost a obchodníci ruší dosavadní pozice. Index Dow klesl o 1,66 % na 16 102,38 bodu, S&P 500 odepsal 1,53 % na 1 921,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,05 % na 4 683,92 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,55 % na 27,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přes tři bazické body na 2,12 %. Za celý týden index Dow odepsal 3,25 %, S&P 500 ztratil 3,40 % a Nasdaq klesl o 2,99 %.

Americká ekonomika v srpnu vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti však klesla na nejnižší hladinu od dubna 2008

Týden na trzích podle burzovních grafů: Výrazný pokles ukotvil index S&P 500 v novém rozpětí. Na jak dlouho?

Velká akumulace skončila. Donutí to Fed k otočce v měnové politice?

2. Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech poté, co data z amerického trhu práce opět rozvířila spekulace o tom, že by Fed mohl přistoupit ke zvýšení sazeb. Britský FTSE 100 v pátek odepsal 2,44 %, francouzský CAC 40 2,81 % a německý DAX 2,71 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 2,5 %. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil 3,28 % (v pondělí byla burza v Londýně zavřená), francouzský CAC 40 2,38 % a německý DAX 2,5 %. Regionální Stoxx Europe 600 v uplynulých pěti dnech odepsal 2,62 %.

Evropské QE: ECB musí být při odkupech kreativní

3. Pražská burza v závěru týdne ztratila více než procento, stejně jako za týden

Index PX v pátek odevzdal 1,15 % a spadl opět pod hranici tisíce bodů na 999,72 bodu. Za celý týden index odevzdal 1,27 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie Komerční banky, které ztratily procento, a v těsném závěsu za nimi se držela co do objemu skupina ČEZ, jejíž cenné papíry oslabily o 0,85 %. Trojici nejobchodovanějších titulů uzavírala Erste Group Bank, která ztratila 2,5 %. Přes dvě procenta odevzdala i Fortuna a více než procentní ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R. a pojišťovny VIG. Unipetrol naopak posílil o dvě procenta, když firma oznámila, že částečně obnovila provoz v Litvínově. Obnovení plného provozu bude ale trvat měsíce. Škody chemička ještě nevyčíslila. Znojemská Pegas Nonwovens přidala 0,22 %. Firma v období od 27.srpna do 2. září odkoupila celkem 46 337 vlastních akcií v hodnotě 41,8 milionu Kč. Průměrná cena byla 901,99 Kč. Rada společnosti schválila v srpnu odkup až do výše 5 % vlastních akcií. Za celý týden nejvíce posílily akcie sázkové společnosti Fortuna, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry pojišťovací skupiny VIG.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V Japonsku v pondělí vyjde index předstihových indikátorů, pozornost trhů ale bude soustředěna na opětovné otevření čínských burz po čtvrtečním a pátečním volnu a postupné obnovování obchodování s akciemi některých firem, které bylo během propadů trhu pozastaveno. Z makrodat bude nejvýznamnější německá průmyslová produkce. V eurozóně bude ještě oznámena investorská důvěra podle průzkumu společnosti Sentix. V České republice budou zveřejněny stavební a průmyslová produkce a také obchodní bilance. Trhy v USA, Kanadě a Brazílii zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Co budou investoři sledovat po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína nakupuje v Česku: Většinový podíl v Pivovarech Lobkowicz nezíská jejich šéf Zdeněk Radil, ale čínská CEFC. Ta koupí také téměř 50% podíl v dopravci Travel Service

Čínská skupina China Energy Company (CEFC) převezme spolu s partnery podíl 79,4 % ve skupině Pivovary Lobkowicz Group. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy Kč. CEFC také získá téměř poloviční podíl v leteckém dopravci Travel Service a stane se též strategickým partnerem firmy Médea Group a vydavatelství Empresa Media, majitele TV Barrandov. Příslušné dokumenty v sobotu podepsali zástupci firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny. Již v pátek CEFC získala většinový podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha.

Zeman odhadl první vlnu čínských investic v ČR na 10 miliard Kč

6. Singer: ČNB bude držet kurz koruny nad 27 EUR/CZK nejméně do poloviny roku 2016

Česká národní banka bude držet kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro nejméně do druhé poloviny příštího roku. V České televizi to v neděli řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Poradce ministra financí a ekonom z Raiffeisenbank Aleš Michl naopak míní, že správný čas k ukončení devizových intervencí, které drží kurz koruny nad 27 korunami za euro, nastal právě teď.

7. Levná ropa je cítit: Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám snižuje výdaje a odloží projekty

Vláda Saúdské Arábie snižuje nezbytné výdaje a odkládá některé projekty. Chce tak vykompenzovat výpadek příjmů způsobený výrazným poklesem cen ropy na světových trzích. Nadále budou pokračovat jen ty projekty, které jsou důležité pro hospodářství. V rozhovoru v televizi CNBC Arabia to řekl ministr financí Ibráhím Assaf. Podle saúdskoarabských médií vláda zvažuje také omezení dotací na benzín. Ten v Saúdské Arábii patří mezi nejlevnější na světě.

Těžba ropy v Rusku by prý během 20 let mohla vzrůst o třetinu

8. Lagardeová: Země G20 musejí pro vyšší růst ekonomiky udělat více

Největší ekonomiky světa musejí zesílit reformní úsilí, aby se jim podařilo zvýšit hospodářský růst v souladu s cíli, které si stanovily loni. Využít by k tomu měly kombinaci uvolněné měnové politiky, fiskální politiky a strukturálních reforem. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Velkou hrozbou podle ní je to, že globální ekonomický růst zůstává slabý a nerovnoměrný.

G20: Levné peníze od centrálních bank na vyrovnaný růst ekonomiky nestačí

Splnit cíle G20 prý bude kvůli slabšímu globálnímu růstu těžší

9. MMF vyzval věřitele Ukrajiny k přijetí restrukturalizace dluhu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je spokojena s pokrokem, jehož Ukrajina dosáhla v ekonomické oblasti, a vyzvala věřitele této země, aby přijali dohodu o restrukturalizaci dluhu. Proti té dlouhodobě vystupuje Rusko. Lagardeová v neděli jednala na Ukrajině s prezidentem Petrem Porošenkem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Princezna Charlotte má prý pro ekonomiku Spojeného království hodnotu 5 miliard USD

Princ George, prvorozený syn prince Williama a jeho manželky Kate, se jednoho dne pravděpodobně stane králem. Pokud však jde o přínos pro britskou ekonomiku, bude zřejmě důležitější jeho mladší sestra Charlotte. Podle odhadů společnosti Brand Finance má čtyřměsíční princezna již nyní pro britskou ekonomiku hodnotu téměř pěti miliard USD, zatímco její bratr pouze 3,6 miliardy USD.

Kočárky nebo šátky, ve kterých byla Charlotte vypravena na svůj křest, jdou mimochodem na dračku. Není nad retro, posuďte sami.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus