Čtyři grafy, které dělají z poslední rally debakl

Investoři by si měli dát pozor na to, kdy se rozhodnou vystoupit z trhu zavánějícího nafouklou bublinou. Z historie vyplývá, že je lepší si pospíšit. První vlna je většinou "rychlá a zběsilá" a trvá jen několik týdnů nebo měsíců. Ztráty se ale počítají v desítkách procent.
Někdy se dokonce může bleskový propad o několik desítek procent odehrát v řádu dnů. Harry Dent ve svém článku na webu Contra Corner upozorňuje, že podobný scénář platí prakticky pro všechny bubliny, a to již od té první (a možná největší) tulipánové v Holandsku v roce 1637. Studium bublin Denta utvrdilo v tom, že výjimky prakticky neexistují. Ve všech případech šlo o poměrně rychlý sešup, ne postupný pokles.
Když dojde ke splasknutí bubliny, na trzích dojde k propadu o 50-90 %. Ale v první vlně, která je krátká a velice intenzivní, dojde ke ztrátě 20-50 %. Na níže uvedených grafech jsou zobrazeny úvodní propady během prasknutí bubliny v roce 1929, během krachu v roce 1987, průběh "technologické katastrofy" v roce 2000 i nedávná vlna tsunami na čínském trhu.
Ve všech případech bylo splasknutí bubliny prakticky nevyhnutelné, ale ne všem to bylo zřejmé. Většina investorů i analytiků se utěšuje tím, že nová maxima jsou novým normálem, a neustále tvrdí, že "tentokrát je to jiné". Ale ono to je stále stejné.
Je samozřejmě těžké předpovědět, kdy přesně jsou trhy na vrcholu a kdy přijde pád. Je to jako tahání kostek ze stavebnice. Kdy se vytáhne ta poslední, která stavbu drží, nikdo neví.
Jak je vidět z grafů, každá bublina praskne rychle a bez výjimky, a i to je důvod, proč je dobré na to stále upozorňovat (bez toho, abychom vyvolávali nějakou hysterii).
Snad největším překvapením je v současnosti asi to, jak dlouho se nafukovala poslední bublina. Nyní se ale zdá, že začíná splaskávat. Nahrává tomu i několik nedávných vrcholů na akciových trzích a v některých sektorech.
- Dopravní společnosti v listopadu 2014
- Veřejné služby v lednu 2015
- Německý DAX a britský FTSE v dubnu 2015
- Dow a S&P 500 v květnu 2015
- Shanghai Composite v červnu 2015
- Nasdaq Composite v červenci 2015
V aktuální sezóně propadů se situace jeví ještě hůře. Letos propady začaly technicky již v polovině srpna a neskončí dříve než v polovině října. To ale neznamená, že by případný chaos nemohl trvat déle. Akorát to znamená, že zmiňovaná první vlna přijde velice brzy. Všude jsou patrné náznaky toho, že se současná globální bublina pomalu přestává nafukovat.
Zdroj: David Stockman's Contra Corner