Burzovní kalendář (18. 1. - 22. 1. 2016)
|

Burzovní kalendář (18. 1. - 22. 1. 2016)

Světové finanční trhy za sebou mají další sérii pěti neklidných dní. Uleví se investorům alespoň v třetím týdnu nového roku? Příležitostí k tomu bude několik, vyjdou mimo jiné zpráva o vývoji čínské ekonomiky, inflační data Německa, Británie, eurozóny a USA či data o čínské průmyslové výrobě. Zasedat bude Evropská centrální banka, která by se podle analytiků měla vyjádřit k turbulentnímu vývoji na trzích, a v zámoří bude pokračovat výsledková sezóna, s čísly přijdou například Bank of America, Morgan Stanley, Netflix či IBM.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden se na světových finančních trzích opět nesl ve znamení zvýšené volatility. Ve Spojených státech ve středu přišel dramatický propad, ve čtvrtek naopak růst a v pátek opět pád. Podobná byla situace na evropských trzích.

Investoři se nadále obávají vývoje čínské ekonomiky a znervózňují je též nízké ceny ropy, které by navíc podle některých analytiků mohly ještě výrazně klesnout.

V sobotu čínský premiér Li Kche-čchiang uvedl, že čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o zhruba sedm procent a hodnota hrubého domácího produktu překročila deset bilionů dolarů. Předloni čínská ekonomika stoupla o 7,3 %, což bylo nejpomalejší tempo růstu za 24 let. Oficiální údaje o loňském růstu druhé největší ekonomiky světa oznámí státní statistický úřad v úterý 19. ledna.

Investory ale v případě Číny netrápí jen zpomalování ekonomického růstu. Analytici například zmiňují také aktuální pokles objemu sjednaných úvěrů u čínských bank. Ten byl v prosinci oproti listopadu nižší o zhruba 111 miliard jüanů. Analytici upozorňují též na současnou praxi na čínském úvěrovém trhu, kdy mnoho malých a středních společností raději než úvěr v bance volí půjčku u nebankovních poskytovatelů půjček, což nahrává rozvoji takzvaného stínového bankovního sektoru.

Zásadní makrodata ve světě v uplynulém týdnu nevyšla. Z velkých čísel investoři více pozornosti věnovali jen průmyslové výrobě v eurozóně, Spojeném království a Spojených státech či americkým maloobchodním tržbám.

Ve čtvrtek se konalo zasedání britské centrální banky, které v souladu s očekáváním potvrdilo současné nastavení měnové politiky. Bank of England podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor opět v poměru 8:1, Ian McCafferty opět hlasoval za zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru.

Významná událost přišla v sobotu večer, kdy Mezinárodní agentura pro atomovou energii oznámila, že Írán splnil všechny požadavky obsažené v loňské dohodě se světovými mocnostmi týkající se jeho jaderného programu. Spojené státy a Evropská unie v reakci na tuto informaci oznámily zrušení protiíránských sankcí. Trh nyní čeká, zda Teherán splní své sliby a výrazně zvýší vývoz ropy. Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne loni v srpnu slíbil, že země do několika měsíců od zrušení sankcí zvýší těžbu černého zlata o zhruba milion barelů denně na 3,8 až 3,9 milionu barelů denně. To by mohlo dále stlačit ceny ropy, které se nyní pohybují jen kolem 30 dolarů za barel.

Shrnutí týdne na hlavních trzích

Hlavní americké akciové indexy v uplynulém týdnu ztratily více než dvě procenta. Index Dow od pondělí do pátku klesl o 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,17 % a Nasdaq Composite odepsal 3,34 %. První dva týdny letošního roku tak jsou v součtu pro indexy Dow a S&P 500, stejně jako samotný první týden, nejhorší v historii. Dow navíc v pátek spadl pod psychologicky důležitou hranici 16 000 bodů, S&P 500 neudržel v týdnu hladinu 1 900 bodů a Nasdaq Composite spadl pod 4 500 bodů.

Analytici upozorňují, že se indexy vrátily na loňská srpnová minima. Cesta k dalším poklesům se tak podle některých zastánců technického přístupu k obchodování opět o něco více otevřela. Na pováženou bylo v týdnu i to, že navzdory slušným výsledkům hospodaření ztrácely finanční tituly.

Obnovený pokles cen ropy v týdnu srážel zejména akcie těžařů, negativní nálada ale zachvátila prakticky celý trh. Výrazně tak v týdnu klesla i cena akcií firem Amazon.com nebo Netflix, které se nedávno vyšplhaly na historická maxima. Výrazně v týdnu zlevnily i akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter, jejich cena spadla přibližně o deset procent na 17,94 USD. V listopadu 2013 byly akcie Twitteru upsány za 26 USD za kus a první obchodní den na NYSE zakončily 7. listopadu 2013 na ceně 44,94 USD.

Americké akcie v pátek napravily část hlubokých ztrát, i tak ale odepsaly přes 2 %. Za týden hlavní indexy spadly rovněž o více než 2 %
Americké akcie zahájily páteční obchodování prudkým poklesem, když je níže tlačily pokračující propad cen ropy a také obavy, že citelně zpomalí růst globální ekonomiky. Ve druhé polovině páteční seance indexy část ztrát napravily, i tak ale pátek rozhodl o dalším výrazném týdenním poklesu.

Ani evropské akciové trhy za sebou nemají zrovna vydařený týden. Britský index FTSE 100 za celý týden klesl o 2,01 %, francouzský CAC 40 odepsal 3,2 %, německý DAX spadl o 3,09 % a celoevropský STOXX Europe 600 odepsal od pondělí do pátku 3,37 % na 329,84 bodu.

Stejně jako ve Spojených státech akcie srážel pokračující propad cen ropy a obavy z hospodářského útlumu v Číně. Prudký propad za sebou navíc mají i akcie francouzské automobilky Renault, které se ve čtvrtek propadly zhruba o deset procent a v pátek o další 3,4 % poté, co se na trhu objevila informace, že její pracoviště nedávno kvůli technologiím měření emisí prohledávali vyšetřovatelé. Firma již dříve uvedla, že její auta měření emisí neobcházejí a že ani vyšetřovatelé žádné takové důkazy nenašli. Tak tomu je i podle francouzské vlády, podle které ale předběžné výsledky testů ukázaly nadměrné emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku u vozů tohoto a několika nejmenovaných zahraničních výrobců.

Evropa zakončila obchodní týden další hlubokou ztrátou
Evropské akciové trhy skončily v pátek v červených číslech. Podepsaly se na tom ceny ropy, které se pohybovaly pod 30 USD za barel, a předcházel tomu propad asijských trhů a situaci ovlivnila i neoslnivá ekonomická data z USA.

Index pražské burzy v uplynulém týdnu pokračoval v prohlubování ztrát z minulých týdnů. Při posledním obchodování loňského roku ještě dosahoval hranice více než 956 bodů, od začátku letošního roku ale pražská burza postupně oslabovala. V minulém týdnu se index PX dostal na více než roční minimum a ve čtvrtek a v pátek propad ještě zrychlil. Za celý týden hlavní benchmark pražské burzy spadl o 4,64 % na 881,12 bodu. Níže než nyní byl naposledy v červenci 2013.

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla Stock Spirits, která přišla při absenci kurzotvorných zpráv o 11,1 % na 41,80 Kč, naopak nejvíce zpevnily rovněž bez významných zpráv akcie sázkové kanceláře Fortuna, které připsaly 1,9 % na 79,60 Kč. Akcie Fortuny podle všeho podpořilo zejména zvýšení investičního doporučení ze strany České spořitelny na "kupovat" z "redukovat".

Zajímavé byly ale na pražském parketu v uplynulém týdnu zejména akcie ČEZ. Ty první lednový týden zakončily na ceně 414,10 Kč, ve druhém týdnu se ale propadly pod 400 korun a páteční seanci zakončily na ceně 392,70 Kč. Levnější byly naposledy v květnu 2005. Jak na nedávném Investičním fóru poznamenal minoritní akcionář ČEZ a analytik z J&T Banky Michal Šnobr, titul je pod tlakem velké prodejní objednávky a neopodstatněně nízkých cílových cen velkých investičních bank.

Pražská burza v pátek klesla téměř o dvě procenta, za týden ztratila 4,64 %
Prakticky všechny hlavní tituly na pražské burze v pátečním obchodování ztrácely. Index PX odepsal v posledním obchodním dni tohoto týdne 1,95 % na 881,12 bodu a za celý týden klesl o 4,64 %. Hlavní benchmark pražské burzy se tak nachází na nejnižší úrovni za dva a půl roku. Akcie ČEZ v pátek poprvé od 17. května 2005 uzavřely pod 400 korunami.

Výhled

Třetí lednový týden bude pro světové trhy opět výzvou. Americké akciové indexy Dow a S&P 500 za sebou mají nejhorší první dva týdny roku v historii. V uplynulém týdnu se navíc akcie v USA sesunuly pod důležité psychologické úrovně, což dalšímu vývoji příliš nenahrává. Albert Edwards, analytik ze Société Générale, dokonce predikuje, že by se index S&P 500 mohl propadnout až na čtvrtinu současné hodnoty. Pokud by se tak stalo, mohl by se podle něj zastavit až na 550 bodech. Podle Edwardse jsou na vině současného vývoje centrální bankéři, kteří po finanční krizi neumožnili akciím volný pád k ještě hlubším minimům, ale naopak rozsáhlými podpůrnými opatřeními vyšroubovali jejich ceny nesmyslně vysoko.

Ne všichni jsou ale pesimističtí. Leon Cooperman z Omega Advisors například ve vysílání finanční televize CNBC zopakoval, že akcie neprodává. "Medvědí trend začíná jinak. Nebyli jsme svědky přehnaných valuací," tvrdí. Trh v USA je podle něj pouze ve "slabé fázi".

Na poli ekonomických dat budou investoři v nadcházejícím týdnu zvažovat hned několik důležitých statistik, mimo jiné údaje o čínském HDP, průmyslové výrobě Číny a Japonska, čínských a britských maloobchodních tržbách či inflaci Německa, Spojeného království, eurozóny a Spojených států. Kromě toho vyjde zpráva institutu ZEW, která ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v německou a evropskou ekonomiku, a zveřejněny budou též předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb za prosinec. V České republice vyjde v týdnu jen index výrobních cen.

Ostře sledované bude též čtvrteční měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Nečeká se sice, že by Mario Draghi oznámil změnu úrokových sazeb, investoři jsou ale zvědaví, jak se banka vyjádří k současnému turbulentnímu vývoji na finančních trzích.

"V úvodu uplynulého týdne se zdálo, že u indexu S&P 500 přichází zklidnění. Středa a pátek ukázaly, jak plané to byly naděje. Hladiny podpory na 1 920 a 1 880 se zrovna moc neosvědčily, index testuje minima ze srpna a září 2015 okolo 1 870. Mělo by jít o silný support, pokud ale dojde k jeho proražení, další je v pásmu 1 820 až 1 800. Trhy jsou přeprodané, a proto posun vzhůru může být rychlý, ale spíše krátkodobý. Například čtvrteční rally o procento a půl byla zapomenuta s páteční otevírací cenou," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál. "V případě dalšího sestupu ze současných hodnot chybí indexu S&P 500 k hladině 1 820 bodů už jen 3 %. Další výhled je nejasný, ale lze očekávat, že druhá polovina ledna bude příznivější než ta první."

S&P 500 - technická analýza

Ve Spojených státech v týdnu zveřejní výsledky hospodaření například Bank of America, Morgan Stanley, Netflix, IBM, Goldman Sachs, Verizon Communications, American Express, Schlumberger nebo General Electric a v Evropě mimo jiné Unilever, Logitech a SAP.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjdou v Číně index cen domů a v Japonsku údaje o průmyslové výrobě. Dále budou zveřejněny v ČR index výrobních cen, v Itálii výsledek obchodní bilance a ve Spojeném království index cen domů od Rightmove. V Německu vyjde ještě pravidelná měsíční zpráva tamní centrální banky. V USA v pondělí žádná makrodata nevyjdou a zavřené zůstanou i tamní burzy, protože unie bude slavit Den Martina Luthera Kinga.

V noci na úterý zveřejní Čína hned několik velmi důležitých statistik - maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu a údaje o HDP za poslední loňské čtvrtletí. Dopoledne vyjdou v Německu data o inflaci a zpráva institutu ZEW, která ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. ZEW vydá zprávu i pro celou eurozónu, která přidá ještě výsledek běžného účtu, zprávu o inflaci a stavební výrobu. Spojené království odtajní index maloobchodních cen, index cen domů DCLG, index výrobních cen a inflační data. Spojené státy týden po prodlouženém víkendu odpoledne zahájí skromně indexem trhu s nemovitostmi NAHB. Do výsledkové sezóny v USA přispějí Charles Schwab, Bank of America, Morgan Stanley, Netflix, IBM či Advanced Micro Devices, Delta Air Lines a UnitedHealth Group a v Evropě Unilever.

Středa bude v Německu patřit indexu výrobních cen a ve Spojeném království datům z trhu práce, zveřejněny budou 3měsíční míra nezaměstnanosti od ILO a dále změna počtu nezaměstnaných a údaje o vývoji mezd. Ve Spojených státech investoři odpoledne budou sledovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o hypotéku. V Kanadě pak bude zasedat centrální banka, která bude mimo jiné rozhodovat i o nastavení úrokových sazeb (nečeká se změna). Ve středu navíc bude zahájeno čtyřdenní Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a výsledky v USA zveřejní Goldman Sachs, Xilinx, F5 Networks nebo Kinder Morgan.

Ve čtvrtek vyjde ve Francii index podnikatelského klimatu a Portugalsko zveřejní výsledek běžného účtu. Událostí dne ale v Evropě bude měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Trh sice nečeká změnu měnové politiky, bude ale zajímavé sledovat, jak a zda ECB okomentuje současné dění na světových trzích, případně možné dopady vývoje v Číně na evropskou a světovou ekonomiku. Kromě toho ještě vyjdou v eurozóně předběžný index spotřebitelské důvěry a v USA odpoledne index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu. Ve švýcarském Davosu bude druhým dnem pokračovat Světové ekonomické fórum, do americké výsledkové sezóny čísly přispějí mimo jiné Southwest Airlines, KeyCorp, Bank of New York Mellon, Verizon Communications, American Express, Schlumberger, Starbucks nebo Travelers a v Evropě hospodářské výsledky odtajní Logitech International.

Pátek bude ve světě patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné ukazatele vyjdou v Japonsku, Francii, Německu, za celou eurozónu a odpoledne i v USA. Ve Spojených státech a Japonsku vyjdou údaje jen za zpracovatelský sektor, v Evropě i za sektor služeb a také kompozitní indexy. V Číně vyjde index podnikatelské nálady, ve Spojeném království později ještě maloobchodní tržby a v USA vedle PMI od společnosti Markit i údaje o prodejích starších domů, index aktivity chicagského Fedu a index předstihových indikátorů. Série zajímavých dat vyjde odpoledne v Kanadě, zveřejněny budou údaje o maloobchodních tržbách a index spotřebitelských cen. V Davosu bude i v pátek a poté ještě v sobotu pokračovat program Světového ekonomického fóra. V závěru týdne hospodářské výsledky zveřejní v USA například General Electric a v Evropě SAP.

O výhled na třetí obchodní týden roku 2016 jsme požádali Martina Krajhanzla, analytika z České spořitelny.

 

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...