Evropa zakončila obchodní týden další hlubokou ztrátou

Evropské akciové trhy skončily v pátek v červených číslech. Podepsaly se na tom ceny ropy, které se pohybovaly pod 30 USD za barel, a předcházel tomu propad asijských trhů a situaci ovlivnila i neoslnivá ekonomická data z USA.
Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 2,82 %. Za celý týden odepsal 3,37 %. Hluboké ztráty zaznamenaly všechny významné trhy. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,38 % na 4 210,16 bodu, zatímco index frankfurtské burzy DAX klesl o 2,54 % na 9 545,27 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 měl ztrátu 1,93 % a uzavřel na 5 804,10 bodu. To je minimum za více než tři roky.
K poraženým pátečního obchodování patřily akcie globální těžařské společnosti BHP Billiton, které ztrácely během dne takřka 10 %, aby na konci obchodování odepsaly 6,4 %. Firma uvedla, že kvůli citelnému propadu cen ropy odepíše z investic do těžby z břidlicových ložisek v USA 7,2 miliardy dolarů. To posílilo obavy, že firma bude muset poprvé po více než 25 letech snížit dividendu.
Dolů zamířily také akcie dalších těžařských firem, jako jsou Rio Tinto, Glencore nebo Antofagasta. Na nové minimum za šest a půl roku totiž klesla cena mědi, která padá už dva týdny.
Světové ceny ropy v pátek klesly o více než šest procent a například severomořská ropa Brent se přechodně dostala pod 29 dolarů za barel na novou nejnižší úroveň za 12 let. Trh tentokrát srážely vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k nárůstu íránského vývozu ropy a k dalšímu zahlcení světového trhu s ropou.
V propadu pokračovaly také akcie francouzské automobilky Renault, jejíž pracoviště nedávno kvůli technologiím měření emisí prohledávali vyšetřovatelé. Firma již dříve uvedla, že její auta měření emisí neobcházejí a že ani vyšetřovatelé žádné takové důkazy nenašli. Tak tomu je i podle francouzské vlády, podle které ale předběžné výsledky testů ukázaly nadměrné emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku u vozů tohoto a několika nejmenovaných zahraničních výrobců. Renault v pátek podle agentury AFP sdělil, že všechna jeho nová auta emisní normy splňují. Investory však toto ujištění nepřesvědčilo a akcie po čtvrtečním propadu o bezmála devět procent klesly o dalších 3,4 % na 75,13 eura.
Automobilka Fiat Chrysler v pátek také oficiálně popřela obvinění, že by falšovala údaje o svých prodejích na americkém trhu, o čemž se také spekulovalo v průběhu týdne.
Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal v pátek 2,79 % a uzavřel na hodnotě 1 297,10 bodu. Za celý týden vykázal už třetí týdenní ztrátu v řadě. Užší index EURO STOXX 50, který sleduje hlavní emise v eurozóně, oslabil o 2,37 % na 2 952,48 bodu.
FTSE 100 za celý týden klesl o 2,01 %, CAC 40 odepsal 3,2 % a DAX spadl o 3,09 %.
Někteří investoři mají za to, že ceny akcií jsou po masivních výprodejích už příliš nízko. Čekají proto na postup Evropské centrální banky, která by případnými dalšími intervencemi mohla pomoci sestupný vývoj zastavit. Měnový výbor ECB bude zasedat ve čtvrtek 21. ledna.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v loňském roce vzrostl o 9,3 % na 13,7 milionu vozů a zaznamenal druhý rok růstu za sebou. Česká republika patří k vůbec nejrychleji rostoucím unijním trhům. Vyplývá to z pátečních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).
- Španělsko: Finální harmonizovaný index spotřebitelských cen v prosinci meziročně -0,1 % v souladu s předchozím odhadem.
- Tempo deflace na Slovensku se loni v prosinci zvýšilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o 0,5 % po poklesu 0,4 % v listopadu. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad.
- Itálie: Finální harmonizovaný index spotřebitelských cen za prosinec meziročně +0,1 % v souladu s předchozím odhadem.
- Přebytek obchodní bilance eurozóny vzrostl v listopadu o 2,9 miliardy eur na 22,7 miliardy eur.
- Podle analýzy agentury Bloomberg může v příštích měsících společnost Apple zaplatit na daních ze zisku z evropských trhů o osm miliard dolarů více, než zaplatila doposud. Evropská komise zkoumá, zda Apple tím, že umístil svou evropskou filiálku do Irska, neobešel evropské zákony o placení daní.
- Ukrajina loni snížila spotřebu zemního plynu o 21 % na 33,7 miliardy krychlových metrů. Odráželo to ekonomický pokles a přerušení dodávek plynu pro separatistická území na východě země. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo energetiky.
- Polský prezident Andrzej Duda předložil návrh zákona, který by umožnil převést hypotéky ve švýcarských francích na zloté při výhodnějším kurzu, než je běžný kurz. Mnozí Poláci splácejí kvůli více než dvojnásobnému posílení franku vůči zlotému za hypotéku podstatně více než činí tržní hodnota jimi pořízených nemovitostí.
- Dánský výrobce hraček Lego hodlá investovat v přepočtu zhruba tři miliardy korun do zdvojnásobení výrobních kapacit továrny, kterou provozuje v Maďarsku. Chce tím řešit nedostatečnou produkci, s níž se dlouhodobě potýká, během vánočních svátků.
- Akcie automobilky Renault se v pátek stabilizovaly po dramatickém čtvrtečním propadu. Ve čtvrtek kolem poledne ale padaly o více než 20 % a nakonec odepsaly 10 %.
- Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje zhoršilo výhled ruské ekonomiky pro letošní rok. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému se dostala agentura Reuters. Základní scénář ministerstva nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) letos klesne o 0,8 %. Doposud úřad počítal s růstem, a to o 0,7 %.
- Omezování ruské těžby ropy v koordinaci se členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s cílem podpořit ceny této strategické suroviny je nepravděpodobné. Prohlásil to v pátek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ministr je přesvědčen, že i kdyby se takový postup dohodl, vliv na trhy by to stejně nemělo.
Výsledková sezóna
- Ruská státní plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí loňského roku propadla do čisté ztráty dvě miliardy rublů ze zisku 106 miliard rublů o rok dříve. Příčinou byl pokles hodnoty rublu, tržby společnosti ale díky němu vzrostly, sdělil Gazprom. Hospodářský výsledek firmy za třetí čtvrtletí byl nicméně mnohem lepší, než se čekalo. Analytici oslovení agenturou Reuters předpovídali ztrátu 25 miliard rublů.
- Růst tržeb francouzského maloobchodního gigantu Carrefour ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil, podle firmy mimo jiné i kvůli negativním dopadům listopadových teroristických útoků v Paříži.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Daňové výhody, které nadnárodním společnostem od roku 2005 poskytovala Belgie, nejsou v souladu s pravidly EU o státní pomoci, rozhodla Evropská komise. Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem, tak bude muset daň doplatit. Podle odhadu komise se celková částka pohybuje kolem 700 milionů eur.
- Společnost Shire koupí firmu Baxalta za 32 miliard dolarů. Shire zaplatí 18 dolarů za akcii v hotovosti a 0,1482 akcie za každou akcii Baxalty, což představuje prémii 37,5 % oproti ceně, na níž Baxalta uzavřela 3. srpna 2015, kdy ji Shire poprvé s akviziční nabídkou oslovila. Celkově tak Shire za každou akcii Baxalty dá zhruba 45,57 dolaru.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v lednu klesla na nejnižší úroveň za poslední rok. Důvodem jsou obavy ze zpomalování hospodářského růstu v Číně a z jeho dopadů na světovou ekonomiku. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
- Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 6,2 % z listopadových 5,9 %. Lidí bez práce přibylo o téměř 22 tisíc na 453 118 uchazečů. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Podle něj jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 7,5 %.
- Polsko uvažuje o různých variantách spojení tří největších státních ropných a plynárenských podniků PKN Orlen, Lotos a PGNiG. Oznámil to v pondělí polský ministr státního pokladu Dawid Jackiewicz. Fúze by podle agentury Reuters mohla vytvořit největší energetickou skupinu ve střední Evropě. Společnost PKN je majitelem českého Unipetrolu.
- Šéf UBS Sergio Ermotti plánuje do pěti let navýšit počet zaměstnanců v čínské dceřince. Přibýt by mělo asi 600 pracovních míst. K nárůstu počtu zaměstnanců by mělo dojít napříč aktivitami banky - v divizích správy portfolií bonitních klientů, investičního bankovnictví a správy aktiv. Uvedl to v pondělí šéf UBS Sergio Ermotti na konferenci v Šanghaji.
- Výroba automobilů na Slovensku loni dosáhla nového rekordu. Závody automobilek Kia Motors, PSA Peugeot Citroën a Volkswagen dohromady smontovaly více než milion aut. Novinářům to v pondělí řekl šéf slovenského svazu automobilového průmyslu Juraj Sinay, přesný počet vyrobených vozidel neuvedl.
- Španělsko: Průmyslová výroba v listopadu podle sezónně očištěných údajů vzrostla meziročně o 4,2 % po předchozích 4 % (odhad: 3,8 %).
- Skupina investorů v čele s čínskou chemickou společností China National Chemical (ChemChina) se dohodla na koupi německého výrobce strojů na zpracování a výrobu gumy a umělých hmot KraussMaffei. Zaplatí za něj 925 milionů eur. Akvizice je největší čínskou investicí v Německu, uvedla agentura AP.
- V Česku a dalších zemích visegradské čtyřky (V4) budou velmi pravděpodobně nepovinné servisní prohlídky vozů s dieselovými motory koncernu VW, které umožňují obcházet emisní měření. Koncern by ale měl do servisů k opravě přimět nejméně 80 procent dotčených automobilů. Po pondělním jednání se zástupci členských států V4 to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V Česku jezdí zhruba 150 000 vozů, kterých se problém týká.
- Německá automobilka BMW loni zvýšila celosvětový prodej o šest procent na 2,25 milionu vozů. Zaznamenala tak již popáté za sebou rekordní celoroční výsledek a udržela si vedoucí pozici na trhu s luxusními automobily.
- Ruská vláda schválila návrh, který po ministerstvech požaduje, aby snížily výdaje proti dosavadnímu plánu o deset procent. S odvoláním na vládní zdroje to v úterý uvedla agentura Reuters. Stejný krok učinila vláda i loni. Na rozpočtové výdaje Ruska negativně doléhá pokračující propad cen ropy. Ruský rozpočet závisí na příjmech z daní z ropy a plynu téměř polovinou.
- Evropský výrobce letadel Airbus loni porazil amerického konkurenta Boeing v nových zakázkách, zákazníkům však dodal opět méně letadel než soupeř. Oba světoví výrobci velkých dopravních letadel loni po dvou letech silného růstu zaznamenali podstatně méně nových objednávek.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v listopadu nečekaně klesla, a to nejprudčeji za poslední tři roky. Meziměsíčně se snížila o 0,7 %, očekávala se přitom stagnace, stejně jako v říjnu (revidováno z +0,1 %). Meziročně produkce zpomalila tempo růstu na 0,9 % z předchozích 1,7 %, očekávalo se, že si toto tempo udrží.
- Spotřebitelské ceny klesly v prosinci proti listopadu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo především další snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci stejně jako v listopadu, tj. o 0,1 %. Průměrná míra inflace za rok 2015 dosáhla 0,3 % a byla nejnižší od roku 2003.
- Tržní vývoj v Číně, který vyvolává tsunami napříč světovými trhy, se může ještě zhoršit. A pokud se tento scénář naplní, nastane pravý čas na návrat k akciím, říká Christian Mueller-Glissmann z Goldman Sachs. Akciový stratég si od srpna vůči akciím zachovává neutrální postoj, nevylučuje ale, že by další poklesy mohly přinést investiční příležitosti.
- Švédské státní zastupitelství zahájilo předběžné vyšetřování případu manipulace s emisemi u naftových vozů německé automobilky Volkswagen. Vyšetřování se zaměřuje na podezření ze závažného podvodu a z podávání nepravdivých údajů, uvedli v úterý vyšetřovatelé.
- Investoři stojí na prahu "katastrofického roku", ve kterém by se akciové trhy mohly propadnout až o 20 procent a ceny ropy by mohly sestoupit na 16 dolarů za barel. Tvrdí to alespoň ekonomové britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland (RBS). "Prodejte všechno kromě vysoce kvalitních dluhopisů," radí tito ekonomové klientům banky.
- Největší německá letecká společnost Lufthansa v loňském roce i přes četné stávky přepravila rekordních 107,7 milionu cestujících. Bylo jich o 1,6 % více než předloni, sdělila v úterý skupina.
- Realitní investice do zemí střední a východní Evropy mimo Ruska v loňském roce meziročně stouply o 19 % na dosud nejvyšší úroveň přes 9,55 miliardy eur. Nejvíce se na tom podílely Polsko (108,1 miliardy Kč) a Česká republika (73 miliard Kč). Vyplývá to ze studie CBRE.
- Průmyslová výroba v eurozóně v listopadu klesla o 0,7 % meziměsíčně, trh očekával pokles o 0,3 % po 0,8% růstu v říjnu (revidováno z +0,6 %). V celé Evropské unii výroba klesla o 0,6 % po 0,6% růstu v říjnu. Meziročně se produkce v eurozóně zvýšila o 1,1 % při očekávání 1,3% růstu, v celé Evropské unii pak vzrostla o 1,4 %.
- Řecko v prosinci zaznamenalo první meziměsíční růst spotřebitelských cen po 33 měsících poklesu. V meziročním srovnání však ještě přetrvala mírná deflace, sdělil ve středu řecký statistický úřad. Cenová hladina se zvýšila o 0,4 procenta po listopadovém poklesu o 0,1 procenta. Ještě v letních měsících ceny v Řecku klesaly o více než jedno procento.
- Dánský výrobce hraček Lego oznámil, že mění politiku týkající se hromadných nákupů a nebude již od svých zákazníků požadovat, aby uváděli, k čemu kostky hodlají použít. Firma se nedávno stala terčem kritiky, když odmítla prodat velké množství kostek čínskému disidentskému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi. Uvedla tehdy, že se obává, že by je použil pro vyjádření politického názoru.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) hodlá během příštích dvou let zrušit 6 500 pracovních míst v Evropě. Oznámil to ve středu francouzský mluvčí podniku. Firma nyní v Evropě podle agentury DPA zaměstnává kolem 35 000 lidí.
- Norská společnost Statkraft zrušila plán postavit za 1,5 miliardy dolarů hydroelektrárnu o výkonu 650 megawattů v Nepálu. Firma to ve středu odůvodnila byrokratickými překážkami, nedostatečnými technickými podmínkami a křehkou politickou situací v zemi. Nepál přitom trpí zoufalým nedostatkem elektrické energie a lidé, kteří k ní mají přístup, sužují každodenní mnohahodinové výpadky proudu.
- Francie: Index spotřebitelských cen v prosinci meziměsíčně vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,1 %, listopad: -0,2 %), meziročně zrychlil růst na +0,2 % z 0,0 % (odhad: +0,1 %).
- Německo loni dosáhlo rozpočtového přebytku 12,1 miliard eur, což je dvojnásobek toho, co vláda očekávala. Ve středu to podle agentury DPA oznámilo německé ministerstvo financí. Peníze Berlín využije i na zvládání uprchlické krize.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává, že po předloňské ztrátě se loni vrátila k mírnému zisku. Poskytnutý objem investic loni vystoupl na nový rekord 9,4 miliardy eur z 8,9 miliardy eur v roce 2014, sdělila ve středu mezinárodní rozvojová banka se sídlem v Londýně.
- České ministerstvo financí ve středu prodalo dluhopisy se splatností v roce 2019 za 2,82 miliardy korun s průměrným výnosem -0,037 %, dluhopisy se splatností v roce 2020 za 2,29 miliardy korun s plovoucím výnosem a dluhopisy se splatností v roce 2026 za 3,93 miliardy korun s průměrným výnosem 0,693 %.
- Německá ekonomika loni stoupla o 1,7 %. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 % a dosáhl nejrychlejšího tempa za poslední čtyři roky. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Mnozí z členů měnového výboru Evropské centrální banky (ECB) jsou podle agentury Reuters skeptičtí ohledně dalších zásahů banky v blízké budoucnosti, přestože inflační očekávání klesají a někteří investoři věří v další uvolňování měnové politiky. Nejbližší zasedání měnového výboru ECB se má uskutečnit příští týden a očekává se, že bude relativně klidné. Velký test má přijít až 10. března, kdy ECB zveřejní prognózu růstu a inflace na rok 2018.
- Norský Statoil kupuje podíl v Lundin Petroleum za 4,6 miliardy SEK. Společnost nakupuje 37,1 milionu akcií Lundin Petroleum, což odpovídá podílu 11,93 %.
- Srovnatelné tržby společnosti Tesco za vánoční nákupní sezónu: +1,3 % (odhad: -2,3 %).
- K hromadné žalobě plánované v Evropě proti německé automobilce Volkswagen kvůli jejímu emisnímu skandálu se již připojilo více než 60 tisíc majitelů aut. Německému listu Rheinische Post to řekl právní zástupce Julius Reiter. Ten je partnerem v advokátní společnosti, která žalobu organizuje v Německu.
- Obchodování s akciemi italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na milánské burze bylo ve čtvrtek pozastaveno poté, co se jejich cena propadla o osm procent. Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodejích ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.
- Akcie francouzské automobilky Renault ve čtvrtek výrazně klesly, kolem poledne ztrácely až pětinu své hodnoty. Důvodem bylo prohlášení zástupce odborového svazu, že minulý týden prohledávali kanceláře firmy vyšetřovatelé, zřejmě v souvislosti s emisními testy, uvedla agentura Reuters. Renault později vyšetřování potvrdil a ujistil, že se žádných podvodů nedopustil.
- Evropská investiční banka (EIB) v důsledku emisního skandálu pozastavila poskytování dalších úvěrů německému automobilovému koncernu Volkswagen. Oznámil to ve čtvrtek šéf banky Werner Hoyer. Dodal, že EIB nyní zkoumá, zda Volkswagen peníze z dřívějších půjček nepoužil v souvislosti s falšováním údajů o emisích.
- Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém lednovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor opět v poměru 8:1. Ian McCafferty opět hlasoval za zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.
- Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zveřejnila zápis z prosincového zasedání Rady guvernérů. Ten mimo jiné ukázal, že inflace by nemusela dosáhnout na odhad ECB, který přitom banka již dříve snížila. ECB si prý ale v prosinci musela nechat ještě nějaké nástroje v záloze pro případ, že by později musela svou měnovou politiku ještě více uvolnit.
- Evropská investiční banka (EIB) loni poskytla půjčky ve výši 77,5 miliard eur, dalších sedm miliard eur připadá na Evropský investiční fond (EIF), část skupiny EIB. Uvedl to prezident EIB Werner Hoyer.
- Japonská Toyota loni zvýšila v Evropě prodej hybridních vozů o 17 % na 209 000 aut. Tvořily tak 24 % všech prodejů značek Toyota a Lexus. V samotné západní Evropě pak prodeje hybridních vozů tvoří plnou třetinu celkového objemu. Automobilka to uvedla v tiskové zprávě.
- Řecko souhlasí s účastí Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve svém třetím záchranném programu. Před čtvrtečním zasedáním ministrů financí eurozóny v Bruselu to řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký premiér Alexis Tsipras účast MMF v programu pomoci pro Řecko minulý měsíc označil za nepotřebnou a řekl, že zodpovědnost za dohled nad řeckými reformami by měl fond ponechat zcela v rukou eurozóny.
- Řecká vláda letos očekává obnovení hospodářského růstu, hrubý domácí produkt (HDP) by se měl zvýšit až o 1,5 %. Německému týdeníku Wirtschaftswoche to ve čtvrtek řekl ministr hospodářství Jorgos Stathakis. V listopadu Atény odhadovaly, že v letošním roce ekonomika ještě klesne, a to o 0,7 %.
- Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě kolem 380 miliard dolarů. Týká se to i projektů za zhruba 170 miliard dolarů, které měly být realizovány v letech 2016 až 2020. Uvedla to konzultační společnosti Wood Mackenzie.
- Již na začátku ledna byly SHORT pozice institucionálních traderů v ropných futures na mnohaletých maximech. Takovéto situace v minulosti naznačovaly blížící se tržní dno. Přichází snad čas začít ropu nakupovat?
Zdroj: ČTK, CNBC