Jak se v dalších 10 letech změní světové trhy?
|

Jak se v dalších 10 letech změní světové trhy?

John Rubino, bývalý finanční analytik, autor investiční literatury a spoluzakladatel serveru DollarCollapse.com, ukazuje na významné trendy, které podle něj budou v následující dekádě hýbat trhy.

Technologie Inovace Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

Dluhová éra skončí

Svět se změnil v roce 1971, kdy americký prezident Richard Nixon zrušil vazbu dolaru na zlato. A dílo bylo dokonáno v roce 1980, kdy Ronald Reagan zjistil, že je masivní zadlužování akceptovatelné pro voliče, pokud je zdůvodněné důležitými cíli. Ať už byl startovní bod jakýkoli, nic se nemění na tom, že v budoucích desetiletích budeme svědky radikálních změn postojů vyspělých států vůči dluhům.

Ani finanční krize a recese z let 2008–2009 trend rostoucího zadlužení nevykolejily. Podle studie McKinsey & Company se svět mezi lety 2007 a 2014 zadlužil o dalších 57 bilionů USD, poměr dluhu k HDP se tím zvýšil o 17 procentních bodů na neuvěřitelných 286 %.

Nárůst světového zadlužení (podíl na HDP) Změna sumy dosud nesplacených dluhů mezi lety 2000 a 2014

A to jde navíc pouze o oficiální zadlužení. K ještě většímu vzestupu došlo u penzijních závazků, na něž zatím nebyly vyhrazeny peníze. Podle řady studií by měl deficit mezi tím, co je potřeba na krytí budoucích závazků nashromáždit, a tím, co mají vlády aktuálně v rezervách, narůst v případě USA a Evropské unie na více než 50 bilionů USD. Podle některých zdrojů může být číslo ještě daleko vyšší.

Rostoucí závazky vůči penzistům představují pro státy daleko nebezpečnější riziko než například úrokové platby obchodním partnerům. "Jak celkový objem, tak trend vývoje činí tyto obligace naprosto neudržitelnými," tvrdí John Mauldin, šéf konzultantské společnosti Mauldin Economics.

Když zadlužení narůstalo od roku 1980 a ekonomika rostla, proč by mělo dojít v následující dekádě ke změně trendu?

1. Dluhová páka přestala fungovat

Dluhy už negenerují hospodářský růst. Ještě v 60. letech každá nová jednotka dluhu produkovala minimálně rovnocennou jednotku dodatečného bohatství. Nicméně v posledních letech mezní produktivita dluhu klesla téměř k nule. Jinými slovy, dluhová páka se už nepromítá do růstu HDP.

To zároveň vysvětluje fakt, že ve světě nulových (často i záporných) úrokových sazeb a vysokých státních deficitů nedosahuje ekonomický téměř v žádné rozvinuté zemi stanoveného cíle. "Přibližujeme se bodu, kdy přemíra dluhů začne z ekonomik vysávat život," domnívá se Mauldin.

2. Rostoucí nestabilita

Nestabilita narůstá. Svět si koupil na úvěr růst na několik dekád dopředu, míní Mauldin. Výsledkem toho jsou cykly vzestupů a pádů s rostoucí intenzitou. Nemovitostní krize byla nejhorší od Velké deprese a budoucí krize daná setrvalým nárůstem zadlužení bude ještě větší, varuje ekonom.

Nižší přidaná hodnota každého dalšího vypůjčeného dolaru v kombinaci s vyšší volatilitou danou rostoucí úrovní zadlužení znamená další překážku. Srážka s ní podle Mauldina vyprodukuje sérii bankrotů v oblastech, jako jsou energetické spekulativní dluhopisy nebo dluhopisy rozvíjejících se trhů.

Pokles investičních výnosů

Pro téměř všechny hlavní třídy aktiv bylo pět let po finanční krizi obdobím výjimečného, téměř nepřetržitého oživení. Ceny akcií vzrostly na nové rekordy, podobný vývoj zažily i ceny dluhopisů (analogicky to znamenalo pokles výnosů na historická minima), u nemovitostí ocenění na prémiových trzích, jako jsou Londýn, Hongkong nebo San Francisco, přesáhlo maxima z bubliny v roce 2007.

Podle téměř všech ukazatelů, jako jsou P/E, tržní kapitalizace vůči HDP, dividendové nebo dluhopisové výnosy, jsou ceny finančních aktiv vyspělých trhů poblíž svých limitů.

Q-poměr porovnává tržní kapitalizaci k čistým aktivům společností a bývá celkem spolehlivým indikátorem budoucích akciových výnosů. Na počátku roku 2015 byl na úrovni, jež byla překonána v moderních dějinách jen jednou, a to během technologické bubliny. Po každém předchozím vrcholu následovala dekáda charakterizována nízkými investičními výnosy.

Q poměr

"Na základě několika ukazatelů současné valuace odpovídají očekávání nulových výnosů z akcií během následujících deseti let," varuje známý pesimista (sám se označuje za realistu) John Hussman, manažer Hussman Funds.

U dluhopisů vidí Mauldin jiný, čistě matematický problém. "Sazby jsou nižší. Před 10 lety byly sazby 6, 7 nebo 8 %. Nyní jsou u pětiletého dluhopisu v USA okolo 1,5 % a v ostatních vyspělých zemích kolem nuly. V budoucnosti tak dluhopisoví investoři dostanou podle definice méně peněz."

Roboti portfoliomanažery

Rok 2015 byl milníkem pro ETF. Podle společného průzkumu institucí Journal of Financial Planning, Financial Planning Association (FPA) a FPA Research se v loňském roce burzovně obchodované fondy staly hlavní volbou finančních poradců. Pasivní fondy, které si kladou za cíl levně a věrně kopírovat výkonnost tržních nebo sektorových indexů, zkrátka přebírají nadvládu nad jinými typy investic.

"Investoři budou nadále vyhledávat pasivní strategie, protože jsou nízkonákladové, transparentní a lze je obchodovat intradenně," předpovídá Valerie Chaillé, manažerka FPA.

Jak ukazuje zpráva z kalifornského systému veřejného penzijního pojištění již ze září 2014, platí totéž pro penzijní fondy. I ty by během následujících několika let měly přesunout většinu akciového portfolia k pasivní správě.

Robotičtí investiční poradci by do budoucna měli rovněž rozhodovat při výběru ETF. Automatizované platformy by vyhodnotily profil klienta, jeho cíle a přístup k riziku a na základě toho zkonstruovaly diverzifikovaná, přiměřená portfolia složená z ETF. Následně by byly schopny portfolia automaticky rebalancovat a párovat zisky a ztráty tak, aby optimalizovaly daně s ohledem na poplatky.

"V největším ohrožení jsou klasické čistě LONG zaměřené podílové fondy a tradiční brokeři obchodující 'žhavé tipy'," tvrdí Chaillé. Přežijí podle ní jen poradenské služby pro vyšší segment. "Tvorba portfolia na míru zákazníkovi z trhu nezmizí," myslí si Alois Pirker, analytik z Aite Group.

Investiční bankovnictví a crowdfunding na jednom hřišti

Na trh venture kapitálu útočí peer-to-peer financování a mikro IPO. Možná se dočkáme finanční verze konceptů jako Uber nebo Airbnb.

"Crowdfunding, který může představovat potenciální problém pro komerční banky, se může nakonec stát vhodným doplňkem pro trh venture kapitálu a investičního bankovnictví," tvrdí Chance Barnett z platformy Crowdfunder.

Koncept by měl díky rychlému růstu brzy oslovit i Wall Street. "Investiční banky nefinancují startupy. Zaměřují se na poskytování úvěrů zavedeným institucím a řeší velké kontrakty. Technologie a rizikoví klienti jsou mimo jejich komfortní zónu," říká Barnett a doplňuje, že několik crowdfundingových platforem již získává značný podíl na trhu.

Růst objemu crowdfunfingu 2012-2015

Silicon Valley předefinuje peníze

Myšlenka volného trhu a digitálních peněz, které mohou být uloženy on-line a využity k nákupům kliknutím myši (čímž bude možné obejít těžkopádné struktury bank a vládní regulaci), je stará téměř jako internet sám. Z několika regulatorních a technologických důvodů zůstávají ale tyto sny IT nadšenců zatím nenaplněné, přestože již sedmým rokem svět zná a stále více bere na vědomí pojem bitcoin.

Bitcoinové transakce měsíčně (září 2014 - srpen 2015)

Několik velkých hráčů z bankovního odvětví už ale moderní trendy zachytilo. Citigroup pracuje na vlastní kryptoměně přezdívané "citicoin". IBM experimentuje s technologií pro přeshraniční měnové transakce. Dokonce i britský bankovní gigant Barclays vstoupil do partnerství s on-line bitcoinovou burzou Safello. Velké technologické společnosti milují digitální měny. Microsoft, Facebook a mnozí další akceptují bitcoiny.

"Tlak Silicon Valley, sílící finanční automatizace a rozmach digitálních peněz způsobí, že budou vlády a konvenční banky čelit silnému odporu, pokud se budou pokoušet potlačit rodící se digitální konkurenci," myslí si Trace Mayer, manažer bitcoin venture kapitálového financování. "Google a Apple mají společně větší tržní kapitalizaci než velké americké banky dohromady."

Finanční odvětví čelí podle Mayera digitální vlně tsunami, která mění zavedené způsoby fungování klasických společností. "Podívejte se na to, co se stalo vydavatelstvím novin. Většina z nich zbankrotovala," připomíná. "Nyní Silicon Valley cílí na banky."

Chystá se hi-tec zlatý standard?

Několik startupů, například GoldMoney nebo Euro Pacific Bank, kombinuje nejstarší a nejnovější formy peněz spuštěním digitálních platebních systémů navázaných na zlato. Ty uživatelům umožňují ukládat zlato v bezpečných sejfech a "z něj" utrácet pomocí platební karty nebo on-line. Výhodou systémů jsou levnější a rychlejší měnové transakce.

Zdroj: CFA Institute
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna