Burzovní kalendář (25. 1. - 29. 1. 2016)
|

Burzovní kalendář (25. 1. - 29. 1. 2016)

Pokračující výsledková sezóna (včetně zahájení té na pražské burze), zasedání FOMC, situace na trhu s ropou a bohatá dávka makroekonomických dat. Závěr ledna, k akciovým investorům zatím nemilosrdného, bude velice živý.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Určujícím faktorem pro vývoj na finančních trzích byly v uplynulém týdnu ceny ropy. Komodita má za sebou velice kolísavý týden, když se její ceny nejprve propadly až téměř na 26 USD za barel, aby na konci týdne pod vlivem očekávané sněhové bouře na východním pobřeží USA prudce zdražila a technicky vstoupila do býčího trendu.

SLEDOVALI JSME: Hrozivé předpovědi se naplnily, východ USA paralyzoval blizard, který pomohl vyhnat ceny ropy téměř o 10 % nahoru. Bouře Jonas přinesla nejen sníh, ale i záplavy
(AKTUALIZOVÁNO 24. ledna, 23.04) Světové ceny ropy v pátek navázaly na čtvrteční růst a krátce před jedenáctou hodinou přidávaly zhruba čtyři procenta. Během celého dne zisky dále navyšovaly až na bezmála 10 %. Reagovaly tak mimo jiné na předpověď, že o víkendu východní pobřeží Spojených států zasáhne silná sněhová bouře. Analytici vyjadřují obavy, zda blizard podobně jako loni nezbrzdí ožívání americké ekonomiky a nyní i plány Fedu pokračovat ve zvyšování sazeb. V newyorském Central Parku byla v neděli naměřena druhá nejvyšší sněhová pokrývka v historii.
Ropa: Dno bude okolo 26 USD za barel, věří analytička
Ceny ropy straší vývozce a těší dovozce suroviny. Michala Moravcová ze společnosti BOSSA na Investičním fóru uvedla, že by cena barelu neměla klesnout pod 26 USD. Z případného oživení cen ropy by pak měly těžit i některé měny.

Za celý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku. "Myslím si, že nikdo skutečně nevěří, že už trh dosedl na dno," řekl agentuře Reuters analytik Warren West ze společnosti Greentree Brokerage Services. "Je to pěkné oživení, stále se ale pohybujeme v oblasti srpnových minim," dodal na adresu pátečního posílení trhu.

Investoři v podílových fondech v USA se od začátku roku zbavují akcií. Z fondů odteklo zhruba 25 miliard USD. Naproti tomu fondy investující do pevně úročených cenných papírů, například dluhopisů, zažívají mírný příliv prostředků.

Pohyb peněz v amerických akciových a "fixed income" fondech

Čtvrteční zasedání ECB podle očekávání naznačilo možnost dalšího uvolnění měnové politiky, nějaké výrazné uklidnění na trhy ale nepřineslo. Dolar sice krátkodobě posílil vůči euru, do konce obchodování ale většinu zisků odevzdal.

Za celý týden evropské akcie poprvé v tomto roce posílily. FTSE 100 připsal 1,65 %, CAC 40 zpevnil o 3,06 %, DAX vzrostl o 2,3 % a STOXX Europe 600 od pondělí do pátku vyskočil o 2,58 %. "Trhy šly dosud letos proti nám, reálné ekonomické ukazatele ale nadále podporují náš pozitivní výhled na letošní rok," řekl podle agentury Reuters Alan Higgins, který řídí domácí investice britské banky Coutts.

Asijské akcie v závěru týdne posílily, Nikkei 225 přidal bezmála 6 %
Hlavní asijské trhy v pátek stouply, všechny přidaly více než procento. K růstu jim dopomohly čtvrteční pozitivní seance na Wall Street a v Evropě a mírné oživení cen ropy.

Akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily za týden o 0,64 % (na 886,8 bodu). Nejvíce ztratily akcie těžební společnosti NWR, nejvíce posílila bankovní skupina Erste Group. Rok 2015 zakončil index na 956 bodech, v týdnu byl ale nejslabší za více než čtyři roky.

Z domácích informací jsme sledovali relativně obecný návrh vlády na snížení spotřeby tabákových výrobků o 8 % do roku 2018 a o 10 % do roku 2020. Zmíněný plán potvrzuje dlouhodobou vizi společenské averze vůči kouření. Dochází ke zvyšování daní na tabákové výrobky (letos i v letech 2017/2018). Jsou používány i jiné prostředky jako zákaz reklamy, omezování možnosti kouření na veřejných místech či v restauracích a podobně. Philip Morris ČR zakončila týden na 11 920 Kč (+0,6 %).

Unipetrol se dohodl s OMV a koupí od ní 68 čerpacích stanic. Firma tak zvýší svůj podíl na českém trhu, jejím cílem je 20% podíl. Unipetrol dále prodá silničního přepravce paliv Petrotrans (roční tržby okolo 300 milionů Kč, celý Unipetrol přes 100 miliard Kč). Dohoda ještě není uzavřena, ale kupujícím by měla být polská logistická skupina Trans Polonia (i mateřská společnost PKN Orlen prodala Orlen Transport společnosti Trans Polonia). Unipetrol si ponechává Unipetrol Doprava, která se zabývá hlavně přepravou paliv po železnici. Titul zakončil týden slabší o 1,2 %.

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře
Unipetrol je fundamentálně nejpodhodnocenější akcií na pražské burze. Jeho účetnictví je ve skvělé kondici, rizikem je ovšem technická stránka věci (špatná likvidita, malý free float a podobně). Na Investičním fóru rozebral pozici Unipetrolu zkušený investor a analytik Michal Šnobr.

Erste Group oznámila, že obnoví kuponové platby u hybridních dluhopisů a dalších nástrojů, které jsou součástí Tier 2 kapitálu banky. Loni Erste pozastavila výplatu kupónů kvůli ztrátě v roce 2014. Vzhledem k očekávanému solidnímu zisku za poslední rok a plánované výplatě dividendy je obnovení kupónů u ostatních nástrojů logické. Akcie zakončila týden na 713 Kč (+6,3 %).

Erste vs. KB v roce 2016: Který bankovní titul z pražské burzy letos mít v portfoliu?
Bankovní sektor je jedním z tahounů pražské burzy. Tomáš Kálal ze společnosti Conseq IM na lednovém Investičním fóru vysvětlil, proč se mu aktuálně jako investice více líbí Erste Group Bank. Dividendoví investoři ale pravděpodobně zůstanou věrni Komerční bance.

NWR ani po dalších jednáních se státem nenašla shodu ohledně své restrukturalizace. Současné tržní podmínky (klesající cena uhlí) nejsou pro společnost příznivé, bez další restrukturalizace firma nepřežije. Toho jsou si investoři vědomi, tržní cena akcií se blíží nule.

Michal Šnobr (J&T Banka): Akcie NWR na burzu již nepatří, letos firmě dojde hotovost
Z více než 600 korun spadly akcie NWR na haléřové hodnoty. Existuje ještě vůbec naděje na záchranu firmy, která je majitelkou OKD? Analytik Michal Šnobr firmě nevěří.

Výhled

Ceny ropy a středeční vyjádření Fedu po zasedání jeho měnového výboru budou patřit mezi hlavní faktory ovlivňující dění na světových trzích. Po velice volatilních dnech zatím nelze očekávat příliš výraznou změnu. Fed zřejmě zůstane relativně holubičí (slabší makrodata, turbulence na trzích, levná ropa a s tím související malé inflační tlaky).

Trochu ve stínu Číny a trhu s ropou zatím probíhá americká výsledková sezóna. Ta zatím nedokázala zvrátit náladu na trzích, jako tomu bylo v některých předchozích čtvrtletích. V USA se nadále čeká celkově pokles zisku na akcii o více než 4 %, především kvůli slabému příspěvku firem z ropného a obecně komoditního sektoru.

Míry růstu zisku firem z S&P 500

Mezi nejsledovanější reporty budou patřit ty od firem jako McDonald's, Apple, Boeing, Facebook, Ford, Caterpillar, Amazon, Visa, MasterCard nebo Chevron, z dalších zemí zaujmou například Alibaba, Siemens, Deutsche Bank, Fiat Chrysler Automobiles nebo Novartis.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makroekonomického kalendáře je do výhledu potřeba zahrnout z USA spotřebitelskou důvěru, zasedání FOMC, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a první odhad vývoje HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2015. V Evropě bude možná nejdůležitější německý index podnikatelské důvěry Ifo, vyjdou ale také předběžné údaje o lednové inflaci v eurozóně nebo první odhad vývoje HDP na konci loňského roku v Británii.

V rámci jednotlivých dnů vedle makrodat mohou trhy zaujmout i další události, převážně z oblasti (geo)politiky a mezinárodních vztahů.

V pondělí to budou veřejné vystoupení Maria Draghiho v německém Eschbornu, diskuze ministrů vnitra zemí EU na téma uprchlické krize, návštěva íránského prezidenta Rúháního v Itálii a Vatikánu nebo cesta francouzského prezidenta do Indie nebo londýnská energetická konference zemí Středního východu a severní Afriky. V úterý se bude v Itálii hlasovat o důvěře vládě Mattea Renziho, představitelé Bank of England budou na "slyšení" v parlamentu a ministři spravedlnosti zemí EU budou jednat o kybernetickém zločinu. Středa bude vedle zasedání FOMC ve znamení hlasování akcionářů Royal Dutch Shell o převzetí BG Group. Ve čtvrtek íránský prezident navštíví Francii a ukrajinský parlament bude jednat o rozpočtu a o možných změnách ústavy v souvislosti se snahou Donbasu o úpravu postavení oblasti na východě země v rámci celého státu. Pátek zahájí japonská centrální banka svým zasedáním a v Berlíně se později sejdou kancléřka Merkelová a italský premiér Renzi.

"Index S&P 500 je letos stále 7 % v mínusu, poslední dva dny ale připomněly, že trh umí i růst. Poklesem k 1 820 index smazal dvouletý zisk a otestoval minima z dubna a října 2014. Po odrazu se index vydal prudce výše. Růst by mohl pokračovat k 1 950 nebo až k 1 980 až 2 000. Jde pouze o reakci na předchozí propady, nebo o trvalou změnu trendu?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Pokud by došlo k prolomení supportu 1 820 a psychologicky výrazné hladiny 1 800, pravděpodobně by nastala další vlna paniky a i poslední optimisté by hodily ručník do ringu. K ničemu takovému ale zatím nedošlo. Komentáře v médiích se z katastrofických změnily na mírně optimistické. Pokračuje oznamování hospodářských výsledků a Fed v týdnu pravděpodobně vyrukuje s povzbudivým komentářem. Na optimismus je ale brzy. Letošní rok by mohl probíhat ve znamení hesla 'medvěd nikdy nespí'."

S&P 500 - technická analýza

Výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál se rozběhne i na pražské burze. "O2 Czech Republic by měla v úterý zveřejnit čistý zisk za 4Q2015 na úrovni 1,3 miliardy Kč (meziročně +29,2 %), což odpovídá odhadu samotné společnosti. Investoři se zaměří na navrhovanou dividendy, trh očekává 16 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 6,4 %), my jsme lehce optimističtější a čekáme 17 Kč na akcii. Je možné, že firma zveřejní výhled na rok 2016, kde čekáme 1,5% růst EBITDA," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V úterý také VIG oznámí předběžný odhad hrubého předepsaného pojistného za loňský poslední kvartál a celý rok, což by ale podle Vaníčka neměla být výrazně kurzotvorná informace. "Stěžejní bude, zda společnost neoznámí nějaké negativní faktory, jako tomu bylo v případě posledních zatím zveřejněných výsledků," doplnil analytik.

Ve čtvrtek oznámí údaje o svém hospodaření Unipetrol. "Očekáváme provozní zisk EBITDA 926 milionů Kč (meziročně -16,2 %), a to v důsledku havárie ethylenové jednotky (13. srpna). Nepředpokládáme oznámení finálních informací ohledně plateb z pojištění. Management by mohl navrhnout dividendu až 20 Kč na akcii. Pokud se naplní spekulace o dividendě, mohl by trh reagovat pozitivně," uzavřel Vaníček.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?
Tomáš Kálal (Conseq IM) a Michal Šnobr (J&T Banka) na Investičním fóru mimo jiné uvedli firmy, jejichž akcie by se mohly stát černými koni pražské burzy v roce 2016.

O výhled na poslední lednový týden jsme požádali Jiřího Polanského, ekonoma z České spořitelny.

 

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)