Burzovní kalendář (25. 1. - 29. 1. 2016)
|

Burzovní kalendář (25. 1. - 29. 1. 2016)

Pokračující výsledková sezóna (včetně zahájení té na pražské burze), zasedání FOMC, situace na trhu s ropou a bohatá dávka makroekonomických dat. Závěr ledna, k akciovým investorům zatím nemilosrdného, bude velice živý.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Určujícím faktorem pro vývoj na finančních trzích byly v uplynulém týdnu ceny ropy. Komodita má za sebou velice kolísavý týden, když se její ceny nejprve propadly až téměř na 26 USD za barel, aby na konci týdne pod vlivem očekávané sněhové bouře na východním pobřeží USA prudce zdražila a technicky vstoupila do býčího trendu.

SLEDOVALI JSME: Hrozivé předpovědi se naplnily, východ USA paralyzoval blizard, který pomohl vyhnat ceny ropy téměř o 10 % nahoru. Bouře Jonas přinesla nejen sníh, ale i záplavy
(AKTUALIZOVÁNO 24. ledna, 23.04) Světové ceny ropy v pátek navázaly na čtvrteční růst a krátce před jedenáctou hodinou přidávaly zhruba čtyři procenta. Během celého dne zisky dále navyšovaly až na bezmála 10 %. Reagovaly tak mimo jiné na předpověď, že o víkendu východní pobřeží Spojených států zasáhne silná sněhová bouře. Analytici vyjadřují obavy, zda blizard podobně jako loni nezbrzdí ožívání americké ekonomiky a nyní i plány Fedu pokračovat ve zvyšování sazeb. V newyorském Central Parku byla v neděli naměřena druhá nejvyšší sněhová pokrývka v historii.
Ropa: Dno bude okolo 26 USD za barel, věří analytička
Ceny ropy straší vývozce a těší dovozce suroviny. Michala Moravcová ze společnosti BOSSA na Investičním fóru uvedla, že by cena barelu neměla klesnout pod 26 USD. Z případného oživení cen ropy by pak měly těžit i některé měny.

Za celý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku. "Myslím si, že nikdo skutečně nevěří, že už trh dosedl na dno," řekl agentuře Reuters analytik Warren West ze společnosti Greentree Brokerage Services. "Je to pěkné oživení, stále se ale pohybujeme v oblasti srpnových minim," dodal na adresu pátečního posílení trhu.

Investoři v podílových fondech v USA se od začátku roku zbavují akcií. Z fondů odteklo zhruba 25 miliard USD. Naproti tomu fondy investující do pevně úročených cenných papírů, například dluhopisů, zažívají mírný příliv prostředků.

Pohyb peněz v amerických akciových a "fixed income" fondech

Čtvrteční zasedání ECB podle očekávání naznačilo možnost dalšího uvolnění měnové politiky, nějaké výrazné uklidnění na trhy ale nepřineslo. Dolar sice krátkodobě posílil vůči euru, do konce obchodování ale většinu zisků odevzdal.

Za celý týden evropské akcie poprvé v tomto roce posílily. FTSE 100 připsal 1,65 %, CAC 40 zpevnil o 3,06 %, DAX vzrostl o 2,3 % a STOXX Europe 600 od pondělí do pátku vyskočil o 2,58 %. "Trhy šly dosud letos proti nám, reálné ekonomické ukazatele ale nadále podporují náš pozitivní výhled na letošní rok," řekl podle agentury Reuters Alan Higgins, který řídí domácí investice britské banky Coutts.

Asijské akcie v závěru týdne posílily, Nikkei 225 přidal bezmála 6 %
Hlavní asijské trhy v pátek stouply, všechny přidaly více než procento. K růstu jim dopomohly čtvrteční pozitivní seance na Wall Street a v Evropě a mírné oživení cen ropy.

Akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily za týden o 0,64 % (na 886,8 bodu). Nejvíce ztratily akcie těžební společnosti NWR, nejvíce posílila bankovní skupina Erste Group. Rok 2015 zakončil index na 956 bodech, v týdnu byl ale nejslabší za více než čtyři roky.

Z domácích informací jsme sledovali relativně obecný návrh vlády na snížení spotřeby tabákových výrobků o 8 % do roku 2018 a o 10 % do roku 2020. Zmíněný plán potvrzuje dlouhodobou vizi společenské averze vůči kouření. Dochází ke zvyšování daní na tabákové výrobky (letos i v letech 2017/2018). Jsou používány i jiné prostředky jako zákaz reklamy, omezování možnosti kouření na veřejných místech či v restauracích a podobně. Philip Morris ČR zakončila týden na 11 920 Kč (+0,6 %).

Unipetrol se dohodl s OMV a koupí od ní 68 čerpacích stanic. Firma tak zvýší svůj podíl na českém trhu, jejím cílem je 20% podíl. Unipetrol dále prodá silničního přepravce paliv Petrotrans (roční tržby okolo 300 milionů Kč, celý Unipetrol přes 100 miliard Kč). Dohoda ještě není uzavřena, ale kupujícím by měla být polská logistická skupina Trans Polonia (i mateřská společnost PKN Orlen prodala Orlen Transport společnosti Trans Polonia). Unipetrol si ponechává Unipetrol Doprava, která se zabývá hlavně přepravou paliv po železnici. Titul zakončil týden slabší o 1,2 %.

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře
Unipetrol je fundamentálně nejpodhodnocenější akcií na pražské burze. Jeho účetnictví je ve skvělé kondici, rizikem je ovšem technická stránka věci (špatná likvidita, malý free float a podobně). Na Investičním fóru rozebral pozici Unipetrolu zkušený investor a analytik Michal Šnobr.

Erste Group oznámila, že obnoví kuponové platby u hybridních dluhopisů a dalších nástrojů, které jsou součástí Tier 2 kapitálu banky. Loni Erste pozastavila výplatu kupónů kvůli ztrátě v roce 2014. Vzhledem k očekávanému solidnímu zisku za poslední rok a plánované výplatě dividendy je obnovení kupónů u ostatních nástrojů logické. Akcie zakončila týden na 713 Kč (+6,3 %).

Erste vs. KB v roce 2016: Který bankovní titul z pražské burzy letos mít v portfoliu?
Bankovní sektor je jedním z tahounů pražské burzy. Tomáš Kálal ze společnosti Conseq IM na lednovém Investičním fóru vysvětlil, proč se mu aktuálně jako investice více líbí Erste Group Bank. Dividendoví investoři ale pravděpodobně zůstanou věrni Komerční bance.

NWR ani po dalších jednáních se státem nenašla shodu ohledně své restrukturalizace. Současné tržní podmínky (klesající cena uhlí) nejsou pro společnost příznivé, bez další restrukturalizace firma nepřežije. Toho jsou si investoři vědomi, tržní cena akcií se blíží nule.

Michal Šnobr (J&T Banka): Akcie NWR na burzu již nepatří, letos firmě dojde hotovost
Z více než 600 korun spadly akcie NWR na haléřové hodnoty. Existuje ještě vůbec naděje na záchranu firmy, která je majitelkou OKD? Analytik Michal Šnobr firmě nevěří.

Výhled

Ceny ropy a středeční vyjádření Fedu po zasedání jeho měnového výboru budou patřit mezi hlavní faktory ovlivňující dění na světových trzích. Po velice volatilních dnech zatím nelze očekávat příliš výraznou změnu. Fed zřejmě zůstane relativně holubičí (slabší makrodata, turbulence na trzích, levná ropa a s tím související malé inflační tlaky).

Trochu ve stínu Číny a trhu s ropou zatím probíhá americká výsledková sezóna. Ta zatím nedokázala zvrátit náladu na trzích, jako tomu bylo v některých předchozích čtvrtletích. V USA se nadále čeká celkově pokles zisku na akcii o více než 4 %, především kvůli slabému příspěvku firem z ropného a obecně komoditního sektoru.

Míry růstu zisku firem z S&P 500

Mezi nejsledovanější reporty budou patřit ty od firem jako McDonald's, Apple, Boeing, Facebook, Ford, Caterpillar, Amazon, Visa, MasterCard nebo Chevron, z dalších zemí zaujmou například Alibaba, Siemens, Deutsche Bank, Fiat Chrysler Automobiles nebo Novartis.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makroekonomického kalendáře je do výhledu potřeba zahrnout z USA spotřebitelskou důvěru, zasedání FOMC, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a první odhad vývoje HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2015. V Evropě bude možná nejdůležitější německý index podnikatelské důvěry Ifo, vyjdou ale také předběžné údaje o lednové inflaci v eurozóně nebo první odhad vývoje HDP na konci loňského roku v Británii.

V rámci jednotlivých dnů vedle makrodat mohou trhy zaujmout i další události, převážně z oblasti (geo)politiky a mezinárodních vztahů.

V pondělí to budou veřejné vystoupení Maria Draghiho v německém Eschbornu, diskuze ministrů vnitra zemí EU na téma uprchlické krize, návštěva íránského prezidenta Rúháního v Itálii a Vatikánu nebo cesta francouzského prezidenta do Indie nebo londýnská energetická konference zemí Středního východu a severní Afriky. V úterý se bude v Itálii hlasovat o důvěře vládě Mattea Renziho, představitelé Bank of England budou na "slyšení" v parlamentu a ministři spravedlnosti zemí EU budou jednat o kybernetickém zločinu. Středa bude vedle zasedání FOMC ve znamení hlasování akcionářů Royal Dutch Shell o převzetí BG Group. Ve čtvrtek íránský prezident navštíví Francii a ukrajinský parlament bude jednat o rozpočtu a o možných změnách ústavy v souvislosti se snahou Donbasu o úpravu postavení oblasti na východě země v rámci celého státu. Pátek zahájí japonská centrální banka svým zasedáním a v Berlíně se později sejdou kancléřka Merkelová a italský premiér Renzi.

"Index S&P 500 je letos stále 7 % v mínusu, poslední dva dny ale připomněly, že trh umí i růst. Poklesem k 1 820 index smazal dvouletý zisk a otestoval minima z dubna a října 2014. Po odrazu se index vydal prudce výše. Růst by mohl pokračovat k 1 950 nebo až k 1 980 až 2 000. Jde pouze o reakci na předchozí propady, nebo o trvalou změnu trendu?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Pokud by došlo k prolomení supportu 1 820 a psychologicky výrazné hladiny 1 800, pravděpodobně by nastala další vlna paniky a i poslední optimisté by hodily ručník do ringu. K ničemu takovému ale zatím nedošlo. Komentáře v médiích se z katastrofických změnily na mírně optimistické. Pokračuje oznamování hospodářských výsledků a Fed v týdnu pravděpodobně vyrukuje s povzbudivým komentářem. Na optimismus je ale brzy. Letošní rok by mohl probíhat ve znamení hesla 'medvěd nikdy nespí'."

S&P 500 - technická analýza

Výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál se rozběhne i na pražské burze. "O2 Czech Republic by měla v úterý zveřejnit čistý zisk za 4Q2015 na úrovni 1,3 miliardy Kč (meziročně +29,2 %), což odpovídá odhadu samotné společnosti. Investoři se zaměří na navrhovanou dividendy, trh očekává 16 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 6,4 %), my jsme lehce optimističtější a čekáme 17 Kč na akcii. Je možné, že firma zveřejní výhled na rok 2016, kde čekáme 1,5% růst EBITDA," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V úterý také VIG oznámí předběžný odhad hrubého předepsaného pojistného za loňský poslední kvartál a celý rok, což by ale podle Vaníčka neměla být výrazně kurzotvorná informace. "Stěžejní bude, zda společnost neoznámí nějaké negativní faktory, jako tomu bylo v případě posledních zatím zveřejněných výsledků," doplnil analytik.

Ve čtvrtek oznámí údaje o svém hospodaření Unipetrol. "Očekáváme provozní zisk EBITDA 926 milionů Kč (meziročně -16,2 %), a to v důsledku havárie ethylenové jednotky (13. srpna). Nepředpokládáme oznámení finálních informací ohledně plateb z pojištění. Management by mohl navrhnout dividendu až 20 Kč na akcii. Pokud se naplní spekulace o dividendě, mohl by trh reagovat pozitivně," uzavřel Vaníček.

Které české akcie budou letos podle expertů zajímavé?
Tomáš Kálal (Conseq IM) a Michal Šnobr (J&T Banka) na Investičním fóru mimo jiné uvedli firmy, jejichž akcie by se mohly stát černými koni pražské burzy v roce 2016.

O výhled na poslední lednový týden jsme požádali Jiřího Polanského, ekonoma z České spořitelny.

 

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus