Americké akcie v pátek výrazně zpevnily, ropa díky očekávání sněhové kalamity na východě USA a rušení krátkých pozic vstoupila do býčího trendu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek výrazně posílily a zároveň zaznamenaly první týdenní nárůst v letošním roce. Náladu investorů podpořilo zejména prudké zdražení ropy v důsledku očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží USA a zavírání krátkých pozic zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů. Ropa se díky páteční rally dostala dvacet procent nad svá 13letá minima z předchozích dní, čímž vstoupila do býčího trendu.
Dow v pátek vzrostl o 1,33 % na 16 093,51 bodu, širší S&P 500 připsal 2,03 % na 1 906,90 bodu a Nasdaq Composite vyskočil o 2,66 % na 4 591,18 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,3 % na 22,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva a půl bazického bodu na 2,055 %.
V zelených číslech v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, téměř o pět procent, stouplo energetické odvětví, přes tři procenta přidalo telekomunikační odvětví a o více než dvě procenta vzrostly sektor veřejných služeb a technologické a finanční odvětví.
"Většina dnešního dne byla o ropě," říká Chris Gaffney, prezident v EverBank World Markets. Díky vyšším cenám ropy se osmělili i investoři na akciových trzích. Kromě ropy pak působila i slova guvernéra ECB Maria Draghiho o tom, že je centrální banka pod jeho vedením odhodlaná udělat cokoli, aby podpořila ekonomiku," dodal Gaffney.
Přes procento v pátek zlevnily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-1,22 %), který před začátkem obchodování reportoval výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Společnost oznámila, že jí ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl zisk o 22 % na 6,28 miliardy USD, zisk v průmyslové divizi však klesl, hlavně kvůli slabšímu výkonu aktivit v oblasti ropy a plynu. Výsledky za čtvrtletí zahrnují také mimořádný zisk 175 milionů USD z kolapsu dohody o prodeji divize domácích spotřebičů švédskému Electroluxu. Celkové příjmy firmě stouply o 1,4 % na 33,89 miliardy USD.
O více než dvanáct procent se propadla cena akcií vydavatele platebních karet American Express (-12,1 %) poté, co společnost ve čtvrtek po konci obchodování oznámila, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,23 USD. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali v průměru zisk po očištění o jednorázové položky 1,12 USD. Tržby firmy dosáhly v uplynulém kvartálu 8,39 miliardy USD, analytici čekali podle FactSetu 8,38 miliardy USD. Na akcie firmy doléhala zpráva, že hedgeový fond ValueAct aktivistického investora Jeffa Ubbena prodal svůj podíl v podniku. Loni ValueAct koupil akcie American Express za zhruba miliardu dolarů. Za poslední rok spadla tržní hodnota podniku zhruba o třetinu. Investoři firmu pozorně sledují mimo jiné také proto, že v ní drží 15% podíl Warren Buffett, který je tak jejím největším akcionářem.
Nahoru se naopak vydaly cenné papíry poskytovatele služeb v ropném průmyslu Schlumberger (+6,1 %), který rovněž již ve čtvrtek večer vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí zisk na akcii 0,65 USD nad odhadem 0,63 USD a tržby 7,7 miliardy USD v souladu s odhadem trhu. Firma rovněž oznámila schválení programu zpětného odkupu akcií za 10 miliard dolarů.
O necelé procento zpevnily také akcie výrobce letadel Boeing (+0,98 %), který ve čtvrtek oznámil, že od září má v plánu vyrábět pouze jedno nákladní letadlo typu 747-8 za dva měsíce, celkem tedy šest letadel za rok. Nyní firma vyrábí v průměru 1,3 letadla za měsíc. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. V souvislosti s tímto opatřením firma za loňské čtvrté čtvrtletí zaúčtuje mimořádné náklady 569 milionů USD. Loni získal Boeing pouze dvě objednávky na model 747. Celkem firma loni prodala 768 letadel.
V indexu Dow v pátek zpevnilo 27 z 30 titulů. Nejvíce stoupla cena akcií technologické společnosti Apple (+5,32 %), které analytici z investiční banky Piper Jaffray označili za žhavý tip pro nákup. Analytici uvedli, že do uvedení iPhonu 7 na trh čekají růst ceny titulu o 50 %. Dařilo se také cenným papírům softwarové firmy Microsoft (+3,59 %) či investiční banky Goldman Sachs (+3,44 %). V mínusu skončily kromě akcií American Express a General Electric ještě cenné papíry počítačové firmy IBM.
Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 0,66 %, S&P 500 si připsal 1,42 % a Nasdaq Composite 2,29 %. Od začátku roku nicméně S&P 500 stále ztrácí zhruba sedm procent a nachází se v blízkosti minim z loňského srpna, kdy trhy otřásly obavy o čínskou ekonomiku.
"Myslím si, že nikdo skutečně nevěří, že už jsme dosáhli dna," řekl agentuře Reuters analytik Warren West ze společnosti Greentree Brokerage Services. "Je to pěkné oživení, stále se ale pohybujeme v oblasti srpnových minim," dodal.
Dolar posílil k euru i jenu
Americký dolar na devizových trzích v závěru týdne zpevňoval. Přispěla k tomu hlavně nejnovější statistika z amerického trhu s bydlením a také očekávaní dalšího uvolnění měnové politiky v Japonsku a eurozóně. Kolem 18.00 SEČ euro k dolaru ztrácelo půl procenta na 1,0812 USD, k japonskému jenu klesalo pouze nepatrně a nacházelo se poblíž 128 JPY. Dolar k jenu připisoval 0,5 % na 118,38 JPY. Večer se euro pohybovalo kolem 1,08 USD a dolar k jenu kolem 118,85 JPY.
Americkou měnu podpořila mimo jiné statistika z trhu s bydlením. Prodej starších domů v USA podle ní stoupl v prosinci o rekordních 14,7 % a za celý rok se zvýšil o 6,5 %, nejvíce od roku 2006. Trh sledoval rovněž ceny ropy, které v pátek prudce vzrostly díky očekávání příchodu velké sněhové bouře na východní pobřeží Spojených států a zavírání krátkých pozic.
Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pátek řekl, že existuje prostor pro rozšíření programu kvantitativního uvolňování, pokud bude mít na inflaci i nadále vliv pokles cen ropy a ekonomický růst bude zpomalovat. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi už ve čtvrtek uvedl, že bude zřejmě nutné v březnu přehodnotit postoj banky k měnové politice.
Ropa s výhledem sněhové kalamity v USA zdražila téměř o 10 %
Ceny ropy se v pátek zvýšily o bezmála deset procent a dostaly se nad 32 dolarů za barel. Vzestup iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a Evropě a urychlila jej snaha investorů vytěžit zisky ze sázek na cenový pokles. Ceny jsou tak nyní asi 20 % nad svými minimy za téměř 13 let, kam spadly v minulých dnech, což znamená, že ropa vstoupila do býčího trendu.
Severomořská ropa Brent ke konci obchodování rostla proti čtvrtečnímu závěru o devět procent na 32,82 dolaru za barel a zaznamenávala nejsilnější jednodenní růst od loňského srpna. V minulých dnech přitom sestoupila až na 27,10 USD za barel. Americká lehká ropa WTI, která se v předešlých dnech propadla až na 26,19 USD za barel, byla ke konci dne s 8,4% nárůstem na 32,20 USD za barel. Za celý týden ceny získaly kolem 10 %.
Manažeři fondů navršili v posledních měsících rekordní objem sázek na pokles cen ropy a letošní prudké zlevnění suroviny až o čtvrtinu jim poskytlo šanci na řadě z těchto takzvaných krátkých pozic velmi vydělat. V posledních dvou dnech tudíž táhne ceny vzhůru zejména rušení těchto pozic, které se odehrává zpětnými nákupy dříve prodaných kontraktů.
Ceny ropy se začaly zotavovat už ve čtvrtek, když šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi naznačil možnost dalších kroků na podporu ekonomiky. V pátek k růstu cen přispělo silné sněžení na východě USA a mrazivé počasí v částech kontinentální Evropy, které zvýšilo poptávku po topném oleji. Východ USA se připravuje na víkendovou sněhovou kalamitu.
Málokdo z analytiků ale věří, že ropa bude schopna delšího oživení. Poukazují na rostoucí přetlak nabídky nad poptávkou a na to, že k podobně prudkému oživení cen došlo i ke konci srpna. Po něm ale následovalo osm týdnů kolísání a ropa nakonec spadla na nová minima.
"Není důvod si myslet, že současný klesající trend se mění," řekl agentuře Reuters analytik londýnské makléřské společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga. Naopak James Cordier, zakladatele serveru Optionsellers.com, jako jeden z mála tvrdí, že by pozitivní sentiment na trhu s ropou mohl vydržet a rally pokračovat.
Ve čtvrtek zhoršila svou prognózu cen ropy mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Ta svou předpověď průměrné letošní ceny Brentu snížila o deset dolarů na 33 dolarů za barel.
Zlato v pátek zlevnilo o 0,83 % na 1 097,03 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,68 % na 14,046 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Pravděpodobnost, že americká ekonomika v letošním roce spadne do recese, je podle ekonomů mírně vyšší, dál ale zůstává relativně nízká. Ekonomové ústavu Bank of America Merrill Lynch v pátek zvýšili pravděpodobnost pádu USA do recese na 20 % z dosavadních 15 %, mluvit o možnosti opakování "velké recese" let 2008-2009 by ale podle nich bylo "velmi přehnané".
- Spojené státy se připravují na extrémně špatné počasí, které má zasáhnout východní pobřeží. Analytici se obávají, zda nepříznivé počasí nepodkope ožívání americké ekonomiky a plány Fedu pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se v lednu podle předběžných dat zvýšilo. Lednový index nákupních manažerů sestavený společností Markit vzrostl podle předběžných údajů na 52,7 bodu z 51,2 bodu v prosinci. Čekal se naopak pokles na 51,1 bodu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech se v prosinci meziměsíčně zvýšily o 14,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,46 milionu jednotek. Očekával se růst o 8,9 % na 5,2 milionu jednotek po -10,5 %, respektive 4,76 milionu jednotek v listopadu.
- Index aktivity chicagského Fedu v prosinci vzrostl na -0,22 bodu, listopad revidován na -0,36 bodu z -0,3 bodu.
- Americká společnost Google zaplatila v roce 2014 jednu miliardu dolarů výrobci chytrých telefonů Apple za to, že firma ve svých přístrojích iPhone nechá přednastavenou funkci Googlu pro internetové vyhledávání. Vyplývá to ze soudního dokumentu, na který se v pátek odvolala agentura Bloomberg.
- Největší světový internetový obchod Amazon.com plánuje vytvořit letos v Evropě několik tisíc pracovních míst. Oznámila to v pátek firma. Za loňský rok v Evropě vytvořila 10 000 nových míst, což je pro ni dosavadní rekord v tomto regionu. V současnosti zde má zhruba 40 000 zaměstnanců.
- Dosavadní ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v pátek oznámila, že se bude ucházet o druhé funkční období. MMF začal nominace na svého příštího šéfa přijímat ve čtvrtek. Lagardeová jasného konkurenta podle agentury Reuters zatím nemá.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy se ve Spojených státech v uplynulém týdnu snížil o pět na 510, nejnižší hodnotu od dubna 2010. Uvedla to těžařská firma Baker Hughes, která statistiku sleduje. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se snížil o 13 na 637. Meziročně se počet aktivních ropných vrtů snížil o 807 a celkový počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 996.
Výsledková sezóna
- Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu General Electric vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí zisk o 22 % na 6,28 miliardy USD. Zisk v průmyslové divizi však klesl, hlavně kvůli slabšímu výkonu aktivit v oblasti ropy a plynu. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek firma zveřejnila.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Největší americká automobilka General Motors (GM) ve čtvrtek otevřela továrnu na výrobu luxusních vozů Cadillac v Číně. Společnost tak hodlá posílit svou pozici na čínském trhu s luxusními automobily, na kterém začala vozy Cadillac prodávat v roce 2004. Večer pak firma oznámila, že loni prodala rekordních 9,8 milionu vozů.
- Jonathan Golub z RBC Capital Markets se podle očekávání řadí k těm, pro které jsou aktuální propady na akciovém trhu nákupní příležitostí. Argumentuje tím, že bez recese medvědí trh v USA zpravidla nezačíná.
- Německá zbrojovka Heckler & Koch se bude snažit prodávat více ručních střelných zbraní civilistům ve Spojených státech. Reaguje tak na německé restrikce na vývoz zbraní na Blízký východ. V rozhovoru s německým listem Bild to uvedl většinový majitel podniku Andreas Heeschen. Jeho prohlášení přichází v době, kdy se americký prezident Barack Obama snaží omezit násilnou činnost související s držením zbraní.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. ledna vzrostl na 293 tisíc z 283 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 284 tisíc). Čekalo se 278 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 9. ledna klesl na 2,208 milionu z 2,264 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,263 milionu), čekalo se 2,248 milionu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v lednu stoupl na -3,5 bodu (odhad: -5 bodů, prosinec: -5,9 bodu).
- Americké aerolinky United Airlines koupí od firmy Boeing 40 menších letadel. Katalogová hodnota objednávky činí 3,2 miliardy USD, konečná cena při větších objednávkách však bývá nižší. Zpráva United Airlines je velkou ranou pro firmu Bombardier, která doufala, že se jí podaří přilákat velké zákazníky, jako právě United, ke koupi jejího nového letadla CSeries, napsala agentura Reuters.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) začíná přijímat nominace na svého příštího šéfa. Britský ministr financí George Osborne uvedl, že nominuje jeho dosavadní ředitelku Christine Lagardeovou. Ta dala již dříve najevo, že je v čele MMF připravena zůstat.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně nečekaně klesly o 0,1 %, trh vyhlížel stagnaci, stejně jako v listopadu. Jádrová inflace, očištěná o volatilní ceny potravin a energií, zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, čekalo se, že stejné meziměsíční tempo udrží. Meziročně tempo růstu cen zrychlilo na 0,7 %, což je nejvíce za posledních dvanáct měsíců, z předchozích 0,5 %, očekával se však lepší výsledek na 0,8 %. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 2,1 % z předchozích 2,0 %, jak se očekávalo.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci nečekaně klesla. Snížila se o 2,5 % na celoročně přepočítané tempo 1,149 milionu, očekával se přitom růst na 1,2 milionu po listopadovém revidovaném údaji 1,179 milionu (revidováno z 1,173 milionu). Počet vydaných stavebních povolení se snížil o 3,9 %, čekal se propad o 6,4 % po předchozím revidovaném růstu o 10,4 %. V přepočtu na celoroční tempo se tak počet stavebních povolení snížil na 1,232 milionu z předchozích 1,282 milionu.
- Navzdory tomu, že Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý snížila výhled světové poptávky po ropě pro rok 2016, hlavní komoditní stratég Société Générale stále čeká brzký odraz cen ropy následovaný rally. Ceny černého zlata by se podle něj v druhé polovině letošního roku měly pohybovat stabilně nad 40 USD za barel.
- Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu, se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyjádřil k aktuální tržní nejistotě a měnové politice Fedu. Podle něj se americká centrální banka vzhledem k situaci, která v současnosti panuje na trzích, spíše posune směrem k uvolněnější politice, než že by pokračovala v monetárním utahování a zvyšování úrokových sazeb.
- Akcie společnosti Apple jsou podle analytiků z Goldman Sachs zajímavou růstovou příležitostí. V jejich nízké ceně je již započteno i firmou avizované horší hospodaření, takže je titul pro investory poměrně lákavý, upozorňují analytici.
- Analytické týmy po zveřejnění hospodářských výsledků společnosti Netflix hromadně upravují své cílové ceny titulu. Nomura cenu zvýšila na 130 ze 125 dolarů, Pivotal Research ji naopak snížila na 155 ze 165 dolarů, JPMorgan ji zvýšila na 141 ze 137 dolarů, analytici z FBR ji naopak snížili na 125 ze 138 dolarů, zatímco Wedbush Securities ji upravila výše na 145 ze 140 dolarů a Credit Suisse ji navýšila na 126 ze 119 dolarů. V úterý titul uzavřel na ceně 107,89 dolaru.
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Anthem na "kupovat" z "neutral".
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v lednu stagnoval na prosincových 60 bodech (revidováno z 61 bodů), čekalo se 61 bodů.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila výhled světové poptávky po ropě pro rok 2016. Předpokládá pokles nabídky producentů mimo OPEC, který by ale měla vykompenzovat produkce Íránu. Ten by měl do půl roku začít zásobovat trh s ropou dodatečnými 600 tisíci barelů za den. Převis nabídky na trhu s ropou se podle IEA udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezóně.
- Světová ekonomika v letošním roce vzroste o 3,4 %. Odhaduje to v nové prognóze Mezinárodní měnový fond (MMF). Dosud MMF odhadoval, že se letos světový HDP zvýší o 3,6 %. Za zhoršením predikce stojí zejména očekávání slabého vývoje rozvíjejících se ekonomik v čele s Brazílií. Fond zároveň snížil také výhled růstu světového HDP v roce 2017, a to na 3,6 % z 3,8 %.
- Americká společnost Johnson & Johnson, která vyrábí zejména kosmetické a farmaceutické přípravky, v příštích dvou letech zruší asi 3 000 pracovních míst v divizi zdravotnických přístrojů. Celosvětově to je čtyři až šest procent pracovní síly v této divizi. Firma v úterý také uvedla, že v souvislosti s tímto krokem očekává rekordní náklady na restrukturalizaci ve výši až 2,4 miliardy dolarů před zdaněním.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter v úterý ráno postihl rozsáhlý výpadek. Problémy někteří uživatelé hlásili již v pondělí. Návštěvníkům se při snaze o přihlášení zobrazovala stránka, která informovala, že "něco je technicky špatně". Problém se Twitteru podařilo vyřešit po několika hodinách.
- BTIG zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "kupovat" z "neutral".
- JPMorgan Chase zvyšuje doporučení na akcie Campbell Soup na "neutral" z "underweight" a snižuje doporučení na akcie McCormick na "underweight" z "neutral".
- Piper Jaffray zvyšuje doporučení na akcie Michael Kors na "neutral" z "underweight".
- Morgan Stanley snižuje doporučení na akcie Best Buy, Party City a Sally Beauty Holdings na "equal weight" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Výsledky Verizon ve 4Q2015: Očištěný zisk na akcii 89 centů (odhad: 88 centů). Akcie ve čtvrtek +3,26 %.
- Výsledky Travelers ve 4Q2015: Provozní zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,66 USD). Akcie ve čtvrtek -0,92 %.
- Výsledky Schlumberger ve 4Q2015: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 7,7 miliardy USD (v souladu s odhadem). Akcie Schlumbergeru ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
- Výsledky American Express ve 4Q2015: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 8,39 miliardy USD (odhad: 8,38 miliardy USD). Akcie American Express ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
- Výsledky Starbucks v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 5,47 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD). Akcie Starbucksu ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
- Výsledky Goldman Sachs ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 4,78 USD (odhad: 3,57 USD), výnosy 7,27 miliardy USD (odhad: 7,17 miliardy USD).
- Americký finanční ústav Bank of America v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 9,8 % na zhruba tři miliardy dolarů. Druhé největší bance v USA podle objemu aktiv pomohly nižší výdaje, zatímco výnosy se nadále zvyšovaly pouze mírně.
- Americká investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 753 milionů dolarů po ztrátě 1,75 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce tak její zisk stoupl o 80 % na 5,67 miliardy dolarů.
- Výsledky Delta Air Lines ve 4Q: Zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,19 USD), provozní tržby 9,5 miliardy USD (odhad: 9,61 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 43,6 miliardy USD (odhad: 43,2 miliardy USD).
- Výsledky IBM ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,84 USD (odhad: 4,81 USD), tržby 22,06 miliardy USD (odhad: 22,09 miliardy USD). Akcie IBM v úterním after-marketu -1 %.
- Výsledky Netflixu ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 1,82 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD). Akcie Netflixu v úterním after-marketu +5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
