Co musíte ráno vědět (26. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak dopadl první den týdne na evropských a amerických burzách, jakou důvěru mají v českou ekonomiku spotřebitelé a podnikatelé a kdo by se brzy mohl ocitnout na dvacetilibrovce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden novou vlnou poklesů, pod tlakem opět byla ropa

Hlavní americké indexy se v pondělí zhruba polovinu obchodování držely v mírné ztrátě okolo půl procenta, v závěru ale poklesy prohloubily a odepsaly procento a půl. Akcie tak vrátily prakticky celý zisk za minulý týden. Index Dow oslabil o 1,29 % na 15 885,22 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,56 % na 1 877,07 bodu a Nasdaq Composite uzavřel na 4 518,49 bodu se ztrátou 1,58 %. V červených číslech zakončilo všech deset základních sektorů. Odvětví energetiky a základních materiálů odepsaly 3,5 %, respektive 2,3 %. Pod tlakem byly také finanční společnosti (-2,3 %), naopak relativně nejlépe na tom byly tituly z odvětví jako zdravotní péče (-0,77 %) a technologie (-1,06 %). Index volatility VIX přidal 8,1 % na 24,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl téměř o pět bazických bodů na 2,0047 %.

Kdykoli se tohle stalo, Amerika byla v recesi. Co tentokrát?

EUR/USD v roce 2016: Čekání na paritu může být marné

2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, oživení z konce minulého týdne podkopal obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie do obchodního týdne vstoupily poklesem. Náladu na trzích ovlivňoval zejména obnovený pokles cen ropy poté, co v pátek trhy naopak podpořil několikaprocentní růst cen černého zlata. Britský FTSE 100 klesl o 0,39 % na 5 877 bodů, francouzský CAC 40 odepsal 0,58 % na 4 311,33 bodu a německý DAX uzavřel slabší o 0,58 % na 9 736,15 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,62 % na 336,27 bodu. Cena severomořské ropy Brent v pondělí před 18.00 klesala téměř o 4 % na 35,56 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI se snižovala o více než 5 % na 30,58 USD za barel. V pátek přitom ceny ropy vyskočily téměř o 10 % v očekávání víkendové sněhové bouře na východním pobřeží USA a zavírání krátkých pozic. V reakci na pokles cen černého zlata zlevnily zejména akcie těžařských firem. Cenné papíry Seadrill zlevnily téměř o devět procent a akcie Subsea 7 a Tullow Oil spadly o více než pět procent. Nedařilo se ale ani těžařům dalších komodit, například Rio Tinto či Glencore. Ze zpráv z korporátního sektoru investoři věnovali pozornost informaci, že německá společnost Siemens je připravena převzít za zhruba miliardu dolarů americkou softwarovou firmu CD-adapco. Zprávu přinesla agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy po stabilizaci čeká stagnace, případně mírný růst

Barel ropy pod 30 USD a levnější pistácie

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, stáhly ji akcie ČEZ a VIG

Index PX v pondělí klesl o 0,33 % na 883,85 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly tradičně akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,44 % na 381,10 Kč. V pořadí druhým nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 0,04 % na 4 853 korun, a třetí největší objem zaznamenala Erste Group Bank, která si připsala 0,94 % na 719,70 Kč. Většina titulů seanci zakončila v plusu, nejvíce zdražily akcie Pegasu Nonwovens (+2,51 % na 717,60 Kč). Přes procento přidaly ještě cenné papíry Unipetrolu (+1,58 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,43 %). V červených číslech skončily kromě akcií ČEZ a Komerční banky ještě cenné papíry mediální CME (-0,84 %), Pivovarů Lobkowicz (-0,05 %), likérky Stock (-3,08 %) a pojišťovnické skupiny VIG (-4,13 %). Analytici z České spořitelny v pondělí začali pokrývat akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, s nimiž se na pražské burze začalo obchodovat v polovině prosince. Petr Bártek a Renáta Ďurčová doporučují akcie Kofoly kupovat s cílovou cenou 603 korun. Akcie Kofoly v pondělí zpevnily o 0,52 % na 486 Kč.

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

4. Očekávané události

V Evropě úterý na makrodata bohaté nebude, pouze Švýcarsko zveřejní výsledek mezinárodního obchodu. Ve Spojených státech bude živěji, vyjdou indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index aktivity richmondského Fedu, předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI a ještě pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od API. Z výsledkové sezóny nelze nevyzdvihnout očekávaná čísla od společnosti Apple, která by podle některých analytiků mohla poprvé za dobu existence iPhonu oznámit meziroční pokles prodejů těchto telefonů. V Itálii se v úterý bude hlasovat o důvěře vládě Mattea Renziho, představitelé Bank of England budou na "slyšení" v parlamentu a ministři spravedlnosti zemí EU budou jednat o kybernetickém zločinu. Na pražské burze ráno odstartuje výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí hospodářskými čísly O2 Czech Republic. Vienna Insurance Group přidá údaje o nekonsolidovaném pojistném za rok 2015 a Stock Spirits okomentuje své hospodaření v posledních třech měsících loňského roku. "Od O2 očekáváme pokračování stabilizace tržeb, zejména díky růstu v segmentu mobilních dat a prodeje mobilních zařízení. Na Slovensku by tržby měly růst tempem ve středním pásmu jednociferných čísel, a to jak díky růstu v segmentu mobilních dat, tak díky růstu klientské základny," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. Milan Lávička, analytik z J&T Banky, pak očekává, že Vienna Insurance Group vykáže meziroční pokles pojistného o 1,9 % na 9,193 miliardy eur. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku rostla i v prvním měsíci nového roku, je nejsilnější od června 2008

Index důvěry v českou ekonomiku v lednu stoupl proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 bodu. Spotřebitelé byli v tomto ohledu o něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Důvěra se zvýšila i v meziročním srovnání.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v lednu klesl na 107,3 bodu ze 108,6 bodu v prosinci (odhad: 108,4 bodu)

Podnikatelská nálada v Německu se v úvodu nového roku zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo v lednu klesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu (revidováno ze 108,7 bodu), čekal se mírnější pokles na 108,4 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,5 bodu ze 112,8 bodu, čekala se stagnace. Index očekávání klesl na 102,4 bodu ze 104,6 bodu (revidováno ze 104,7 bodu), očekával se pokles na 104,1 bodu. Podnikatelská důvěra v Německu tak tento měsíc klesla na nejnižší úroveň za téměř rok. "Německé podniky jsou na začátku nového roku vystrašené," řekl agentuře Reuters ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.

7. Ruská ekonomika se loni propadla o 3,7 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce propadl o 3,7 %, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to podle agentury AP z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. Předběžné údaje statistiků jsou v souladu s prosincovým odhadem ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva. V roce 2014 se ruský HDP zvýšil o 0,6 %.

8. Financial Times: Brusel chce mít možnost kontrolovat plynové dohody s Ruskem

Evropská komise chce mít možnost kontrolovat smlouvy o dodávkách plynu mezi Ruskem a členskými zeměmi EU ještě před tím, než je státy osmadvacítky podepíší. Vyplývá to z návrhu dokumentů, k nimž získal přístup ekonomický list Financial Times. Komise prý v únoru navrhne, aby tři nebo čtyři její úředníci předem vyhodnocovali všechny vládní energetické kontrakty se zeměmi mimo EU. Větším členským státům se podle diplomatů takové rozšíření pravomocí komise ale nemusí líbit.

9. Z Twitteru odchází několik vysoce postavených manažerů

Internetovou společnost Twitter opustí čtyři vysoce postavení manažeři. Podle agentury Reuters jde o největší změnu ve vedení od návratu spoluzakladatele podniku Jacka Dorseyho do funkce generálního ředitele. Z Twitteru odchází viceprezidentka pro globální média Katie Stantonová, produktový šéf Kevin Weil, personální šéf Brian Schipper a Alex Roetter, který je zodpovědný za vývoj softwaru. Podle Dorsehyo všichni čtyři manažeři opouštějí Twitter na vlastní žádost, napsala agentura DPA.

10. Ford odejde z Japonska a Indonésie, nevidí tam potenciál růstu

Americká automobilka Ford Motor se rozhodla odejít z Japonska a Indonésie. Podmínky v obou zemích jí prý znesnadňují zvyšovat tam tržby a dosahovat výraznějších zisků. Ford očekává, že prodej automobilů v Japonsku bude v příštích letech klesat. Podle analytiků je na vině nejen stárnoucí populace, ale i klesající zájem o auta mezi mladšími lidmi ve městech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

David Bowie by mohl žít věčně na dvacetilibrovce

Zpráva o smrti britského zpěváka, skladatele a producenta Davida Bowieho před dvěma týdny zasáhla všechny jeho příznivce. Skupina jeho fanoušků se ale svého idolu nehodlá vzdát a navrhuje, aby byl Bowie zvěčněn na dvacetilibrové bankovce. Pod internetovou petici, která vydání této bankovky navrhuje, se již podepsalo bezmála 40 tisíc lidí.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst