Co musíte ráno vědět (26. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak dopadl první den týdne na evropských a amerických burzách, jakou důvěru mají v českou ekonomiku spotřebitelé a podnikatelé a kdo by se brzy mohl ocitnout na dvacetilibrovce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden novou vlnou poklesů, pod tlakem opět byla ropa

Hlavní americké indexy se v pondělí zhruba polovinu obchodování držely v mírné ztrátě okolo půl procenta, v závěru ale poklesy prohloubily a odepsaly procento a půl. Akcie tak vrátily prakticky celý zisk za minulý týden. Index Dow oslabil o 1,29 % na 15 885,22 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,56 % na 1 877,07 bodu a Nasdaq Composite uzavřel na 4 518,49 bodu se ztrátou 1,58 %. V červených číslech zakončilo všech deset základních sektorů. Odvětví energetiky a základních materiálů odepsaly 3,5 %, respektive 2,3 %. Pod tlakem byly také finanční společnosti (-2,3 %), naopak relativně nejlépe na tom byly tituly z odvětví jako zdravotní péče (-0,77 %) a technologie (-1,06 %). Index volatility VIX přidal 8,1 % na 24,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl téměř o pět bazických bodů na 2,0047 %.

Kdykoli se tohle stalo, Amerika byla v recesi. Co tentokrát?

EUR/USD v roce 2016: Čekání na paritu může být marné

2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, oživení z konce minulého týdne podkopal obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie do obchodního týdne vstoupily poklesem. Náladu na trzích ovlivňoval zejména obnovený pokles cen ropy poté, co v pátek trhy naopak podpořil několikaprocentní růst cen černého zlata. Britský FTSE 100 klesl o 0,39 % na 5 877 bodů, francouzský CAC 40 odepsal 0,58 % na 4 311,33 bodu a německý DAX uzavřel slabší o 0,58 % na 9 736,15 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,62 % na 336,27 bodu. Cena severomořské ropy Brent v pondělí před 18.00 klesala téměř o 4 % na 35,56 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI se snižovala o více než 5 % na 30,58 USD za barel. V pátek přitom ceny ropy vyskočily téměř o 10 % v očekávání víkendové sněhové bouře na východním pobřeží USA a zavírání krátkých pozic. V reakci na pokles cen černého zlata zlevnily zejména akcie těžařských firem. Cenné papíry Seadrill zlevnily téměř o devět procent a akcie Subsea 7 a Tullow Oil spadly o více než pět procent. Nedařilo se ale ani těžařům dalších komodit, například Rio Tinto či Glencore. Ze zpráv z korporátního sektoru investoři věnovali pozornost informaci, že německá společnost Siemens je připravena převzít za zhruba miliardu dolarů americkou softwarovou firmu CD-adapco. Zprávu přinesla agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy po stabilizaci čeká stagnace, případně mírný růst

Barel ropy pod 30 USD a levnější pistácie

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, stáhly ji akcie ČEZ a VIG

Index PX v pondělí klesl o 0,33 % na 883,85 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly tradičně akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,44 % na 381,10 Kč. V pořadí druhým nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 0,04 % na 4 853 korun, a třetí největší objem zaznamenala Erste Group Bank, která si připsala 0,94 % na 719,70 Kč. Většina titulů seanci zakončila v plusu, nejvíce zdražily akcie Pegasu Nonwovens (+2,51 % na 717,60 Kč). Přes procento přidaly ještě cenné papíry Unipetrolu (+1,58 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,43 %). V červených číslech skončily kromě akcií ČEZ a Komerční banky ještě cenné papíry mediální CME (-0,84 %), Pivovarů Lobkowicz (-0,05 %), likérky Stock (-3,08 %) a pojišťovnické skupiny VIG (-4,13 %). Analytici z České spořitelny v pondělí začali pokrývat akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, s nimiž se na pražské burze začalo obchodovat v polovině prosince. Petr Bártek a Renáta Ďurčová doporučují akcie Kofoly kupovat s cílovou cenou 603 korun. Akcie Kofoly v pondělí zpevnily o 0,52 % na 486 Kč.

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

4. Očekávané události

V Evropě úterý na makrodata bohaté nebude, pouze Švýcarsko zveřejní výsledek mezinárodního obchodu. Ve Spojených státech bude živěji, vyjdou indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index aktivity richmondského Fedu, předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI a ještě pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od API. Z výsledkové sezóny nelze nevyzdvihnout očekávaná čísla od společnosti Apple, která by podle některých analytiků mohla poprvé za dobu existence iPhonu oznámit meziroční pokles prodejů těchto telefonů. V Itálii se v úterý bude hlasovat o důvěře vládě Mattea Renziho, představitelé Bank of England budou na "slyšení" v parlamentu a ministři spravedlnosti zemí EU budou jednat o kybernetickém zločinu. Na pražské burze ráno odstartuje výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí hospodářskými čísly O2 Czech Republic. Vienna Insurance Group přidá údaje o nekonsolidovaném pojistném za rok 2015 a Stock Spirits okomentuje své hospodaření v posledních třech měsících loňského roku. "Od O2 očekáváme pokračování stabilizace tržeb, zejména díky růstu v segmentu mobilních dat a prodeje mobilních zařízení. Na Slovensku by tržby měly růst tempem ve středním pásmu jednociferných čísel, a to jak díky růstu v segmentu mobilních dat, tak díky růstu klientské základny," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny. Milan Lávička, analytik z J&T Banky, pak očekává, že Vienna Insurance Group vykáže meziroční pokles pojistného o 1,9 % na 9,193 miliardy eur. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku rostla i v prvním měsíci nového roku, je nejsilnější od června 2008

Index důvěry v českou ekonomiku v lednu stoupl proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 bodu. Spotřebitelé byli v tomto ohledu o něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Důvěra se zvýšila i v meziročním srovnání.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v lednu klesl na 107,3 bodu ze 108,6 bodu v prosinci (odhad: 108,4 bodu)

Podnikatelská nálada v Německu se v úvodu nového roku zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo v lednu klesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu (revidováno ze 108,7 bodu), čekal se mírnější pokles na 108,4 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,5 bodu ze 112,8 bodu, čekala se stagnace. Index očekávání klesl na 102,4 bodu ze 104,6 bodu (revidováno ze 104,7 bodu), očekával se pokles na 104,1 bodu. Podnikatelská důvěra v Německu tak tento měsíc klesla na nejnižší úroveň za téměř rok. "Německé podniky jsou na začátku nového roku vystrašené," řekl agentuře Reuters ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.

7. Ruská ekonomika se loni propadla o 3,7 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce propadl o 3,7 %, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to podle agentury AP z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad. Předběžné údaje statistiků jsou v souladu s prosincovým odhadem ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva. V roce 2014 se ruský HDP zvýšil o 0,6 %.

8. Financial Times: Brusel chce mít možnost kontrolovat plynové dohody s Ruskem

Evropská komise chce mít možnost kontrolovat smlouvy o dodávkách plynu mezi Ruskem a členskými zeměmi EU ještě před tím, než je státy osmadvacítky podepíší. Vyplývá to z návrhu dokumentů, k nimž získal přístup ekonomický list Financial Times. Komise prý v únoru navrhne, aby tři nebo čtyři její úředníci předem vyhodnocovali všechny vládní energetické kontrakty se zeměmi mimo EU. Větším členským státům se podle diplomatů takové rozšíření pravomocí komise ale nemusí líbit.

9. Z Twitteru odchází několik vysoce postavených manažerů

Internetovou společnost Twitter opustí čtyři vysoce postavení manažeři. Podle agentury Reuters jde o největší změnu ve vedení od návratu spoluzakladatele podniku Jacka Dorseyho do funkce generálního ředitele. Z Twitteru odchází viceprezidentka pro globální média Katie Stantonová, produktový šéf Kevin Weil, personální šéf Brian Schipper a Alex Roetter, který je zodpovědný za vývoj softwaru. Podle Dorsehyo všichni čtyři manažeři opouštějí Twitter na vlastní žádost, napsala agentura DPA.

10. Ford odejde z Japonska a Indonésie, nevidí tam potenciál růstu

Americká automobilka Ford Motor se rozhodla odejít z Japonska a Indonésie. Podmínky v obou zemích jí prý znesnadňují zvyšovat tam tržby a dosahovat výraznějších zisků. Ford očekává, že prodej automobilů v Japonsku bude v příštích letech klesat. Podle analytiků je na vině nejen stárnoucí populace, ale i klesající zájem o auta mezi mladšími lidmi ve městech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

David Bowie by mohl žít věčně na dvacetilibrovce

Zpráva o smrti britského zpěváka, skladatele a producenta Davida Bowieho před dvěma týdny zasáhla všechny jeho příznivce. Skupina jeho fanoušků se ale svého idolu nehodlá vzdát a navrhuje, aby byl Bowie zvěčněn na dvacetilibrové bankovce. Pod internetovou petici, která vydání této bankovky navrhuje, se již podepsalo bezmála 40 tisíc lidí.

Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
včera v 16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
včera v 16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
včera v 15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
včera v 15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
včera v 15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
včera v 15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
včera v 14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
včera v 12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
včera v 12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna