Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak zahájily rok 2016 akcie v Evropě a zámoří, jak je na tom zpracovatelský sektor v eurozóně a co plánuje Mark Zuckerberg? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie první obchodní den nového roku krvácely, část ztrát se jim však podařilo umazat
Americké akcie vykročily do roku 2016 výprodejem, stejně jako trhy v Evropě a Asii, během obchodování se jim však podařilo část ztrát umazat, a nezakončily tak na denních minimech. Index Dow odepsal 1,58 %, tedy přes 270 bodů, na 17 148,94 bodu, index S&P 500 odevzdal 1,53 % na 2 012,66 bodu a Nasdaq Composite ztratil 2,08 % a spadl pod pět tisíc bodů na 4 903,09 bodu. Dow v průběhu dne ztrácel i 2,5 %, tedy skoro 450 bodů, což by pro něj znamenalo nejhorší první obchodní den roku od roku 1932, nakonec se mu však podařilo část ztrát umazat a udržet hranici 17 tisíc bodů, byť během dne krátce spadl i pod ni, což se stalo poprvé od října loňského roku. S&P 500 nakonec rovněž udržel psychologickou hranici 2 000 bodů, přestože během dne spadl poprvé od loňského prosince pod ni. Dolů index tlačily finanční sektor, odvětví zdravotní péče a technologie, které odepisovaly přes 2 %.
Akcie pohledem technické analýzy: Úvod roku rally zrovna neslibuje
2. Evropské akcie zahájily rok výprodejem kvůli panice na asijských trzích, DAX se propadl o více než 4 %
Evropské akcie v pondělí po výprodejové vlně na asijských trzích zamířily prudce dolů. Investory zneklidňuje napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 2,47 % a německý DAX se propadl dokonce o 4,3 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,5 % na 356,66 bodu. Saúdská Arábie omezila diplomatické i obchodní styky s Íránem po víkendovém útoku na svou ambasádu v Teheránu. Investory navíc zneklidnila i divoká seance na asijských trzích - v Číně bylo využito mechanismu na zastavení obchodování - když se trh v Šanghaji propadl o 7 %, bylo obchodování na zbytek dne zastaveno. Výprodejovou vlnu v Číně způsobilo mimo jiné zveřejnění indexu nákupních manažerů, podle něhož se zpracovatelský sektor Číny stále nachází v pásmu kontrakce, což vyvolává obavy z vývoje čínské ekonomiky.
KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem
3. Pražská burza zahájila nový rok téměř dvouprocentní ztrátou
Index PX v pondělí odepsal 1,89 % na 938,23 bodu. Zobchodovaný objem byl první obchodní den nového roku relativně utlumený, dosáhl jen 445 milionů korun. Více než polovinu zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které se propadly o 3,2 %, a výrazně ztrácely také cenné papíry bank - Komerční banka odepsala 1,4 % a Erste Group Bank 2,23 %. Výrazně klesly také akcie mediální CME (-3,13 %), pojišťovny VIG (-2,72 %), Fortuny (-1,86 %) a likérky Stock (-1,67 %). Naproti tomu O2 C.R. se udržela v plusu (+0,2 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsal dokonce procento. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens na trhu skoupil v období od 24. do 30. prosince 4 560 vlastních akcií za průměrnou cenu 730,11 Kč za kus. Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů MERO. Informoval o tom mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, jednalo se o ní od roku 2010. Akcie Unipetrolu v pondělí odepsaly 0,3 %.
Od akcií po zlato: Investiční abeceda na rok 2016
4. Očekávané události
V úterý budou investoři zvažovat britský index nákupních manažerů ve stavebnictví, inflační data z Itálie a eurozóny či vývoj počtu nezaměstnaných ve Španělsku. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci podle finálních dat vzrostla více, než se předpokládalo
Průmyslová aktivita v eurozóně v prosinci stoupla na nejvyšší úroveň za 20 měsíců. Růst však zůstával nevýrazný, přestože firmy čtvrtý měsíc za sebou snižovaly ceny a slabší euro zlevňovalo jejich zboží mimo měnovou unii. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,8 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,1 bodu.
6. Těžba ropy a plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla
Produkce ropy a zemního plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla, podpořilo ji hlavně zahájení těžby v nových nalezištích. Vyplývá to z předběžných údajů společnosti Oil and Gas UK, která reprezentuje těžaře působící v Severním moři. Zpráva přichází v době, kdy nízké ceny ropy na světovém trhu tlačí ropné a plynárenské podniky k omezování investic do těžby.
7. Spotřebitelské ceny v Německu v prosinci podle předběžných dat klesly
Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v prosinci klesly. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,2 %. Meziročně pak inflace zpomalila na 0,3% tempo z předchozích 0,4 %, očekávalo se přitom zrychlení na 0,6 %. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu EU ceny meziměsíčně stagnovaly při očekávání 0,2% růstu po 0,1% zvýšení v listopadu. Meziročně pak vzrostly o 0,2 % po předchozích 0,3 %, očekávalo se 0,4 %.
8. Bojovníci Islámského státu napadli libyjský ropný přístav
Bojovníci hnutí Islámský stát v pondělí v Libyi napadli významný přístav a ropný terminál As-Sidr. Oznámil to mluvčí mezinárodně uznávané libyjské vlády se sídlem v Tobrúku s tím, že vládnímu letectvu se podařilo útok odrazit. Zahynuli přitom dva vojáci a deset radikálů, uvedla agentura DPA.
9. Nokia převzala kontrolu nad francouzským rivalem Alcatel-Lucent
Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia ovládl francouzského soupeře Alcatel-Lucent. Firmy se na spojení dohodly loni v dubnu, Nokia za Alcatel-Lucent nabídla zaplatit 15,6 miliardy eur v akciích. Obě společnosti se spojí 14. ledna, oznámila v pondělí také finská společnost.
10. Výrobce sportovních vozů Ferrari vstoupil na milánskou burzu
Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v pondělí vstoupil na milánskou burzu. Završil tak své vyčlenění ze skupiny Fiat Chrysler Automobiles. S akciemi Ferrari se již loni v říjnu začalo obchodovat na burze v New Yorku.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zakladatel Facebooku si chce vytvořit umělého asistenta
Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg si chce letos vytvořit jednoduchého asistenta s umělou inteligencí, který by mu pomáhal v práci i s chodem domácnosti. Zuckerberg to v neděli napsal na Facebooku.
Zuckerberg se chce nejdříve zabývat technologiemi, které již existují. Tento systém pak chce začít učit rozpoznávat jeho hlas, aby se naučil ovládat všechno v domě, například poslech hudby, osvětlení nebo nastavení teploty. Zakladatel největší sociální sítě na světě hodlá mimo jiné naučit pomocníka vpouštět do domácnosti rodinné přátele, kterým při zazvonění na domovní zvonek pohlédne do tváře. Technologie by rovněž měla umět miliardáře upozornit, zda se v pokoji jeho nedávno narozené dcery neděje v nepřítomnosti rodičů něco, co by bylo potřeba zkontrolovat.
"Naprogramovat to by pro mě měl být zábavný intelektuální úkol," napsal také na Facebooku Zuckerberg, který si na každý rok stanovuje nové předsevzetí. V minulý letech to bylo naučit se hovořit čínsky, přečíst dvě knihy za měsíc a seznámit se každý den s novým člověkem, uvedl.
Aktuality
